Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

SATYRICON, KEEP OF KALESSIN, INSOMNIUM

SATYRICON, KEEP OF KALESSIN, INSOMNIUM

08.10.06
Abaton, Praha

8. října se českým fandům naskytla možnost vidět na domácí půdě kapely INSOMNIUM, KEEP OF KALESSIN a hlavně legendární SATYRICON, kteří u nás za svou již čtrnáctiletou existenci byli vůbec poprvé, čemuž taky odpovídal počet fanoušků v pražském Abatonu. Šlo o jedinou zastávku v Čechách v rámci turné k nové desce "Now Diabolical".

Na koncert jsem se těšil jako blázen, ale zároveň mě napadalo, co kdyby byl náhodou špatný zvuk nebo jiný "kiks". Ruku na srdce, Česká republika určitě není Mekkou kapel tohoto formátu, a může se stát, že ne vše bude na špičkové úrovni. Tady se ale musím omluvit Shindymu za tyto pesimistické vize, protože po stránce pořadatelské koncert netrpěl ani v nejmenším.

Dvě předkapely slavily nemalý úspěch publika, já jsem byl ale spíše zklamaný. Jako první se představili Finové INSOMNIUM se svým, řekl bych spíše středněproudým metalem, který by se dal zařadit do škatulky melodic death. Technicky byla jejich hra na výši, založená více na efektních bicích a kytarových vyhrávkách než na obvyklém deathovém intenzivním náporu. I tak nemůžu říct, že by mě nějak oslnili.

KoK spustili klasický blackový nátěr, tak, jak je známe, ale nebylo to se vším všudy. Skladby sice poháněly Vylovy kulometné bicí a nelidský řev pana Thebona, ale nějak zanikla kytara. Výsledkem pro mě byla zvuková sprcha, v níž jsem moc nerozeznával poslední album "Armada", které je produkčně bez chyby. Většině lidí se KoK líbili, ale můj problém je asi v tom, že mám rád kvalitní zvuk. Možná kapele nesedl klub nebo je to hudba na desku, nicméně KoK mě zcela zklamali.

Teď se ale dostávám k hlavní hvězdě večera. Kapele, která patří mezi ty NEJ v black metalu, a mám za to, že i metalu vůbec. To především proto, že svým rukopisem rozhodně nezapadá mezi ostatní. Každé album z historie SATYRICON něčím překvapilo, přineslo něco nového do žánru, který je někdy až příliš stojatou vodou. Však také obdrželi cenu Grammy za nejlepší skladbu v žánru hard and heavy. Poslední dvě alba "Volcano" a "Now, Diabolical" tak trochu rozvířila polemiku mezi BM fanoušky kvůli jejich "žánrové neposlušnosti". SATYRICON opustili vody true black metalu (stále přemýšlím, jestli je tzv. true black a jeho nepsané zásady žánrem nebo spíše svěrací kazajkou) a vydali se svou vlastní cestou. Cestou black’n’rollu, který sice nerespektuje klasický BM, ale přináší podle mého originální a našlápnutou hudbu, která je hlavně na "Now, Diabolical" komponována přímočaře bez příkras, což jí ale v žádném případě neubírá…NAOPAK, jak se přesvědčili všichni, kteří byli v neděli přítomni.

Satyr měl působivý stojan na mikrofon, jakoby vyrobený z rohů a Frost svůj tradiční bílý warpaint. Určitě mi dáte za pravdu, že tito dva pánové od přírody vypadají, řekněme dost zle, takže ani nic víc nepotřebují.

Po příchodu na pódium začali SATYRICON s klávesistkou a doprovodnými kytaristy hned hrát a my slyšeli pecky z posledního alba. Po první skladbě Satyr pozdravil fanoušky a řekl, že sice v ČR nikdy nebyli, ale pokusí se to dnešní nocí nahradit. Povedlo se. Při poslechu skladeb "Now,Diabolical", "K.I.N.G." nebo "Pentagram burns" jsem byl naprosto hypnotizován jejich výkonem, perfektním zvukem (jaká to změna po KoK), výbornými kytarovými riffy a v neposlední řadě taky Satyrovým charismatem, ten celou dobu udržoval kontakt s publikem a párkrát dokonce otočil mikrofon do sálu, odkud se mohutně ozývaly refrény.

Ale co kecám, byl jsem hypnotizován pořád, a nejenom ode mě se kapela dočkala opravdu velké podpory. Zazněly skladby ze všech alb ("Repined Bastard nation", "Walk the Path of Sorrow", "The King of the Shadowthrone", "Fuel for Hatred", "Mother North" atd.) a po oficiálním konci nechtěl nikdo pustit kapelu domů, takže jsme slyšeli ještě jeden přídavek, pak druhý a pak ještě třetí, takže se to celé natáhlo na hodinu a půl.

Slyšel jsem už hlasy, že vystoupení, které je pojaté jako show, a při kterém nechybí kontakt s publikem, není to pravé ořechové. Tohle může říct člověk, který byl asi na jiném koncertě než já. Atmosféra se dala krájet, SATYRICON předvedli, že jsou naprostá špička, nemám jedinou věc, kterou bych vytknul. Ale ano, jednu - proč nepřijedou častěji!!!!!

Garath

Když se ke mně donesla zpráva, že k nám poprvé zavítá formace, jenž stála u zrodu BM, respektive jeho severské podoby, srdce se mi rozzářilo, jak dítěti o Vánocích. Kapela, která si posledními dvěma alby od mnohých vysloužila přezdívku black’n’roll a jejíž bubeník patří k nejrespektovanějším na scéně. SATYRICON se v Česku za svojí čtrnáctiletou existenci objevují vůbec poprvé a tak se na jejich vystoupení musel těšit snad každý fanoušek skupiny. Koncert se uskutečnil v rámci evropského turné na podporu desky "Now, Diabolical"

Na sedmou hodinu avizovaný začátek byl posunut na hodinu osmou. V sále na zdi za pódiem byla vyvěšena obrovká plachta s obrázkem obalu posledního alba. Na pódiu pak byly postaveny dvoje bicí. Jedny pro obě předkapely a druhé patřící Frostovi.

Koncert otvírala do té doby mě neznámá finská kapela INSOMNIUM. Z dostupných informací jsem se dozvěděl, že se jedná o melodický death. Zvuk se u této kapely skutečně vydařil a bylo možno si vychutnat všechny ty melodie a vybrnkávačky. Chvílemi mi hudba sympatických Finů trochu přípomínala AMON AMARTH, chvílemi jsem v hudbě slyšel doom, chvílemi heavy metal. Skupina působila velmi "civilně" a vystoupení si snad užili i ti, kteří s hudbou těchto Finů nebyli seznámeni. Po půlhodince kapela poděkovala a odešla. Příjemný začátek.

Na vystoupení KEEP OF KALESSIN jsem se neskutečně těšil, jelikož jejich "Armada" u mě zabodovala, a tak jsem očekával, co nám tato horda předvede naživo. Po intru kapela, za bouřlivého aplausu, vystoupila na stage a spustila svůj epický black. Začátek bohužel potopil absolutně otřesný zvuk, kdy byly slyšet jen bicí. Se třetí skladbou se zvuk zlepšil, ale kytary byly stále takové "utopené". Bohužel tento nedostatek se úplně nepodařilo vyřešit do konce setu. Kapela ze sebe, i přes nepříliš podařený zvuk, vydala maximum a spousta songů dav odzpíval se zpěvákem Thebonem. Většina zazněla z novinky, zbytek obstaraly starší kousky. Vystoupení mě trochu zklamalo, díky zvuku a krátké hrací době (také okolo půlhodiny), tyto nedostatky však nebyly způsobeny kapelou.

Po zhruba tři čvrtě hodinových úpravách začalo to, na co se všichni těšili. Skupina SATYRICON vystoupila na pódium a spustilo se intro ze skladby "Walk The Path Of Sorrow". Norští raraši koncert otevřeli klipovkou "The Pentagram Burns". Zvuk byl již od začátku dokonalý a tento statut mu zůstal až do konce. "K.I.N.G." zněl název druhého válu dnešního večera. Satyr nechal diváky začít tuto vypalovačku a diváci mu absolutně zobali z ruky.

Album "Now, Diabolical" mě příliš nezaujalo, ale naživo tyto skladby znějí skvěle a mě tyto šlapavé rytmy donutily si desku poslechnout znovu. Při "Fuel For Hatred" se Abaton otřásal v základech. Kapela nezapomněla ani na starší kousky jako "Forhekset", "Woods To Eternity", "Walk the Path of Sorrow" (prý první song, co SATYRICON složili), z novějších "Supersonic Journey", "The Rite of War Gross", fanoušky bouřlivě oslavovaná "Repined Bastard Nation" a "Now, Diabolical". Asi po hodině kapela poděkovala a odešla. Každému však muselo být jasné, že bez "Mother North" SATYRICON neodejdou.

Fanoušci si vyžádali přídavek, avšak nezazněla "Mother North", nýbrž téměř desetiminutová monumentální "Dominions of Satyricon". Opět děkovačka a odchod. Po skandování fanoušků se kapela vrátila, aby spustila definitivně poslední skladbu, která tento nedělní večer uzavřela. Osmisethlavý dav celou hymnu odzpíval se Satyrem a já měl po jejím konci pocit naprostého hudebního uspokojení..

Koncert byl naprosto jedinečný jak atmosférou, tak vystoupením kapel. Výkony kapel, obzvlášť SATYRICON, byly nezapomenutelné. Žádné primadony, ale sympatičtí profesionálové, kteří za každou skladbou děkovali. I zvuk se ten večer opravdu vydařil. Je sympatické, že set SATYRICON zahrnoval i spoustu starých skladeb.

Jediným mínusem tak shledávám nepovedený zvuk na začátku show KEEP OF KALESSIN. Jinak naprosto geniální a na dlouhou dobu nepřekonatelný koncertní zážitek.

Kael.Morhen

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

BLIND18.11.06 | 13:37:58
Saw14.10.06 | 13:27:51
no !!!hawrrran13.10.06 | 21:17:28

Nezávislý | 11.10.06

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube