Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

PASÁŽ Publicistika

Hudební zážitky roku 2008 II.

Hudební zážitky roku 2008 II.

Přečtěte si, co v roce 2008 zaujalo další dvě desítky zajímavých osobností české nejen metalové scény.

Kverd – HEIDEN

Musím říct, že osmý rok nového milénia mi přišel především svinsky temný a to asi po všech stránkách, které jsem schopný aktuálně vylovit v hlavě. Z pomyslného pohárku hořkosti jsem si letos přihnul pěkných pár doušků. Co se hudební oblasti týče, přirozeně největší díl tvořil zrod nového "dítěte" které, jak doufám, dostatečně odrazí balast, který se ve mě za tu dobu nahromadil. Různé fáze tvorby zabraly skutečně celý rok a po tom všem se cítím opravdu velmi vyčerpaný. Nebudu ale pouze skeptik, 08 byl také rok hudebně velmi plodný a silný co do vzniknuvších desek. Je těžké si retrospektivně uvědomit celé období, jmenuju za sebe alespoň tohle:

 • PORTISHEAD – Third: Velmi zajímavá nahrávka, řekl bych, místy až neuvěřitelně intimní.
 • LIFELOVER – Konkurs: Určitě prozatím nejdotaženější nahrávka těchto švédských bláznů, je chorá, surová a místy geniální.
 • ENSLAVED – Vertebrae (potažmo live ve Zlíně): Tahle banda je pro mě povinnost někdy od desky "Mardraum". Jejich tvorbu mám celkem dost "nastudovanou", i tak se ale přiznám, že "Vertebrae" pro mě byla na několik prvních poslechů hodně neprostupná mlha.
 • SATYRICON – The Age of Nero: Ať si říká kdo chce, co chce, Satyr má charisma jako nikdo jiný, s ním i jeho hudba. Nudí mě brblalové, kteří se nemohou dočkat, až deska bude na rapidu a pak s ostatními mohutně skandují na koncertu.
 • VIRUS – Black Flux: Velmi zvláštní atmosféra a produkce, dost mi to evokuje zesnulé VED BUENS ENDE.
 • KHOLD – Hundre ar Gammal: Jednoduše skvělý, poctivý black.
 • BLACK SABBATH – Bez komentáře.
 • ROME – Masse Mensch Material: Velmi náladotvorná věc se skutečně poutavým zpěvem.
 • METALLICA – Death Magnetic: Tahle hudební událost se asi nějakým způsobem dotkla úplně každého, ať už má na desku samotnou jakýkoli názor. Já strávil zatím každé album METALLICY a ani v nejmenším nemám problém s tímhle.
 • KYPCK – Cherno: Finská, pořádně zatěžkaná hudba s charismatickým ruským zpěvem se ukázala být velmi funkční a poutavou kombinací. Navíc s téměř dokonalou stylizací.

Standa Jelínek – DYING PASSION

- OPETH – Watershed
- CYNIC – Traced in Air
- STEVEN WILSON – Insurgentes
PORTISHEAD – Third
- OCEANSIZE – Frames

koncerty OCEANSIZE (Vídeň, 14.4. 2008), OPETH, CYNIC, THE OCEAN (Vídeň, 7.12.2008) a vystoupení MY DYING BRIDE na Masters of Rock (11.7.2008)

Lerry – SCENERY, PERSONAL SIGNET, TOTO NONO

Rok 2008 byl pro mě zásadnější v osobním životě, než hudebním. Nicméně v každém případě tu musím zmínit fakt, že jsme s PERSONAL SIGNET vydali debutové album "Badtime Stories", které bylo posluchači přijato více než kladně. Ne že by to byla přímá odpověď na vaši otázku, které hudební počiny mě nejvíce zaujaly, ale rozhodně tento mi vzal kousek mého života. V každém případě mi to ale nahradil měrou vrchovatou, jelikož se mi opět potvrdila jedna důležitá věc, že kapela a muzika, kterou v ní děláš, je především o lidech!

No, a co se tedy týče těch hudebních zážitků – tak už jen ve stručnosti:

CYNIC – "Traced in Air" a koncert ve Vídni
DVD DREAM THEATER – "Chaos in Motion"
a objevil jsem pro mne dosud utajenou partičku KARMAKANIC

A nesmím ještě zapomenout na to, že jsem byl v roce 2008 poprvé na festivalu Brutal Assault coby posluchač a musím říci, že to rozhodně stálo za to!

Libor Bartusek – ENDLESS

Na české scéně mi přišel hodně podařený song "Večer pod kometou" od DARK GAMBALLE, podle poslechu ukázek se mi hodně zamlouvá nová deska od ANIMÉ. Na zahraniční scéně mě zaujala nová deska od SLIPKNOT a největší průser, že jsme si nekoupili dopředu lístky na jejich koncert ve Vídni a propásli jej.

Marthus – CRADLE OF FILTH

MIKE OLDFIELD – "Music of the Spheres"

Michal Šťulík – PRVNÍ HOŘE

Z desek mě nic nenapadá, ale za rok 2008 mě zaujaly dva krásné koncerty. První bylo vystoupení trumpetisty ERICA TRUFFAZE v Tasově (festival Beseda u bigbítu). Pak to byla olomoucká kapela NARKOTIC FIELDS na festivalu Kubafest.

Milan Urza – PRVNÍ HOŘE

Protože sám tvrdší hudbu poslouchám spíš okrajově, můj výběr možná úplně nezapadne do rámce metalového zinu. Ale všiml jsem si, že Abyss je v tomhle oproti podobně zaměřeným webům velmi otevřený a nenechává se svázat škatulkami, což je podle mě jediný způsob, jak uchopit hudbu v její plnosti. Proto i můj výběr může snad být zajímavým tipem pro kohokoliv, kdo v hudbě nestojí na místě.

MONIKA NAČEVA – "Mami!": Pro mě absolutní špička posledních dvou let a zároveň jedna z mých nejoblíbenějších desek vůbec. Geniálně udělaná downtempová elektronika je dílem DJ Fiva (mistra scratsche) a dalších hostů, nad psychedelickými vrstvami zvuků pluje snová a minimalistická kytara Michala Pavlíčka… A samozřejmě temný a podivně vyzývavý hlas Moniky Načevy a famózní texty Jáchyma Topola, syrové jak flák krvavého masa.

OPETH – "Watershed": Poslední a nejlepší deska OPETH, pro mě králů tvrděrockové scény. I death metal může být uměním, tj. vyjadřovacím prostředkem široké škály emocí a barev života od černoty temnější než noc až po bílý melancholický smutek. To umí OPETH geniálně. Tohle album dovedlo jejich tvorbu až na hranici dokonalosti, po instrumentální, zvukové i skladatelské stránce.

KVĚTY – "Střela zastavená v jantaru": KVĚTY jsou naprosto ojedinělá kapela s charizmatickou postavou Martina Kyšperského v čele, jeho špinavý hlas podtrhuje vlastní skvělé básnické texty. Tohle album asi není lepší ani horší než ty předchozí, ale zase je to skvělý originální počin, absolutně svobodný, absolutně nekomerční; hudba jako umělecký výraz.

IAMX – "The Alternative": Sice ne úplně aktuální deska, ale já tuhle kapelu (sólový projekt zpěváka) poznal až letos. Retrem říznutá elektronika je velmi dobře udělaná, samotné skladby spíše jednodušší a přímočaré ve své struktuře, ale nezaměnitelně oživené magickým androgynním zpěvem. Líbí se mi ta melancholie, která z toho čiší.

PINEAPPLE THIEF – "Tightly Unwound": Pro mě jeden z velkých objevů tohoto roku. Kapela zcela zapadající do kontextu britského melancholického poprocku vynalezeného RADIOHEAD a vycizelovaného skvělými PORCUPINE TREE. Ale zároveň kapela s úžasnými melodickými nápady, hudebně i textově pravdivá a osobitá. Prvních pár poslechů nového alba jsem byl na rozpacích, ale když jsem dokázal proniknout do jejich smutného světa, byl jsem vrchovatě odměněn další malou hudební závislostí. Podobně můžu doporučit jinou britskou kapelu tohoto typu, a to sice PURE REASON REVOLUTION

Miloš "Mičič" Kosák – DYSANCHELY

Mojím letošním albumom no.1 je asi DIABLO – "Icaros", ale aj "Mimic" z 2006. Ich štýl sa mi páči a hlavne tá vec, že nemusím zo žiadnej skladby preskakovať na ďaľšiu – proste každá jedna je zaujímavá a má mi čo "povedať".

Z nových kapiel by som spomenul hlavene DEGRADEAD – "Til Death Do Us Apart" (2008). Je to proste "Švédsko" a je tam dosť cítiť vplyv ľudí z formácie IN FLAMES, ktorí sú moja srdcovka!

No, a ešte treba uviesť niekoho z "gothic štýlu", pretože ani ten mi neni cudzí a jednoducho ako sa hovorí "môžem ho". Tak teda EDENBRIDGE – "My Earth Dream" (2008).

Čo sa týka "live" akcií, nedá mi tiež jednu nespomenúť, a to koncert IN FLAMES, GOJIRA, SONIC SYNDICATE v oktoberi vo Viedni. Ako som už písal, IN FLAMES sú moja srdcovka a zas nám raz ukázali "ako sa to má hrať". 100% profi , dosť starších skladieb – čo oceňujem (mimochodom pre mňa je vrcholom ich tvorby album "Clayman", ale je to, samozrejme, iba môj subjektívny názor). V porovnaní s tým boli kapely GOJIRA a SONIC SYNDICATE práve z tých, pri ktorých by som bol radšej "na pive", ale to bolo fakt drahé, a čo horšie – bol som svojím autom.

Musím však ešte aj trošku "využiť príležitosť", že si ma oslovil a spraviť si tak trošku "reklamu". Spomeniem teda, že nejaký čas v r. 2008 som strávil nad mojím "bočným" projektom, pre ktorý som sa rozhodol osloviť aj ex–členov kapely DYSANCHELY. Nazvali sme to THE MINE – a to, čo z toho vzniklo si môžeš checknúť na Bandzone.cz (zatiaľ len dve skladby). A s DYSANCHELY momentálne robíme na nových veciach (snáď 2009) a mám taký dojem, že ked bude vonku, tak sa z toho všetci "poserete"!

Míra "F.C." Prokeš – ISACAARUM

1. Do ISACAARUM jsme sehnali nového bubeníka. Sice teď budu možná trochu sobec, ale tato skutečnost, že jsme dokázali sehnat plnohodnotnou náhradu za Monthyho, který se po třinácti letech rozhodl od nás odejít, se rovná hotovému zázraku. Celá muzikantská společnost jistě moc dobře ví, co to znamená nalézt pro kapelu jakéhokoliv ucházejícího muzikanta (a nemusí to být jen bubeník), který pokud možno nemá žádné závazky v jiných kapelách, je zodpovědný a hlavně si v kapele s ostatními sedne lidsky… Tady u nás v Českých Budějovicích je to skoro nemožné, ale i přesto se nám to podařilo… Je nám proto ctí, že jsme mohli Mr. Internerva přivítat do řad ISACAARUM

2. Koncert SLAYER, TRIVIUM, MASTODON, AMON AMARTH v Praze 17.11.2008. Na tento koncert a hlavně SLAYER jsem se těšil skoro celý rok, paradoxem tak zůstává, že mne nejvíce potěšilo vystoupení TRIVIUM, nikoliv SLAYER

 • SLAYER jakožto legenda, na kterou jsem se nejvíce těšil, mne zklamali především svým soundem. Chtěli udělat oldschoolový zvuk, až ho "přeoldschoolovali". Bohužel, ehm, vlastně Satanžel. Jinak zahráli všechny důležité songy se svého repertoáru a odvedli dobrou thrashovou práci, jak se od nich očekávalo. Akorát nějak trochu dokopali začátek "Raining Blood", což mě osobně (a asi nejenom mne) trochu mrzí, že nebyli schopni zahrát svůj nejznámější song v podobě, v jaké jsou na něj všichni fans zvyklí. Nevím, kde je problém, udělat tři rány ta–ta–ta. Nu což…
 • TRIVIUM – Tuto kapelu jsem před jejich vystoupením skoro neznal a jsem rád, že je jsem měl možnost je poznat. Perfektně skloubili starou thrashovou řezničinu s moderním soundem a přístupem ke hře.
 • MASTODON – Působili hrozně sterilně a nudně, myslím si, že jejich hudba a show by se spíše hodila do menších klubů než do velkých sportovních hal. Možná to také bylo způsobeno absencí jednoho z kytaristů. Těžko soudit, ale mne tímto vystoupením moc nepřesvědčili.
 • AMON AMARTH – Severská krasojízda, která trochu ztroskotávala na ne zrovna dobrém nazvučení, ale jinak perfektní přesvědčivé vystoupení se 100% nasazením. Osobně si myslím, že neměli hrát jako druzí, ale jako předkapela přímo před SLAYER
 • MALIGNANT TUMOUR – No, co k nim říct. Oproti show AMON AMARTH působili jako směšné loutkové divadlo (vždyť jenom zpěvák Johan Hegg je asi tak dvakrát vyšší než Bilos:) a jejich slogan "We Are the Metal" by jim ten večer mohl věřit snad jenom blázen, protože na vyučování metalu zde byli úplně jiné pověřené persony. Pro mne osobně naprosto zbytečná předkapela.

3. CD "Pisstolero" – 3–way–split s YORPU & FLATV5: Také trochu z českých luhů a hájů. Tak toto split CD mě úplně rozsekalo, hudební obsah není sice nikterak objevný, jedná se povětšinou o pomalejší houpačkovitý grindcore, ani zde nejsou nikterak rychlé bicí, ale o to více však z této nahrávky srší náboj a drive. A především po své zvukové stránce je to bomba, protože takhle dobře odvedenou zvukařskou práci v rámci CZ grindcore už jsem osobně dlouho neslyšel (naposled JIG–AI se svým CD v r. 2006). A navíc osobně od pana FlatV5 vím, za jakých podmínek nahrávka vznikala, takže všechna čest!

4. nová deska CYNIC – "Traced In Air": Byl jsem hrozně moc rád, že se po dlouhé odmlce patnácti let opět přihlásila novou deskou legenda CYNIC. Jejich tvorbě byla vždy svým přístupem novátorská a jen škoda, že mají pouze dvě plnohodnotné nahrávky. Zato plné perfektních nápadů a aranží, které by průměrné kapele vystačily minimálně na desek pět.

5. SOULFLY – "Conquer" a CAVALERA CONSPIRACY – "Inflikted": Tyto dvě desky jasně ukázaly návrat bratří Cavalerů ke thrashovým kořenům a osobně by mě ani nepřekvapilo, kdyby za čas SEPULTURA ohlásila comeback ve své nejznámější sestavě a pokusila se natočit nové CD ve stylu "Chaos A.D." či "Arise". To by udělalo radost hodně a hodně fanouškům. Včetně mě.

Morbivod – TROLLECH, WAR FOR WAR, STÍNY PLAMENŮ, UMBRTKA

Fantastický byl koncert HELHEIM v Plzni, takový splněný sen vidět jednu z prvních norských kapel, co mě před mnoha lety oslovily, přímo doma v Plzni. A hlavně skvěle slyšet. Sympatie k nim ještě vzrostly, neboť to hlavní, co jsem z nich a jejich vystoupení cítil, byly právě sympatie samotné, jejich zdravý přístup k věci. Působili samozřejmě a přesvědčivě při starých i při nových skladbách, za dokonalého dřevěného zvuku a energické prožívané instrumentace. I oni pak psali, že jejich plzeňská zastávka byla z toho turné nejlepší. Vyzdvihnout musím i jejich aktuální album "Kaoskult".

Velmi silným pohřebním zážitkem byl koncert finských SKEPTICISM, také včetně nového alba "Alloy".

Moji oblíbenci SIEBENÜRGEN dali po delší době dohromady pozměněnou sestavu a vydali výborné album "Revelation IV", to jsem po vydání poslouchal mnohokrát za sebou. Je znát, že pánové chytli druhý dech.

Zakládající členové švédské kapely SETHERIAL (Lord Mysteriis a Lord Kraath) obnovili projekt BLACKWINDS a vydali původní i nový materiál. Jako příznivce starých alb SETHERIAL jsem hodně u vytržení, jak dokázali i v dnešní době nahrát album v tom starém duchu, aniž by z toho byla cítit nějaká vypočítavost. Tenhle pravý black metal považuji za ten pravý.

A ještě jedna záležitost mě docela zasáhla. Není většinou až tak tvrděrocková, ale temná a chladná ano. Dostal jsem se k tomu pořízením nového gramofonu a hromaděním různých starých LP. Narazil jsem v antikvariátu na LP kapel STROMBOLI a PRECEDENS a nestačil jsem se divit, že něco tak kvalitního u nás vzniklo v osmdesátých letech. Trochu víc jsem se začínal zajímat o PRECEDENS, kde je cítit částečná (a ne náhodná) přítomnost prachmatismu, jsou tam vazby na industriální estetiku. Autor a kapelník Martin Němec má tyhle věci v sobě. Ještě víc mě překvapilo, že PRECEDENS stále existuje a nejnovější album "Abpoba" (Aurora) je velice silné a snad ještě temnější, než by člověk mimo metal mohl očekávat.

Ondra Zbránek – ABSTRACT ESSENCE

Přiznám se, že dění na hudební scéně jsem tento rok moc nesledoval. Při sestavování žebříčku jsem našel pomoc u jednoho z mých nejlepších přátel, mého mp3 přehrávače. Zde je seznam pěti desek, kteřé byly nejhranější a ocitly se v jeho databázi v průběhu roku 2008. U prvního místa my sice vyvstal problém, že jméno umělce Mika Pattona mě provázelo po celé jeho trvání (MR. BUNGLE, TOMAHAWK, FANTOMAS, FAITH NO MORE, PEEPING TOM a mnoho dalších), ale aby tato jedna osoba nevytlačila do pozadí všechny ostatní, vybral jsem jen jeden počin, který si, myslím, je plným právem reprezentativní.

Pavel "Hirax" Baričák – LUNATIC GODS, NOTHING

Kedže počúvam všetko, čo má gitary, je to v mojom prípade dosť rôznorodé. Takže v roku 2008 ma milo prekvapili albumy od kapiel GUNS'N ROSES (skutočne moderne pojatý album – je v ňom cítiť starý Guns ako aj nové vplyvy - ak sa o niečo podobné pokúšala METALLICA svojim predposledným albumom, mala to spraviť takto), PRVNÍ HOŘE (český alternatívny rock, ale z ich šialených brejkov by sa mohli učiť všetci metalisti), BELPHEGOR (skutočne dobře vyriffovaný album!) a CYNIC (niet čo dodať).

No, a zo "stariniek" som dosť často točil posledný album od BLINK 182 (neprekonateľne moderný! Starý Blink som dvakrát pre jeho jednoduchosť nemusel, ale tento je prevratný a ja som si toho všimol ako vždy ako posledný, hehe) a ANGELS AND AIRVAWES (obidve dosky – je to radosť, je to pozitívna energia!). A zo slovenských vecí posledný EDITOR "Pod parou". Nechápem, ako niečo také mohli tí starí kokoti nahrať, hehe.

Peter Lengsfeld – ABSTRACT

1. Určite ma potešil koncert SLAYER prvý krát na Slovensku na festivale Top fest, ktorý som si patrične vychutnával. Keďže som na kapele SLAYER vyrastal a ich hudba je dodnes pre mňa nezabudnuteľná.

2. Ako druhý by som zaradil za akciu roka 2008 výroční koncert VADER v Košiciach, kde hrali spolu so SEPTICFLESH. Výborná atmosféra a veľa ľudí.

3. Dosť doležité a podstatné tento rok bolo aj vydanie nášho druhého album "The Pantomime in Neosolium" a pripravenie videoklipu ku skladbe "Nierain" k tomuto albumu.

4. Z hudobných nosičov má tento rok potešili určite novinky od SEPTICFLESH, SATYRICON a CYNIC na, ktorý som sa veľmi tešil.

5. Narodenie mojho synovca (syn mojho brata) v lete, ktorý nám robí neskutočnú radosť.

To je všetko ak nerátam odohratie rôznych koncertov počas roka s ABSTRACT, ktoré boli tiež super.

Petr Staněk – LIVE EVIL

Deska, po které jsem několikrát v poslední době šáhl je "Holographic Universe" od kapely SCAR SYMMETRY. Spousta z toho, co se mi líbilo, byla alba z let předchozích. Napadají mě DIVINE HERESY – "Bleed the Fifth", CELTIC FROST – "Monotheist" a kapela CULT OF LUNA s albem "Somewhere Along the Highway".

Pickard - SIX DEGREES OF SEPARATION

Moc si toho nepamatuju, ne, že by toho asi bylo málo, ale nějak se mi ani nechtělo nic poslouchat, takže se tedy spíš jedná o věci, které si prorazily cestu posluchačskou únavou..

 • PORCUPINE TREE - "Nil Recurring" (na "odpad" nekompatibilní s regulárem "Fear of a Blank Planet" peklo veliké, o co kratší, o to výživnější)
 • MESHUGGAH - "ObZen" (no comment..)
 • NINE INCH NAILS - "Ghosts" (zajímavé skeče mistra ruchotvorby)
 • PUSCIFER - "V Is for Viagra/Vagina" (no jo, bylo to vydané 2007, ale ke mněse to dostalo pozděj.. Už aby TOOL zase něco udělali)

Poly – INSANIA

Tenhle rok jsem si pro sebe objevil třeba T. Raumschmiera a jeho CD "I Tank U", to je podařená tvrdá elektronika, místy dokonce objevná. Pak se mi líbili poslední A PERFECT CIRCLE, TORCHE a móóc mě nadchli noví KORN. Líbí se mi, že si nešlapou tu svou osvědčenou brázdu, ale snaží se posunovat dál. Hlavně zvukově. Za hranici toho, co od nich lidi čekají.

Radek - SIX DEGREES OF SEPARATION

1. koncert ANATHEMY na Brutal Assaultu a vlastně Brutal Assault jako takový
2. METALLICA a její koncert na Slávii
3. dvě naše nahrávací seance ve studiu Šopa a celkově spolupráce se Standou Valáškem
4. ANATHEMA - "Hindsight"
5. nová deska CRADLE OF FILTH a Marthusův výkon na ní
6. a dlouhodobě LAMB OF GOD - "Sacrament"

Roman Restel – ENDLESS

Koncerty KORN a SERJE TANKIANA v Ostravě, koncert MALIGNANT TUMOUR na Mírovém náměstí ve Vítkovicích, to byla chlama!

Šimek – MALIGNANT TUMOUR

Byl jsem ohromen sestavou na letošním Brutal Assaultu, kde absolutně nejvíc nejlepší kapelou pro mě byli CARCASS. Ti mě fakticky přesvědčili o své velikosti. Velice příjemným zážitkem byla tradiční extrémně pohodově laděná atmosféra letošního Obscene Extreme Festivalu.

I když mě řadovka "A Sense of Purpose" od švédských IN FLAMES nenadchla, tak jako jejich minulá deska "Come Clarity" (2006) stejně patří mezi desky, které letos velice rád poslouchám. Rozhodně s velkým zaujetím a uznáním jsem se zaposlouchal do nového KREÁTORu, který sice vychází až v lednu 2009, ale díky internetu si ho už tak měsíc může kdekdo stáhnout. I jejich kolegové DESTRUCTION a jejich letošní deska "D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.", mě přesvědčila, že Němci svůj thrash fakt zvládají na jedničku s hvězdičkou.

Ovšem za můj největší objev letošního roku pokládám americké TRIVIUM, kapelu kterou jsem vůbec nevnímal a ani nevěděl, že existují. Jejich letošní deska "Shogun" se mi líbí opravdu moc hodně. Navíc mě o svém umu přesvědčili 17.11. v Tesla Aréně, což byl fakt parádní zážitek.

Závěrem snad dodám album, které sice vyšlo minulý rok, ale ke mně se dokutálelo až letos na jaře a strašně, strašně moc mě překvapilo. Je to deska "The Atrocity Exhibition" od EXODUS. Fakt extra jízda!

Jakub Tauber – Cecek Records

Co se týče desek, zaujaly mě především tyto domácí věci:

Z koncertních zážitků mě nejvíce zaujaly následující:

Vanja – FDK

Hudební vystoupení roku: MASSIVE ATTACK (Rock for People) – zvuk bezkonkurenčně o několik tříd jinde než ostatní formace, vizualizace taktéž.

Hudební šok roku: dramaturgie téhož festivalu Rock for People: Kromě hafo zahraničních kapel, které nikdo nezná (kdyby raději podporovali nadějné české kapely), tak jsem přesvědčený, že vrchol největšího rockového festivalu u nás, v hlavním čase na hlavním pódiu, by měl patřit někomu jinému než Jaroslavu Uhlířovi. Kapely KABÁT a podobně nechám bez komentáře.

Co se týče koncertů: malý koncert, ale skvělý zážitek na koncertě francouzských YEAR OF NO LIGHT v pražském Jet clubu. Dále mě překvapilo vystoupeni PELICAN, které mě chytlo víc než deska. Samozřejmě nemůžu zapomenout na Brutal Assault, kde mě kromě osobního vrcholu fesťáku – NEUROSIS zaujali zejména výkony kapel KRUGER, CARCASS a českých JIG–AI.

Nové desky nestíhám moc poslouchat, ale většinou se mi zdály nové počiny zajetějších kapel ve stínu těch minulých. Akorát mám v čerstvé paměti nové EP českých THE.SWITCH, které mě zaujalo řemeslně mistrně zvládnutou nahrávkou, od songů jako takových až po zvuk.

Ovšem pro mě osobně je hudební událostí roku kýžené vydání naší desky "Borderline" (Redblack), v které jsme už s postupem času a všemožných problémů nedoufali snad ani my samotní.

Vjacki – DYING PASSION

Tak v první řadě to byl nový počin od CYNIC, v tento návrat jsem ani nedoufal a z jejich znovuobnovení jsem měl trochu strach. Přeci jen, "Focus" se stal kultem a plným právem. Ale to, co pánové naservírovali na "Traced in Air", nemá obdoby. Věřím, že v roce 2009 se to samé podaří i PESTILENCE. Druhým překvápkem je kapela KYPCK, romantická záležitost pro dlouhé zimní večery.

Na české scéně mě překvapují mladé, začínající kapely s obrovským hráčským potencionálem. Bohužel se jim nedostane takové podpory, jak medií, tak řadového posluchače, který bude furt hledět na západ. Jinak mě těší zájem o rockovou muziku obecně, BULLET FOR MY VALENTINE jsem slyšel aj na diskošce v Olomoucu :).

Vláďa – ENDLESS

OPETH – "Watershed": I po personálních změnách bezchybné album, nejvíce mě dostává "The Lotus Eater".

THRICE – "The Alchemy Index, Vols. 1 & 2: Fire & Water, The Alchemy Index, Vol. 3 & 4: Air & Earth": Tuhle kapelu poslouchám už od jejich alba "Vheissu". Opravdu emocemi nabitá hudba, rozdělená na dvou deskách do čtyř částí – oheň a voda, vzduch a země. Odlišnost jednotlivých částí je na první poslech zřejmá a jasně ukazuje velký rozsah žánrů. Marně čekám, kdy vyrazí koncertovat do Evropy.

SERJ TANKIAN – koncert v Ostravě: Viděl jsem jeden koncert SOAD, kde Serj zpíval docela falešně, takže jsem od tohoto koncertu neočekával nic extra, o to příjemněji jsem byl překvapen. Skvělá show, perfektní zvuk a zpěv jako z desky.

SLIPKNOT – "All Hope Is Gone" (CD+DVD): Navzdory nepříliš pochvalným recenzím a ohlasům se mi tohle album líbí. Je tam posun od minulé desky a opět skvělý zvuk, na který jsem u nich zvyklý.

FOO FIGHTERS – "Live at Wembley Stadium" (DVD): Skvělá show, sen snad každé kapely.

TEXTURES – "Silhouettes": U mě jejich nejlepší album. Výborná řežba, komplikované pasáže i pasáže s čistým zpěvem. U songu "Abake" jsem na chvíli zaváhal, jestli neposlouchám Devina Townsenda.

Vladimír Prokoš – FLESHLESS

Abych řekl pravdu, tak nejvíce mně dostalo vystoupení SLAYER, kde zahráli mou nejoblíbenější desku "Reign in Blood" v kuse. To byl fakt orgasmus. Nečekal jsem, že to bude někdy vůbec možné takhle slyšet a vidět na vlastní uši a oči. Paráda! To je ten největší zážitek roku 2008.

Wlassoid - SIX DEGREES OF SEPARATION

Ani nevím, jestli jsem byl letos tak hudebně přesycený, nebo se mi nechtělo nic nového poslouchat. Každopádně obrovskou radost mi udělala sólovka zpěváka NEVERMORE. Mistr WARREL DANE potvrdil, že není žádný přizdisráč.

Pak se ke mě taky dostaly nějaké nové DVD STRAPPING YOUNG LAD. To prostěmůžu:).

redakce článku: Miroslav Med, Viktor Palák, Jan Škop

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 02.01.09

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube