Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Video - Recenze

DARK GAMBALLE - Běh na dlouhou trať

DARK GAMBALLE - Běh na dlouhou trať

2007 Redblack

země původu: Česká republika
styl: crossover elektro metal

Jelikož se DARK GAMBALLE v současné době těší veliké oblibě (byť u zatvrzelých fanoušků starých časů nejspíš o něco méně), chtěli toto své úspěšné období zachytit zvukem i obrazem. Jejich koncerty jsou známé skvělým zvukem i hrou světel, která však nijak neruší hudební vyznění kapely. A kde jinde může mít kapela více fanoušků, než v místě svého bydliště. U "gamballáků" to je Vyškov a právě tam vzniklo jejich první koncertní DVD.

Samotný koncert uvozuje obrazový i zvukové "intro" zachycující stavbu pódia, zkoušky mikrofonů i nástrojů. Výborný je zvukový přeliv z intra v první píseň "Tam dole pod kanálem", v níž 10 pěje za pomocí megafonu. Zvuk, světla i kamery jsou od samého začátku výborné. V další skladbě "Oni" není čistý zpěv 100% jistý, ale vyřvávané pasáže a gamballské vsuvky jsou precizní. Zde se objevují rovněž Nastyho gramofony, které dotvářejí i poslední alba.

Celá kapela působí velmi sympaticky. Hlavně 10 s kloboukem jako z krokodýlí kůže a s rohy a jeho "boxerské" krokové variace. Žádné přehnané pózy. Ze začátku vystoupení se též dovídáme, že se tato akce málem nekonala protože bylo ráno "brutálně hnusně", ale nakonec se prý nebe ustrnulo… Tím lépe pro nás.

Playlist skladeb čerpá převážně z posledních desek "Bonboniera" a "Superstar". Dojde i na česky zpívané písně z "Merizo Nanen" v čele s velkým hitem "Můry". Po ní následuje výlet do starého gamballského světa se skladbou "Xumeryilaz" s hostem, bývalou členkou kapely, flétnistkou Yadzou (Hedvikou). Před "Můrami" také zazní skladba z tehdy ještě nevydaného alba ("Zlatonoš"), která ukazuje, kam že se bude další tvorba ubírat. "Běh na dlouhou trať" je v začátku odzpíván lidmi, kteří ukázali, že texty skupiny znají opravdu dobře. A končí se PRAŽSKÝM VÝBĚREM a jejich hitem "Zubatá". Krátké poděkování a konec. Není co dodat.

Již na začátku jsem nastínil klady snímaného materiálu: výborné kamery, střih, světla a o zvuku ani nemluvě. To, že to 10 občas ne úplně hlasově ladí, je ve finále sympatické a dodává to záznamu na autentičnosti, protože kapela nepodlehla svodům moderní techniky, aby jejich DVD znělo lépe než studiové album. Tomova basa hraná na klávesy ve finále nepůsobí nijak rušivě, jak tomu je u kapel s podobným typem doprovodu.

Nabídku DVD dotvářejí videoklipy; bohužel chybí "Superstar" s Klárou Medkovou. Je ale velmi zajímavé srovnat klip "Strange Pain" a klipy z "české" etapy kapely. Fotogalerie zachycuje natáčený koncert. Poslední, ovšem velmi důležitá věc, která se zde nachází, je "dokument", který je spíše rozhovorem s každým členem zvlášť. Zabývá se především obdobím mezi "Superstar" a "Bonbonierou", největším koncertním zážitkem z pozice hráčů a hudebními inspiracemi. Nejlepší z bonusů se však skryl pod název "LAKUJEME A NATÍRÁME ... aneb jak se baví děti, když chybí Desedova otcovská ruka". Velice připomíná pořad Zlatíčka, kde v závěru o slavných mluvili jejich potomci a kolikrát z úst vypustili něco, co asi nemělo být řečeno. Nebudu prozrazovat, co všechno se zde dovíte, ale já u toho málem brečel smíchy. Velmi sympatické je jak vystupování kapely, tak i to, že se nebere tak vážně.

Takže: zvukově precizní DVD s "hmatatelně blízkým" přenosem koncertu umožňujícím kdykoli si zopakovat skvělý živý zážitek. A doporučení nejen pro fanoušky kapely.

sestava: Gothyš - bicí, 10 - zpěv, Majkl - kytara, Tom /upír/ - klávesy, samply, zpěv, Spajsi - kytara, hosté: Yadza - flétna (v "Xumeryilaz"), Nasty - gramofon
produkce: Standa Valášek, natáčení DVD: 06.07.07
odkaz: www.darkgamballe.cz
tracklist
1. Tam dole pod kanálem
2. Oni
3. Dráha
4. Tryskáč
5. Krystaly
6. V horách
7. Sprint
8. Strýček Sam
9. Zlatonoš
10. Můry
11. Xumeryilaz
12. In-flagranti
13. Plochy ze dvou skel
14. Běh na dlouhou trať
15. Baletky v hlavě
16. Zubatá
Bonusy:
videoklipy ("Strange Pain", "Můry", "Baletky v hlavě", "Tryskáč", "Výprask", "Večer pod kometou"), wallpapery, fotografie, dokument z natáčení videoklipu

Protože kapela DARK GAMBALLE každopádně patří k nejvýraznějším inventářům tvrděrockové scény, ucelený obrazový pohled na svou tvorbu si již určitě zaslouží. Soubor se v posledních sezónách vyprofiloval jako velmi zkušený a sebevědomý stroj na chytlavé a přitom pořád ještě dostatečně tvrdé hitovky, což v domovském Vyškově pořízený koncert názorní docela přesvědčivým způsobem. Neděje se sice nic převratného, přesto možno vychutnat zvukově povedené, obrazově obstojné a atmosféricky solidní vystoupení, na které se určitě dá koukat, zvláště pokud zní "Tam dole pod kanálem", "Můry", "In-flagranti" nebo výběrovská "Zubatá".
Nedostatkem se jeví skutečnost jistého popření své minulosti a tedy i názvu titulu, protože drtivá většina předvedených položek je z té novější tvorby, ryzí gambalštinu zde zastupuje pouze "Xumeryilaz" s hostující flétnistkou, zatímco jinak je střední a hlavně stará éra souboru zcela pomíjena, žel i bookletem a nepovedeným dokumentem, jehož nedostatečným základem je tříotázková anketa či pomlouvaný zpěvák 10.

Poměrně nezáživná je také trojí fotogalerie, stejně tak může zamrzet, že tu nejsou všechny klipy. Nicméně "Strange Pain" či "Baletky v hlavě" určitě náleží k těm povedeným, z nichž sálá skvělý soulad zvuku a obrazu. Finálním dojmem je ovšem rozpor mezi zamlčenou minulostí a košatě prezentovanou současností výrazné skupiny, jejíž po léta prokazovaný a zřejmě dosud nijak nevyčerpaný potenciál zasluhuje rozhodně velké uznání.

70%
Ladislav Oliva

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

70 %

hodnotilo: 43


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube