Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Phantoms of Pilsen Underground 2 - "Supporting Norway"

Phantoms of Pilsen Underground 2 - "Supporting Norway"

09.11.08
Plzeň, Sál restaurace Pod Kopcem

Přes rok odpočíval sál božkovského podniku po minulém velice úspěšném festivalu Phantoms of Pilsen Underground. Budova se loni málem rozpadla pod náporem téměř čtyř set lidí, kteří přišli podpořit plzeňskou scénu a také poblahopřát ke křtu debutového alba PANYCHIDY. Po necelém roce byla pod heslem "Supporting Norway" podlaha prošlápnuta zase o kousek níž.

Účast druhého ročníku přesáhla dvě sta lidí, což je zajisté úctyhodné, kam však od loňska zmizela minimálně další stovka? Sestava místních kapel se dala rovnat s kvalitou minulého ročníku. Vedle nich však přijelo ještě norské trio v čele s Vikingy HELHEIM (na jejich minulé desce hostoval i rootovský Big Boss). Zahráli i osvěžující VULTURE INDUSTRIES a ATROX, kteří se bez sebemenšího nadhodnocování mohou postavit vedle kapel jako jsou ARCTURUS či MANES. Minule se o konání této akci vědělo pouze díky fanouškům, kteří si o ní navzájem řekli. Nyní sáhli pořadatele pro profi formě internetové prezentace i plakátů, které jsme mohli vidět nejen v Plzni a jeho okolí. Slyšel jsem, že za menší účast mohlo konání v poslední den v týdnu. Jestli je tohle překážka či výmluva pro to nejít podpořit své oblíbené kapely, které vám přijedou přímo před barák, je mi této povrchnosti některých posluchačů vážně líto. V tomto šli pořadatelé navíc opravdu ve všem vstříc a do minuty dodržovali program, aby návštěvníci stihli večerní spoje domů.

Brilantní zvuk se pro mě vedle skvělé soupisky kapel stal symbolem tohoto ročníku. Předešlou větu neříkám jen tak, tak dobrý zvuk jsem v kategorii tohoto sálu vůbec nečekal. Chvála směrem ke zvukaři se stala častým tématem diskuze i mezi návštěvníky. Pro nikterak stydné MORTAL DESTINY to bylo boží osvícení, neboť jejich tvorba dostala hnedle mnohem zajímavější příchuť a vyšvihla se o úroveň výš. Kytarové vyhrávky, zpěvy, bicí - to vše se zvedlo z průměru a vytvořilo velmi příjemný úvod, který publikum s uznáním a pokyvováním přijímalo.

Ještě za brutusového období jsme mluvili o přestupu kytaristy Štembuse z THE WITCH do OCTAGONE, kteří hráli jako druzi. Brutal death až grind s elektro prvky působil osvěžujícím dojmem. Pohádková intra, která mimochodem prý zpěvák vymýšlí na záchodě, svůj účel splnila a zpříjemnila atmosféru.

Belgická vložka PANCHRYSIA také zvedala koutky úst trošku nahoru, nejspíš to ale původní účel nebyl. Revival MARDUK - typická kopie z kopie kopie. Image nejspíš určitý respekt vytvořila, jen jsem nechápal zpěvákovu potřebu stále plivat do publika a hlavně pak na stropní osvětlení, bylo to ale srandovní zpestření.

TROLLECH, kteří se po Belgičanech chopili nástrojů, sklidili velký ohlas a sestava okolo Lorda Morbivoda se jako vždy ukázala v dobrém světle. "Ve stínu starých dubů", "V rachotu Hromů" - z podia se linul hit za hitem. Jeden návštěvník se chlubil, že s Morbivodem odzpíval úplně všechny písničky, to opravdu smekám.

Další skupinou se stejnou tematikou byli progresivnější BELTAINE, živá show, chytlavé písničky, celkově vystoupeni na velké úrovni, ani zde nemám žádnou výtku. Skvělý zvuk udělá hodně, hlavně u kapel, které mají samy o sobě velký potenciál diváky zaujmout.

Do třetice všeho živého, lesního a pohanského vystoupila úspěšná kapela PANYCHIDA, která se vyšvihla z regionální kapely na uznávané hudebníky. Smutnou zprávou pro kapelu, ale velice šťastnou pro rodinu zpěváka, je jeho odchod z postu frontmana. Havraní hlas byl vychvalován v každém článku týkající se této skvěle formace a bude těžké najít ucházející náhradu. Po celou dobu hraní bylo pod pódiem asi nejvíce živo, v tomhle musím Plzeňáky pochválit: své kapely umí podpořit.

Poslední českou kapelou se stali AVENGER. Sinneral, kytarista z předešlé kapely, pokračoval v hraní dál, i když od veselejších vyhrávek, přešel do oldschoolovějšího black deathu. Stejně tak učinil i bubeník, který ovšem vyměnil paličky za kytaru a zpěv. Příjemné zavzpomínání na doby předešlé ještě zdůrazňoval velký buben, jaký používali třeba i MASTER'S HAMMER.

Prvním vystupujícím norským uskupením se stali industriální, chytlaví a velice charizmatičtí VULTURE INDUSTRIES. Setu nechyběla průkopnická energie, skvělá show a hororové grimasy frontmana. Při písních tancoval, umíral, aby následně znovu obživl a mohl se nám zase smát. Celý set byl načichlý avantgardou. Vše jsem pozoroval z první řady a pocit, jaký se mi dostával, byl naprosto úžasný. Každý, kdo si libuje v těchto extrémnějších variacích metalu, musel byt nadšen a ti více odvážní si mohli se zpěvákem skvěle zatancovat.

ATROX zvedli příčku avantgardy zase o něco výš, osobně jsou mi tyto vody ještě lahodnější a nebýt stavu, který se dá téměř přirovnat nirváně, bych asi i brečel, ale nebyl čas. Tolik vlivů, které se linuly z osobité hudby ATROX, mě úplně odzbrojily. Člověk si připadá jakoby se přemístil do hudebního nebe, vše je tak perfektní. Zpětně si nedokážu všechno vybavit, ale samotný pocit si budu pamatovat hodně dlouho. Vystoupení těchto dvou kapel pro mě byla absolutní koncertní špička.

Vikinská nálada HELHEIM přerušila moje blouznění z předešlých kapel. Surový, ale zároveň zpěvný. Proti všem, ale zároveň pro všechny. Chytlavé melodie, pohanský nádech a to vše pod taktovkou samotného Odina výtečně zahrané. Unavenost se rozhodně nestala překážkou, naopak upozorňovala na vrcholné vystoupení, které tito Vikingové měli předvést a své fanoušky opravdu nezklamali.

Koncert se pro mě stal jednoznačně dalším milníkem koncertovaní v plzeňském kraji. Akce prezentovala to nejlepší z české undergroundové scény a za pomoci norských velice uznávaných avantgardních a vikinských zástupců se úroveň o mnoho zvýšila. Že sál nebyl plný k prasknutí, nevadí. Lidé sami prohloupili a kdo se zúčastnil bude dlouho vzpomínat. Během celé akce panovala přátelská atmosféra, pořadatelé byli příjemní stejně jako samotné skupiny tuzemské i zahraniční. Norové se ukázali jako velmi komunikativní a vstřícní k fanouškům: povídali si s vámi, smáli se s vámi. Po zjištění, že mi došlo pivo, mi dokonce zpěvák z ATROX dal to své. Kdyby měly reporty kolonku hodnocení, neváhal bych dát číslo největší.

Foto: Jan Škop

MORTAL DESTINY

OCTAGONE

PANCHRYSIA

TROLLECH

PANYCHIDA

BELTAINE

AVENGER

VULTURE INDUSTRIES

ATROX

HELHEIM

Diskuze

Cekem příspěvků: 9

Merrick13.11.08 | 12:50:28
Honza13.11.08 | 13:08:20
Veceslav12.11.08 | 13:36:55
cosmocrator30.11.08 | 15:07:18
Tomáš Kouřil...11.11.08 | 09:29:14
Jan Škop11.11.08 | 19:07:57
VimrtPase12.11.08 | 07:33:08
Conan Cozý dec...13.11.08 | 00:11:25
VimrtPase13.11.08 | 07:14:59

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube