Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

Ceckoviny počtvrté – punkový útok: BACKFLIPING DOG - Alter Ego, RV-4 - Svou cestou, S.N.A.D. - Love's Not Dead, WERGLŮV PJOS - Pia Fraus + bonus od Papagáje: CLIMAX - Zločin bez trestu

Ceckoviny počtvrté – punkový útok: BACKFLIPING DOG - Alter Ego, RV-4 - Svou cestou, S.N.A.D. - Love's Not Dead, WERGLŮV PJOS - Pia Fraus + bonus od Papagáje: CLIMAX - Zločin bez trestu

Je skoro až zajímavé, kolik ostře punkových a navzájem si tolik podobných formací u nás funguje. Že se leckterá z nich propracuje k vydané desce, je především zásluha firmy Cecek, přičemž co nezvěční on, vydá pravděpodobně Papagájův hlasatel. Tyto dvě značky se takto vzájemně doplňují, tu a tam nějaká kapela přejde od jedné k druhé, ale jinak jde o téměř stejný přístup, spočívající v neustálém chrlení dalších a dalších disků, většinou cenově chvályhodně levných.

Psát o těchto deskách dlouhé romány je skoro nemyslitelné. Stačilo by napsat jediné delší pojednání a v něm jen prostřídat názvy kapel a písní, jinak totiž skoro vše ostatní platí na všechny zúčastněné. Ostrý, razantní a syrový punk, popřípadě punkcore. Poprvé, podruhé, potřetí, počtvrté, popáté. Kdo by nabídnul výraznější odlišnost, ve spurtu tohoto pelotonu by zvítězil a těm čtvrtým zde popsaným se to nakonec i podařilo. Jinak se ovšem v rozlišení není čeho chytit.

Kdo si níže uvedená hodnocení pročte, snadno zjistí, že se v nich píše pokaždé skoro totéž. Jenže ono pokaždé skoro totéž zní také z repráků, proto se není čemu divit. Lze-li přihodit ještě jednu obecnější myšlenku navíc, může jí být poznání, že navzdory někdy docela ostře rebelské snaze těchto souborů se žádný šokující efekt nedostavuje. Pro pogování někde na Antifestu či Pod parou je tato muzika zcela optimální, svůj rebelský záměr však již dávno nesplňuje.

BACKFLIPING DOG - Alter Ego

2009 Cecek Records

Pánové z Horní Bečvy hrnou rychlý, svižný a poměrně jednoduchý punk, kterému však nechybí docela slušný spád a místy až bezmála hardcorové ostří. Spíše kratší písně se jasně, stručně a výstižně ženou vpřed, současně si uchovávají jistý refrénový potenciál, pocit skutečného nářezu se však nedostavuje. Jednolitý proud jakžtakž obstojně prezentovaných písní se poklidně a nerušeně prožene sluchovody, jen výjimečně potěší výraznějším motivem nebo filmovou citací, rezervy jsou však ještě dosti citelné. Totéž platí o textech, přestože z nich čiší potřebný vtip, nadhled a občas i schopnost jasně formulovat názor. Hudebně ani tematicky však nejde o nic světoborného, jen takový běžný tuctový agropunk, ale jako základní stavební kámen započaté kariéry se to dá uznat.

sestava: Křištofson – zpěv, Dolfa – kytara, Bardy – kytara, Zbyňar – baskytara, Šmidke – bicí
čas: 21:41
země původu: Česká republika
styl: punk
odkaz: http://bandzone.cz/backflipingdog
tracklist:
1. Intro
2. Sbormistr
3. Hovado
4. Bečva Separatist
5. Discofil
6. Sám proti sobě
7. Zmrd
8. Intro II.
9. Král sklepa
10. Zabijáci
11. Fašo
12. Alter Ego

hodnocení: 30 %

RV-4 - Svou cestou

2009 Cecek Records

Punkeři ze středočeských Postupic tvrdí, že jdou svou cestou, což je sice chvályhodné, jenže současně strašlivá fráze, jež by měla být navždy zakázána. Tím hůře, že z jejich muziky nečiší vlastní cesta, ale to nejobehranější punkové klišé. Stejně tak texty žel nejsou ničím osobitým, ale pouze ikstou variací na nejčastější témata, co se v žánru běžně vyskytují, jejich zpracování je však relativně slušné. Přímočaře svižný a kvalitním zvukem podepřený punkový útok se jednoduše, ovšem úderně řítí vpřed, vybavený patřičnou dávkou punkcorové razance. Hráčsky solidní kapela je hlavně vokálně docela na výši, jenže prvoplánová melodická lehkost či uvolněnost často soupeří s hodně zřetelnou křečí. Některé refrény jsou ale poměrně chutné a ten v písni "Politická ZOO" obzvlášť. Jenže zbytek je žel sotva průměrným důkazem toho, že skutečně svou cestou tato kapela zatím nekráčí.

sestava: Kampa – zpěv, Jirka – kytara, zpěv, David – baskytara, Šlacha – bicí
studio: Bellatrix
čas: 34:55
země původu: Česká republika
styl: punkcore
odkaz: www.rv4.wz.cz, bandzone.cz/rv4
tracklist:
1. Táhni nácku
2. Každodenní šou
3. Fuck off šoubyznys
4. Nemám zájem
5. Cvičenej čokl
6. Wir sind grosse
7. Svou cestou
8. Pro nic za nic
9. Stíny
10. Politická ZOO
11. Jsi lepší
12. Tvrdý drogy ne
13. Opilecká
14. Ranní pohoda

hodnocení: 40 %

S.N.A.D. - Love's Not Dead

2009 Cecek Records

Další převelice svižný, razantní, úderný či přímočarý punkcorový nátěr, které téměř ani na okamžik nemíní polevit. Značné nasazení se také v tomto případě snoubí s jistým melodickým potenciálem, jenže ve výsledném součtu sklouzává k pocitu určité monotónnosti. Texty jsou znatelně průměrné, což o muzice platí rovněž, ta je však ústředním poslechovým faktorem a jako takový docela potěší. Ostře strhující palba těží nejen z opravdu energického nasazení, ale také poměrně dobrého zvuku, jímž pcherská kapela dokáže v dobrém smyslu prodat své zkušenosti, a její projev je tak velmi vyspělý a suverénní. Hodně připomíná starý dobrý TELEX, proti němuž je však zvukově lepší a žel kompozičně roztahanější. Stručnější sdělení by příště rozhodně přišlo vhod, stejně jako větší hudební rozmanitost. Raději ale ne ve stylu závěrečného a lehce trapného letního popěvku "Hurá za sluncem".

sestava: David Houška – zpěv, Radek Dufek – kytara, Martin Šíma – baskytara, Filip Houška – bicí
studio: Hostivař
čas: 43:25
země původu: Česká republika
styl: punkcore
odkaz: www.snadi.cz, http://bandzone.cz/snad
tracklist:
1. Lovesong
2. Justice
3. Teleshocking
4. Ona kurva
5. Orální
6. Zlatá mládež
7. A co teď?
8. Řitní lezec
9. Hepatityda "D"
10. Ženský pop
11. Bezmoc
12. Hurá za sluncem

hodnocení: 50 %

WERGLŮV PJOS - Pia Fraus

2009 Cecek Records

Tento moravskotřebovský punk je v široké žánrové konkurenci docela příjemným zjevením, zejména pak proto, že se od ní v jednom hodně podstatném aspektu pozitivně odlišuje. Tímto chvályhodným prvkem jsou housle, punkově netradiční nástroj, který zde skutečně zajímavě obohacuje a zkrášluje celkový zvuk. Jenže aby toho nebylo málo, pochvalu zaslouží také nápaditá kytarová hra, která místy nabízí pozoruhodné motivy, riffy či vyhrávky, jež zdařile dokreslují převažující rychlopunkovou jízdu. Vokální stránka je sice slabší a tuctovější, takto vypouštěná slova však rozhodně disponují jak vtipem, tak názorem, čímž navzdory běžným námětům patří k těm lépe zpracovaným. A díky kvalitnímu zvuku se hlavně popěvky jako "Kupředu levá", "Arogance", "Kytky" či "Hošíček" vnímají víceméně příjemně. Přestože jinak nejde o nic mimořádného, oproti konkurenci je to alespoň lehce osobitější.

sestava: Jiří Leier – zpěv, Aleš Navrátil – kytara, Martin Sedlák – baskytara, Robert Kelnar – housle, Tomáš Kolkop – bicí
studio: Ex-Avik
čas: 32:01
země původu: Česká republika
styl: punk
odkaz: www.wergluvpjos.cz, www.myspace.com/wergluvpjos
tracklist:
1. Kupředu levá
2. Čobol
3. Arogance
4. Komunisti
5. Revolta
6. Hon-shu-lin
7. Saky paky
8. Kytky
9. Pia Fraus
10. Xichti
11. Hošíček

hodnocení: 60 %

CLIMAX - Zločin bez trestu

2009 Papagájův hlasatel

Punkový nářez této formace je ostrý natolik, že lze vydatně mluvit o hardcoru a skoro snad až crustu. Oproti předchozím spolkům je tento zvukově i vokálně mnohem syrovější a undergroundovější, což se obrazí také v textech, jež jsou naprosto nekompromisním odsouzením politiky, společnosti a vůbec celé civilizace. Oč přesvědčivěji působí slovní útok, o to spíše lze nalézt nedostatky v hudbě, která je navzdory veškeré snaze o přímočarost místy poněkud nedotažená až křečovitá. Jakoby občasně spadl řetěz a byl znovu nahazován. Přesto však celek docela funguje a ve dvou rok vzdálených termínech pořízená nahrávka je schopnou ukázkou ostře punkové současnosti.

sestava: Kráťa – zpěv, Miki – kytara, Karel – baskytara, Feros – bicí
studio: Secy Music
čas: 17:02
země původu: Česká republika
styl: crustpunk
odkaz: www.myspace.com/climaxpunx, http://bandzone.cz/climax
tracklist:
1. Jejich cíl
2. Zločin bez trestu
3. Pohřbi vlastní rozum
4. State Control
5. Krvavé kolonie
6. Oběti války
7. Odezva vyspělé civilizace
8. Tak už dost!

hodnocení: 50 %

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube