Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

CRUADALACH

CRUADALACH

Hudební folkmetalové seskupení CRUADALACH nabírá s postupujícím časem stále více fanoušků. "Kapela vznikla v mé hlavě v roce 1998, kdy jsem viděl poprvé Statečné srdce. Byly tam dudy, do kterých jsem se zamiloval", vzpomínal před jedním z koncertů Hear Our Voices Tour zakládající člen Michal Rak, jemuž přizvukoval vokalista Jan Vrobel.

Zdaleka to nezačíná ani nekončí folkmetalem

Jak se dala dohromady stávající sestava? Je vás devět a kombinujete folklórní nástroje s typicky metalovými. Těžko jste se jen tak potkali v hospodě.

Jan "Radalf" Vrobel: Ono je to v podstatě až neuvěřitelné. Jak říkáš, je nás devět z různých hudebních prostředí, s jiným vzděláním a z různých scén. My vlastně nemáme společného skoro nic kromě zájmu o muziku a popravdě mi připadá úžasný, že spolu můžeme takhle fungovat. Našli jsme se různě. Známý přes známého, inzeráty. Spíš je zázrak, že má skupina tolik členů a je schopná dokopat se na zkoušky, na koncert, dělat nové skladby. Každý ví, kde je jeho místo a nemá to žádný slabiny.

Michal "Datel" Rak: Jak říká Randalf, některý lidi jsem si vybral, někteří přišli náhodou. Petra Jadrná dohodila Tomáše Nejedlého a pak už to nějak šlo samo.

Měl jsi konkrétní představu o tom, jaké chceš v kapele nástroje? Mluvil jsi o dudách, ale čekal jsi, že do toho Petra zapojí šalmaj?

Michal "Datel" Rak: Vzhledem k tomu, že hraju středověkou muziku, tak ty dudy byly jasný. Petra fouká snad na všechno, na co se dá foukat, tak je to jenom veliké plus a rozhodně jsem to nečekal. Původně jsem chtěl dvoje dudy, ale takhle nám to vynahradí za tři.

Zeptám se na váš název. Vzhledem k tomu, že se i jedna z vašich skladeb honosí názvem Cruadalach, co tohle slovo znamená?

Michal "Datel" Rak: To je taková veselá historka. Mám v sociálních sítích přezdívku Brave, a když jsem něco pouštěl do éteru, tak jsem napsal "Brave hraje". Ale je nesmysl, aby se kapela jmenovala Brave. Vzhledem k tomu, že jsem zatížený na Skotsko, tak jsem studoval skotskou gaelštinu a našel jsem si, jak by se to mohlo říct. Cruadalach.

Jan "Radalf" Vrobel: Ještě bych rád doplnil, že když mě Datel testoval a bavili jsme se na téma, jestli jsem kokot nebo ne, čili jestli můžu být v kapele nebo ne (smích). Tak jsem chtěl vědět, jak se zamýšlená kapela má jmenovat, a fakt jsem se z jeho mailů obával, že se bude jmenovat Braveheart. Ale jakmile mi řekl, že kapela se bude jmenovat CRUADALACH, tak mi spadl kámen ze srdce a bylo jasný, že to má v hlavě srovnaný.

Je vás opravdu hodně a tak věřím, že díky tomu vzniká spousta muziky. Vzhledem k tomu, že jsi zakládající člen, existuje u vás něco jako právo veta? Já řeknu, že tenhle riff má být takhle a tak taky bude?

Michal "Datel" Rak: Přesně! (smích)

Jan "Radalf" Vrobel: Je to trochu složitější, ale je pravda, že Datel má hlavní slovo, co se týče všeho. Ale v devíti lidech máme aristokratickou dělbu hlasu. Každého hlas má určitou váhu, nemusíme se o tom ani bavit a přirozenou tíhou autority z toho něco vyleze.

Michal "Datel" Rak: U nás je výhoda toho, že skládá většina lidí a nápady se hromadí a pracujeme na tom i všichni doma. Posíláme si to, sem tam se něco upraví a pak se sehráváme na zkouškách a až zjistíme, jak to zní, tak to teprve pouštíme ven.

Jan "Radalf" Vrobel: K tvůrčímu procesu bych ještě řekl, že zkoušíme už hotové skladby. A jak jsi říkal, že vzniká spousta různorodého materiálu, tak jsi uhodil hřebíček na hlavičku, protože mě hodně štve, když kapela působí hrozně vyčerpaně po dvou deskách. A já si troufám říct, že tahle kapela má potenciál, aby tomu tak nebylo. Spousta lidí už stvořila vlastní písničku a já jsem hrdej, že tu nezní dvě skladby stejně. Z koncertu ti to nemusí tak připadat, ale po letmém poslechu ty skladby vznikají diferencovaně. Jsou tam různé rytmy a zdaleka to nezačíná ani nekončí folkmetalem.

Michal "Datel" Rak: Já mám každopádně v úmyslu, aby CD bylo barevné, když se podíváš na dnešní folkmetalový kapely, tak třeba KORPIKLAANI mě osobně po dvaceti minutách nudí. Proto tam máme prvky doom metalu, punku, hardcoru.

Jan "Radalf" Vrobel: Rozhodně našimi vzory není žádná současná ani minulá folkmetalová kapela. Ale chceme být folkový a chceme být tvrdý. Chceme být barevní, dynamičtí, postavení na kontrastech, mít tvrdé i jemné pasáže.

Jen co se o vás začalo psát, tak vám vyšlo demo. Na koncertech máte už celkem široký repertoár. Chystáte v blízké době vydat CD?

Michal "Datel" Rak: Na podzim chystáme CD, které by měla vydávat česká firma. Chtěli jsme zahraniční, ale to bohužel nedopadlo, protože se zahraniční firmy na české kapely nedívají dobře.

Prozradíš jméno firmy?

Michal "Datel" Rak: Nebudu ještě prozrazovat, ač jsem s nimi domluvený. Už tu několikrát zaznělo, že se v kapele vzniká hodně materiálu, a tak jsme se rozhodli, že ten nosič natočíme. Já jsem se teď snažil dostávat na nějaké festivaly, ale bez desky to nejde. Máme producenty, takže snad bude do konce roku hotovo. Prostě chci, aby to první CD bylo naprosto super.

Jan "Radalf" Vrobel: Řídíme se tím, že méně je někdy více. Takže i když máme repertoáru hodně, tak by CD mělo mít tak padesát minut. Nechceme posluchače ubíjet. Z našeho úhlu pohledu tam nebude žádná vata. Možná bude mít někdo jinačí názor, to je možné, ale mi tam nebudeme mít vycpávky, slabá místa a budeme si stát za každou vteřinou toho nosiče.

Už chvíli jedete Hear Our Voices Tour. Jak se vám líbí odezva fanoušků? Máte pocity, že s každým odehraným koncertem vám přibývají?

Michal "Datel" Rak: Jeli jsme na podzim představovací turné, které bylo spíše hozením do vody, protože nás nikdo neznal a už tam jsme si získali dost fanoušků. Já to trochu nasměruju jinam. Dneska je problém s tím, že lidi na koncerty nechodí, takže ohledně tohoto Tour jsou koncerty, které jsou vynikající a kam přijde hodně lidí, ale taky jsou koncerty, kam přijde méně lidí.

Jan "Radalf" Vrobel: Já bych to trochu doplnil, protože se na to dívám kapku jinak. Kladu si otázku, proč na akce nechodí lidi. Věřím, že hudbu si můžeš poslechnout kdykoli z CD, ale od živých koncertů očekáváš něco navíc. Show, efekty, pořádné nasazení. Musíme dát lidem důvod zvednout se a jít se na nás podívat. A my chceme být kapelou, která takový důvod lidem dá.

Michal "Datel" Rak: Jak jsem říkal, lidi jsou přesycený. Dneska je těch akcí hodně a konečně k nám jezdí třikrát do měsíce nějaká zahraniční kapela. Lidi se ti vymluví na to, že nemají peníze a radši jdou na zahraniční kapelu.

Jan "Radalf" Vrobel: Datel má samozřejmě pravdu. Radši si připlatíš za kvalitu kapely, která je profesionální a umí se velmi dobře prezentovat, než aby ses díval na nějaké šmydlání. Lidé chtějí logicky to nejlepší a já jako posluchač neuvažuji jinak. Žijeme díky bohu v kapitalismu, konkurence je obrovská a je třeba ukázat, že i v ČR může být můžeme najít adekvátní odpověď na zahraniční show.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Tattoo Convention 2016

Tattoo Convention 2016

24.05.16 | 9768x

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

08.07.16 | 9491x

Aerodrome festival 2016

Aerodrome festival 2016

18.06.16 | 9206x

LUCIE

LUCIE

03.07.16 | 8696x

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube