Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

GOOD CLEAN FUN, NO TURNING BACK

GOOD CLEAN FUN, NO TURNING BACK

29.04.10
Praha, 007 Strahov

Na své poslední evropské turné vyjela "pozitivně pozitivní" banda GOOD CLEAN FUN a zavítala rovněž do Prahy, kde se již nějakou dobu nezastavila. Do strahovské Sedmičky ji doprovodili tvrdě makající Holanďané NO TURNING BACK a úplným otvírákem měli být YOUR FUCKING NIGHTMARE z Teplic a Prahy. Ti ovšem nakonec nevystoupili z důvodu onemocnění bubeníka, a tak většina lidí postávala venku, seděla či ležela za teplého počasí na trávě a čekala na posunutý začátek. Mezitím si oběti pro rozhovory vybírala jedna internetová televize zabývající se alternativní hardcoreovou hudbou. Stejně jako mně se mnohým lidem podařilo utéci ze spárů mocných chapadel reportéra a jeho dvojčlenné družiny.

Klub se jevil být zaplněný, ostatně se nebylo čemu divit. Poslední možnost vidět v České republice GOOD CLEAN FUN a vůbec poprvé NO TURNING BACK. Ano, právě druzí jmenovaní ani nevěděli, proč zde za svoji třináctiletou existenci nikdy nehráli. Možná o to více si svoje vystoupení užili. Za poslední rok byli tito šílenci (v dobrém slova smyslu) snad všude po světě a získali si ohromný respekt na světové hardcore scéně, který potvrdili i poslední vylisovanou nahrávkou "Stronger" z roku 2008, z níž hráli několik písní jako například "Same Sad Song" či "Stronger". Kdo znal texty, mohl zpívat se zpěvákem a řádit jako pominutý, kdo je neznal, mohl si užívat z povzdálí anebo se zaplést do mely odehrávající se na parketu. Zpěvák byl natolik vysoký, že místní stage mu nedovolila příliš pařit, a tak s sebou vzal energii přímo mezi diváky, kde trávil hodně času. Nedá se ani pochopit, kde berou tolik síly, protože za celý set nezvolnili ani trochu. Rychlé breaky a hodně brutální vokál po celou dobu. Došlo samozřejmě i na povídání mezi písničkami, kdy se zejména hovořilo o víře v sebe, hrdosti a tvrdé práci. Circle pity, moshing a čas od času i crowd surfing byl k vidění na tak malém prostoru. Celkově Sedmička nabídla velmi přátelskou atmosféru, spoustu hromadného zpívání a dobré zábavy. "Never Again", "Go Away", "No Matter What" byly další z řady zahraných songů. Pravdou je, že této bandě lze všechno vyřčené věřit, neboť oni jsou prolezlí celosvětovou hardcorovou scénou a jezdí abnormálně dlouhá turné. Vyzdvihli Fluff Fest jako jediný festival v Evropě, který ještě nepropadl reklamě a komerci. Zkrátka, při návštěvě koncertů podobných tomuto nejde pouze počítat s tím, že jste přišli jenom na hudbu. Songy byly spíše kratší, za to velice úderné. Velmi živý set byl zakončen jedním přídavkem na žádost publika a NO TURNING BACK se loučili s velkým aplausem. "Příště, až přijedu, tak si uříznu nohy, abych mohl pařit na jevišti," řekl zpěvák na závěr.

Žádné zbytečné zdržování. Patnáct minut na zkoušku a jelo se dál. Parket i celý klub najednou zhoustl. Mosh pit se rozšířil a publikum spíše vypadalo jako jeden člověk. Těžko uvěřit, že GOOD CLEAN FUN vystupovali naposledy v České republice při svém posledním evropském turné. Jestli u NTB byla přátelská atmosféra, tak zde ještě mnohem víc a je třeba k tomu přičíst kopec legrace. Upřímně, kdyby vystoupení GCF neměla být legrace, tak k čemu pak ten název. Stejně jako předskokan, i tento hlavní tahák je na scéně už třináct let a za tu dobu se sestava kapely vždy měnila a rotovala, pouze zpěvák zůstal stejný, jenom zestárl, jak na koncertě sám řekl. Začalo se nakopávající a tehdy nadčasovou, co se týče textů, skladbou "I Can't Wait" (v roce 2000 zpívali o tom, jak se v roce 2010 budou znovu učit songy, aby je mohli hrát dokola) a ukázali většinu své tvorby zaznamenanou na čtyřech CD za jejich historii a bezpočtu vinylů či splitek. Hodně se hrálo ze sebeironické desky "On the Streets Saving the Scene from the Forces of Evil", ale s ohledem na to, že i GOOD CLEAN FUN mají kratší písně, tak těch songů bylo opravdu hodně. Zahráli dokonce i "Shopping for Crew" ze svého debutu v 90. letech. Mikrofon se rozdával na všechny strany, zpívalo mnoho lidí a zpěvák občas musel zpívat bez něho, než mu byl vrácen. Mezi skladbami se opět mluvilo, ale jiným způsobem. Spousta příběhů, vtípků a všeho možného i nemožného zaznělo. Frontman kupříkladu pozval jednoho fanouška na pódium, který údajně přijel na vlastní pěst až z Francie, aby viděl GCF naživo. Chvíli si spolu povídali a zpěvák dokonce zkoušel i francouzštinu. Asi nejvtipnějším momentem se stalo, když onen fanoušek mluvil o tom, jak se hrozně rád dostal sem do Československa. Dokonce i GCF věděli, že naše republiky se už dávno rozdělily, a navíc se ještě ptali, jak to mezi námi je, zda se máme či nemáme rádi. Frontman poprosil publikum, aby toho chudáka z Francie neukamenovali, až na nich bude surfovat. Až se prý ale bude vracet zpátky, tak ať si koupí novou mapu, kde uvidí obě republiky zvlášť.

GCF propagovali pozitivně životní styl straight edge, takže nikomu jej nenutili, pouze mluvili z vlastních zkušeností. Rovněž je o nich známo, že se veřejně hlásí k veganství a nesnáší sexismus na hardcorové scéně, takže jednu píseň věnovali slečnám a dámám v publiku. Zavzpomínali si rovněž na klub 007, ve kterém už kdysi byli a vzpomněli si, že dříve se tu hodně kouřilo, zatímco na tuto akci bylo kouření v klubu speciálně zakázáno, což GCF hodně kvitovali a opět okomentovali lehce ironickou poznámkou. Pouze jedinkrát se kapela odhodlala k "nepozitivnímu" songu, a to "In Defense of Our Lives", opět velmi krátká záležitost. K tomu se váže další příběh, když toto zahráli v Berlíně na turné, tak pár lidí se prý leklo a bylo vyděšeno, protože si mysleli, že GCF znají. Odpovědí kapely na Strahově bylo okamžité naladění na pozitivní vlnu s písní "Positively Positive". Slovo "positive" se v jejich tvorbě objevuje velice často, ale nejedná se o žádnou bezmyšlenkovitou pózu. Při představení rovněž zazněly covery, a to nejenom z tanečního kruhu, ale například od kapel jako BATTERY či MINOR THREAT. Když lidé chtěli přídavek, tak po dlouhém přemlouvání jim čtveřice z Washingtonu naservírovala sedmivteřinovou "You've Gotta Stay Positive" a odešla, což vyvolalo v klubu hromadný smích. Banda se nakonec vrátila a i přestože hlásila, že se jedná o poslední píseň, tak přidávala dál a dál, dokud hodiny neukazovaly po dvaadvacáté hodině, kdy koncerty musí končit. Těch songů lze tedy nakonec spočítat přes dvacet. Velký potlesk a děkovačka na závěr.

GOOD CLEAN FUN tedy dostáli svému názvu a jejich poslední české vystoupení byla neskutečná legrace v přátelském kruhu fanoušků ze všech koutů střední Evropy (Polsko, Rakousko, Německo, Slovensko). Na jejich set nás ovšem výtečně připravili energičtí NO TURNING BACK se svým nekompromisním podáním. Strahov si může udělat hrdě čárku za dalším povedeným koncertem.

foto: ilustrační

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

pár fotek ke staže...Ríša Hamak03.05.10 | 09:43:58
xKachorx01.05.10 | 09:03:40
vladislav30.04.10 | 22:11:04
Michal Petrgál...01.05.10 | 06:32:12

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube