Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Rock For People 2010

Rock For People 2010

03.-06.07.10
Hradec Králové

Letošní ročník festivalu Rock for People byl ročníkem rekordů. Nejen těch ekologických, které přejděme faktem, že recyklátoři rekrutovaní i z řad samotných návštěvníků se mimo jiné zasloužili o patrně nejdelšího hada složeného z plastových kelímků, jaký se kdy po našem území plazil, ale především rekordů hudebních. Počínaje počtem příchozích, kterých na hradecké letiště zavítalo mezi osmadvaceti a devětadvaceti tisíci, přes hladinu zvuku, kdy i taková MORCHEEBA byla poměrně zřetelně slyšet dobrých pět kilometrů od místa konání, až po částku, kterou pořadatelé museli na konta vystupujících vyplatit. Stačí letmo pohledět na line-up, aby se člověku ani nechtělo počítat. Následující řádky proto berte jako dojmy někoho, kdo se snažil vidět co nejvíc, aby si po třech dnech pendlování mezi oběma hlavními pódii uvědomil, že daleko lepší taktikou by bylo "vidět méně, užít si více".

Den nula

V zahřívací den jsem do areálu zamířil pouze na obhlídku, abych se utvrdil, že hudební festivaly jsou v posledních letech současně i festivaly jídelními, Rock for People nevyjímaje. Mezi hudební zjištění jsem si zaznamenal ta, že kapela, která tak intenzivně v rádiích hledá ženu, na svůj apel zlákala pořádný houf dívek, že na Petrovi Fialovi se za ty roky mění jen počet šedin ve vlasech a že GAIA MESIAH nezní v genderově vyrovnaném složení vůbec zle.

Den jedna

ALEXISONFIREDen v oficiálním programu vedený jako první jsem zahájil s kanadskými THE MAHONES, kterým však byl namísto javorového listu daleko více vlastní zelený trojlístek a svým irským pubrockem nakopli každého, kdo po předešlé noci potřeboval menší restart. Sympatická akordeonistka navíc byla první sličnou dámou, které na festivalu zdobily hned několik mužských uskupení. Frontman indie japončíků DOPING PANDA mě svým zpěvem naváděl spíš od pódia než k němu, a tak jsem se přidal k davu, který se chystal na vystoupení SKINDRED. Benji Webbe aktivně komunikoval s publikem, kapela jej hutnými groovy rytmy účelně uváděla do skoku. Tomuhle receptu se bránilo těžko, spokojenost byla nepochybně oboustranná. Uvést publikum do varu neměli potíž ani kanadští ALEXISONFIRE, jedna z mnoha překvapivě vysokého množství corových partiček, které se letos na Rock for People objevily.

COHEED AND CAMBRIAPředčasně jsem však zamířil na fialovou stage, kde měla vystoupit jedna z top 3 kapel, kvůli kterým jsem do Hradce zamířil – COHEED AND CAMBRIA. Čtveřice po poruše svého tourbusu dojela na poslední chvíli, znatelně unavená a pohled pod pódium jí zřejmě náladu nepozvedl. Pár desítek přihlížejících bylo pravděpodobně nejmenším publikem, které některého z vystupujících na hlavních pódiích podpořilo. Až v druhé části setu dokázal Claudio Sanchez na své tváři vykouzlit upřímný úsměv, jímž ocenil alespoň těch několik málo přítomných, dávajících mu najevo, že nepřišli náhodou. Kapela však na tak velkém prostoru působila ztraceně, pryč byly i propracované aranže a sbory, jak je známe z desek. S trochou nadsázky bezmála stejně početnou skupinku, jaká přihlížela vystoupení COHEED AND CAMBRIA, nalákal přímo na pódium při motorácké "Ace of Spades" šaman Tricky. Jízda to byla solidní, dál mě však nezaujal.

SKUNK ANANSIE dokázali přesvědčit, že jejich comeback není hnaný penězi. A hlavně, gepardice Skin by zasloužila titul pro nejcharismatičtější osobnost za mikrofonem celého festivalu. Trio britských hvězd večera pak uzavírali THE PRODIGY. Nejenže na sebe nechali čtvrt hodinu čekat, určité hvězdné rutinnérství jsem následně cítil i ze samotného vystoupení. Nepopírám však, že bych si jej dokázal užít stejně jako všichni zúčastnění, nebýt obtěžkán fotovýbavou.

Den dva

EVERGREEN TERRACEDen druhý jsem ze zvědavosti začal s údajnou bulharskou rockovou špičkou D2 BAND a ačkoliv netuším, jakou mají ve své domovině konkurenci, grády ani správný rockový pot jejich setu nechyběly. Naopak poněkud strnule se následně prezentovali hardcoroví WISDOM IN CHAINS, jež se mohli přiučit u energických show žánrově blízkých EVERGREEN TERRACE i finských DISCO ENSEMBLE, kterým nechyběly zapamatovatelné skladby, nasazení ani notná dávka emocí. Obdivuhodným způsobem však přítomné rozpálili harcovníci SUICIDAL TENDENCIES. Mike Muir vbíhal do prostoru pódia s vervou zuřícího býka a klepety šermoval jak šílený doktor Zoidberg. Těžko by ho někdo tipoval na sedmačtyřicet, natož pak na několikeré operace zad. Nadšeně se prezentovala celá kapela, "mladá" rytmika si užila nejednu exhibici. Snad jen nový singl "Come Alive" nepůsobil zrovna dvakrát přesvědčivě. Během "Possessed to Skate" jsem vyrazil za Jello Biafrem, a tak už nemohu podat svědectví o pódiovém veselení s fanoušky, kteří kapele napáchali snad i nějaké škody na vybavení.

Punkový nestor Biafra prezentoval několik kousků, jenž loni vydal se svými GUANTANAMO SCHOOL OF MEDICINE, zahrál si na mima, řečnil, hlavně však rozvířil prach několika klasikami DEAD KENNEDYS. "Too Drunk to Fuck", "California Über Alles" anebo "Holiday in Cambodia" zafungovaly jako dokonalá rozbuška. Škoda jen, že jejich vystoupení bylo tím nejkratším na celém festivalu – prý si spletli město, ve kterém měli hrát, a proto přijeli do dějiště později a svůj čas tak zkrátili o nějakých patnáct minut. Před ČECHOMOREM, tedy před deštěm, jsem se skryl, a litovat můžu toho, že jsem dal suchu přednost i před vystoupením Juliette Lewis. Soudě dle ohlasů patřil její rockující set k tomu nejlepšímu, co Rock for People letos nabídl.

SUICIDAL TENDENCIESObliba DIVOKÝHO BILLA, jemuž přihlížela podobně nadšená masa jako druhý den KRYŠTOFU, mě nepřestává fascinovat, jejich hudební produkce mě však nechává chladným. Účastnil jsem se tedy stanového vystoupení BLUE EFFECTU, který dokáže v omlazené sestavě pobavit vždy, a následně manévrů před MUSE, aspirujích na tuzemský koncertní zážitek roku. Ti mě přece jen kdysi bavili. Trio z Devonu svůj program vozí v šestnácti kamionech, k nám zamířili pouze se čtyřmi. Možná proto, že jim pořadatelé údajně odmítli vystavět vlastní pódium. I tak však jejich audiovizuální prezentace zasluhuje příponu mega. Megalomanská laserová show, megawatty dunící z repráků, až mi v pitu pro fotografy vyskakovaly špunty z uší, megatlak fanoušků na přední hrazení, kdy securitas k udržení čelní linie museli volat posily. I přes všechnu velkolepost jsem se však nemohl zbavit dojmu, že ve skromnějších podmínkách, kupříkladu někde v klubu, by si MUSE v daném rozpoložení neškrtli. Zvažte sami, je-li to pro vás argument. Před odchodem jsem ještě zkouknul THE GINGER NINJAS, pravý opak předchozích. Tenhle ansámbl jede celé turné na bicyklech a následně zaměstnává fanoušky, aby mu šlapáním vyrobili elektrický proud. Další den v areálu zorganizovali ještě jedno neoficiální vystoupení, kdy se neostýchali vybírat peníze ani si požádat o ubytování. Příjemné hippie uvolnění, takže pokud se budete 10. července nacházet v Praze, určitě si dvojkoncert v duchu pedal power nenechte ujít.

Den tři

GALLOWSJistým startem do posledního festivalového dne pro mě byli DEATH BY STEREO. Skladby z posledního alba "Death Is My Only Friend" znějí naživo dostatečně tvrdě a kapela se i v dešti vypjala ke stoprocentnímu výkonu, podpořenému komunikací frontmana Efrema s fanoušky, které v jednu chvíli pozval i na pódium. O další hardcorové peklo se na stejné stage postarali cápci GALLOWS. Poté, co frontman Frank Carter odvrátil šavli vnucující se po předchozí zjevně propařené noci, vyžádal si nejen největší circle pit festivalu, ale i lidskou pyramidu. Na těch několik šílenců, kteří se na sebe nakonec naskládali do nesourodé hromady držící při sobě sotva tři vteřiny, pak kapela reagovala poněkud posměšně, čemuž chyběl pouze slovní doprovod "Ty vole, to jsou ale magoři". Na doporučení jsem poté přihlížel počínání britského kytarového triumvirátu DOES IT OFFEND YOU, YEAH?, THE SUBWAYS a EDITORS. Dvě nepřehlédnutelné baskytaristky v řadách prvních dvou jmenovaných, charismatický zpěvák u třetích. První s notnou dávkou elektra rozeskákali, druzí rozezpívali, třetí dojali.

BILLY TALENTNa druhém pódiu mezi nimi ještě zahřáli již v chladnějším počasí HORKÝŽE SLÍŽE a Kanaďané BILLY TALENT. Frontmanovi Benovi Kowalewiczovi od doby, co jsem je viděl posledně, trošku přibuzla choreografie a prezentace kapely se s důrazem na nové skladby na můj vkus až moc umírnila, obecenstvo však nespokojené rozhodně nevypadalo. Pár (snad) dobře míněných fórků do řad BILLY TALENT (a zdaleka nejen do jejich) si pak neodpustili hlavní hvězdy závěrečného večera NOFX, pro mě s COHEED AND CAMBRIA a Jello Biafrou třetí nejočekávanější událost festivalu. Ačkoliv ne že bych v jejich případě počítal s kdovíjakou extází. Fat Mike připomínající punkovou verzi Billyho Boba Thorntona, se svými kumpány dle předpokladů půlku času prokecal (a nelze říct, že bych se smíchy za břicho popadal), když však spustili, zvlášť kotel pozbýval smyslů. Co z toho, že zpíval s plnou hubou chipsů, že některé pasáže zpívat jednoduše nezvládal anebo že to byl místy docela brajgl… Jak prohodil kdosi kolem "tohle je punk rock" a šlo spíš o to "být při tom".

A dost možná, že tímto heslem se řídilo daleko víc návštěvníků festivalu, nejen v případě jednotlivých kapel. Řada z nich totiž na dotaz "Na koho jste přijeli?" neodpovídala konkrétně, ale obecným "na Rock for People". Potkat známé, najít nové, zapařit, užít si prodloužený víkend a, dobře, poslechnout si muziku. Všechno v jednom bylo pěkně náročné. Ale příjemně.

foto: Václav Tesař

Diskuze

Cekem příspěvků: 9

R F PMobby06.08.10 | 13:20:25
Deba10.07.10 | 23:52:21
LoooL11.07.10 | 11:34:45
Morte11.07.10 | 20:16:09
Deba14.07.10 | 17:33:24
Václav Tesař14.07.10 | 21:16:49
Deba14.07.10 | 22:56:05
?bouše10.07.10 | 13:09:32
?James09.07.10 | 21:55:02

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube