Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

BLACK HILL - Kakadu, GRANDMOTHER IS DEAD - Trust Christ Today, MYSTICKÁ SPIRÁLA - Bumerang lží, PERFORMED - Thick Fume of Dependencies, PRAETORIAN - Ambivalent, THE STREETFIGHTERS - Until the End, THIEF - Deus ex Machina

BLACK HILL - Kakadu, GRANDMOTHER IS DEAD - Trust Christ Today, MYSTICKÁ SPIRÁLA - Bumerang lží, PERFORMED - Thick Fume of Dependencies, PRAETORIAN - Ambivalent, THE STREETFIGHTERS - Until the End, THIEF - Deus ex Machina

Blok kratších recenzí několika většinou průměrných českých kapel a jedné slovenské navíc.

BLACK HILL - Kakadu

2010 Srajt Rekordz

Berounští BLACK HILL se od minulého počinu citelně zlepšili. Jejich prvořadým kladem zůstává zjevná schopnost humoru a nadhledu, o trochu přesvědčivěji však působí také hudební složka. Tvrděrockový crossover v jejich podání sice sráží nepříjemný nádech čehosi ryze regionálního, co v širším kontextu pozbývá významu, agrometalové buranství tryská ze všech stran, oproti minulosti to ale zní přece jen o trochu únosněji, poslouchatelněji a zajímavěji.

Přes veškerou snahu o muzikantskou pestrost však nahrávka v tomto směru setrvává kdesi v polovině cesty. Obsažené skladby sice občas nabídnou nějakou méně tradiční vyhrávku, tempové odbočení či výrazný refrén, převažujícím pocitem však zůstává výrazová monotónnost a nevzrušivost. Všechno je to zvukově a kompozičně jednobrdé, vokálně podprůměrné a v konečném důsledku hodně neosobité a zaměnitelné. Přestože v čistě osobním smyslu byl učiněn chvályhodný pokrok, v širokém rámci je to pořád ještě na úrovni, která vyspělejším souborům nemůže konkurovat.

sestava: Don Simon Simson – zpěv, Hellpatroll – zpěv, kytara, Buraque – kytara, UB – baskytara, Lady – bicí
studio: RAM Studio, FatDog Studio
čas: 21:48
země původu: Česká republika
styl: heavy-crossover
odkaz: bandzone.cz/blackhill
tracklist:
1. Kakadu
2. Hateman
3. Lefty
4. Doktor Plastyk
5. Anonym
6. Gentleman
7. Roksana

hodnocení: 40 %
Ladislav Oliva

GRANDMOTHER IS DEAD - Trust Christ Today

2010 vlastní náklad

Víceméně jednočlenný projekt GRANDMOTHER IS DEAD je, jak už to v podobných případech obvykle bývá, velice zajímavou záležitostí. Klíčový pachatel Josef Pernikl se jeví jako muzikantsky i kompozičně pozoruhodný tvůrce, který při skladání zjevně přemýšlí a má smysl alternativního či experimentálního cítění. Skladby jsou přepestrou paletou stylů, zvuků, temp, výrazů a nálad, v nichž se promítá ledacos. Ostře metalový základ sice pojímá různé prvky, ovšem hlavní roli hrají rozsáhlé kompozice, které díky velečetným poklidným pasážím nejednou přecházejí v až ambientní kulisu. Proměnlivou změť tvrdých i akustických kytar přizdobují četné další nástroje, jakož i množství částečně hostujících zpěvů, řevů či notně převažující rozhlasově zkreslené mluvy, jež v takto nadměrné koncentraci začíná být po jistém čase poněkud únavná a možná skoro i protivná.

Umělecky až lehce akademicky pojaté skladby jsou posluchačsky působivou hmotou, kterou po vzoru artrockových megaprojektů spojuje myšlenková soudržnost. Ústředním námětem je atomová bomba a různé historické události s ní související, což autor doplnil souhrnným názvem inspirovaným jakousi starou, ale pro něj nepochybně zajímavou knihou z válečných let.

Veskrze zajímavé hudební a koncepční pojetí ale nepatrně sráží způsob provedení. Nástroje a počítač tvůrce zvládá asi solidně, improvizované podmínky malého domácího studia jsou však přece jen lehce limitujícím faktorem. Nahrávka zní sice čitelně, zvuková razance, údernost a průraznost je rovněž na obstojné výši, přesto se zdá, že veškerá dobře míněná snaha tímto způsobem přichází o značnou část předpokládatelné silnější atmosféry. Byť zejména rychlejší pasáže mírně trpí použitím automatického bubeníka, přece jen lze pochválit skladatelsky pozoruhodný projekt.

sestava: Josef Pernikl – vše
čas: 35:52
země původu: Česká republika
styl: experimentální art metal
odkaz: www.grandmotherisdead.com
tracklist:
1. Trust Christ Today
2. When People Fall Down
3. Now We Are All Sons of Bitches
4. Tosugekisejo
5. Tsar
6. Little Boy and Fatman
7. A Creeping Dose
8. The Path to Los Alamos

hodnocení: 70 %
Ladislav Oliva

MYSTICKÁ SPIRÁLA - Bumerang lží

2010 vlastní náklad

Brněnská MYSTICKÁ SPIRÁLA vydala nedlouhý počin, na němž nabízí vcelku obyčejný rock, který sama nazývá atmosférickým. Dobře realizovanou nahrávku tvoří popově líbivé běžné písničky, jež posazeny na kytarově-klávesový podklad inklinují k rockovému výrazu, svým převažujícím krotkým charakterem by však mohly zapadnout do mdlé rozhlasově-televizní produkce.

Melodicky nepříliš nápadité písně se poslouchají příjemně, leč nenabízejí nic hodného dlouhodobější paměti, o nějaké osobitosti či originalitě nemluvě. Lehce gotický nádech rozhodně není přítěží, o cosi podobného se však snaží mnoho dalších kapel, jejichž konkurenci tato prozatím nestačí. Interpretační přesvědčivost je ale dobrým základem, na němž lze stavět.

čas: 15:32
země původu: Česká republika
styl: pop-rock
odkaz: bandzone.cz/mystickaspirala
tracklist:
1. Při mně stůj
2. Strážce
3. Večer po kometě
4. Vina

hodnocení: 40 %
Ladislav Oliva

PERFORMED - Thick Fume of Dependencies

2009 vlastní náklad

Slovenští PERFORMED znějí jako kapela, která právě objevila thrash metal a spolu s ním i hudební nástroje. Jejich zastydle old-schoolové snažení je bezradné, při hodnocení desky se nelze nezastavit už u nemožných hráčských a pěveckých schopností. Zpěvák nemá ani razantní, ani agresivní hlas, bubeník jako by hrál jednou rukou a automat vzal melouch na místě kytaristy. Zlomy ve skladbách a melodické zákruty nemají logiku ani náboj a progresivní si mohly říkat kolem roku 1987. A pak je tu ještě zvuk, který nahrávku posouvá do kategorie neposlouchatelných.

"Thick Fume of Dependencies" je EP plné bezmoci, nenápaditého vrstvení nijak oslnivých riffů a upachtěné snaživosti, jakou prostě nelze chválit. Pokusy o odklon od přímočarosti jsou zde pádné jako tlačení na zcela tupou pilu. Takto zní hudba, jejíž označení za naivní znamená zároveň obvinění z hlouposti. Anebo lze pojmenování skladby bez zpěvu titulem "InstruMetal" označit za něco jiného?

sestava: Martin Majdan – kytara, zpěv, Maroš Pieš – kytara, Lukáš Neuschl – baskytara, Peter Chalupčík – bicí
produkce: PERFORMED
studio: TSL
čas: 26:06
země původu: Slovensko
styl: old-school prog thrash
odkaz: www.performed.wbl.sk
tracklist:
1. Mammonist
2. Killing Past
3. InstruMetal
4. Thick Fume of Dependencies
5. Behind You

hodnocení: 15 %
Viktor Palák

PRAETORIAN - Ambivalent

2010 vlastní náklad

Uherskobrodský PRAETORIAN zplodil kolekci, jejímž vyloženým trapasem je již obal. Přestože pánové tvrdí, že po předchozích demosnímcích připravili albový debut, mizerně vybavený demáčový booklet s prázdnou prostřední dvoustranou tomuto smělému konstatování vůbec neodpovídá. Opravdu hnus, kterým je neradno se chlubit. Hudebně je to však o cosi lepší.

Zcela nadbytečné mezery, jež oddělují "--tro" od skladby "Salam Alaikum" a klavírní etudu "Pz Oohm" od následného "Cold on Your Shoulders", sice svědčí o něčí nepozornosti a zejména ta druhá působí rušivým dojmem, kapela však určitým talentem disponuje. Zvláště některé vstupní songy jsou jiskřící porcí muzikantské preciznosti a kompoziční velkoleposti, přizdobené několika docela pozoruhodnými momenty. Žel tento přístup se časem láme do šedivého stereotypu a pozdější skladby prvotní slušný dojem spíše rozmělňují. Vítaným zpestřením je proměnlivá balada "Where the Rainbow Ends", jejíž melodický potenciál graduje emotivně zabarveným kytarovým sólem.

Styl kapely, tápající mezi písňovou chytlavostí a art-rockovou složitostí, bývá značen coby progresivní, jenže ve skutečnosti působí tak trochu archaicky, takže mluvit o progresi lze pouze s tím vědomím, že kdysi dávno takto hrající soubory skutečně byly nazývány. Tento je jejich zručnou nápodobou, jež ale prozatím doplácí na pěveckou či melodickou průměrnost, občasnou tvůrčí rozbředlost a v neposlední řadě i poměrně zjevnou produkční a zvukovou nedotaženost.

sestava: Laďa Výmola – kytara, zpěv, Jura Mandinec – kytara, Martin Pz Čech – klávesy, Honza Grebík – baskytara, zpěv, Marek Vajdík – bicí
čas: 52:51
země původu: Česká republika
styl: progresivní rock-metal
odkaz: www.praetorian.cz
tracklist:
1. --tro
2. Salam Alaikum
3. Stream Between the Lines
4. K.L.E.C.
5. Yuru
6. Where the Rainbow Ends
7. Higher Limits
8. Pz Oohm
9. Cold on Your Shoulders
10. False Face
11. Heart of Darkness

hodnocení: 40 %
Ladislav Oliva

THE STREETFIGHTERS - Until the End

2010 vlastní náklad

THE STREETFIGHTERS z Rožmitálu pod Třemšínem se hned na začátku vyprofilují jako zhola průměrný metalcore a v tomto rozpoložení víceméně setrvají. Občas sice potěší thrashmetalové, rokenrolové či jiné rysy, dominantní roli však hraje stereotypně drsný řev, občasně kombinovaný s jalově recitačními pokusy o zpěv. Nic převratného ani zoufalého, jen běžná a poněkud nudná rutina, tedy něco, o co se ve světě i u nás pokoušejí stovky a tisíce dalších trendových kopírek.

Podivnou obalovou chybou je dvakrát uvedený název "Shot It Off", pod kterým se v druhém případě skrývá titulní "Until the End". Takto nazvané minialbum je pak obohaceno bonusy, jež jsou kupodivu zajímavější než samotný základní blok. Kýžené oživení přináší nejenom zábavné španělské odlehčení "Chicas", ale především výrazově proměnlivé songy "Little Bitch" a "Another Day", v nichž se konečně něco děje. Snad právě touto cestou by se měl soubor vydat.

sestava: Michael Friedrich – zpěv, Witas Filipowski – kytara, zpěv, Karlos Kottner – baskytara, Thomas Blažek – bicí
studio: Biotech
čas: 31:50
země původu: Česká republika
styl: metalcore
odkaz: www.the-streetfighters.com
tracklist:
1. Intro
2. Inside of Hype
3. Shot It Off
4. One Day
5. Until the End
6. Pussy Seeking Missile
7. Yaah!
bonus
8. Chicas
9. Little Bitch
10. Another Day

hodnocen: 50 %
Ladislav Oliva

THIEF - Deus ex Machina

2010 vlastní náklad

Brněnský projekt THIEF je pozoruhodný především koncepcí hostujících a někdy i textujících zpěváků, včetně některých dosti hvězdných, čímž se nabízí částečná paralela s někdejším Landovým výtvorem "Smrtihlav" či Urbanovým a Kubovým projektem KAIN. Velmi kvalitně pořízená nahrávka je důkazem výrazných instrumentálních schopností jejích tvůrců, včetně zdařilého vokálního a snad i textařského přínosu hostů, po stránce skladatelské však lehce pokulhává.

Úvodní "Vzkaz!" otextoval a nazpíval Pepa Michálek z FORREST JUMP a jde o zdařilou tvrdou skladbu, ještě průkazněji si ale vede následné "Hluboko", které stejným způsobem zaopatřil Jiří "10" Sedláček z DARK GAMBALLE, což se na písni projevilo takovým způsobem, že by méně informovaný posluchač mohl být zmaten. Svůj specifický hlas nezapře ani Jiří "Big Boss" Valter z ROOT a EQUIRHODONT, jenž takto zušlechtil "Never Changed Me". Následuje průměrná titulní instrumentálka "Deus ex Machina", trojicí neznámých vokalistů dobře interpretované "My End" a jako bonus procítěná akustická balada "Better Day", kde exceluje Zdeňka Kotačková, známá třeba z YNNITY.

Přestože lze pochválit suverénní realizaci či zmíněné hosty, samotným skladbám by rozhodně prospěl ještě výraznější melodický, aranžérský či stylový rozkvět.

sestava: Tomáš Moric – kytara, Michal Moric – baskytara, Filip Smetana – bicí
studio: MK-Promusic
čas: 25:19
země původu: Česká republika
styl: metal crossover
odkaz: www.thiefmetal.wz.cz
tracklist:
1. Vzkaz!
2. Hluboko
3. Never Changed Me
4. Deus ex Machina
5. My End
6. Better Day (Bonus)

hodnocení: 60 %
Ladislav Oliva

 

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube