Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

AMÖBIA - promo 2009, B.B.R. - Struhana de Kaperamatoza Promo 09, THE FOG - Promo 2009, THE PANT - Louder!, TORTHARRY - Round Table of Suicide

AMÖBIA - promo 2009, B.B.R. - Struhana de Kaperamatoza Promo 09, THE FOG - Promo 2009, THE PANT - Louder!, TORTHARRY - Round Table of Suicide

Pestrý průlet českou scénou očima Tomáše Holuba. Začínající kapely vedle zasloužilých deathových matadorů, blackový projekt vedle pravověrných thrasherů.

AMÖBIA - promo 2009

2009 vlastní náklad

Dávka pravověrného groovy metalu v podobě čtyřskladbového proma dorazila z Dolního Němčí. První dvě "standardní" groovy skladby mě příliš nezaujaly (s výjimkou melodického refrénu v úvodní "Jackill"), co mě však zarazilo (a celou nahrávku solidně iritovalo) byl zpěv. Tomu nebylo zpočátku příliš rozumět, až po chvíli jsem s překvapením konstatoval, že zní v češtině. Snad za to mohla zpěvákova nemoc (dle informací kapely byl před nahráváním nemocen), výsledek však sráží promo CD do hlubin podprůměru. Kdyby takto growloval v nějaké brutal deathové či grindové smečce, proč ne, ale ve střednětempém a hutném groove?! Reputaci zachraňují skladby "Strach" (dobré střídání tempa, prolínání nástrojů a na konec i téměř punková pasáž) a chytil mě i závěrečný "Retrovirus" s pěkně bublající baskytarou – ale skladbu zase srazil zpěv, tentokrát asi v anglickém jazyce.

Nezbývá, než si postesknout. Poslední dvě kompozice (snad zahrané s větší chutí nebo bez začátečnického strachu z nahrávacího studia) jsou docela dobré, z hudby AMÖBIE občas vystrčí růžek nějaký ten kompoziční nápad a nechybí ani špetka překvapení, výkon muzikantů je "v pohodě" (mě se nejvíce líbil výkon bubeníka a dobře čitelná baskytara), ale ten zpěv. Takže držme palce, ať je to příště lepší. Základní hudební kámen byl položen, co na něm kapela vystaví, je jen na ní.

sestava: Karel Šupina – zpěv, Ladislav "Ladin" Juriga – kytara, Ivoš "Kaňa" Kaňovský – kytara, Richie – baskytara, Robert Tinka – bicí
produkce: AMÖBIA
studio: Šopa
čas: 18:18
země původu: Česká republika
styl: groove metal
odkaz: bandzone.cz/amobia
tracklist:
1. Jackill
2. Zatmění myšlenek
3. Strach
4. Retrovirus

hodnocení: 40 %

B.B.R. - Struhana de Kaperamatoza Promo 09

2009 Creates Production

Nový bubeník "Bary" vstoupil do rozjetého vlaku B.B.R. koncem roku 2008 a nesporně vlil čerstvou krev do možná již trochu stojatých thrashových žil této novojičínské kapely, která vznikla v roce 1996 a český pravověrný thrash hraje zejména od svého znovuzrození v roce 2001.

Promo 2009 je prakticky živý set čtyř skladeb, natočených ve studiu bez "klasického" přikrášlování a okázalých efektů. Jistě potěší, že B.B.R. vykročili směrem k modernějšímu, až thrashcorovému pojetí, přičemž zůstali u českých textů, drsných a někdy i (neplánovaně) úsměvných – ty jsou však pro thrashový styl příznačné. Na druhou stranu musím kvitovat, že nové texty skladeb jsou propracovanější ("názory malované do tvaru sprostory"). Nejvíce se mi líbí nápaditá skladba "Profesor Smrt", ale i další kompozice mají své thrashové "kouzlo" (možná by byl vhodnější výraz "koule"), které očaruje zejména ortodoxnější žánrové fans. Výjimku tvoří úvodní "Hovnožrout" – skladba, která přes svůj neotřelý název nejvíce představuje B.B.R. z té techničtější a modernější stránky.

Promo je jenom předzvěstí k nové připravované desce "Struhana de Kaperamatoza", ale předvedený "živý" (a bezchybný) výkon ukazuje, že fanoušci českého (pardon – slezského) thrashe se mají na co těšit. Čtyřskladbovou placku vnímám též jako varování našim zaběhnutým thrashovým špičkám – pozor, drtící smečka B.B.R. se blíží!

sestava: Marek Rýdel – zpěv, Marcel Růža – kytara, Tomáš Urbánek – kytara, Adrian Hanák – baskytara, Radim "Bary" Baroš – bicí
produkce: B.B.R.
studio: RM studio Starý Jičín
čas: 14:47
země původu: Česká republika
styl: thrash
odkazy: www.bbr.wz.cz, bandzone.cz/bbr
tracklist:
1. Hovnožrout
2. Profesor Smrt
3. Garlandský řezník
4. Smrt snadno

hodnocení: 75 %

THE FOG - Promo 2009

2009 vlastní náklad

Jak je již v těchto krajích dávným zvykem, základy ke dvojčlennému blackmetalovému bratrstvu THE FOG byly položeny jednoho večera při ukrutné pitce v jednom nejmenovaném pohostinství (tentokráte v Židlochovicích), kde se potkal Argetar, komponující hudbu na PC a disponující dostatečně hrubým hlasem, s Tchedem, který kromě PC ovládá klávesy i kytary. Slovo dalo slovo (a pivo střídalo další pivo) a po necelých dvou letech spatřilo světlo jihomoravského světa promo CD skládající se z intra a tří skladeb, jejichž názvy svědčí o tom, že muzikanti jsou i patrioty, kteří se nestydí (byť v angličtině) opěvovat místní kraj.

"The River Svratka" je postupně se rozjíždějící skladba s výraznějšími smyčci a pěkně zvonivou akustickou kytarou v pozadí, přecházející v blackovou sypačku, kterou střídá temnější a pompéznější pasáž. "The Old Churchyard" mi od úvodu díky použitým smyčcovým zvukům připomíná APOCALYPTICU, obsahuje i hopsavější pasáž. Poslední skladba v úvodu dává vzpomenout na funerálnější podobu old shoolového blacku, následný čistý zpěv nás vrací do doomovějších vod. Celkově lze nastíněnou tvorbu THE FOG označit jako náladovější, spíše střednětempý black, s jemným přívlastkem "symfonický".

Rozhodně bych pochválil dobře frázovaný zpěv, líbí se mi i použité zvuky, také elektronické bicí zní celkem věrohodně. Z promo CD je cítit, že borci si s počítači (i s nástroji) rozumí a umí díky vrstvení dobře zvolených zvuků navodit tu správnou temnou náladu. Faktem taky je, že skladby jsou spíše jednoduššího ražení a nabízí se tak opovážlivé tvrzení, že THE FOG vytěžili z minima maximum. Ale kdo umí, ten umí – v jednoduchosti je síla a tu promo CD určitě má. Vzhledem k šikovnosti muzikantů a vkusnému míchání nástrojů jsem jen zvědav na jejich další a delší hudební počin. Jedno pokárání na závěr si ale neodpustím – pro mluvené intro bych si určitě vybral někoho přesvědčivějšího.

sestava: Argetar – zpěv, programming, Tched – kytara,baskytara, klávesy, programming, zpěv, host: Frost – text a recital (1)
produkce: THE FOG
čas: 14:08
země původu: Česká republika
styl: black
odkaz: bandzone.cz/thefog
tracklist:
1. The Silence of Oppresive Loneliness
2. The River Svratka
3. The Old Churchyard
4. The Magnificent Landscape

hodnocení: 65 %

THE PANT - Louder!

2009 RK MUSIC

Není to tak dávno, co mě naprosto dostala deska "Straight Way to Hell" (2007) trojčlenné kapely z podhůří Jeseníků THE PANT. Nyní se tito rockeři znovu hlásí o slovo s albem "Louder!". Na první poslech (a díky obalu i na první pohled) je zřetelný posun k tvrdšímu soundu. Pěkně bublající a hudbu tvrdící baskytara lídra a zpěváka Romana Kočiříka, šťavnatě riffující a vzletně sólující kytara Víti Jelínka i přesné a úderné bicí Tomáše Váci (který si však taky dokáže parádně vyhrát při pomalejších pasážích), to vše spojené citem pro poctivou hard n' heavy hudbu, nemůže dát jiný výsledek, než nadprůměrný.

Pravda, CD "Louder!" mě nenadchlo tak jako předchozí a pestřejší počin (ohodnocený tehdy plným počtem), ale i přes určitou přímočarost a říznost (jasně, vždyť je to album "hlasitější!") obsahuje množství parádních kytarových riffů a vyhrávek, chytlavých refrénů – prostě poctivou a skvěle zahranou porci hard rocku řízlého heavy metalem. Samozřejmě, že nechybí ani pěkný ploužák ("Time After Time") a jako povedené překvapení nám kapela na závěr desky přichystala předělávku úvodní vypalovačky "Say What You Want" z minulého alba – tentokrát pod názvem "Your Man" a ve stylu, kterým by skladbu zahrála nějaká barová "honky tonky" kapela namixovaná z muzikanty amerického country.

Na závěr lze jen zatleskat muzikantskému nadšení a nesporné zručnosti, přetavené do skvělého alba (to se povedlo i po zvukové stránce). A z vlastní zkušenosti doporučuji i zhlédnutí této kapely naživo. Stejně jako recenzované CD – stojí to za to!

sestava: Roman Kočiřík – zpěv, baskytara, Víťa Jelínek – kytara, Tomáš Vaca – bicí
produkce: THE PANT
studio: Šopa
čas: 39:21
země původu: Česká republika
styl: hard rock/heavy
odkaz: www.thepant.cz
tracklist:
1. Don't Walk Away
2. Hope Will Never Die
3. Burning in Hell
4. Plane Crash
5. Time After Time
6. I Am Waiting
7. Outside
8. In the Crowd
9. Follow Me Down
10. Freedom
11. Your Man

hodnocení: 80 %

TORTHARRY - Round Table of Suicide

2008 Noisehead Records

Hronovská smečka TORTHARRY proplouvá našimi death metalovými vodami již od roku 1991 a svým úsilím se pomalu ale jistě doplavila až téměř na pomyslný český deathový trůn. Neznám mnoho skupin, které by si to zasloužily tolik jako právě TORTHARRY. Nejen kvůli jejich koncertům (včetně cest do zahraniční), používané aparatuře i smlouvy s rakouským vydavatelem je zřejmé, že to s hudbou myslí vážně, a že si tento post i zaslouží (a to mají borci jako bokovku ještě SEPULTURA Revival Czech).

Skladby na "Round Table of Suicide" popisují různé způsoby sebevražd, od demonstrativní, přes sebevraždu ve jménu Alláha prostřednictvím bomb na těle, přes upálení až po stylové harakiri. Technicky propracovaná, rytmicky proměnlivá i pestrá směska riffů, to vše zabalené do výborného zvukového kabátu, vás zavede ke kořenům deathu, víceméně technickému až brutálnímu, a imaginárně přesune spíše na floridské pobřeží, než do Jiráskova rodného Hronova.

Nejvíce se mi líbí "Case 6" a vlastně celá druhá polovina alba je pro mě daleko stravitelnější a poslouchatelnější, a to díky pomalejším a střednětempým pasážím, ale i díky více přítomné melodičnosti jednotlivých techničtějších pasáží. Perfektní výkon muzikantů (nejvíc mě dostal bubeník Jiří Rosa) je podpořen výtečným zvukem – zejména basová kytara je super.

Je mi jasné, že obal CD (zabaleného do digipacku s kapsičkou na texty, které jsou přeloženy i
do češtiny) bude přijímán kontroverzně. Je totiž opatřen infantilními kresbičkami – na druhou stranu, k tématu alba se docela hodí. Závěrečné shrnutí: pro fanoušky deathu je toto album "povinnou školní četbou".

sestava: Daniel "Heatley" Pavlík – zpěv, kytara, Martin "Lemy" Vacek – basketara, zpěv, Martin "Maca" Hrubý – kytara, Jiří "Panther" Rosa – bicí
produkce: TORTHARRY
studio: Shaark
čas: 47:18
země původu: Česká republika
styl: death
odkaz: www.tortharry.com, www.myspace.com/tortharry
tracklist:
1. Intro
2. Case 10
3. Case 7
4. Case 3
5. Case 11
6. Case 6
7. Case 9
8. Case 2
9. Case 1
10. Case 4
11. Case 5
12. Case 8
13. Case 12

hodnocení: 80 %

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube