Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

AL NAMROOD - Atba'a Al-Namrood, DARKESTRAH - The Great Silk Road, ODIOUS - Mirror of Vibrations, XOLOTL - Xolotl, ZURIAAKE - Afterimage of Autumn

AL NAMROOD - Atba'a Al-Namrood, DARKESTRAH - The Great Silk Road, ODIOUS - Mirror of Vibrations, XOLOTL - Xolotl, ZURIAAKE - Afterimage of Autumn

Saúdská Arábie, Kyrgyzstán, Egypt, Mexiko a Čína - toť pět více či méně exotických zemí, odkud pochází pětice blackmetalových kapel takových kvalit, jaké byste možná ani nečekali.

AL NAMROOD - Atba'a Al-Namrood

2008 Shaytan Productions

Saúdská Arábie a black metal? Nemožné! Nicméně zázraky se dějí, a v tomto případě zaplaťšajtán za ně. AL NAMROOD představují blackový masterpiece, který překonává drtivou většinu žánrových kapel evropské scény.

Album přitom představuje mistrnou ukázku blackového minimalismu. Kytara má zastřený zvuk, jak je člověk zvyklý z garážových produkcí raných kapel. Veškeré efekty jsou očividně nahrány na obyčejném keyboardu a bubny v pozadí téměř ani není slyšet. Vše doplněné chraplavým hlasem vokalisty Mukadarse, který se rouhá všemu svatému, navíc v archaické arabštině. Za normálních okolností by mně to přišlo minimální až moc, v podání AL NAMROOD to má jakousi zvláštní sílu.

Výsledkem je neuvěřitelně syrové a zároveň pekelně atmosférické album, jaké tady nebylo už pěkných pár let. Na tuhle hudbu tančí Ifrítové v pekelných hlubinách Arábie. Velmi výživný nášup pro všechny metalové tradicionalisty, okořeněný pořádně pálivou dávkou arabského koření. Pokud se chcete po dlouhé době zase jednou pořádně rouhat jedinému bohu, nabízí se vám vhodná a originální cesta.

sestava: Mukadars – řev, Mephisto – kytara, baskytara, bicí, Ostron – klávesy, bicí
čas: 20:01 (EP)
země původu: Saudská Arábie
styl: black metal
odkaz: www.myspace.com/alnamrood
tracklist:
1. Atba'a Alnamrood
2. Fe Zafrat Almou
3. Nagoos Alkhatar
4. Youm Tusa'ar Nar Aljaheem

hodnocení: 80 %

DARKESTRAH - The Great Silk Road

2008 Paragon Records

Některým českým blackmetalistům možná nebude jméno DARKESTRAH neznámé. Ten zbytek by s tím měl hodně rychle něco udělat, protože tohle je naprostá špička soudobé scény. "The Great Silk Road" je skutečným eposem: po krátkém intru karavana vyráží ve středním riffovém tempu do středoasijských plání. Občas přichází nápor ve formě rychlých pasáží, v nichž to do vás kapela pustí naplno, nebo naopak kratších, meditativních kousků k zamyšlení. Vše je v pozadí jemně doplněno etnickými nástroji.

Pánové a dáma z DARKESTRAH hrají už deset let a z alba lze už na první poslech poznat, že jde o excelentní muzikanty. Blackové kapely epičností často zakrývají své hráčské nedostatky, u DARKESTRAH je tomu přesně naopak. Epické prvky slouží jako vzácné koření, které dotváří už samu o sobě téměř dokonalou souhru všech nástrojů. Hlavní práci dělá zpevačka a kytary, bubny jsou spíše upozaděné. Kdo se do nich zaposlouchá nicméně pozná, že plní nezastupitelnou roli. Skvěle je to vidět například na písni "Cult Tengri".

Zkoušel jsem najít na "The Great Silk Road" nějaké negativum, ale nejde to. Z celého srdce jim dávám plné hodnocení.

sestava: Kriegtalith – zpěv, Anti – kytara, Helvete – baskytara, Resurgemus – syntezátory, Asbath – bicí
čas: 54:33
země původu: Kyrgyzstán/Německo
styl: epic black metal
odkaz: www.darkestrah.vze.com, www.myspace.com/officialdarkestrah
tracklist:
1. The Silk Road
2. Inner Voice
3. Cult Tengri
4. Kara-Oy
5. The Last Step

hodnocení: 100 %

ODIOUS - Mirror of Vibrations

2007 Sleaszy Rider Records

Egyptská kapela ODIOUS vypustila do světa album "Mirrors of Vibrations", které opět nezapře určitou inspiraci orientálními vlivy. Po intru jak vystřiženém z ORPHANED LAND se otevřou stavidla atmosférickému black metalu, tentokrát vycházejícího spíše z melodičtější větve žánru.

Kapela je očividně hudebně vyzrálá a na tvorbě se to projevuje. Nehledejme žádný hudební perfekcionismus, ale každý riff, každá vokální linka zde má své místo. Upřímně řečeno, možná ke škodě věci. Čistě blackmetalové pasáže jsou sice zahrané jako podle příručky, ale zoufale neoriginální. ODIOUS zní mnohem lépe, když se opře o své orientální kořeny. Výsledek je poněkud rozpačitý, asi jako když člověk zkříží to lepší z MYSTIC CIRCLE s již zmíněnými ORPHANED LAND.

Přitom se pořád nejedná o špatnou hudbu, to vůbec. Jen je škoda, že kluci z ODIOUS nezkusili něco mimo provařené melodic/black postupy. Jak dosvědčují třeba druhá půlka "Smile in Vacuum Warnings" nebo celá "Upon the Broken Winds", tohle album by mohlo mít solidně našlápnuto na samotnou špičku. Veškerou originalitu zde však bohužel zastupují orientální prvky, což je sice jednoznačně ku prospěchu věci, ale na téměř hodinové album to nestačí.

sestava: Bassem Fakhri – zpěv, klávesy, Mohamed Bassem – kytara, Ezz El-Din – kytara, Alfi Hayati – baskytara, Rami Magdi – bicí
čas: 51:36
země původu: Egypt
styl: melodic black metal
odkaz: www.myspace.com/odiousegypt
tracklist:
1. Silver Sea
2. Poems Hiddeb on Black Walls
3. Deaf and Blind Witness
4. For the Unknown Is Horrid
5. Invitation to Chaotic Revelation
6. Smile in Vacuum Warnings
7. Split Punishment
8. Upon the Broken Wings
9. Dilemma

hodnocení: 60 %

XOLOTL - Xolotl

2009 American Line Productions

Mexická kapela XOLOTL vypustila letos své debutové album, inspirované předkolumbovskou civilizací. Což o to, aztécká kultura má v sobě víc násilí a krvavých rituálů než celá Evropa od Transylvánie po Trondheim, téma je to pro black metal jako stvořené. Po hudební stránce se XOLOTL s posluchačem vůbec neserou, perou mu do uší syrový black metal jak ze začátku devadesátých let obohacený o "indiánské" prvky. Úspěšně tak evokují představu pralesa plného krvelačných Aztéků, jeden se hned cítí jak španělský zajatec při La Noche Triste.

XOLOTL nenechá posluchače ani na chvíli odpočinout. Bicí kanonáda, skřípavý zvuk kytar, rychlé změny tempa a iritující "pralesní zvuky" v pozadí. Vše doplněné neskutečným vokálem - co to hovado za mikrofonem se sebou provádí, je zcela mimo běžný hlasový rozsah. Někomu to může po pár skladbách přijít monotónní, ale album je poměrně krátké (něco přes půl hodiny), a tak se nestihne oposlouchat.

Do blackového žánru XOLOTL nepřináší nic převratného, jsou však v rámci mezí originální a tvrdí jako obsidiánový nůž. Nemusí se vám líbit, ale pokud máte rádi netradiční a přitom stále čistý black, za zkoušku to stojí. Album je hodně nekompromisní, buď si jej zamilujete nebo zavrhnete. Hodnocení berte jako průměr mezi dvěma extrémy.

sestava: La Bruja – řev, Xolotl – kytara, Nahualli – kytara, Mo'ol Balam – baskytara, Yaotl – bicí
čas: 30:27
země původu: Mexiko
styl: black metal
odkaz: www.myspace.com/xolotlwar
tracklist:
1. La gran limpia de Ix Chel
2. Tlamanazli (La ofrenda suprema)
3. El regreso de Tlaloc
4. Huitzilopochtli
5. Chaac
6. Kulto de Ketzelcoatl
7. El Sol de manana
8. Xolotl
9. Xaman Ek

hodnocení: 70 %

ZURIAAKE - Afterimage of Autumn

2007 Pest Productions

Čínská kapela ZURIAAKE předvádí na svém debutovém albu "Afterimage of Autumn" depresivní black metal, jemně doplněný "přírodními zvuky" a klávesami. Tažnou silou alba je nekompromisní, valící se blackový sound, vycházející z norské "druhé vlny". Cílem však není samoúčelná tvrdost, ani touha šokovat. ZURIAAKE evokují spíše depresivní atmosféru než násilné běsnění. Hudba je pomalejší než u norských kapel a blíží se ambientnímu vyznění.

V popředí skladeb jsou kytarové riffy s řezavým zvukem, ačkoliv zpátky do garáže se protentokrát nevracíme. Kytary doplňuje valivá síla bicích. Naopak zpěvákův hlas ustoupil do pozadí a projevuje se především různými vzdálenými skřeky a výkřiky. Výrazný hlas by zde působil jako rušivý element. Hudba může na pohled působit poněkud minimalisticky, nicméně kapela využívá značné spektrum nástrojů a výsledek má nečekanou hloubku. Občas dokonce problesknou tradiční čínské nástroje, čisté klávesy nebo nečekaná kytarová linka. Člověk to může poslouchat několikrát a vždy najde něco nového.

A o to možná ZURIAAKE šlo. Nikoliv šokovat, ale navodit meditativní atmosféru. Je třeba uznat, že na tomto albu se to povedlo. Ke krátícím se podzimním dnům je jako dělané.

sestava: Deadsphere, Bloodsea, Bloodfire – všechny nástroje
produkce: Pest Productions
čas: 55:01
země původu: Čína
styl: ambient black metal
odkaz: www.myspace.com/zuriaake
tracklist:
1. Whispering Woods
2. God of Scotch Mist
3. River Metempsychosis
4. Afterimage of Autumn
5. Forest of Twilight
6. Desolated Mountain
7. Sirius
8. Return Journey
9. Moon of Frost

hodnocení: 80 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 7

AlNamroodMonica Tallulah...27.11.09 | 15:17:46
diablique12.11.09 | 14:05:12
Jakub Němec12.11.09 | 15:59:35
Headbanger03.11.09 | 11:59:08
Allegor03.11.09 | 17:34:12
???Johan03.11.09 | 07:32:46
???Štěpán Šime...03.11.09 | 08:35:40

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube