Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

GODLESS TRUTH - Too Late to Stop My Hate, IN ARTICULO MORTIS - The Day after the Darkest Day, KLAN - Bone by Bone Soul by Soul

GODLESS TRUTH - Too Late to Stop My Hate, IN ARTICULO MORTIS - The Day after the Darkest Day, KLAN - Bone by Bone Soul by Soul

Český death metal nejspíš neprožívá zrovna své vrcholné období, jeho jednotlivé reprezentanty však lze rozdělit do všech kvalitativních pásem. A tak zde fungují spolky výborné, průměrné i nezajímavé. Stejně jako v tomto bloku.

GODLESS TRUTH - Too Late to Stop My Hate

2010 vlastní náklad

Mladším ročníkům je nejspíš nutno GODLESS TRUTH trochu představit. Již asi před zhruba patnácti lety vznikla tato olomoucká deathmetalová kapela, jejíž sláva kulminovala roku 2001 výtečným třetím albem "selfRealization". Pozdější další nahrávka se zvukově příliš nepovedla, soubor trochu ztrácel vydobytou pozici, až se na několik málo let odmlčel. Před několika měsíci se však podařilo znovu nastartovat zadřený motor, promazat jej olejem a s podporou švédského basáka zplodit pro začátek alespoň kratší počin, který z pouhého proma povýšil na něco mezi singlem a minialbem.

A že to pánové s návratem na tuzemský trůn myslí smrtelně vážně, je patrné hned od úvodních tónů. Death metal jako řemen, splňující veškeré myslitelné parametry, počínaje poměrně kvalitním zvukem přes nadupané instrumentální výkony až po tradičně přesvědčivý hlas. Rovněž žánrově je zde vše, co si posluchač může přát. Projev kapely je nejen technicky brilantní, ale také dostatečně ostrý, razantní až brutální, přitom současně i relativně melodický. Přestože nejde o nic stylově převratného a někdo může namítnout, že takto hrají stovky či tisíce kapel po celém světě, nutno ocenit nejen znatelnou snahu o hráčskou perfekci, ale také její vysoce nadprůměrnou realizaci.

Důkazem je především skladba "Walls of Prediction", tryskající gejzír deathmetalové syrovosti, který se po středové zvolňující pasáži později blýskne zpestřujícími jemně thrashovými ataky. Možná trochu hutnější "Look Inside Your Pain" se nenechává rozhodit vteřinovými zásekovými pauzami a ukrývá četné melodizující riffy, když zvláště jeden poněkud táhlejší motiv zní vskutku netradičně. Krátká instrumentálka "Pre:Walls", jež nepatrně rozvíjí vstupní motiv úvodní skladby, sice moc nenadchne, ale coby malé vydechnutí po předchozí smršti ji lze přivítat. Stejně jako návrat této kapely, která snad ještě zdaleka neřekla poslední slovo, neboť ve své tvorbě kromě srdce používá rovněž hlavu. Tudy někde cesta k návratu do popředí scény rozhodně může vést. Více však ukáže až celé album.

sestava: Zdenek – zpěv, Petr – kytara, Richard – kytara, Ulf – baskytara, Jarda – bicí
studio: Hertz
čas: 14:55
země původu: Česká republika
styl: death
odkaz: http://bandzone.cz/godlesstruth, www.myspace.com/godlesstruth
tracklist:
1. Walls of Prediction
2. Look Inside Your Pain
3. Pre:Walls

hodnocení: 70 %

IN ARTICULO MORTIS - The Day after the Darkest Day

2009 Nice To Eat You / Sevared

Hořovičtí IN ARTICULO MORTIS existují mnoho a mnoho let a vydali několik nahrávek. Navzdory tomu se o nich příliš neví a při poslechu aktuální desky je také zcela zřejmé proč. Nic proti staroškolskému death metalu, který pánové produkují, neboť i ten v podání některých kapel může i v dnešní pokročilé době znít třeba i zajímavě. To ovšem není tento případ.

Přestože je základní smrtonosný rámec často přesahován grindovým či třeba thrashovým nádechem, příliš moc to nefunguje. Hodně odbytý až hnusný je již obal, přičemž hudební složka si vede snad jen nepatrně lépe. Poměrně monotónní palba, jež může uspokojit nenáročné žánrové agrofanoušky, ale v časoprostorovém kontextu neznamená vůbec nic. Bez výrazných nápadů se z hovna bič uplést nedá a byť o vyloženém exkrementu v tomto případě není třeba mluvit, povážlivě nevalný dojem se rozlézá do všech stran a ne a ne odvanout.

Lze-li vůbec něco pochválit, je to jakžtakž únosný zvuk a celkový spád a plynulost nahrávky, která nestojí na místě, nýbrž má schopnost se překotně řítit vpřed. Což je ale v součtu hledisek pořád málo. Netřeba ani na okamžik pochybovat o tom, že pánové své muzicírování myslí zcela poctivě a upřímně, což však samo o sobě nemůže stačit.

sestava: Richard Abraham – kytara, zpěv, Jan Pochop – kytara, Jaroslav Pelan – baskytara, Vaclav Vaniček – bicí
studio: Hellsound
čas: 23:33
země původu: Česká republika
styl: death-grind
odkaz: http://bandzone.cz/inarticulomortis, www.myspace.com/inarticulomortiscz
tracklist:
1. Intro
2. Uranium Mine Concetration Camps
3. Spiritual Cripples
4. The Day after the Darkest Day
5. Kinder Des Todes
6. Soulhell
7. Unclefucker
8. Psychopatnik Exekutor

hodnocení: 30 %

KLAN – Bone by Bone Soul by Soul

2010 vlastní náklad

Dosud neznámý pardubický KLAN produkuje death metal. Činí tak sice zcela tradičním a tudíž nijak překvapujícím způsobem, ovšem na poměrně obstojné úrovni. Přestože nahrávka citelně postrádá zvukově-produkční přesvědčivost a dotaženost, což z pohledu posluchače může být přítěží, s určitou dávkou vstřícnosti lze tento neduh překonat a ocenit relativně slušný muzikantský potenciál.

Zvukově zamlžené, leč energicky dostatečně natlakované songy nabízejí jak důrazně se řítící rachot, tak celou řadu kytarově zajímavých momentů, stejně jako přiměřenou porci melodických záchvěvů. Přes veškerou soudržnost tohoto počínání by nicméně neškodily nějaké ty zpestřující prvky, které by kolekci náležitě opepřily, aranžérsky prosvětlily a při poslechu fungovaly coby jakési záchytné body. Zde je jediným takovým kouskem rozsáhlý "Fallen Demon", kompoziční vrchol alba.

Jakmile se podaří ještě více hráčsky prokrvit a skladatelsky oživit stávající hmotu a případně i vylepšit prozatím ne právě reprezentativní chorobný zpěv, může být příště o něco lépe. Takto je to prozatím jen tuctový, byť nadějný a dobře zvládnutý smrtící průměr.

sestava: Asgar – zpěv, Vihar – kytara, Kruspe – kytara, Hanz – baskytara, Rychta – bicí
studio: Shaark
čas: 44:27
země původu: Česká republika
styl: death
odkaz: www.klan.xf.cz, www.myspace.com/klan666, http://bandzone.cz/klan
tracklist:
1. Question
2. Boner
3. War
4. Werewolf
5. Abyss
6. Wings of the Madness
7. She
8. Fallen Demon
9. Lord of the Cathedral
10. Death Warrant

hodnocení: 50 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Jarl04.07.10 | 13:21:58

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube