Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

PANTHEIST - Journey Through Lands Unknown, OCTOBER TIDE - A Thin Shell, SWALLOW THE SUN - New Moon, MAR DE GRISES - Streams Inwards

PANTHEIST - Journey Through Lands Unknown, OCTOBER TIDE - A Thin Shell, SWALLOW THE SUN - New Moon, MAR DE GRISES - Streams Inwards

V dalším bloku mikrorecenzí významných zahraničních interpretů tentokrát zabředneme do melancholických vod. Tradičně jsem si opravdovou lahůdku ponechal až nakonec.

PANTHEIST - Journey Through Lands Unknown

2008 Firebox Records

Kostas Panagiotou (narozen v Řecku, poté bydlel v Belgii, aby se nakonec usadil ve Velké Británii), absolvent klinické psychologie v Brusselu a forenzní psychologie v Londýně, si jde tvrdě za svým cílem a to natolik, že při realizaci každého z alb své skupiny PANTHEIST si dokáže najmout ty nejlepší z doommetalového žánru, vzpomeňme kupříkladu minulé nadmíru povedené CD "Amartia", které nahrála více než půlka sestavy legendárních ESOTERIC, anebo třetí počin "Journey Through Lands Unknown", jenž produkoval jejich kytarista Greg Chandler.

Na "Journey Through Lands Unknown" se Panagiotou snaží o kompoziční přesah nad rámec doommetalové škatulky, a ačkoliv obvykle progresivní tendence kvituji, v případě PANTHEIST si vzal poněkud velké sousto. V některých skladbách, jako zejména v titulní "Deliverance" či skoro až stonerockově ujeté "Dum Spiro Despero" působí teatrálnost, zejména vokálního projevu, až na samé hranici únosnosti. Zrovna u PANTHEIST, kteří si vybudovali v rámci žánru specifický rukopis, necítím potřebu inklinovat až k divadelní dramatičnosti a la ARCTURUS. Naopak oceňuji znatelný posun ve hře na klávesy, ty nyní disponují barevnějším rejstříkem a snaží se co nejvíce vzdálit doomovému stereotypu v podobě třeba varhan. Mnohem častěji evokují třeba hravé hammondky, neoklasické piáno, anebo teatrální klavír v duchu třeba legendárního Jona Olivy (SAVATAGE), v křehké instrumentálce "Haven" dokonce znějí jako foukací harmonika.

Prakticky za jediného zástupce typického zvuku PANTHEIST lze považovat až pro změnu příliš tradicionalistickou "Oblivion", opravdový klenot obohacený sborovým zpěvem "Eternal Sorrow" a předposlední, melodickým vokálem protkanou, "Eternal Sorrow". Zajímavě působí i závěrečná kostelní "Mourning The Passing Of Certainty" postavená na jakoby sakrálních zpěvech. Na "Journey Through Lands Unknown" skupina vykročila byť ambiciózně, avšak poněkud ukvapeně. Čas možná ukáže, že se jedná o správný směr cesty, avšak počkám si, jaké vyústění přinese na letošní duben naplánovaná novinka.

sestava: Kostas Panagiotou - zpěv, klávesy, Ilia Rodriguez - kytara, zpěv, Mark Bodossian - baskytara, zpěv, Sterghios Moschos - bicí
produkce: Greg Chandler
čas: 62:46
země původu: Velká Británie
styl: funeral doom
odkaz: www.pantheist.co.uk
tracklist:
1. Deliverance
2. Unknown Land
3. Dum Spiro Despiro
4. Haven
5. Oblivion
6. The Loss Of Innocence
7. Eternal Sorrow
8. Mourning The Passing Of Certainty

hodnocení: 70 %

OCTOBER TIDE - A Thin Shell

2010 Candlelight Records

Boční projekt Fredrika Norrmana, bývalého člena KATATONIE, stál vždy ve stínu těchto leaderů skandinávského melancholického metalu. Na konci devadesátých let vznikla dvě alba "Rain Without End" a "Grey Dawn", která měla uspokojit fanoušky staré syrové KATANONIE, kdy ještě hrála ortodoxní podobu doom metalu. Překvapivě až po jedenácti letech došlo k reunionu OCTOBER TIDE a ačkoliv muzikanti zestárli, scéna se změnila, hudební tvář skupiny zůstala stejně ortodoxní jako tehdy v devadesátých letech.

Za největší problém alba "A Thin Shell" považuji jeho monotónnost. Když to řeknu na rovinu, prakticky jediná kompozice vymykající se z celku je drásavá instrumentálka "The Nighttime Project" a to prakticky jen z toho důvodu, že se v ní nezpívá. Ostatní skladby si jsou podobny jako vejce vejci, skoro jako nějaké monotónní deathmetalové sypačky. Prakticky nejzajímavější momenty alba jsou ty, jež se ponejvíce podobají kytarovému rukopisu KATATONIE, jinak skelet alba tvoří nesmírně nudná rytmická kytara, nad níž se vznáší absolutně neinvenční kytara sólová. Jisté vysvobození z šedi tvoří kratičké vyklíněné pasáže s trochu hravější kytarou ("Deplorable Request") či melancholické vybrnkávačky "Fragile". Tyto vzácné hřejivé záblesky však vždy záhy pohřbí zcela konvenční přímočarý death/doom. Prakticky jediné, co lze bezezbytku ocenit, je vskutku hrubozrnný murmur Tobiase Netzella, celkově průrazný zvuk a samozřejmě obal od Travise Smithe. Jako celek však mohu album doporučit jen ortodoxním fanouškům starých alb OCTOBER TIDE, respektive ještě starší KATATONIE.

sestava: Tobias Netzell - zpěv, Fredrik Norrman - kytara, Emil Alstermark - kytara, Robin Bergh - bicí; host: Jonas Kjellgren - baskytara
produkce: Jonas Kjellgren
čas: 42:14
země původu: Švédsko
styl: melodic death/doom
odkaz: www.octobertide.net
tracklist:
1. A Custodian of Science
2. Deplorable Request
3. The Nighttime Project
4. Blackness Devours
5. The Dividing Line
6. Fragile
7. Scorned

hodnocení: 60 %

SWALLOW THE SUN - New Moon

2009 Spinefarm Records

Navzdory faktu, že Finové SWALLOW THE SUN produkují prvoligový melancholický metal, připadali mi vždy poněkud chladní, až sterilní, a tudíž i poněkud jednotvární. Čtvrtý dlouhohrající počin "New Moon" se však snaží vnést do tvorby sexteta trochu více entuziasmu. Hned skoro až black/deathový otvírák "These Woods Breathe Evil" dokazuje, že stačí málo, v tomto případě špetka syrovosti (projevující se hlavně ve vokální složce) a hned se album stává zajímavější. Dvojka naopak stojí na přesném opaku, tedy na kontrastu melodického Mikkova pěveckého přednesu a hlubokého growlingu (v pozadí uslyšíme dokonce i hostujícího Dana Swanö). A tak bychom mohli pokračovat, neboť všechny tři druhy zpěvu - blackově syrový, deathový growling a melodický se na zbytku alba rafinovaně střídají, třeba v "Sleepless Swans" jsou obsaženy všechny tři variace a v "Lights on The Lake (Horror Pt. III)" navíc figuruje ženský šepot hostující Anny Ilveskoski.

Instrumentace se nese v té nejlepší finské melodické škole, kterou definují neúnavné melancholické melodické kytary s častými, pro žánr typickými, sóly, Občas kytary jitří emoce vybrnkávačkami, často za doprovodu subtilních kláves. Díky studiu Fascination Street a za dohledu zkušeného Jense Bogrena desku též charakterizuje, opět pro daný žánr signifikantní, dynamický a čitelný zvuk, navíc netradičně oproti minulosti trochu syrovější, ale i hutnější, čímž se skupina snaží vyhnout poněkud neosobnímu nazvučení v minulosti.

sestava: Mikko Kotamaki - zpě, Juha Raivio - kytara, Markus Jämsen - kytara, Matti Honkonen - baskytara, Aleksi Munter - klávesy, Kai Hahto - bicí
produkce: Jens Bogren
čas: 53:45
země původu: Finsko
styl: melodic doom
odkaz: www.swallowthesun.net
tracklist:
1. These Woods Breathe Evil
2. Falling World
3. Sleepless Swans
4. ...and Heavens Cried Blood
5. Lights on the Lake (Horror pt. III)
6. New Moon
7. Servant of Sorrow
8. Weight of the Dead

hodnocení: 75 %

MAR DE GRISES - Streams Inwards

2010 Season Of Mist

Kdo by to řekl, že světová naděje nové vlny melancholického metalu bude pocházet právě z Chile. MAR DE GRISES na třetím albu "Streams Inwards", vydaném u respektovaného labelu Season Of Mist dokazují, že se nejedná jen o ojedinělý sezónní úkaz, nýbrž o suverénní kapelu, která bezpochyby překročila hranice své exotické domoviny (v rámci světového turné zavítali vloni i do České republiky).

Největší devízou MAR DE GRISES je, že přestože produkují nesmírně melancholickou hudbu, s grácií se vyhnuli největšímu nešvaru žánrových kolegů a to inklinaci k monotónnosti. Skupinu definuje přesný opak a to nebývalá vitalita, živelné kytary (a ostatně i všechny zbývající nástroje) podpořené variabilním zpěvem (od epického až po hrubozrnný growling). Na desce "Streams Inwards" se stále něco děje, ani na okamžik jsem nezaznamenal nějaký "vatovitý" okamžik. Na první poslech si to skupina šine hlava nehlava, velmi živé kytary stále kvílí, bicí, chvíli nesmírně klidné, se znenadání rozdivočí až do zběsilé sypačky, v tomto kontextu ikonickou úlohu zastává dvojka "Shining Human Skin". Při pozorném poslechu zjistíte, že prvotní chaos tvoří nesmírně rafinovaný, až progresivní skladatelský um. Nebál bych se použít slovo dokonalost. Post-doommetalová scéna už dlouho potřebovala vzpruhu v podobě MAR DE GRISES, v jejich stínu se dle mého názoru krčí i dosavadní leadeři scény KATATONIA.

Jásal bych, i kdyby skupina celé album sestavila jen z emocionálních erupcí jako "Shining Human Skin" či "The Bell and the Solar Gust", ovšem chilský kvintet zašel ještě dále a nebojí se ani experimentů v podobě třeba ambientní instrumentálky "Spectral Ocean" či intimní výpovědi "Catatonic North" a pokud by to přece jen někomu nestačilo, limitovaná edice alba obsahuje též tripový halucinogen "Aphelion Aura" s hostující zpěvačkou Natalií Suazo.

"Streams Inwards" řadím na jednu z prvních příček melancholických metalových alb roku 2010. Nedá se hovořit ryze o doom metalu, neboť na mysl se derou další klasifikace jako alternativa, psychedelic rock nebo avantgarda. MAR DE GRISES charakterizuje invenční pestrost, nikoliv však kontraproduktivita, všechny aranže a tóny si obhájí svoji pozici, nicméně pouze za předpokladu, že skupina narazí na otevřeného posluchače.

sestava: Juan Escobar - klávesy, zpěv, Rodrigo Morris. - kytara, Sergio Álvarez - kytara, Rodrigo Gálvez - baskytara, Alejandro Arce - bicí
produkce: Igor Leiva , Rodrigo Morris a MAR DE GRISES
čas: 56:08
země původu: Chile
styl: melodic post-doom
odkaz: myspace.com/mardegrises2
tracklist:
1. Starmaker
2. Shining Human Skin
3. The Bell and the Solar Gust
4. Spectral Ocean
5. Sensing the New Orbit
6. Catatonic North
7. Knotted Delirium
8. A Sea of Dead Comets

hodnocení: 90 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Moje minirecenzičky...Richard Podmela...11.04.11 | 21:17:14

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube