Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

Duel: INSOMNIUM - One for Sorrow / OMNIUM GATHERUM - New World Shadows

Duel: INSOMNIUM - One for Sorrow / OMNIUM GATHERUM - New World Shadows

Na první pohled by se mohlo zdát, že specifický melodický death metal nadobro zanikl s dozvukem göteborgské scény, kdy její leadeři buď radikálně změnili své hudební výrazivo, a nebo nadobro odešli. Ve skutečnosti se však poněkud nenápadně podobně laděné spolky začaly koncem devadesátých let rodit ve Finsku, jeden z vůbec prvních vlajkonošů "druhé vlny melodického death metalu" sextet RAPTURE dokonale ilustroval novou podobu subžánru. Důraz kladl na skoro až psychedelickou melodickou kytarovou linku dobarvenou klávesovým podkresem, rytmika působila spíše úsporným dojmem, deathmetalovou syrovost reprezentoval především opravdu šťavnatý growling (později podpořený melodickým zpěvem). Ve výsledku se jednalo o mimořádně emocionální záležitost, do té doby na tvrdší metalové scéně nevídanou, a ani následovníci se nenechali zahanbit. V prvním díle našeho nepravidelného konfrontačního seriálu o dvou výrazných zástupcích téhož stylu, jež v posledním období vydali řadový počin, si představíme současné leadery melodické odnože extrémnějšího metalu (těžko říci, zdali je ještě na místě operovat s pojmem death), Finy INSOMNIUM a OMNIUM GATHERUM. Ti mají společného více než se zdá, a to nejen určité personální vazby.

INSOMNIUM - One for Sorrow

2011 Century Media

Ačkoliv INSOMNIUM na svém debutu "In the Halls of Awaiting" představili poněkud tradičnější podobu melodického death metalu, minimálně na "Above the Weeping World" a především na nástupci "Across the Dark" svůj styl vyprofilovali do produkčně vytříbeného a hudebně jakoby zasněného metalového výraziva. Páté dlouhohrající CD "One for Sorrow" zúročuje všechny v minulosti načrtnuté atributy ve smyslu, že melancholické pasáže znějí ještě více jímavě, mírně přibylo též melodického zpěvu (nejvýrazněji v "Through the Shadows") a především všudypřítomné melodické kytary neslevují ze své emocionální naléhavosti. I přes všechnu přístupnost si nahrávka zachovává patřičnou razanci, projevující se především v místy docela dynamické rytmice, podpořené riffy, vystřiženými jak ze staré dobré göteborgské školy, v tomto aspektu bych dozajista upozornil na trojku "Song of the Blackest Bird".

Jisté negativum nahrávky bych přičetl určité monotónnosti, která se již v půli alba začne projevovat. Ačkoliv jednotlivé kompozice obstojí samostatně, v rámci relativně dlouhého alba se, byť vytříbené nápady a vzletné melodie, poněkud slévají. Rozhodně jako plus se jeví různé poloakustické mezihry či občasné vokální variace, třeba v podobě šepotu, ale v globálu těchto kořenících ingrediencí na "One for Sorrow" nacházím spíše poskrovnu.

Esem v rukávu INSOMNIUM zůstává především vychytaná produkce, jež současně nepostrádá jistou dravost pionýrů žánru, taktéž se lze doslova opřít o bezchybné hráčské výkony a velmi emocionální melodické linky, místy podmáznuté klávesami, nicméně jako celek nepůsobí album natolik svěže jako u kolegů OMNIUM GATHERUM, jež de facto operují se stejnými žánrovými atributy, ale přistupují ke své tvorbě notně rafinovaněji.

sestava: Niilo Sevänen - zpěv, baskytara, Ville Friman - kytara, doprovodný zpěv, Ville Vänni - kytara, Markus Hirvonen - bicí
produkce: Samu Oittinen
čas: 58:01
země původu: Finsko
styl: melodic death
odkaz: www.insomnium.net
tracklist:
1. Inertia
2. Through the Shadows
3. Song of the Blackest Bird
4. Only One Who Waits
5. Unsung
6. Every Hour Wounds
7. Decoherence
8. Lay the Ghost To Rest
9. Regain The Fire
10. One for Sorrow
11. Weather the Storm (special edition bonus)

hodnocení: 75 %

OMNIUM GATHERUM - New World Shadows

2011 Lifeforce Records

Finy OMNIUM GATHERUM považuji v současnosti za nejzajímavější zástupce melodického death metalu, a to především díky jisté přidané hodnotě, která z jejich posledních řadovek vyzařuje. Pokud krajané INSOMNIUM disponují schopností zaujmout na první poslech žánrovou jistotou, OMNIUM GATHERUM své srdce nedají jen tak všanc. Již předchozí majstrštyk "The Redshift" doslova uzemňoval svou našlapanou chytlavostí, samozřejmě s absencí jakékoliv podbízivosti. Na nástupci "New World Shadows" skupina poněkud natáhla stopáž jednotlivých kompozic (třeba první a poslední skladba dosahuje devíti minut), díky čemuž postrádají "hitové" ambice, za to však v plné kráse vynikne jejich epická povaha. Velkým kladem Finů, na rozdíl od INSOMNIUM, je jejich důraz též na riffovou složku, a nemálo pasáží se tak doslova vehementně zarývá do šedé kůry mozkové. Sólovou kytarou se samozřejmě taktéž nešetří, ale figuruje spíše jako emoční vyústění po riffové bouři.

Rafinované, neřku-li progresivní operování s rytmickou a sólovou složkou patří k poznávacím znamením OMNIUM GATHERUM (výrazně reprezentované titulní skladbou "New World Shadows"), v tomto ohledu jednoznačně smekám, ba co více, skupina se nebojí vehementněji nasadit též klávesy a opět velmi důmyslně do celkových aranží, tudíž nijak kýčovitě nevyčnívají, naopak ladně dopomáhají dotvářet celkové epické vyznění alba. Ostatně i jistá chytlavost, byť zabalená v rafinovaném krunýři, se taktéž zcela nevytratila, kupříkladu ústřední melodická jízda v "Soul Journeys" se jen tak nezapomene.

OMNIUM GATHERUM na rozdíl od kolegů nechytnou hned na první poslech, za to později uhranou svým svojským žánrovým přístupem. V neposlední řadě se na výtečném vyznění "New World Shadows" podepsala znamenitá produkce a mix/mastering slovutného Dana Swanö. Právě tvorbu tohoto evropského melodicko-deathmetalového guru finský sektet ponejvíce evokuje.

sestava: Jukka Pelkonen - zpěv, Markus Vanhala - kytara, Joonas Koto - kytara, Toni Mäki - baskytara, Aapo Koivisto - klávesy, Jarmo Pikka - bicí; hosté: Dan Swanö - čistý zpěv, Niilo Sevänen - glowling
produkce: Markus Vanhala, Teemu Aalto
čas: 51:56
země původu: Finsko
styl: melodic death
odkaz: www.omniumgatherum.org
tracklist:
1. Everfields
2. Ego
3. New World Shadows
4. Soul Journeys
5. Nova Flame
6. An Infinite Mind
7. Watcher of the Skies
8. The Distance
9. Deep Cold

hodnocení: 90 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

garmfrost30.01.12 | 10:14:49
Štěpán Šime...30.01.12 | 11:50:08
garmfrost31.01.12 | 09:22:28
DW31.01.12 | 09:37:51
garmfrost31.01.12 | 12:50:18

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube