Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

DEATHSTARS - The Perfect Cult, GAMMA RAY - Empire of the Undead, IMPALED NAZARENE - Vigorous and Liberating Death, TIMMO TOLKKI’S AVALON - Angels of the Apocalypse

DEATHSTARS - The Perfect Cult, GAMMA RAY - Empire of the Undead, IMPALED NAZARENE - Vigorous and Liberating Death, TIMMO TOLKKI’S AVALON - Angels of the Apocalypse

Zdánlivě nesouvisející spolky sdružuje jeden velký společný znak. Všechny vydaly letos desku a z mého pohledu se jedná o nejméně povedená díla první poloviny roku 2014. Další spojovací prvek představují nenaplněná vysoká očekávání profesionality, vyhranosti a zkušenosti, dané dlouhodobějším působením všech zmíněných na scéně. Vykrádání nápadů svých i cizích, opakování se, komerce, dokonce hudební tupota. Všeho v následujících minirecenzích spatřuji až nepříjemně velké množství. Pokusím se nejen přiblížit hudební obsah ale i přičlenit jednotlivé nešvary. Smyslem následujících řádků rozhodně není ukázat si na snadné cíle a vysmát se jim. Zkusme se společně zamyslet nad tím, proč profesionální kapely dokáží vyprodukovat podobné věci.

DEATHSTARS – The Perfect Cult

2014 Nuclear Blast

Po převelice dlouhých pěti letech vytáhli naimidžovaní chlapíci v uniformách opět do srdcí všech svých fanoušků a hlavně fanynek. Podpořeni mohutným promem, dotaženým vzhledem a nepřeberným merchandisem. První dva počiny jsem vcelku respektoval jakožto neurážející dusavou kulisu s hlubokým vokálem. Počínaje masivním úspěchem "Termination Bliss" a hlavně "Night Electric Night" začali pánové s gustem vykrádat svoje vlastní melodie a samplové postupy, které představují vcelku to jediné zábavné na jejich moderních pop/industriálně laděných deskách.

Materiál novinky zachází v onom směru ještě dále a přímo vytrhává melodie z některých starších skladeb. Namátkou "All The Devil's Toys" rovná se "Blood Stains Blondes", "Explode" můžeme bez problému zaměnit s "Tongues". Krom similaritních vykrádaček přináší album velice měkký a popový zvuk. A rovněž velké množství vaty hnané dopředu jednou z nejnudnějších rytmik i v rámci žánru. K pochválení zůstávají snad jen hravá "Fire Galore" a pomalá skladba předposlední. Ani jako jednoduchá zábava album nefunguje a dojem zaprášenosti a unuděnosti se dostaví již během prvního poslechu. Pokud nějaká metalová kapela značí opravdovou snahu vydělat, bez špetky uměleckých ambicí, jsou to pro mne současní DEATHSTARS. Vždyť v oblasti elektro metalu existují mnohem hodnotnější a barevnější nahrávky (THE KOVENANT, PAIN, STATIC X, DOPE STARS…). Nedokáži pochopit, co na Švédech vidí náctileté "gotické" publikum a na co se těch pět let vlastně čekalo. Každopádně, máte-li chuť demonstrovat příklady skvěle zvládnutého marketingu a infiltrace metalu ryzí komercí, "The Perfect Cult" číhá jen na vás.

sestava: Whiplasher Bernadotte – zpěv, Nightmare Industries – kytara, klávesy, Skinny Disco – baskytara, zpěv, Vice – bicí
produkce: Svante Forsbäck
čas: 42:30
země původu: Švédsko
styl: industrial/gothic metal
odkaz: www.deathstars.net
tracklist:
1. Explode
2. Fire Galore
3. All The Devil's Toys
4. Ghost Reviver
5. The Perfect Cult
6. Asphalt Wings
7. Bodies
8. Temple Of The Insects
9. Track, Crush & Prevail
10. Noise Cuts

hodnocení: 30 %

GAMMA RAY – Empire of the Undead

2014 earMUSIC

Další pánové na holení fungují již od roku 1989. Od jedenáctého studiového počinu GAMMA RAY jsem nečekal kdoví jaký zázrak. Minulá dvě díla zásobovala neutrálním, řemeslně zvládnutým power metalem. Novinka přidává poněkud hrubší zvuk a lehce ochraptělý zpěv. Nevím, zda záměrný, rozhodně ale power metalovým linkám místy nesvědčí. Nejlepší věci se odehrají hned v úvodu, výpravná "Avalon" a svižná "Hellbent". Zbytek alba se válí ve středních tempech, občas potěší přímočarý výjezd či zpomalení. Bohužel katastrofálně chybí přítomnost něčeho, co by posluchače vytrhlo z plynoucí polo-letargie. Na rozdíl od DEATHSTARS aktuální trable a starosti Hansenovy party neleží v oblasti umělohmotného marketingu a snahy prodávat a šířit řady. Fanouškovská základna GAMMY existuje již dlouho a kapele zatím spapala téměř všechno.

Problém spočívá ve veliké skladatelské vyčerpanosti. Čas a pravidelné vydávání tlačí Němce do kouta a nutí sahat do stále stejného šuplíků univerzálních riffů. "Empire of the Undead" volá po zásahu zkušeného producenta (kde je guru Sasha Paeth, když je ho nejvíc zapotřebí) a důrazné autocenzuře. Působí nevyrovnaně, nezajímavě a tak trochu lajdácky. I když staří psi dokáží utáhnout leckoho na vařené nudli řemeslné práce. Živé vystoupení a provedení ukazuje stále solidní potenciál, kapela šlape, Kai se pěvecky drží. Ve studiu sednout, probrat riffy, maximálně zkrátit dílo a přizvat nebojácného producenta. Toliko rady do příště. V konkurenci dobrých a slušných žánrových novinek EDGUY a ICED EARTH zůstává na GAMMU nepěkné poslední místo. Nejlépe sedí přirovnání k aktuální placce veteránů VADER. Katastrofa se díky zkušenostem nekoná, ovšem nic moc k poslechu a zábavě také neregistruji.

sestava: Kai Hansen – zpěv, kytara, Henjo Richter – kytara, klávesy, Dirk Schlächter – baskytara, Michael Ehré – bicí
produkce: Eike Freese, Dirk Schlächter
čas: 56:46
země původu: Německo
styl: power metal
odkaz: www.gammaray.org
tracklist:
1. Avalon
2. Hellbent
3. Pale Rider
4. Born to Fly
5. Master of Confusion
6. Empire of the Undead
7. Time for Deliverance
8. Demonseed
9. Seven
10. I Will Return

hodnocení: 45 %

IMPALED NAZARENE – Vigorous and Liberating Death

2014 Osmose Productions

Zařazením finských pošuků do dnešního nelichotivého výběru balancuji na ostří nože. Netajím se nákloností k DARKTHRONE a podobně zahraným blackům s punkovým odérem. I staré fošny IMPALED NAZARENE jsem kdysi rád podrtil v přehrávači, namátkou "Ugra Karma", "Suomi Finland Perkele", "Nihil" nebo "Pro Patria Finlandia". Poslední roky ale začínám dosahovat nepříjemného pocitu že IMPALED svoji tvorbu hodně flákají. A jedná se o flákání poněkud kontraproduktivní, postrádající ono naivní kouzlo punkového "FOAD" přístupu.

"Vigorous and Liberating Death" zní o něco nabroušeněji než fošna minulá, zároveň definitivně rezignuje na grindové vlivy. Jednotlivé momenty se slévají, nic extra nevyčnívá a ani nespoutaný headbanging nelze na zvuky linoucí se CD příliš provozovat. Pouze trochu rozmanitější "Vestal Virgin" spolu s úvodním prasopalem "King Reborn", se dají považovat za interesantnější momenty. Ubylo i textového humoru a řeší se více vážnější sociální a lidská témata. Bohužel vrchní textař Mika neskrývá svůj příklon rasismu a šovinismu. A podle toho také lyrika vypadá. Občas k uplivnutí. Vzduchem už přímo letí omluvné námitky o použitých přísných měřítkách, pozitivním dojmu v metalové komunitě a také humorném cílení IMPALED NAZARENE. Já si ovšem nemyslím, že tolerance znamená sežrat jednoduché kapele vše, co vyplivne, jen díky zaměření a triviálnosti. A aktuální formu vskutku nebaštím. Možná mě časem zase staří pardálové pobaví. Můj momentální dojem z IMPALED NAZARENE značí spíš nudu, opakování se, občas dokonce muziku na hranici těžce stupidních hoblovaček bez ladu a skladu. Předností zůstává nepřepálená délka. Celkově nezáživný podprůměr.

sestava: Mika Luttinen - zpěv, Tomi Ullgren – kytara, Mikael Arnkil – baskytara, Reima Kellkoski – bicí
produkce: IMPALED NAZARENE
čas: 33:48
země původu: Finsko
styl: black metal/punk
odkaz: facebook.com/ImpaledNazareneOfficial
tracklist:
1. King Reborn
2. Flaming Sword of Satan
3. Pathological Hunger for Violence
4. Vetsal Virgins
5. Martial Law
6. Riskiarvio
7. Apocalypse Principle
8. Kuoleman Varjot
9. Vigorous and Liberating Death
10. Drink Consultation
11. Dystopia A. S
12. Sananvapaus
13. Hostis Humani Generis

hodnocení: 40 %

TIMMO TOLKKI'S AVALON – Angels of Apocalypse

2014 Frontiers Records

Nu a na závěr si projeďme skutečnou perličku, u které netuším, zda se smát či plakat. Timmo Tolkki umí občas vyděsit klišovitým vývarem (projekt SYMFONIA, sólovka "Saana") ale i překvapit (REVOLUTION RENAISSANCE). Koneckonců i první díl metalové opery AVALON působil vcelku zdařilým dojmem. Co se ovšem děje na "Angels of Apocalypse" mi hlava doopravdy nebere. Začínaje zoufalou produkcí. Mít polo-garážový zvuk v rámci žánru, který útočí melodiemi, čistým zpěvem a patosem, to chce opravdu velkou dávku amaterismu nebo nesoudnosti. A Tolkki amatérem rozhodně není.

Přizváním věhlasných hostů (Floor Jansen, Fabio Lione, Simone Simmons, Elize Ryd, Zachary Stevens) vytváří Timmo chiméru skvělého projektu s účastí hvězd první velikosti. Materiál naservírovaný všem umělcům ale nedisponuje sebemenším spojením s dobrým, nebo dokonce skvělým power metalem. Jako by se všechna klišé světa, všechny zašlé melodie a proprané postupy, setkaly v necelé hodině a udělaly z Tolkkiho totálního blbce. Nic nepomáhá skvělý zpěv Floor, ani do absurdních výšek natlačený Fabio Lione. "Angels of Apocalypse" představuje suverénně nejhorší dílo letošního roku a bude zřejmě dlouho trvat, než nějaký profesionál vydá něco obdobně hrozného. Souhrn a učebnice negativ hymnického power metalu. Chovám v úctě a oblibě klasická alba STRATOVARIUS a nechci se Timmovi vysmívat či do něj kopat. Proto nechávám "dílo" raději bez hodnocení, čísla by nebezpečně létala směrem k nule. Ovšem za poslech toho jak se metal NEMÁ dělat, nic nedáte.

sestava: Timmo Tolkki – kytara, baskytara, klávesy, Tuomo Lassila – bicí, Antti Ikonen – klávesy, hosté: Floor Jansen, David DeFeis, Fabio Lione, Caterina Nix, Elize Ryd, Simone Simons, Zachary Stevens
produkce: Timmo Tolkki
čas: 50:23
země původu: Finsko
styl: symphonic/power metal
odkaz: www.avalonopera.com
tracklist:
1. Song for Eden
2. Jerusalem is Falling
3. Design the Century
4. Rise of the 4th Reich
5. Stargate Atlantis
6. The Paradise Lost
7. You'll Bleed Forever
8. Neon Sirens
9. High Above Me
10. Angels of the Apocalypse
11. Garden of Eden

hodnocení: nehodnoceno

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube