Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Mikrorecenze

Duel: SUMMONING - Old Mornings Dawn / FALKENBACH - Asa

Duel: SUMMONING - Old Mornings Dawn / FALKENBACH - Asa

Je to jako dotek času, sugestivní návrat do devadesátých let k mému metalovému mládí. Protector, Silenius a Vratyas Vakyas jako tři jezdci apokalypsy neúnavně brázdí metalové kolbiště již pěknou řádku let a jejich skupiny SUMMONING, respektive FALKENBACH, se staly vpravdě kultovní záležitostí. Jedná se přesně o ten typ báječné epické muziky s fanatasy či pohanskou stylizací, na kterou poukazuji jako příklad, že mě nenadchne pouze komplikovaná a progresivní tvorba, ale taktéž přímočará jízda, pokud je zkomponována dobře. A retrospektivní počiny "Old Mornings Dawn" a "Asa" se setsakramentsky povedly, při poslechu naskakuje husina stejně jako v mých sedmnácti letech, kdy jsem k podobným spolkům vzhlížel s velkou úctou a respektem. A zjišťuji, že ačkoliv se tyto skupiny ve svém výrazivu neposunuly ani o píď, nijak to neubírá na působivosti jejich aktuálních děl. Protože jsem z tohoto stylově spřízněného a nebývale vyrovnaného duelu až nekriticky nadšený, rozhodl jsem se recenze svěřit kolegovi Ivošovi, jehož pohled považuji za notně střízlivější, protože kdo je zvědavý na nějaké sentimentální vynášení do nebes od jednoho starého metalového barda.

Štěpán Šimek

SUMMONING - Old Mornings Dawn

2013 Napalm Records

Než vypukne tradiční podzimní nálož nových desek (a já nebudu tušit, co dřív poslechnout), věnujme se dvěma posledním příjemným restům z loňského roku. Restům, které bych velice nerad nechal utopit ve studnici zapomnění a které dnes vystavíme boji v duelu. Rakouské tvůrčí duo SUMMONING si dalo rozhodně na čas a nakonec po dlouhých letech vyneslo na svět sedmé album "Old Mornings Dawn".

Svůj největší stylový přerod kapela prodělala po vydání prvotiny "Lugburz". Skok mezi syrovým black metalem a epickou parádou "Minas Morgul" předznamenal jejich celoživotní umělecké směřování. Od oněch časů stojí v tvorbě SUMMONING klávesy, ambientní plochy a folkové upomínky na jedné rovině s kytarami a skřehotem. Úrovně "morgulské věže" se nejvíc přiblížilo majoritně melodické dílo "Dol Guldur". Totéž ale nemohu říci o některých dalších počinech ("Let Mortal Heroes Sing Your Fame"), kdy jsem cítil z výletů do Středozemě počínající nepříjemnou rutinu a občas i pach již slyšených melodií. Apropo Středozem. Zřejmě nejznámější věc dějící se kolem SUMMONING. O inspiraci skupiny Tolkienem zůstalo popsáno mnoho recenzí. Nechme dnes na pokoji textové opisy a hloubání, z jakého že díla starého pána načerpali Protector se Silenem tentokráte. Soustřeďme se výhradně na muziku.

Problém volnětempého epického metalu vždy leží v repetivních formách a ztrátě pocitu čerstvého vyznění. I proto mě aktuální práce souboru toliko nadchla. Svoji stavbou totiž zasahuje nejen tradiční náladová místa, ale přidává mnoho dalších aspektů k prozkoumávání. První představuje určitě složitější struktura skladeb a o něco těžší proniknutí do jejich jádra. Klávesové momenty se přesunuly do pozice doplňovačů, nikoli jen hlavních a jediných tahounů, jako na "Oath Bound". Zvolený rejstřík nepůsobí pateticky, například dechové nástroje v titulní věci vyznívají maximálně důstojně. Povšimněme si i většího podílu táhlých kytarových melodií, skvělý nosný motiv "The White Tower" na sebe nabaluje další a další nástroje a končí typickým fade outem.

I výpravná deska potřebuje kvalitní refrény a snáze zapamatovatelné momenty, pomáhající rozlousknout tvrdší celkovou schránku. Monstrózní píseň "Caradhras" působí přesně tak majestátně jako duchovní předloha (hora ve Středozemi). Krásně vystavěný chorál jen umocní prostorovost. "Flammifer" řadím mezi nejlepší momenty v historii SUMMONIG. Melodie nabíhající v čase 2:10 mě již přes rok pravidelně způsobuje husí kůži a upřímné mrazení v zádech. Hymna " Eartshine", vyzařující přenádhernou auru zemí neumírajících. Málokdy si beru na paškál k recenzi všelijaké bonusové či rozšířené edice. Myslím, že síla alba se ukáže vždy v té nejzákladnější verzi. Ergo většině skupin by hodnocení jejich kolikráte zbytečných bonusů spíše uškodilo. U "Old Mornings Dawn" činím výjimku, poněvadž krása skoroinstrumentálky "The Darkening of Valinor" a hlavně vynikající hitovky "With Fire and Sword" rozhodně stojí za uvedení. Oběma by mělo patřit místo už na základní stopáži.

SUMMONING mnohým slouží odjakživa jako neškodná relaxace a kulisa. "Old Mornings Dawn" působí mnohem dospěleji, vyzráleji a samostatněji, než pouze jako podkresový nástroj k uspokojení epických choutek. Hudební stránka věci je téměř dokonalá a stoprocentní. Od ještě vyššího hodnocení mě odrazuje pouze absence momentu překvapení, který nastal spíše u prvních desek SUMMONING. Zde se jede zkrátka na jistotu. Ale jakou! Jen více takových jistot, říkám já. Zmíněná absence překvapivosti ale v konečném dopadu zůstává nedůležitou. A neovlivňuje veskrze pozitivní a zdařilý dojem, propracovaného, vyspělého a poklidně atmosférického dílka. Muzika, co vás ihned odnese do tajemných končin, do vzdálených světů, doprostřed fantasy příběhu. A nepožaduje skorem žádnou úlitbu nedostatkům. Psaní recenze se pak mění v čistou radost z výborné hudby.

sestava: Protector – zpěv, kytara, klávesy, programování bicích, Silenius – klávesy, baskytara, zpěv, hosté: Erika Szücs – zpěv, David Says – mluvené slovo
produkce: SUMMONING
čas: 75:17 (deluxe edice)
země původu: Rakousko
styl: atmospheric black metal/ambient
odkaz: www.summoning.info
tracklist:
1. Evernight
2. Flammifer
3. Old Mornings Dawn
4. The White Tower
5. Caradhras
6. Of Pale White Morns And Darkened Eves
7. The Wandering Fire
8. Earthshine
9. The Darkening of Valinor
10. With Fire and Sword

hodnocení: 85 %

FALKENBACH - Asa

2013 Prophecy Production

Nahrávka číslo dvě a v některých kruzích až legendární one man soubor FALKENBACH. Vratyas Vakyas připravil na listopad loňského roku pokračování své mimořádné hudební cesty, viking metalu loženého v silně "bathoryovském" stylu. Během dlouhých let do sebe muzika skupiny nasávala folk a black metalové postupy a více či méně je zúročovala na vydaných deskách.

"Asa" navazuje na předchozí dílo "Tiurida", které se snažilo o rekapitulaci a souhrnné zpracování veškerých přístupů. Upřímně mi moc nesedlo, ani jako oddechová zábava, ani v podobě hrubozrnnějších skladeb. Vinu přičítám možná až přehnané bezpohlavnosti a naprosto nulovému hýbání se z místa. Dnes mohu čtenáře uklidnit, novinka působí o velký kus lépe, počínaje obalem, přes samotný obsah a konče zvukem. Již několik let neměnná sestava hostů (obsluhujících bicí, druhou kytaru a pomáhajících s extrémním zpěvem), dává zapomenout na amatérštější vyznění prvních počinů, čistě v režii Vratyase. Jakkoli k produkovanému materiálu tehdejší lo-fi přístup seděl.

Stranou nesmíme ponechat ani textovou služku, míchajíc dohromady staronorštinu, angličtinu, starogermánštinu a exotickou limburštinu (polo-hovorový jazyk z pomezí dnešního Nizozemí, Belgie a Německa). I když člověk nerozumí ani slovo, magický dojem a zpěvnost podobných jazyků pomáhá k žádoucím imaginacím a rozvíjí emoční dopad nahrávky. A ten hraje svoji roli velice dobře a silně. Parádní melodie "Vaer stjernar vaerdan" doprovázena bardovským zpěvem představuje ideální otvírák. Pěkně v klidu, žádný spěch, navodit příjemnou atmosféru, odnésti mysl posluchače mimo všední starosti. A udeřit. "Wulfarweijd" a "Bronzen Embrace" značí severské vichřice, hnané bicím strojem a stavějící neproniknutelné hrady sněhu a ledu. Riffování místy připomíná profesory progresivního metalu ENSLAVED, v jejich blackovějších časech. Zajímavý a neotřelejší přístup vůbec zdobí celý prostor "Asa". O divoký stylový přeskok se sice nejedná (což by ani nebylo k dobru věci), přesto působí CD dynamicky a proměnlivě. Jemná singlovka "Eweroun" zabírá vynikající melancholickou nosnou linkou a nosově znějícím, mocným zpěvem, zvládnutým bez pochyby na výbornou. Poslední věcí k vypíchnutí jmenuji "Bluod fuër bluod", kterážto mě totálně rozsekala natlakovanou black pasáží, umně začleněnou do výpravného tónu skladby.

Pravdou ovšem zůstává, že "Asa" nepovažuji za úplně bezchybné dílo a pár věcí bych rozhodně vylepšil. Ponejvíce tupou, velice obyčejnou hoblovačku "Stikke wound". Obdobných blackových "zahlazených" riffů se válí po světě toliko, že na nich už nikdo ani neutírá prach. "I nattens stilta" nezní rovněž příliš zajímavě, jak samostatně stojící, tak v kontextu celé stopáže. Pokud plánujete poslouchat placku nesoustředěně, pouze ve formě oddechové kulisy, možná se dočkáte nepříjemného překvapení. Nahrávce chybí jednotící duch a funguje spíš jako kolekce samostatných kousků naplněných odlišnými a rozmanitými přístupy. Fakt, který na jednu stranu bezesporu kvituji, leč jistá rozlámanost a nesourodost v kompozičně slabších místech, hraničí až s pocitem více děl, složených k sobě dohromady.

Zůstává až kuriózním, nakolik se "Asa" ve svém přístupu podobá výše hodnocené "Old Mornings Dawn". Obě překonávají své přímé předchůdce, obě staví na různorodějším vyznění, obě (vzdor zaměření kapel) by obstojně fungovaly i v živé produkci. FALKENBACH si vytyčili rok 2013 a vytyčili si ho s grácií, se skladatelským nadšením a snahou znít svěže. Dnešní souboj díky několika nesrovnalostem "Asa" prohrála. Přesto mě nijak nebude hlodat svědomí, když všem desku doporučím. Stále se jedná o velice dobré, výpravné dílo, překypující epickým otiskem. Jen směle do něj.

sestava: Vratyas Vakyas – zpěv, všechny nástroje; hosté: Nikos Mavridis - housle, Tyrann – zpěv, Hagalaz – kytara, Boltthorn – bicí
produkce: Vratyas Vakyas
čas: 41:21
země původu: Německo
styl: viking folk metal
odkaz: facebook.com/Falkenbach
tracklist:
1. Vaer Stjernar Vaerdan
2. Wulfarweijd
3. Mijn Laezt Wourd
4. Bronzen Embrace
5. Eweroun
6. I Nattens Stilta
7. Bluot Fuër Bluot
8. Stikke Wound
9. Ufirstanan Folk

hodnocení: 70 %

Diskuze

Cekem příspěvků: 9

Ivoš Otcovský...02.11.14 | 12:03:06
SummoningVašek02.09.14 | 10:44:06
SummoningMaro02.09.14 | 11:06:23
SummoningŠtěpán Šime...02.09.14 | 14:47:27
SummoningIvoš Otcovský...02.09.14 | 15:01:58
SummoningIvoš Otcovský...02.09.14 | 11:22:12
SummoningIvoš Otcovský...02.09.14 | 11:14:15
Ivoš Otcovský...18.08.14 | 08:35:34
Štěpán Šime...18.08.14 | 08:48:53

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube