Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

BAL-SAGOTH

BAL-SAGOTH

Barbaři a kosmoplavci...

BAL-SAGOTH. Jedna z nejoriginálnějších (ne-li nejoriginálnější) kapel co znám - u nás satanžel poměrně neznámá... Začněme od začátku.

Myšlenka na založení kapely vznikla v hlavě vokalisty Byrona (vlastním jménem Byron A. Roberts) - chtěl kapelu kombinující black a death metal s fantasy a science fiction tématikou (sami sebe řadí do speciálně vytvořené škatulky barbarian/cosmic metal). Od myšlenky nebylo daleko k činu a tak v roce 1992 vzniká v dnes již "klasickém" složení skupina BAL-SAGOTH: Byron (vokály a basa, ovšem basu ještě v témže roce odkládá aby se mohl plně věnovat drásání svých hlasivek a hlavně kompozici textů) + bratři Maudlingové - Chris (kytary) a Johny (klávesy a bicí). Už samotné jméno je značně nezvyklé. Byron si ho "vypůjčil" od R.E.Howarda z jeho povídky The Gods of BAL-SAGOTH (poprvé vyšla v časopise Weird Tales v roce 1931). Konec konců není to jediná myšlenka, kterou si od něj BAL-SAGOTH vypůjčili - Byron jakožto jeho velký fanda prostě sem tam neodolal. Název kapely je to ale znělý a originální takže proč ne.

Texty. No tohle slovo je vlastně pro to, co Byron píše, dost nevystihující. Jde spíše o příběhy, povídky, někdy tam zamotá i báseň - ne nadarmo vystudoval na vysoké škole jazyk Shakespearův... Pro ty co to zajímá, v bonusech pod článkem je pár textů BAL-SAGOTH přeložených do češtiny (předem se omlouvám za kvalitu překladu, snaha byla), ale překládání jeho textů je očistec (bez tří slovníků si neškrtnete) a už je to taky 4 roky co jsem je překládal...

Ze začátku samozřejmě nechybělo klasické post pubertální nadšení pro věc (viz foto 1 - kde se již nalézá také nový basista Jason Porter a Leon Forrest, který hraje na klávesy - fotka je z roku 1995).

Ještě téhož roku nahrávají bezejmenné demo a podepisují smlouvu sBritskými Cacophonous Records. Z dema jsem slyšel jen 2 minutové úryvky (které jsou ke stažení na jejich oficiální stránce), demo samotné je dnes samozřejmě nesehnatelné...

Komentář: zvuk je úděsnej (což je ovšem dáno i kvalitou nabízených mp3 - mono 32kbps), ale rozhodně už tehdy byl poznat nezaměnitelný styl skladatelského dua Johnny/Chris (ti dva mají na svědomí kompletně celou hudební složku). Zhodnotil bych i texty, ale není rozumět jedinému slovu...

V roce 1995 vychází již pod Cacophonous Rec. debutní album"A Black Moon Broods Over Lemuria". Na ploše 55 minut se odehrává první dějství Byronovy (první) trilogie... Obálku (která mimochodem není nic moc) zdobí asi čtvrtá verze loga BAL-SAGOTH, které nemá na svědomí nikdo jiný než Byron a Antz z Dark Art Agency. Do zhudebněného materiálu se ještě značně prolíná death metal (který se na dalších albech již téměř neobjevuje). Celkově se rozhodně jedná o povedený kousek.

To nejlepší má ovšem teprve přijít... vrcholem tvorby je dle mého názoru album druhé (což ovšem neznamená, že ostatní jsou špatná - jsou jen o malinko horší...:-)). quot;Starfire Burning Upon the Ice-Veiled Throne of Ultima Thule" (1996), tak zní jeho kompletní název - pěkné což? Ač se jedná o album nejlepší, nebudu se o něm dlouze rozepisovat a raději případné zájemce odkáži na jeho mou lehce neobjektivní recenzi. Letmo se zmíním jen o nové podobě loga, kterážto zdobí nejen album toto ale i to následující, dostalo se mu obměny v podobě slušivé textury. Snad ještě o novém členu - jde o Leona Forresta jenž hraje na klávesy (sluší se upřesnit, že jak Leon tak basák Jason se nejenže nepodílejí na procesu tvorby, ale ani na nahrávání alba - jedná se tedy pouze o hudebníky pro živá vystoupení). A do třetice o písni na pokračování - totiž o skladbě "The Splendour of a Thousand Swords Gleaming Beneath the Blazon of the Hyperborean Empire" jejíž druhý díl se nachází na"Battle Magic" a třetí na (zatím) posledním albu "Atlantis Ascendant" z roku 2001.

O dva roky později přicházejí s novým CD "Battle Magic". Opět se jedná o velmi silné album plné nápadů a vynikajících příběhů (a opět má divnou úvodní ilustraci). Jde také o zakončení první trilogie (další alba se nesou v jiném duchu co se týče textů), naposledy se zde setkáváme z jejich klasickou dark fantasy tematikou. Naopak poprvé se setkáváme s novým basákem jménem Alistair Mac Latchy (ovšem opět jen pro živá vystoupení). Přibylo kláves a kytary se stáhly mírně do pozadí, jinak se ovšem jedná o klasické album, na kterém BAL-SAGOTH spolehlivě poznáte (což platí konec konců o všem, co kdy udělali). Po tomto CD se BAL-SAGOTH vydávají na turné po Evropě (zřejmě také jediné, které zatím odjeli) s kapelami EMPEROR a DARK FUNERAL (které se bohužel ČR vyhnulo). Zvláštní odstavec si rozhodně zaslouží mapa světa, kde se alba BAL-SAGOTH odehrávají (alespoň první tři). Znalce netřeba upozorňovat na mírnou podobnost s Howardovým světem (hlavně co se některých názvů týče). Bez dlouhých keců, zde je:

Již po roce vydávají další placku (kterou začínají novou trilogii), nazvanou"The Power Cosmic". Nové CD se nese ve znamení změn. Změnou první a vcelku zásadní je ve složení kapely. Zůstává základní trio Byron/Chris/Jonn, y kteří se teď ovšem soustředí každý na svůj nástroj, tedy Byron na hlasivky, Chris na kytaru a Jonny na klávesy. A to i při nahrávání - přibývají totiž dva členové, jmenovitě Dave Mackintosh (bicí) a Mark  Greenwell (basa) (viz. obr, kde je taky jasně vidět podoba bratří Maudlingových), kteří si již své studiové party nahrávají sami. Změnou druhou je (jak jsem již naznačil u předchozího alba) jiná textová koncepce, čemuž odpovídá i změna hudební, poznatelná hlavně v masivním pročištění zvuku, vrací se také vyváženost kláves a kytar (i když stále zůstávají věrni Academy Music Studios v Yorkshire a svému dvornímu producentovi Magsovi). Tak zásadní změna textová koncepce se samozřejmě promítá i do grafického zpracování, oproti předchozí fantasy tematice se Byron přiklonil spíše ke science fiction a ilustrátor Martin Hanford odvedl výbornou práci. Promítá se také do image, zůstává sice kožený křivák, ale místo ocelových mečů se objevují laserové meče ala Starwars, sluneční brýle a Byron také ztratil značnou část své pokrývky hlavy... Změnou třetí je přechod od Cacophonous Records k (mnohem) většímu vydavateli a to k Nuclear Blast. Poslední změna je absence klávesového outra (které je jinak na všech CD) a bookletu, který se sestává pouze ze jedné dvoustrany se stručným shrnutím příběhu. A jako by těch změn nebylo dost, mírnou inovací prošlo i logo. Tvar zůstal naprosto stejný, ale ze slušivého rzivého kabátku se změnilo na modř s ocelově šedým okrajem. Nutno říci, že snad kvůli množství změn patří toto album spolu s prvotinou ke slabším z jejich diskografie (musím ale zopakovat, že nikoliv špatné! Zastávám názor, že i to nehorší, co BAL-SAGOTH spáchali, je stále lepší, než většina ostatního marastu co denně vychází...).

Zatím posledním počinem těchto geniálních Angličanů je album "Atlantis Ascendant" (2001). Tu není ani moc změn jako takových, snad jen pár drobností (např. barva loga - nečekaně, nebo ztráta zbytku Byronových vlasů). Ovšem značné je zlepšení materiálu co do kvality, výborné je také zpracování bookletu (opět Martin Hanford). A tímto 50-ti minutovým veledílem také končí tato exkurze do světa hrdinských legend a velkolepých bitev. Nám oddaným fanouškům nezbývá než čekat co BAL-SAGOTH vymyslí v letech příštích (a doufat, že něco už v tomto roce...).

Bonusy:

BAL-SAGOTH - Starfire Burning Upon the Ice-Veiled Throne of Ultima Thule

HVĚZDNÝ OHEŇ HOŘÍ NAD LEDEM ZAHALENÝM TRŮNEM ULTIMA THULE


Kopí zalesknou se v umírajícím slunci,
Krev je prolita, bitva vyhrána,
Z ledového trůnu Boha-krále budou vládnout,
Až devět hvězd políbí měsíc nad Ultima Thule.
(Stará válečná píseň Severních zemí, nalezena ve starobylých svitcích Volmyru)
Poslední část cesty Voryna Helmsmitera do Ledového Království:
Krev kape z mého jinovatkou pokrytého meče, utvářejíce karmínový květ na ledě...
Mé údy jsou studené, stávám se jednou z mas sněhu... moje oči jsou téměř zamrzlé.
Jak dlouho jsme cestovali? Paměť se začíná zamlžovat, ztracen v krutosti šlehajících bouřlivých větrů.
A teď, konečně... naše výprava je u konce.
S požehnáním Starších jsme začali naši cestu za velkým závojem zastíněných ledovců...
Oni mluvili o proroctvích, prastarém a nádherném dědictví,
Pátrání po legendárním království, ztraceném člověku od té doby co sestoupili Páni Hvězd...
Teď, jen já přežil, moje krev rozlévá se po ledě, proměňujíc se v rudý krystal na hluboce zamrzlé zemi.
Magie Starších praská a hučí všude kolem mě, padajíc z oblohy, sníh...
Jak krutý osud blíží se s mrazivými severními vichřicemi a toto staré proroctví odhaluje se...
Tvrzení Starších:
Běž, následuj čarodějná světla na severní noční obloze, přes ohromné stříbrné hory...
Nechť posvátný měsíční krystal je tvým vůdcem, měj se na pozoru před strážci v Jeskyních Věčné Mlhy...

Kopí zalesknou se v umírajícím slunci,
Krev je prolita, bitva vyhrána,
Z ledového trůnu Boha-krále budou vládnout,
Až devět hvězd políbí měsíc nad Ultima Thule.

Zahaleni v měsíčních mrazech, v ledových větrech náš znak vlaje,
Železný záblesk pod hvězdami, černá oblaka planoucí hvězdným ohněm,
Bílí vlci (jako tiší duchové) sledují nás, vždy k severu, zářící ledový drahokam vede nás,
Mocná kouzla se vinou kolem legendární jeskyně, mohutné brány se objevují v zamrzlém třpytu,
Když měsíc a hvězdy svítí jako jeden nad zasněženou krajinou, starodávná ledová brána se otvírá, věštba jest vyplněna!

Vysoko se tyčící, pod škraloupem ledu se vpředu vynořují strážci z mrazivé mlhy,
(Jejich oči se lesknou s nelidskou, tajuplnou nenávistí...)
Naše zbraně jsou pozdviženy proti jejich zbraním z lesknoucích se krystalů,
A panenský sníh zrudne krveprolitím ve žhnoucí bouři masakru.
(Zraněn, umírám, mé maso je roztrháno zbraněmi které člověk nikdy nevykoval ani nenosil, Jsem lákán vpřed zvláštní, svůdnou silou zpoza vířícího závoje mlhy...)

Stíny, obrazy v třpytivých runami pokrytých zdech této ledové komnaty,
Tajemství zamrzlá v hrobkách věčnosti, kde zastavil se čas...
Trůn ztraceného ledového království, zakryt pláštěm tak spalující síly staré jako hvězdy na nebi...
Toto zamrzlé, věky zastřené křeslo nesmrtelného veličenstva... ( říše kované dávno předtím než nekonečná moře povstanou ve zničující zuřivosti!)

Co míhání mečů pozdvižených v boji jednou zpívalo s nádherným křikem oceli na oceli?
Co skvostné prapory, vlnící se v mrazivých vichřicích, jedenkrát vyhlásily pochod těchto nepřemožitelných ve stříbře oděných legií do krvavého objetí impozantní bitvy?
Sláva nevyřčená tisíce uplynulých let... toto nadpozemské dědictví mocné Ultima Thule.
Mrazivé oči nesmrtelných králů sledují mne... jaká temná nádhera!
Strážce Ledu a Stínu:
Krutí Ledoví Bohové spí v těchto zamrzlých hrobkách, osvětleni laskáním měsíčního ohně,
A polibkem hvězdného svitu ze stygijských prázdnot...
Všechno je teď jak bylo předpověděno v proroctví, napsáno v nebeské věčnosti...
Nebeské seřazení, je noc... Spojení jest blízko!

A devět hvězd osvětlí severní nebesa, nekonečný vesmírný obrazec se stříbřitým měsícem v jeho centru...
Teplé světlo vyplňuje komnatu, zaplavuje tesané stěny ze starodávného ledu,
Tato starobylá sochařská práce v dávno zapomenutém jazyce, (vyryto do prastarého ledu před nesčetnými érami, se teď koupe v průsvitném bílém žáru této bouře ze zářné hvězdné síly, jejich spalující význam se pro mě konečně stane známým, jejich vesmírná tajemství odhalena...
Ledový trůn je uzavřen míhajícími se zdmi ze svíjejících se blankytně modrých plamenů,
Blýskavých plamenů, daleko chladnějších než zamrzlý povrch na kterém tančí...

A tehdy, přišlo osvícení, záblesk dole v mém vědomí jako jasný měsíc zhlížející dolů na tento červánkově růžový výhled... Z mé mysli je zvednut tmavý závoj, závoj upředený čarodějným uměním, a já si uvědomuji, že jsem byl pouze vazal jiné mysli, pěšák ve hře která se vine ve zradě a zlých touhách po dosažení ohromné moci.
Tak zrádná pavučina byla upředena!
Starší mého království skláněli se v úctě před odpornými knězi Xothan'kurovými, a to jsou jejich chorobné intriky které mne donutily být zde, v srdci legendární ledové říše... vyhledávajíce pro ně sílu Spojení, kradou ohromné síly Ledem Zastřeného Trůnu a pohlcují je do svých vlastních malomocných, nemrtvých těl, zvěčněných uctíváním jejich odporného pána po nesčetné věky, osvobozují jeho ohavnou vůli a zotročují říše světa... Vždy, po generace oni ovládali lidské jednání, a já jsem byl klíč k tomuto záměru, vybrán od narození pro tuto prokletou cestu...pro krev starověkých králů Ultima Thule která mi koluje v žilách, pouze jednou za tisíc let může někdo jako já stanout před trůnem, během velkého vesmírného vyrovnání, kdy magická moc starověkých Ledových Bohů je na vrcholu, a oprávněný může vládnout této síle... Avšak já přísahám, že hanební přisluhovači Xothan'kurovi nezvítězí... Osvobozujíc spoutané síly měsíčního krystalu, Já roztrhnu sítě jejich temných kouzel, a jejich úsilí je u konce, jejich kouzla zlomena právě tou silou kterou hledali a chtěli uchvátit! Poslední stopa smrtelného života opustila moje tělo v karmínových krůpějích, a já konečně uskutečním to, co pro mne osud upředl a co je vyřezáno v ledu všude kolem mne... Můj osud je blízko...
Hlasatel Osvícení:
A tak, oděn v hvězdném svitu a hávu z měsíčního oparu,
Nesmrtelný pán jehož královská říše je věčná,
Posadil se na trůn a zamyšlen dumal znovu nad jeho temným královstvím.
Poslední krev mého života rozlila se po ledě, (Hvězdami tepaný osud je konečně naplněn.)
Zahalen v mrazícím plamenu...
Mystičtí vlci zmrzlého měsíce (pomalu, tiše) obklopí mne,
Jejich zraky jsou blankytně modré, jejich srst je bělejší než nádherný sníh.
Taková moc! Já jsem vybrán... tajemství země a hvězd jsou otevřena přede mnou...
Jsem předurčen vládnout navěky... vládnout z Ledem Zastřeného Trůnu Ultima Thule!

Lyrics: Byron
Music: Chris and Jonny Maudling

Přeložil: Mates


BAL-SAGOTH - To Dethrone the Witch-Queen of Mztos K'unn

SESAZENÍ čARODEJNICE - KRÁLOVNA MYTOS K'UNN (LEGENDA BITVY V BLACKHELMSKÉM ÚDOLÍ)


Kroniky války:
Nekonečná armáda Mytos K'unn, vedena mocnou kouzelnicí jménem Zyrashana královna-čarodějnice, se prosekávala skrze Východní Království od vrcholícího léta předcházejícího roku. Posílivše svá vojska mocnou magií, ona viděla pád veškerého odporu před tím než krkavčí meče jejích armád začaly první krvavé tažení, vpád do starobylých a urozených říší Delanie. Výsledkem poslední bitvy byl systematický masakr Delanianské královské rodiny, mučení a popravy všech kdo byli věrni jejich praporu. V průběhu následujících měsíců se stále více království a kolonií ztrácelo před mocí Zyrashanasiných legií, vedených hrůzostrašným a neochvějným pánem bitev, oddaným Talusem Ebonfyrem, mužem úžasné krutosti o kterém mnozí věřili, že je posedlý démonem, přízrakem z temných sfér. Povzbuzeni jejich vítězstvím a rozpínavostí královniny temné nadvlády, hordy Mytos K'unn začaly nájezd do zemí Severních Kmenů - pochmurných krajů na jih od Sněžných Království… drsná vlast válečných klanů které byly nedávno sjednoceny do silné říše mocným králem-válečníkem jménem Caylen-Tor, mužem známým jeho spojencům i nepřátelům jako Vlk Severu. Myslící si, že barbarské kmeny jsou pro ni pouze malá hrozba, královna-čarodějnice zamýšlí převážně bez odporu pochodovat skrze jejich zemi aby udeřila na bohatou a úrodnou oblast za Horskými Královstvími směrem na západ, ale Caylen-Tor přísahal že žhnoucí záplava krve a oceli potká každého kdo se odváží vstoupit nevítán či ponese svou korouhev nepozvanou do jeho země…
Jak krutá zima pomalu podléhá jaru, armády Mytos K'unn začnou svůj pochod k severu, a zpráva postupu vojska královny-čarodějnice do Blackhelmského údolí, údolí známého po staletí jako Brána do Severních zemí, brzy dorazí k horské pevnosti Caylen-Torově. Vzteklý chopí se svého meče a kopí a obléká pancíř, přísahaje, že Zyrashana bude platit krví za každý oddíl který se odváží vniknout na jeho svatou půdu. Zvědové se brzy vrátí, se zprávou, že nepřítel je rozložen na úpatí údolí, připravujíce se vyrazit se svítáním. Dvorní šamanové věští řeky krve a nevýslovného krveprolití, mocná bojová kouzla jsou tkána když Caylen-Tor vede své obrovské Severské válečníky na mlhavý, měsícem osvětlený prostor nad Blackhelmským údolím. Pověsti tvrdí, že krev mnoha králů byla prolita na temnou zemi tohoto údolí, a Caylen-Tor slíbil svým divokým bohům že země se opět dnes v noci zhluboka napije. Se svou armádou tichý a hloubavý pod lunou, on ví že ať bude výsledek jakýkoliv, tuto noc spatří legendu války psanou krví a smrtí mužů… legenda nebude nikdy zapomenuta…

Válečná závěť Caylen-Torova ( Noci Krví zbrocených Mečů):
Ó krutí bohové bitvy, dejte nám sílu pro tuto noc…
Posvěťte nás rudým deštěm, nakrmte naši ocel krví a masem nepřítele…
Ať každý úder smrtící jest, darujte nám vítězství, nebo smrt v boji.
Přijď, měsíční mlho, sestup a zahal nás, opojná vůně bitvy vábí…
Jasanovou rukojeť kopí ať cítím dobře ve svých rukou, kouzly (naše těla skvělá) pancíř posvěť,
Krkavci očekávající masakr vznáší se vysoko nad námi, červi přežerou se na rudém krveprolití,
Budu vyřezávat obraz měsíce do jejich masa, jako krupobití stlouká vřes!

Vířící plášť magického oparu zahalí nás, mocná kouzla tkána čarodějnicemi z bažin budou bezvýznamná… Hluboká noc a měsíční mlha budou naši spojenci až se vrhneme do boje! Na můj rozkaz, mlha na okamžik ustoupila, a já jsem pohlédl dolů do údolí a spatřil armádu královny-čarodějnice… ohromné stany sešikované na vřesovišti, silný oř přivázán, světlo z nespočetných hořících polen osvětlující noc, mnoho bojovníků stojících, zbraně v rukou…stále.
Všechno potrava pro naše meče.

Ověnčeni ve válečných mlhách…
Ověnčeni válečnými kouzly…
Požehnání v krvi jak sytí krkavci, uhasit žízeň oceli jasně hořící,
Žeň vylitých vnitřností, vrátíme se dnes v noci z mnoha hlavami pobitých nepřátel.
Smrtící černá zuřivost naplňuje mne,
Kapky horké krve jsou vidět na mých rtech,
Tato ocel zpívá smrtelnou píseň v mém sevření!
Roztínám těla nalevo a napravo, hlava padá s každým švihem mého ostří,
Bouře šípů sviští z tisových luků, (skrze jejich pancéřované šiky) vyřežou cestu ocelí, krví promočenou cestu!

A žízeň země bude uhašena krví na polích masakru…
Ohromný oceán karmínové, vysoko se tyčící hora zničeného masa,
Všechno očarováno žhnoucím polibkem oceli,
Všichni opití z hlubokého omamného poháru bitvy…
Krutí bohové severu, předveďte těmto cizím otrokům svůj hněv,
Napusťte naše čepele smrtelným polibkem tisíců hadů,
Osvoboďte v nás děs válečných vlků,
jejich spáry je rozervou, a jejich čelisti zrudnou krví nepřítele.

Krvavá smrt je na dosah ruky !
Mé kopí zasáhlo hrudník bojovníka, a jasná krev hrne se z jeho rtů jak dopadá na vřesoviště. Odvrátím stranou chybný útok mečem a má vlastní čepel se hladově zakousne do krku útočníka, sek skrze jeho žíly ve spršce tmavě červené. Nepřátelská čepel rozsekne mé rameno až na kost, ale já švihnu svou sekerou v smrtelném oblouku, její železná hlava rozštípne krunýř a zařízne se hluboko do masa. Talus Ebonfyreovo břicho zeje otevřené a on se potácí zpět jak jeho střeva padají v jednotné pulsující hmotě. Zasáhnu jeho hlavu dalším úderem když padá, jeho lebka podlehne a rozlije svůj obsah po zemi. Vidím jak svíjící se, stinná forma vstává ze znetvořené mrtvoly válečníka královny-čarodějnice a vyjíc prchá do noci… Já vsednu na hřbet černého válečného koně a chytím standartu Mytos-K'unn…za každého našince který padl, vzali jsme pět ječících zajatců… bitva je naše!

Jasná luna, svítí nad pustinou a vřesovištěm, lesem a údolím, hlubokou bažinou a jezerem,
Ponuré hory korunované sněhem, ohromné kruhy z kamenů, čerň pod hvězdami,
Bouře vychvalují naši slávu, nádherná mohyla připomíná nás, síla z posvátné země.
S důvěrou a ocelí my kráčíme našimi stinnými stezkami, naše krev utíká jako oheň, meče požehnané magií.

Vlkové severu, zvednou svou ocel k oblakům, baví se s hrdostí o svých zraněních,
Nechť naše píseň vítězství zní ve větru tohoto večera,
Pro tuto noc Krví zbrocených Mečů jsme vykovali legendu,
kovanou v ohni našeho vzteku, a popuštěnou prolitou krví padlých nepřátel…

Ó krutí bohové bitvy, dejte nám sílu pro tuto noc a napořád,
Posvěťte nás rudým deštěm, nakrmte naši ocel krví a masem nepřítele…
Ať každý úder smrtící jest, darujte nám věčné vítězství, dokud nezemřeme v boji.

A tak udělal Caylen-Tor, obrátil armády Mytos K'unn zpět od hranic jeho severního království. Ti nepřátelští bojovníci kteří prchli z pole jako když se mlha zvedá a jejich prapor padl, jsou dostiženi a předvedeni na kolenou před krále.
Předvolávajíce přeživšího válečníka Mytos K'unn, Caylen-Tor dává mu dva dary s kterými se vrátí k jeho královně, jeden je padlý prapor Mytos K'unn, druhý je rozštípnutá hlava Taluse Ebonfyra. Králova slova zazní nad krví promočenou pustinou: "Vezmi toto poselství zpět k vaší královně… jestliže se někdy znovu odváží udeřit na můj lid, porážka o této noci se bude zdát bezvýznamná v porovnání s katastrofou, která se stane!" Když zpráva porážky a poselství Caylen-Torova dorazila k Mytos K'unn, Zyrashanainy kouzla královské vlády zmizely a mnoho jejích dvořanů a rádců, vysvobozených z její klamné nadvlády, osnovali úklady proti své královně, dokud zakrátko nebyla vyhnána z nádherného královského paláce její vlastní elitní stráží, jejího trůnu se chopil nějaký ctižádostivý baron který získal přízeň šlechty a mágů z celého království. Vyhýbajíce se uvěznění a přežívajíce pouze díky jejímu mistrovství v magii, Zyrashana prchla do kolonií na východě, a dlouhý čas ji nikdo neviděl ani o ní neslyšel……

Lyrics: Byron
Music: Jonny Maudling

Přeložil: Mates


BAL-SAGOTH - Blood Slakes the Sand at the Circus Maximus

KREV ZKRÁPÍ PÍSEK V CIRCU MAXIMU


Myšlenky gladiátora z Iceni, očekávajícího otevření arény portcullis:
Vzpomínky na vzpouru (masakr v Camulodunum):

Posel z Iceni: Naslouchejte! Devátá legie byla pobita!
Velitel armád královny Boudiccy: Postupují k Camulodunum... naolejujte vaše meče! Země zrudne římskou krví!

Já pamatuji masakr v Camulodunum...
Slavný třesk keltského meče proti římskému gladiu, hrdost v očích naší královny,
když jsme porazili Císařského Orla, hlavy centurionů naražené na špicích našich kopí...

Krveprolití a bitva: 61 NAŠEHO LETOPOČTU (C.E.)
Zašli příliš daleko, tito vetřelci z východu, s jejich císařským orlem kterým si troufali vjet na naši posvátnou půdu... sebevědomě považující náš ostrov za svůj vlastní. Ti, kteří kráčet napříč světem rozpínajíc svoji říši, všechno pro větší slávu jejich zhýralých císařů, ležících na jejich slonovinou vykládaných trůnech v srdci upoceného Říma. Ano, zašli příliš daleko... Poté, co surově zabrali výsostné Iceňské území a odporně znásilnili dcery královny Boudiccy, zaseli Římané pole krveprolití a bezpochyby sklízeli kruté žně masakru ! Rozzuřili Rudou královnu, a u všech bohů, budou platit !

Rozhodně jsme zamýšleli dát těm arogantním psům lekci. Věštby a zlá znamení mluvila o ohromném krveprolití a velikém masakru, a po našich krvavých vítězstvích v Camulodunum (Chrám Claudia, báječně vypálený !), Londinium a Verulanium, se prokletí Římané konečně odvážili setkat s námi se ctí na bitevním poli v Mandeussedumu. Poslali patnáct tisíc legionářů, jejich brnění lesklo se jako zlato na slunci... ale bez ohledu na jeho třpyt stejně podlehne našim mečům a kopím.
Římský mizera, Guvernér Suetonius Paullinus, zjizvený ze svých tažení proti Druidům, mohl volit místo na kterém stane jeho armáda , a tak zvolil za bojiště úzké údolí, vpředu s rovnou plání, uzavřené z druhé strany neproniknutelnou zalesněnou krajinou . Ano... Mandeussedum, "pláň válečných vozů".. Pamatuji si to dobře...
Guvernérova armáda byla ohromena. Nikdy to nezapomenu, železná římská statečnost či nikoli! Byli jsme v síle sto tisíců, pěchota a jízda, obojí muži a ženy válečníci, jak je náš keltský zvyk, společně v řadách, všichni pomalovaní borytovou modří, všichni řvoucí přísahy a sliby k našim starobylým bohům, kteří zajisté pochmurně sledují impozantní konfrontaci z jejich ohromných trůnů a nekonečných sálů. Naše válečné vozy hřměly podél římských linií, vozatajové křičeli nadávky na vzteklé legionáře, decuriony a centuriony, kopí a oštěpy řinčely proti císařské hradbě štítů. A ani jediný římský javelin nebo pilum nepoužil svého oštěpu ni luku, ani jediný šíp nebyl ztracen. Byli dobře vycvičeni, to se jim musí nechat.
Byli jsme opojeni svými vítězstvími, posilněni ušlechtilým úkolem, vzteklí bitevní zuřivostí, žíznící vzít tolik římských hlav kolik naše zářivé čepele budou moci oddělit od těla!
Snad jsme si byli poněkud jisti toho dne...

Odvlečen z Iceni:
V důsledku naší porážky v Mandeussedum jsem byl zajat Římany... (byť tři z nich zemřeli mýma rukama !)
Nero byl znuděný gladiátory, otroky a jiným lvím žrádlem ve své nádherné aréně, a tak žádal na Suetoniu Paullinusovi zásobit občany Říma novou zábavou... Císař slyšel mnoho o divokosti a válečném duchu těchto barbarských Britů, kteří přinesli takovou strast jeho legiím proslulým široko daleko; o těchto pomalovaných pohanských bojovnících, žijících v kmenech, kteří vzdorovali císařské železné pěsti.
"Služebníci Impéria... naslouchejte mým slovům", Nero požaduje. "Přivezte do Říma nějaké tyto domorodce na Hry. Postavme je proti našim žravým šelmám a největším gladiátorům."
A tak jsem byl vzat v poutech na palubu římské trirémy - krev zabitých legionářů ještě zasychala na mém těle. Byl jsem vzat daleko od mokřin své milované vlasti šlapat sluncem spečený písek Circu Maximu... bojovat za svůj život v císařské Aréně.

Příjezd do Arény :
Aréna byla zajisté skvostná na pohled, to musím připustit. Ohromné koloseum s velikými kamenými sloupy, ohromné zdobené oblouky a vynikající sochy z šedého mramoru. Nesčíselné množství lidí naplnilo místa okolo písčité podlahy arény... a ve vznosné vladařské lóži, obklopen lesknoucími se strážci a otrockými lokaji, seděl sám velký Císař...
Císař Nero: Bojuj, barbarský cizáku! Potěš nás, a možná se na tebe Mars dnes usměje !
Iceňský válečník: Pha ! Já se neklaním vášim římským bohům, a ty nejsi můj císař ! U Cernunna, krev mých nepřátel dnes obarví písek této proklaté arény rudě!

Boj započal :
Nejdříve pustili lvy. Hlady šílená zvířata, vyprovokovaná k šílenství surovým bodáním mnoha pilumů... A přece můj vlastní hlad, hlad po pomstě, byl větší, a můj meč byl ostřejší než zvířecí tesáky a spáry.
A tak proti mně postavili své nejlepší válečníky. Další tři železné brány okolo arény se otevřely a oni kráčeli z tunelů kolosea za aplausu shromážděných římských diváků, naléhajících a zaplavujících je obdivem a vyjících svou krvežíznivost bez přerušení.
Pozoroval jsem své protivníky... byli to dva vycvičení gladiátoři, šampióni jak mi bylo řečeno, ti, kteří nikdy nebyli poraženi ... a pak tam byl ještě jeden jako já, zajatý válečník nucený bojovat za svůj život. Byl to ohromný seveřan se světle žlutým vousem, těžkající hrubou sekeru s jednobřitou železnou hlavou. Zvedl jsem svůj Keltský krátký meč s bronzovým jílcem (stejný meč, který byl před pár dny potřísněn římskou krví... a u všech bohů, jeho čepel bude opět brzy rudá krví mých nepřátel!) a pokýval jím na seveřana. Mezi námi proběhlo krátké porozumění... věděli jsme, že jsme zde pouze jako krmivo pro jejich zbraně a věděli jsme, že budeme oba bojovat proti těmto římským psům až do smrti !
První gladiátor přichází ke mně; je to opravdový obr mezi lidmi, téměř sedm stop vysoký, oděn v tmavé kůži a bronzovém brnění od hlavy až k patě. Jeho přilba kryjící celý obličej byla ozdobena reliéfy a obložena drahokamy různého zabarvení, ohromný chochol z černého vraníka vévodil této kovové koruně. K jeho pažím byly připoutané dva černé chrániče předloktí, ke každému z nich byly připevněny dvanáct palců dlouhé zoubkované čepele, jasně se lesknoucí v horkém odpoledním slunci. Začal pomalu kroužit kolem mě, oči skryty pod nádhernou přilbicí. Vlevo od něj jsem viděl druhého gladiátora přibližujícího se k Seveřanovi. Jeho protivník byl obrovský Nubiec s ocelovou helmicí, vládnoucí ostrým trojzubcem a nosící vypouklý malý železný kulatý štít s velikým hrotem jež vyčníval z jeho nablýskaného středu.
Vysoko nad námi, nad ohromnými slunečními hodinami dal císař signál k započetí boje, a s bitevním šílenstvím kolem mne a rudým mlžným vírem před očima jsem přislíbil mým severským bohům, že předvedu těmto úkosem hledícím Římanům bojového ducha a bitevní statečnost mého lidu... Budu opouštět arénu zanechávajíc v ní krvavé mrtvoly svých nepřátel...
Zbavím se císařských pout a vrátím se do bažin! Ano, uniknu a naučím všechny Římany bát se mého jména, přinutím Nera litovat toho dne, kdy Julius Caesar poprvé přikázal svým legiím připlout přes divoké šedivé moře k mému starobylému ostrovu...
KREV PRO BOUDICCU... KRVEPROLITÍ PRO CERNUNNA !!

Lyrics: Byron
Music: Jonny Maudling

Přeložil: Mates+ANt

Diskografie:

Demo

1993 demo

1. Intro
2. Dreaming of Atlantean Spires
3. By the Blaze of the Fire Jewels
4. A Shadow on the Mist

Black Moon Broods Over Lemuria

1994 Cacophonous

1 Hatheg Kla
2 Dreaming of Atlantean Spires
3 Spellcraft & Moonfire (Beyond the Citadel of Frosts)
4 A Black Moon Broods over Lemuria
5 Enthroned in the Temple of the Serpent Kings
6 Shadows 'neath the Black Pyramid
7 Witch-Storm
8 The Ravening
9 Into the Silent Chambers of the Sapphirean Throne (Sagas from the Antediluvian Scrolls)
10 Valley of Silent Paths

Starfire Burning Upon The Ice-Veiled Throne Of Ultima Thule

1996 Cacophonous


1. Black Dragons soar above the Mountain of Shadows
2. To dethrone the Witch-Queen of Mytos K'unn (The legend of the battle of Blackhelm Vale)
3. As the Vortex illuminates the cystalline walls of Kor-Avul-Thaa
4. Starfire burning upon the ice-veiled throne of Ultima Thule
5. Journey to the Isle of Mists (Over the moonless depths of night-dark seas)
6. The Splendour of a thousand swords gleaming beneath the blazon of the Hyperborean Empire 
7. And lo, when the Imperium marches against Cul-Kothoth, then dark sorceries shall enshroud the Citadel of the Obsidian Crown
8. Summoning the Guardians of the Astral Gate;
9. In the Raven-haunted forests of Darkenhold, where Shadows reign and the hues of sunlight never dance
10. At the altar of the Dreaming Gods

Battle Magic

1998 Cacophonous

1 Battle Magic
2 Naked Steel (The Warrior's Saga)
3 A Tale from the Deep Woods
4 Return to the Praesidium of Ys
5 Crystal Shards
6 The Dark Liege of Chaos is unleashed at the Ensorcelled Shrine of A'Zura Kai (The Splendour of a Thousand Swords gleaming beneath the Blazon of the Hyperborean Empire Part II)
7 When rides the Scion of the Storms
8 Blood slakes the Sand at the Circus Maximus
9 Thwarted by the Dark (Blade of the Vampyre Hunter)
10 And Atlantis Falls...

Power Cosmic

1999 Nuclear Blast

1 The Awakening Of The Stars
2 The Voyagers Beneath The Mare Imbrium
3 The Empyreal Lexicon
4 Of Carnage And A Gathering Of The Wolves
5 Callisto Rising
6 The Scourge Of The Fourth Celestial Host
7 Behold, The Armies Of War Descend Screaming From The Heavens!
8 The Thirteen Cryptical Prophecies Of Mu

Atlantis Ascendant

2001 Nuclear Blast

1. The Epsilon Exordium
2. Atlantis Ascendant
3. Draconis Albionensis
4. Star-Maps of the Ancient Cosmographers
5. The Ghosts of Angkor Wat
6. The Splendour of a Thousand Swords Gleaming Beneath the Blazon of the Hyperborean Empire (Part: III)
7. The Dreamer in the Catacombs of Ur
8. In Search of the Lost Cities of Antarctica
9. The Chronicle of Shadows
10. Six Keys to the Onyx Pyramid

The Chthonic Chronicles

2006 Nuclear Blast

1. The Sixth Adulation Of His Chthonic Majesty
2. Invocations Beyond The Outer-World Night
3. Six Score And Ten Oblations To A Malefic Avatar
4. The Obsidian Crown Unbound
5. The Fallen Kingdoms Of The Abyssal Plain
6. Shackled To The Trilithon Of Kutulu
7. The Hammer Of The Emperor
8. Unfettering The Hoary Sentinels Of Karnak
9. To Storm The Cyclopean Gates Of Byzantium
10. Arcana Antediluvia
11. Beneath The Crimson Vaults Of Cydonia
12. Return To Hatheg

Oficiální stránky: www.bal-sagoth.co.uk

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube