Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

IN THE WOODS...

IN THE WOODS...

Tři zastavení na životní pouti

Norsko - při vyslovení jména této vzdálené severní země se nám vybaví zasněžené pusté pláně, nekončící ledové fjordy či doposud nedotčené přírodní scenérie. Je až s podivem, že ze země s tak řídkým osídlením (13 obyvatel na km2) pochází tolik kultovních metalových spolků. Bez ostychu můžeme konstatovat, že právě norská scéna patří v současnosti k nejplodnější a již dávno neplatí, že se zde hraje jenom black metal. Právě další styly jako avantgarda, doom/gothic, sympho metal, progress či psychedelický art rock opět proslavily tuto zemi a nemalý podíl na tom měla fenomenální skupina IN THE WOODS..., o jejíž tvorbě lze říci, že kombinuje většinu těchto stylů.

Všechno to dobrodružství začalo roku 1992, tedy v době, kdy se formovaly extrémní black metalové kapely a stejně tak IN THE WOODS... patřili mezi tyto slibné spolky. Již v počátcích se od ostatních odlišovali a to nejen pestřejším či filozofičtěji pojatém black metalu, ale hlavně zvláštní až obskurní image. Například na žádné jejich desce či v médiích nenajdete detailní foto skupiny, hráčské obsazení, taktéž civilní jména členů jsou skryta pod tajemnými pseudonymy, které se navíc pro větší zmatení fanoušků často měnily.

U zrodu IN THE WOODS... stáli bubeník Aders Kobro a dvojčata Christian (kytara) a Christopher (baskytara) Botteriové, kteří skupinu založili po odchodu z death metalové formace GREEN CARNATION, aby své umělecké ambice využily v jiných metalových stylech. Na pomoc přibrali zpěváka Jana Kennetha Transita (též znám pod pseudonymy Ovl. Svithjod nebo Jan-ovl. s-tranceTH) a druhého kytaristu Oddvara a:m. Výsledkem společné spolupráce bylo v rozmezí června a září 1993 nahrání kultovního dema "Isle of Men", které mělo velký úspěch, důkazem budiž prodaných více něž 3000 kopií. Demo bylo nahrané v malém studiu SL blízko bydliště kapely, produkce se ujal Jens Rakkestad v kooperaci se skupinou. Přestože "Isle of Men" byl první počin, tak už tehdy se jednalo o pestrý a originálně pojatý pohanský black metal, jenž se v mnoha ohledech odlišoval od ostatních black metalových spolků. Především lyrika se nezaobírala proticírkevními patosy či satanismem, ale pohanským mystériem. Díky objevování nových hudebních dimenzí se úspěšně podařilo vkusně skloubit black metal s dalšími hudebními směry, čímž tento styl skupina obohatila o nové invenční prvky. Přestože zvuk dema reprezentoval klasický metalový underground, právě dobré hráčské výkony, pestrá a osobitá hudba, časté střídání nálad díky změně tempa od pomalých doomových pasáží až po blackové smrště a variabilnost vokálu rekrutovalo skupinu mezi elitu žánru. Kladné ohlasy nenechaly na sebe dlouho čekat a roku 1994 skupina podepsala smlouvu s anglickým undergroundovým labelem Misanthropy Records, jenž se proslavil vydáním kolegů BURZUM, k nimž měli IN THE WOODS... z počátku nejblíže.V listopadu 1994 se kapela přesunula do Star studia, kde v lednu 1995 s producentem Trondem Aredem dokončila své debutové album "HEart of the Ages". Téhož roku spatřilo světlo světa a ihned sklidilo velmi dobré reakce v různých zinech.  Jednalo se vskutku o majestátní debut, o originální mix black metalu, krásných melodií s příměsí doom metalové melancholie. Skupina od vydání dema udělala obrovský tvůrčí skok, díky kvalitnímu studiu ještě více vynikla hráčská potence. Na ploše téměř 60 minut nás skupina vtáhne díky propracovaným a dlouhým kompozicím do mystického světa dávných časů přímo do...srdce věků.

Pro IN THE WOODS... již black metal neskýtal tolik tvůrčího prostoru, už na debutu jsme mohli zaregistrovat určitý odklon a nalézání dalších pestřejších hudebních obzorů. V květnu 1996 skupina nahrála ve vyhlášeném Jailhouse studiu s producentem Hansem McEidskardem nové skladby, jenž charakterizovaly další směřování. Jednalo se o coververzi "White Rabbit" od JEFFERSON AIRPLANE a novou autorskou skladbu "...and all this from which was and will never come again... (Child of Universal Tongue)". Celkově byla hudba silně ovlivněná psychedelií 70. let, navíc skloubená s depresí a hutností doom metalu a s propracovaností art rocku. Konečně zpěvák Jan Kenneth Transit vyjma úvodní části "Child of Universal Tongue" využívá pouze čistou polohu vokálu. Cover "White Rabbit" poprvé vyšel roku 1996 na stejnojmenném dvouskladbovém vinilu, B stranu zaujímá skladba "Mourning the Death of Aase". Jedná se o studiovou live verzi z debutu. Skladba "Child of Universal Tongue" poprvé vyšla roku 1996 jako bonus na CD s názvem "A Return to the Isle of Men (vydal Hammerheart Records), které obsahovalo reedici dema "Isle of Men" z roku 1993, předělávku skladby "HEart of the Ages" ze stejnojmenného debutu, nástroje nahrány 4. srpna 1994 v čtyřtrackovém studiu Berserk, zpěv a mix byl dodělán v Jailhouse. V ní se představil nový člen skupiny, výborná sopranistka Synne Diana. Na podzim roku 1996 vyráží skupina jako lídr na významné evropské turné Autumn Wilderness s podporou Švédů KATATONIA.

Kooperace s producentem Hansem Eidskardem a studia Jailhouse se velmi osvědčila, v rozmezí září 1996 a března 1997 proběhlo nahrávání grandiózního alba "Omnio", jenž charakterizuje typický zvuk IN THE WOODS... Těžko se hledají slova, aby alespoň nastínily velkolepost a nádheru, jakou tento opus magnum skýtá. "Omnio" je pět zastavení na spletité cestě, katarzující kombinace severské syrovosti s hypnotizující zasmušilostí, soudtrack o vzestupu a pádu lidstva. Tak započala nová éra skupiny, více progresivní, více epická, ale především nesmírně pestrá, stylově neohraničená. Není divu, že materiál doslova fascinoval metalové publikum a od té doby skupina získala přívlastek kultovní. Hned první více než 14 minutový opus "299 796 km/s" nás zavede do té doby nepoznaných hudebních krajů, hutná metalová syrovost navozující atmosféru severských hvozdů kontrastuje s pableskujícím magmatem psychedelických kytarových výbojů, jenž jsou účelně a s noblesou občas suplované smyčcovým kvartetem. Výsledný dojem pak podtrhuje expresivní vokální tandem Jana Kennetha se sopranistkou Synne Diana. Nečekejte však klišovitý (toto slovo je pro skupinu tabu) model kráska a zvíře, ale spíše dialog mezi mužským a ženským elementem, dvěma protipóly, jež společně tvoří jeden celek.

V mezičase před vydání dalšího počinu skupině vychází začátkem roku 1998 dvouskladbový vinil "Let there be more Light" a jak jste již správně uhodli, opět se jedná o jeden cover, tentokrát od PINK FLOYD z '68 ("Let there be more Light") a jednu již dříve vydanou autorskou skladbu "Child of Universal Tongue", ale kompletně znovu nahranou.

V srpnu se skupina uzavírá opět do studia Jailhouse a za asistence producenta Bjørna Hårstada, jenž produkoval i debut "HEart of the Ages", nahrává své vrcholné dílo pojmenované "Strange in Stereo".

Album vychází v únoru 1999 a bohužel se jedná o poslední řadový příspěvek této famózní a nadčasové skupiny. Hudebně se IN THE WOODS... opět posunuli, tentokrát směrem k avantgardě a alternativnímu rocku. Nyní se mnohem více ponoříme do psychedelického oparu, přibyly nové invenční prvky jako samply a různé klávesové efekty, místy slyšíme dokonce počítačem zdeformovaný zpěv, ještě více vokálních partů si přidělila Synne Diana. Nekonečné moře emocí a melancholie, velice zvláštní a neuchopitelné kompozice, divné ne-li obskurní texty, jedná se snad o zhudebněný život v tomto bezútěšném světě. Upozorňuji, že "Strange in Stereo" ocení jen ti nejotrlejší posluchači, nejedná se o album na dva tři poslechy, mnohé neosloví vůbec, pro mě osobně patří mezi nejzásadnější rocková díla, o sběratelský klenot, jehož impozantní krása může být pro mnohé navždy skryta.

Na přelomu března a dubna 1999 s producentem Hansem Eidskardem nahrávají další dvouskladbový 7" s lakonickým názvem "Epitaf", jenž obsahuje stejnojmenný cover od králů progrocku KING CRIMSON a novou skladbu "Karmakosmik" volně navazující na skladbu "Omnio" ze stejnojmenného alba. V ní se představil nový kytarista Christer Cedermountain (DRAWN) a jedná se o další významný moment v jejich pouti. Ještě roku 2000 vychází skupině ve stylovém digipaku retrospektivní kolekce všech tří 7" pod názvem "Three Times Seven on a Pilgrimage". 29. prosince téhož roku IN THE WOODS... odehráli ve svém rodném městečku Kristiansand v Norsku svůj definitivně poslední koncert, kam zavítali fanoušci až z Řecka či Peru.

Naštěstí ukončení jedné hudební kariéry znamenalo začátek nové. Za nejvýznamnější krok lze považovat reunion skupiny GREEN CARNATION v 98', za jejíž resuscitaci stojí její frontman a hlavní tvůrčí mozek Tchort (též působí v black metalových CARPATHIAN FOREST) a baskytarista Christopher Botteri. Roku 2000 vychází debutové album "Journey To The End Of The Night", které bylo nahrané také ve studiu Jailhouse a zmixováno starým známým Bjornem Harstadem a mezi hosty se představily např. zpěvačky Synne Soprana či Vibeke Stene (TRISTANIA). Kdo by čekal pararelu s death metalovým demem "Hallucinations Of Despair" z 91', tak by se šeredně spálil, protože se naštěstí jedná o návaznost na tvorbu IN THE WOODS..., konkrétně z doby desky "Omnio". O dva roky později vychází druhé album "Light Of Day, Day Of Darkness", na němž se podíleli další lesníci - bubeník Anders Kobro, zpěvák Jan Kenneth T, zpěvačka Synne Soprana a kytarista Bjorn H. Hudebně deska opět navazuje na výtečný debut a obsahuje jen jednu 60 minutovou kompozici.Kytarista Christer Cedermountain vydává roku 2000 album "Project 2 13" svého projektu STILLE OPPROR. Bratři Botteriové se věnovali každý své aktivitě. Kytarista Christian vydává pod hlavičkou X-BOTTERY roku 2001 svoji sólovku "Raining gold" a podle jeho slov se jedná o odlišný materiál, než jaký tvořil s IN THE WOODS..., přestože sestava byla téměř totožná. Jeho bratr Christoffer se dal na sólovou dráhu s názvem CHRISTOFFER SUN. I zpěvák Jan Kenneth Transeth nezůstal pozadu a začal se věnovat projektu s výstižným názvem TRANSIT AFTER MIDNIGHT.

Bonusy:

Jestliže to všechno je jen hra,
tak každý den zůstává stejný

(W.F.P)

Weeping willow
(Smuteční vrba)

Kdyby země byla vrba
a ty byl též tou vrbou,
mohla by plakat
tak ušlechtile a věrohodně?
Kdybych byl zahrada
kde bys mohl růst,
mohl by jsi mě objímat svým chvójím
a odevzdávat svou lásku?

(z alba "Omnio")

Ion

Jsem zpět
abych tě chránil
Jsem vtělení všeho neposkvrněného
všeho toho co jsi ty
Ostrov v moři tak krutém
Jsem vřelost
Tvá hvězda co tě vede, tlačím tvůj automobil
Jsem vše co jsi 
i to čeho nikdy nedosáhneš
bez mé přítomnosti

(z alba "Strange in Stereo")

Diskografie:

Isle of Men

1993 demo

1. The Wings of my Dreamland
2. Tell de Dode
3. In the Woods...
4. Creations of an Ancient Shape
5. Wotan's Return
HEart of the Ages

1995 Misanthropy / Amazonian Music  Produkce Trond Are, Bjorn 'Berserk' Harstad a IN THE WOODS... Sestava: X. Botteri - kytara
C.M. Botteri - baskytara
Oddvar a:m - kytara
Ovl. Svithjod - zpěv
Anders Kobro - bicí

1. Yearning the Seeds of a New Dimension
2. HEart of the Ages
3. In the Woods...
4. Mourning the Death of Aase (Instrumental)
5. Wotan's Return
6. Pigeon (Instrumental)
7. The Divinity of Wisdom
A Return to the Isle of Men
(re-released demo + bonus)

1996 Hammerheart Records  Produkce Jens Rakkestad a IN THE WOODS... (tracks 1-5), Bjorn 'Berserk' Harstad, Hans McEidskard a IN THE WOODS... (track 6), Hans McEidskard a IN THE WOODS... (track 7)
Sestava: X Botteri - kytara
C.M. Botteri - baskytara
Ovl. Svithjod - zpěv
Synne Diana - zpěv
Oddvar a:m - kytara
Bjorn H - kytara
Anders Kobro - bicí

1. The Wings of my Dreamland
2. Tell de Dode
3. In the Woods...
4. Creations of an Ancient Shape
5. Wotan's Return
6. Heart of the Ages
7. ...and all this from which was and will never come again... (Child of Universal Tongue)
White Rabbit

1996 Misanthropy Records Produkce Hans Meeidskard a IN THE WOODS...
Sestava: X-Botteri - kytara
C:M Botteri - baskytara
Oddvar a:m - kytara
Ovl. Svithjod - zpěv
Synne Diana - zpěv
B. Berserk - klávesy
Anders Kobro - bicí

1. White Rabbit (cover - Grace Slick '67)
2. Mourning the Death of Aase
Omnio

1997 Misanthropy / Amazonian Music 
Produkce IN THE WOODS... a Hans Eidskard
Sestava: X-botteri - kytara
C:M botteri - baskytara
Oddvar a:m - kytara
Jan-ovl. s-tranceTH - zpěv
Synne Diana - zpěv
Bjorn H. - kytara
Anders Kobro - bicí Hosté: The Dust Quartet - strunné nástroje, Silje Ulvevadet Dahli-violin, Pär Arne Hedman - violin, Kjell Age Stoveland-viola, and Nedim Praso-cello, klávesy ve "Weeping Willow" Arve Lomsland

1. 299 796 km/s
2. I am your flesh
3. Kairos!
4. Weeping willow
5. Omnio?
6. -pre
7. -bardo
8. -post
Let there be more Light

1998 Misanthropy Records
Produkce Hans-Gla' ikke ææ teip-Eidskard a IN THE WOODS...
Sestava: X-Botteri - kytara
C:M Botteri - baskytara
Oddvar a:m - kytara
Jan Transit - zpěv
Synne Soprana - zpěv
Anders Kobro - bicí

1. Let there be more Light (cover - Roger Waters '68)
2. Child of Universal Tongue
Strange in Stereo

1999 Misanthropy / Amazonian Music   
Produkce Bjorn 'Berserk' Harstad a In the Woods...
Sestava: X. Botteri - kytara C.M. Botteri - baskytara
Jan Transit - zpěv Synne Soprana - zpěv Chris - kytara Anders Kobro - bicí Hosté: Hoppalong Kirkesola programming v "Closing in" a "Basement Corridors", Trond Breen - kytara v "Dead Man's Creek", Kjell Age - viola v "Cell" a "Basement...", Inherit-Jan sitar - kytara v "Path of the Righteous", Lömmis - klávesy v "Vanish...", Oddvar a:m - kytara v "Basement..." a "By the Banks..."

1. Closing in
2. Cell
3. Vanish in the Absence of Virtue
4. Basement Corridors
5. Ion
6. Generally more Worried than Married
7. Path of the Righteous
8. Dead Man's Creek
9. Titan Transcendence
10. Shelter
11. By the Banks of Pandemonium
Epitaph

2000 Prophecy Productions
Produkce Hans Eidskard a In the Woods...
Sestava: X. Botteri - kytara C.M. Botteri - baskytara
Jan Transit - zpěv Synne Soprana - zpěv CA Cederberg - kytara Anders Kobro - bicí

1. Epitaph (cover - Fripp, Mc Donalds, Lake, Giles, Sinfield '69)
2. Karmakosmik -Omnio -Meantobe
Three Times Seven on a Pilgrimage
(raritní best of)

2000 Prophecy Productions
Produkce Hans a In the Woods...
Sestava (tracks 1, 2, 3, 4, 7, 10):  X. Botteri - kytara C.M. Botteri - baskytara
Jan Transit - zpěv Synne Soprana - zpěv Christer Cedermountain - kytara Anders Kobro - bicí (tracks 5, 6):  X. Botteri - kytara C.M. Botteri - baskytara
Jan Transit - zpěv Synne Soprana - zpěv Oddvar a:m - kytara Anders Kobro - bicí (tracks 8, 9):  C.M. Botteri - baskytara
Jan Transit - zpěv Synne Soprana - zpěv Oddvar a:m - kytara B. Berserk - kytara Anders Kobro - bicí Hosté: Lommis - klávesy

1. Seed of Sound
2. Karmakosmik
3. Epitaph
4. Empty Room
6. Let there be more Light
7. Child of Universal Tongue
8. Soundtrax for Cycoz - 1st ed.

9. White Rabbit
10. Mourning the Death of Aase 11. If it's you
Liveatthecaledonienhall
(live + remixy)

2003 Karmakosmetix recordlabel
Produkce Hans Eidskard a In the Woods...

CD 1
1. Introducing...
2. Medley On Heartworks
3. Heart Of The Ages
4. Beer
5. White Rabbit
6. Mourning The Death Of Aase
7. 299.796 Km/S
8. I Am Your Flesh
9. Kairos
10. Weeping Willow
11. Omnio (Pre) + Karmakosmetix Promosampler

CD 2
1. Omnio (Bardo+Post)
2. Empty Room
3. Don't Care
4. Dead Man's Creek
5. Karmakosmik
6. Path Of The Righteous
7. Titan Transcendence
8. Epitaph
9. Closing In

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

.B-7605.10.11 | 01:13:21

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube