Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

BATHORY

BATHORY

Nehynoucí legenda nejen black metalu

Začneme od konce

Dva pojmy - BATHORY a Quorthon - patří mezi neoddiskutovaný fenomén té temnější větve metalového žánru. Oba jsou jedno a jeden bez druhého nemohou existovat. Když jsem si poprvé na internetu přečetl titulek "Zemřel Thomas 'Quorthon' Forsberg", nemohl jsem uvěřit. Osud však nelze změnit a pro Thomase "Quorthona" Forsberga, zakladatele nejen megakultovních BATHORY, ale celého extrémního metalového žánru, se ve věku 39 let 3. června naplnil. Budiž mu brány Valhally lehké. Nikdy na tebe nezapomeneme a v našich srdcích budeš žít věčně.

Mne však tato zpráva zasáhla o to více, neboť BATHORY patří k mým vůbec nejoblíbenějším skupinám. Když jsem zakládal webzine ABYSS, zemřel další velký hudebník - Chuck Schuldiner a teď... Quorthon. Oba relativně mladí a oba se zapříčinili o vznik nového metalového žánru. V případě Qurthona mluvíme nejen o black metalu, ale rovněž o epic viking/pagan metalu.

Díky Quorthonově snaze o mystifikaci se po dlouhá léta BATHORY skrývali v nepropustné mlze tajemna. Do dnešních dnů poskytl jen minimum interview a vždy se snažil být spíše zdrženlivý, než výřečný. Legendární kult BATHORY ještě umocňovali samotní fanoušci či publicisté, když např. prohlašovali, že Quorthon bydlí v satanské netopýří jeskyni na severu Švédska, pije krev nezletilých dětí a svůj obličej si znetvořil. Nad těmito výroky se spíše zasmějeme, jiná serioznější fakta však zůstávají stále zahalena tajemstvím. Takže se nemůžeme divit, že např. stále neznáme jména hráčů, jež prošla skupinou v polovině 80. let. Na toto téma však Quorthon odpovídá jednoznačně: "Jo, někdy sestavy nevydržely ani tak dlouho, aby se dala pořídit fotka kapely." S jistotou známe jen jedno jméno a to bubeníka Paula, jenž s BATHORY spolupracuje od roku 1986. Později se staral hlavně o bicí automat. V rozhovorech Quorthon ještě častuje baskytaristu Kena, ten však byl z kapely vyhozen v době nahrávání "Blood Fire Death". V bookletech desek "Blood Fire Death" a "Hammerheart" se poprvé objevily tajemné persóny, baskytarista Kothaar a bubeník Vvornth (včetně společné fotografie). O jejich existenci můžeme jen spekulovat, každopádně Quorthon později přiznal, že desku "Hammerheart" a všechny další nahrával sám pouze s bubeníkem Paulem. S tím, že tedy BATHORY lze považovat za one-man projekt (nepočítám-li najaté studiové hráče) souvisí skutečnost, že vyjma několika vystoupení v začátcích, skupina nikdy nekoncertovala. I na to si Quorthon našel výmluvu: "Hraju si živě pro sebe každou noc! Vždy mluvím s muzikanty, kteří absolvovali dlouhá turné a vždy je to o tom samém. Mnoho lidí v autobuse po několik týdnů, špatný zvuk, příšerné osvětlení, málo peněz, odporné jídlo, hrozné kluby a ošklivé holky! Takže dávám přednost tomu, zůstat doma! Mimo to, je velice obtížné živě reprodukovat třeba i polovinu toho, co BATHORY hrají na albech. Já nechci být ten, kdo zničí BATHORY image! Člověk doma poslouchá desku a má kapelu rád. Když jde na koncert, tak to není nic, co si představoval… Já tohle riskovat nechci!" A dále tu máme chlapíka, co se skrývá pod pseudonymem Boss, jehož jméno vidíme na deskách BATHORY u položky producent (jeho jméno jsem také viděl na debutovém albu další švédské kultovní kapely EDGE OF SANITY). Nejčastěji se mluví o Quorthonově otci a můžeme tomu snad věřit, neboť tento chlapík, vlastním jménem Börje Forsberg (tuto informaci jsem se dozvěděl až po smrti Mistra ze stránek Roadrunner Records) rovněž vlastní firmu Black Mark Productions (dříve Tyfon Grammofon). Tudíž nás ani nepřekvapí, že Quorthon v začátcích své kariéry u Tyfon Grammofon pracoval, ale rovněž stál u zrodu Black Mark Productions.

Quorthon se od samého začátku urputně vyhýbal různým trendům v metalu (později byl rovněž znechucen tvrděkovovou žurnalistikou, dle jeho slov rozsévající trapné desinformace) a svou skupinu stylizoval do hlubin ryzího undergroundu. Tato skutečnost se promítla vehementním způsobem i do samotné hudby, neboť až do dnešních dnů si BATHORY zachovali svůj typický zkreslený zvuk svých alb, jako by se jednalo o nějaký demo počin z poloviny předminulého desetiletí. Vyzní to docela ironicky, že až v poslední době, před smrtí švédského Mistra, začalo na kultovní BATHORY pronikat více jasnějšího světla a věci dříve pečlivě zakryté závojem enigmatického tajemna, vyvěrají na povrch. Předně na internetu po dlouhá léta neexistoval žádný oficiální web a na těch pár fandovských stránkách jsme si mohli přečíst stále to samé a nebo spíše skoro nic. Ano, biografie skupiny čítaly mnohdy jen pár krátkých odstavečků a dodnes největší studnicí informací (hlavně o ranném období skupiny) nalezneme v bookletu retrospektivního alba "Blood On Ice" z roku 1996. Na druhou stranu se tomu ani nemůžeme divit, neboť BATHORY stáli na vrcholu v době, kdy síť sítí prakticky neexistovala. A dle samotných slov Quorthona nebylo bezprostřední podmínkou na internet pronikat, když většina fandů o skupině stejně vše věděla (nebo alespoň to, co Quorthon do médií prozradil).

Když se na kult BATHORY dívám zpětně s odstupem let, uvědomuji si, že této skupině šlo vždy hlavně o hudbu a v tom tkví jejich síla. Za dvacet let trvání jejich existence až po nešťastný konec samotného leadera nám po ní zůstalo 12 skvělých alb, mnohá z nich formovala tvář tvrděkovového žánru. Kde kdo si buduje výrazný image a snaží se protlačit kam může, nikoliv však BATHORY. Vždyť je zosobňuje hlavě upřímnost, podpořená oddaností fanoušků. Nikdy se nezaprodat a až do konce zůstat sví. Svébytní a nezaměnitelní. Zavzpomínejme nyní prostřednictvím tohoto profilu na dnes již bohužel nežijící legendu a vzdejme hold jednomu z otců tvrděkovové hudby.

Až ze samotného jícnu pekla

Začátky byly vskutku ďábelské. Čtrnáctiletý rebel Thomas Forsberg (narozen 17. 2. 1966 ve Stockholmu) praštil se školou s odůvodněním, co by mu měla dát a rozhodl se zvolit dráhu tvrděrockového muzikanta. V té době rovněž přišel ke své legendární přezdívce a jak sám říká: "Quorthon je jméno z mytologie a je jedním z ďáblů sedmi princezen. Quorthon je ten, který obětoval Ježíše Krista v den jeho zjevení. Byl dokonale ďábelský, ale nebral se vůbec vážně." Když na přelomu února a března 1983, ve svých 17. letech, spolu se dvěma kamarády, zakládal tvrděrockovou skupinu, tak to ze začátku vůbec nevypadalo na serióznější projekt, právě naopak. Dokonce i její jméno se často měnilo z původních NOSFERATU (podle jednoho kultovního upírského hororu) na VLAD TEPES, SABBATICUM či PURGATORY až po originálnější ELIZABETH BATHORY. Jenže tento název zněl moc zženštile a Quorthon se obával, aby si někdo nemyslel, že se jedná o skupinou s ženským vokálem. Tak jednoduše jméno čachtické hraběnky zkrátili na zapamatovatelné BATHORY. Quorthon vzpomíná: "Když jsme založili BATHORY, byli jsme ještě hodně mladí, ani jsme pořádně nevěděli jak nahrávat a kapela byla pro nás jen takový divný koníček, něco, čím jsme vyplňovali volný čas. Bylo nám kolem 15 nebo 16, poflakovali jsme se po městě a vymýšleli hororové postavy. Když jsme začínali psát první texty, přišli jsme, mimo jiné na to, že potřebujeme název kapely. Kolem sebe jsme viděli samá jména jako ANGEL RIPPER, SATANIC SLAUGHTER... a řekli jsme si, že potřebujeme něco lepšího."

Kluci hráli převážně převzaté věci od svých miláčků a na jejich formování mělo dle Quorthona vliv několik skupin. "Vzpomínám si, jak jsme tenkrát v '83 mohli poslouchat, tehdy nové, album nazvané 'City Baby in the Attack by Rats' nebo tak nějak, od britské Oi-punkové skupiny GBH. Ještě stále mám někde tu kazetu." Tato zvláštní nahrávka, spolu s "Ace of Spades" od MOTÖRHEAD, měla zásadní dopad na rannou tvorbu BATHORY." Quorthon striktně odmítá ovlivnění britskými čertíky VENOM, neboť jeho srdce v té době bije spíše punkovým rytmem. "Štve mě to. Protože v tý době existovala jediná kapela, která by dělala podobnej druh muziky jako my, pořád nás k ní přirovnávali."

Ledy se pohnuly, když Quorthon v lednu 1984 požádal svého známého, šéfa z Tyfon Grammofon, aby umístil na svou kompilačku "Scandinavian Metal Attack" dvě jejich skladby "Sacrifice" a "Return Of Darkness And Evil". (mezi raritku patří, že zmiňované skladby nabubnoval Jonas Åkerlund, známý spíše pod svým uměleckým jménem Vans McBurger, jenž později proslul jako režisér klipů pro Madonnu, ROXETTE, PRODIGY a METALLICA). Jemu se skupina natolik zalíbila, že se jí rozhodl pronajmout za 350 liber na 56 hodin stockholmské studio Heavenshore. No, ono se ani tak nejednalo o studio jako spíše o garáž v jedné autodílně. Přesto v něm vznikly nejkultovnější počiny (kromě dvojky "The Return"). "Rozměry místnosti, kde jsme ke zdi navršili naše zesilovače (když vzpomenu na první desku, byl jsem zapojený přes svou posranou 20-ti wattovou Yamahu, jen považte) a narychlo smontovali bicí, nedovolovaly nahrávání, řekněme, kytary a bicích nebo basy a bicích ve stejnou dobu (z toho důvodu je na většině našich desek použit záznam s metronomem). Víc než primitivní, že jsme museli použít automat místo rytmičáku pro špatnou kvalitu zvuku. Když jsme dělali první desku, neměli jsme ani kompletní bicí sestavu, pracovali jsme jenom s rytmičákem, hajdkou a dupákem." V tak nuzných podmínkách jen na osmistopém kotoučáku vzniklo v červnu téhož roku kultovní LP "Bathory" (na CD vyšlo až v roce 1990 stejně jako následující čtyři alba), jehož se na tu dobu prodalo úctyhodných 15 tisíc kusů. Smíchejte zvuk ranných MOTÖRHEAD s energií Oi-punkových GBH, přidejte trochu té deprese ranných BLACK SABATH a z výsledného lektvaru získáte... black metal.

Právě debut "Bathory" odstartoval novou éru skutečného černého kovu. K této bibli metalové hudby se dodnes hlásí nejeden metalový fanda. Pravda, dnes může jejich primitivní produkce, satanská image a lyrika působit poněkud omšele, přesto díky této desce se extrémní metal tak markantně odlišuje od ostatních žánrů. V říjnu 1984 se o emisi vinylu postarala anglická firmička Under One Flag (sublabel Music For Nations). Chtěl bych však vyvrátit několik mýtů a to, že BATHORY nikdy neměli klasickou smlouvu s tímto labelem, ale jednalo se pouze o distribuční dohodu. Dále Quorthon nenahrál debutové album sám, ale s bicími a baskytarou mu vypomohli dva nejmenovaní hosté. Motiv kozla na obalu byl pořízen z jistého hororového magazínu. Začátkem roku 1985 vychází druhý díl sampleru "Scandinavian Metal Attack" kde se BATHORY prezentují skladbami "Hades" a "War" z debutu.

Na přelomu ledna a února 1985 se skupina zavírá do dražšího 24 stopého studia Elektra, patřící stejnojmenné nahrávací společnosti a v květnu opět u Under One Flag vychází jejich druhé LP nazvané lakonicky "The Return...". Pokud debut znamenal strašidelné zavytí do nočního ticha, tak tentokrát se jednalo o opravdu hlasitý řev. Rovněž lyrika se posunula od komplexního vnímání satanismu ke skutečným historickým událostem (čarodějnické sabaty) či zkušenostem (Quorthonův zážitek s ženou na podlaze dámského záchodku jednoho stockholmského rockového klubu - "Bestial Lust"). Fotografie tajemného úplňku na obalu byla pořízena jedním přítelem kapely. Už v recenzi jsem psal, že dvojka "The Return..." drží pekelné otěže o mnoho sebejistěji a těžko můžeme uvěřit tomu, že materiál pocházející z doby, kdy světu kralovala nová vlna heavy metalu, dokáže rozproudit krev v žilách i po letech. V bookletu k tributu BATHORY se můžeme dočíst, že asi půl roku po vydání "The Return..." se objevily neurčité plány na první opravdové BATHORY turné. Mluvilo se o společné cestě se SODOM. V tu dobu BATHORY neměli bubeníka, proto Quorthon požádal Chrise Witchhuntera ze SODOM, zda by BATHORY na chvíli nevypomohl. Witchhunter doplul do Stockholmu, aby s BATHORY podnikl několik zkoušek, a spolu potom začali zkoušet nový materiál BATHORY a také nějaký materiál SODOM, při kterém se Quorthon od Witchhuntera učil. Po krátké době se Witchhunter rozhodl, že bude opět spolupracovat se SODOM, spolupráce tedy skončila a Witchhunter odplul domů. Turné se SODOM se již nikdy později nekonalo.

Hledání nových obzorů

V září 1986 se BATHORY vrací zpět do primitivního studia Heavenshore, aby zde zplodili své třetí přelomové dílo "Under The Sign Of The Black Mark" (původně se mělo jmenovat "Nocturnal Obeisance" podle titulní skladby). LP vychází v květnu 1987 opět u Under One Flag (licenci pro Spojené státy obstara firmička New Renaissance Records). V té době začíná plnou měrou sílit kultovní status BATHORY. O to více šokuje Quorthonovo prohlášení, že se distancuje od satanské a okultní mystiky. "Není žádné peklo, nebe, Bůh, Zlo, bohové, démoni, andělé, duchové nebo život po smrti. Tohle všechno neexistuje! Jsou to všechno výplody lidské fantazie, je to čistá abstrakce. Když skládám svoje texty, tak fantazíruju hodně, protože vím, že tyto věci jsou abstraktní. Všechny tyto věci jsou fantazie stvořené křesťanstvím. Když budete analyzovat předkřesťanskou civilizaci ve Skandinávii, Asii, Evropě, nebo severní Americe, zjistíte, že představa o Zlu či o pekle jednoduše prostě neexistovala. Tyto fantazie přicházely prvně z oblasti Mediteranu, což byla kolébka Křesťanství, a rozšířily se po celém světě. Dlužno k tomuto všemu si myslím, že Křesťanství je falešná věc. Mimochodem, všechna náboženství jsou falešná."

Quorthon zmoudřel a velkou měrou se to promítlo rovněž na samotné desce "Under The Sign Of The Black Mark". Pravda, půlka materiálu ještě charakterizuje rychlý syrový black metal, ovšem rovněž poprvé prosvítají nové inovativní prvky, tak typické pro pozdější tvorbu. Především lyrika se odklání od infantilního démonismu a skladby jako "Call From The Grave", především však "Enter The Eternal Fire" a "13 Candles" charakterizuje díky pomalé rytmice, podmáznuté klávesami a expresivními kytarovými sóly, pohanská epická atmosféra. Pro mnoho fanoušků se stalo právě toto album tím nej v diskografii BATHORY, Quorthon však na něj (jak už jsme u něj zvyklí) pohlíží poměrně skepticky: "Já tohle album nenávidím. Je absolutně k hovnu! Zvukově je to hrozná deska a moje vokály na ní odporné!"

Motiv obalu byl ve spěchu pořízen fotografem Gunnarem Silinsem ve Stockholmské opeře mezi dvěma akty "Carmen". Pózuje na něm švédský šampión v kulturistice. Zbytek obrázku původně představoval oheň a kouř a také jednu nahou ženu, ale polovina obrázku byla ustřižena a nakonec byla použita pro obal jen vrchní polovina fotografie. Každopádně, bylo to zrovna v době, kdy Quorthon začal uvažovat o gigantickém BATHORY živém videu, které však bohužel nikdy nepřešlo do reality, ale plány byly skutečně velkolepé - pronajmout velké vojenské pole a postavit enormně velké venkovní pódium, které mělo být tak velké, že přechod z jedné strany na druhou by trval několik minut. Měla být použitá bicí souprava s 18 (!) basovými bubny a také tuny ohně, pyrotechniky a kouře.

Období let 1987 a 1988 patří vůbec k nejplodnějším v historii BATHORY. Quorthon se uzavírá více do sebe a spíše než v metalu nachází hudební inspiraci ve vážné hudbě (hlavně u německých skladatelů jako Richarda Wagnera a Ludwiga van Beethovena) a myšlenkovou ve skandinávské historii. Hlavně vikinská mytologie oslovila Quorthona natolik, že s ní později zůstávají BATHORY neodmyslitelně spjati. Quorthon připravil tolik materiálu, že by to klidně vyšlo na dvojalbum, ovšem z finančních důvodů se spokojil pouze s jedním. Jeho skladatelský rukopis se více odkláněl od black metalové surovosti a mnohem více inklinoval k pomalým epickým hymnám, nasáklým heroickými činy vikinských válečníků a nordických božstev. Quorthon a spol. se roku 1988 zavřeli do studia Heavenshore, aby v říjnu 1988 světlo světa spatřil naposledy pod Uner One Flag temně metalový manifest "Blood Fire Death". Původně se deska měla jmenovat "Blood On Ice", a měla se stát odrazovým můstkem pro novou epičtější éru BATHORY. Nakonec Quorthon od odvážné myšlenky ustoupil a rozhodl se na albu uveřejnit jen osm těch brutálněji orientovaných skladeb z rozsáhlého repertoáru. Přesto již LP "Blood Fire Death" výrazně nakročilo směrem k vikinskému metalu. A to nejen kvůli motivu obálky desky (klasické dílo z roku 1872 od Petera Nicolaie Ardba nazvané "Asganrdsteien", vystavené v Národní galerii v Oslu), na níž vidíme rej valkýr, doprovázejících padlé válečníky do síní tam nahoře, ale hlavně díky samotným hudebním pasážím. Pohanského ducha nejvíce reprezentuje tří minutové (dnes již kultovní) intro "Odens Ride Over Nordland" a akustické mezihry v úvodní hymně "A Fine Day To Die". Rovněž desetiminutový titulní opus "Blood Fire Death" působí velmi emocionálně a samotný black metal připomíná jen nakřápnutý Quorthonův vokál.

"Blood Fire Death" působí značně vyváženě a zároveň variabilně. Dokonalá ukázka mistrovského umění BATHORY. Agresivita se snoubí s epickými výpady a podmanivými melodiemi. Pokaždé, když si tuto desku poslechnu, nemohu uvěřit tomu, že vznikla v roce 1988. Většina současných black metalových počinů jí nesahá ani po kotníky. Opravdu nejvýraznější dílo v historii extrémního metalu.

Pod vlivem jednookého muže a Nietzscheho

Opus "Blood Fire Death" nejen nadobro uzavřel black metalovou éru BATHORY, ale současně připravil úrodnou půdu pro zasetí zcela nového životodárného stylu - pagan metalu. Materiál pro "Blood On Ice" Quorthon ukládá k ledu a místo něj začíná psát zcela nový. V červnu 1989 se BATHORY ocitají opět v Heavenshore, tentokrát naposledy, aby vdechli život nejprogresivnějšímu dílu v jejich historii - desce "Hammerheart". Těžko dnes uvěřit, v jakých šílených podmínkách tento melancholicky laděný klenot vznikal. "Pamatuji se živě na chvíli, kdy jsme v červnu '89 přišli do studia Heavenshore, abychom nahráli materiál pro to, co mělo být album 'Hammerheart'. Celé to místo bylo nejen pokryté vším možným, co jen trochu fungovalo jako zvuková izolace, ale také vyplněné tři stopy silnou vrstvou hrubého štěrku (který měl být srovnaný a pokrytý asfaltem jindy, než jsme tam měli být my). Když jsme nahrávali bicí, souprava musela být umístěná jakkoliv to bylo možné na hrbolatém štěrku, který mi připomínal poušť Saharu. A aby toho nebylo dost, ve studiu nebyla žádná světla. Museli jsme si vystačit malou stolní lampičkou, abychom vůbec něco viděli. Neptejte se mě jak, ale nakonec jsme to udělali. Dnes přemýšlím nad tím, jestli i tyto okolnosti neměly trošku vliv na náš tehdejší 'zvuk'. Jen si představte všechny ty dveře od aut, poklice a všemožné chrastící věci. Vybavuji si, jak jsme nahrávali Hammerheart a uprostřed takového nepořádku jsme už poněkud otupěli: seděl jsem a nahrával akustické intro do 'Valhally' a lámal si hlavu, jak si sousedova sekačka na trávu mohla najít cestu na dvoupalcovou pásku a přece jen ubrat něco na vikingské nebo barbarské atmosféře. Nahrávací místnost sama byla zvukotěsná, ale jen do té doby, co byla rozdělena a přestavěna na servisní prodejnu. A tak jsem seděl v této komůrce, zatímco se pokládal asfalt, a ta komora se zdmi tloušťky papíru byla cokoliv jen ne zvukotěsná. Jestliže vám z toho zůstává rozum stát, počkejte až uslyšíte, jak jsem nahrával zpěv v koupelně."

Jakkoliv byly porodní bolesti silné, koncepční dílo "Hammerheart", jenž vyšlo v dubnu 1990 u německého vydavatelství Noise International, se navždy zapsalo do historie jako první pagan metalový počin. Obal zdobí klasické dílo "Poslední vikinská cesta" od Sira Franka Dicksee. Po hudební stránce se doom metalová zasmušilost snoubí se syrovým zvukem kytar, Quorthon se pouští do melodického vokálu, velkolepou atmosféru dotvářejí četné sbory. Ze sugestivní nálady takových hymen jako "Home Of Once Brave" či "One Rode To Asa Bay" běhá až mráz po zádech. K druhé jmenované rovněž vznikl výborný videoklip. V textech se poprvé vydáváme do zátoky Asa, sledujeme boj vikinských válečníků proti křesťanským věrozvěstům, zúčastníme se posvátného pohřbu a vydáváme se za křiků havranů ke zlatým branám Valhally. "Od té doby, co se ze mě stal zanícený fanoušek historie, bylo přirozené najít si v ní něco, co by nahradilo věci jako temnou (ne nutně vždycky zlou) stránku života (a smrti). A co by mohlo být jednodušší a přirozenější než vybrat si období Vikingů. Nádherné období a také perfektní materiál pro metalové texty. Jako Švéd, mající k tomu všemu osobní vztah a tím pádem spojený s tou dobou i krví, s dobou, která když už není tak aspoň tak známá, je přinejmenším nepříliš slavným okamžikem mezinárodních dějin, jsem cítil, že tudy by mohla vést cesta. Zvláště vhodné to pak bylo proto, že to bylo období, jež dosáhlo svého vrcholu těsně před tím, než do severní Evropy a Švédska dorazil v desátém století ten křesťanský cirkus, prohlašující se za jediný způsob života a smrti. A tak když Satan a peklo byl zaměněn za hrdé a silné seveřany, zářící čepele mečů, dračí lodě a za styl života typu 'chlastej, dokud se nepobliješ' v síních tam nahoře... představa mých předků a té doby nepříliš vzdálená té romantizované, a svým rozsahem zcela špatné, představě, kterou lidé mají o těch časech díky bezpočtu hollywoodských filmů."

Deska se setkala i s kontroverzním ohlasem a to hlavně v Německu. Když Quorthon vyrazil na promo kampaň do Berlína, uviděl ho jeden novinář, jak si kupuje plastikové modely německých válečných letadel, které označil za nacistické hračky. Taktéž kříž na zadní obálce desky, což ve skutečnosti značí skandinávský starověký symbol života a smrti, si někteří interpretovali jako fašistickou propagandu.

Nakonec všechny pochyby pominuly a BATHORY se rok poté v dubnu 1991 pouští v novém studiu Montezuma do nahrávání dalšího alba. Odcházejí od německého labelu Noise a v červnu téhož roku jim vychází u nově vzniklého vydavatelství Black Mark jejich vrcholné dílo - "Twilight Of The Gods". Tento opus Quorthon komponoval kompletně na akustické kytaře pod vlivem poslechu vážné hudby a četby filozofických děl Friedricha Wilhelma Nietzscheho. Svěřuje se, že se jedná o velmi nebezpečné a dekadentní dílo. Velmi osobní texty zcela překračuji rámec vikinské mytologie a zaobírají se samotným smyslem života. "Twilight Of The Gods" svým rozpětím překračuje rovněž samotný metalový žánr. Katarzující akustické vybrnkávačky střídají thrash/doom metalové hutné výpady, expresivní Quorthonův vokál působí velmi podmanivě. Závěrečným epitafem "Hammerheart" vzdává hold klasickému skladateli Gustavu Holdstovi, jehož úryvek z cyklu "Planety" z roku 1914 přearanžoval a doplnil poutavým textem.

Pohled do minulosti

Sám Quorthon přiznal, že po vydání "Twilight Of The Gods" byl jako tvůrce vyčerpán a nevěděl, co by BATHORY ještě měli říci. Období tvůrčího půstu vyplňují kompilační alba "Jubileum I" (1991) a "Jubileum II" (1993) na kterých se objevuje celkem 5 dosud nevydaných skladeb.

"Potřeboval jsem chvíli pobýt na čerstvém vzduchu. Uvědomil jsem si, že bych měl zkusit úplně něco jiného." Quorthon nemluvil do větru a roku 1994 překvapí svoji sólovou nahrávkou nazvanou lakonicky "Album". Tentokrát si Quorthon vše nahrál zcela sám a fanoušky šokoval razantní změnou stylu. Jedná se především o rockovou desku, o mix rock 'n' rollu sedmdesátých a grunge devadesátých let.

Hlad po dalším albu BATHORY velmi sílil. Quorthona zahltily dopisy od fanoušků, kteří si přáli oprášit staré dobré syrové klima raných alb. Tak vzniklo v červnu 1994 ve studiu Montezuma "Requiem" vydané o pět měsíců později jako všechna další alba Black Markem. Quorthon vzpomíná: "Obě kytary a bicí byly nahrány za tři dny a vokály... mám pocit, že byly hotové za devět dní... nebo to snad bylo šest? Na konečnou mixáž jsme věnovali zhruba půldruhého týdne. Skutečně - velice rychlá deska." BATHORY nahráli přímočarý brutální thrash/death metalový vyhlazovák na hony vzdálený velkolepým kompozicím vikingských alb. V únoru hned následujícího roku BATHORY opět vegetují ve studiu, tentokrát v Hellhole a nahrávají stejně laděného následovníka "Octagon" (vydáno květen 1995). Druhá deska navzdory jinak nekompromisnímu materiálu překvapivě obsahuje cover "Deuce" od Quorthonových oblíbenců KISS. Obě alba u kritiky propadla a vysoko posunutá laťka staršími deskami BATHORY pomalu začíná skřípat v základech.

Krev na ledu

Aby BATHORY neupadli v zapomnění, rozhodl se Quorthon oprášit starou nahrávku z konce 80. let nazvanou "Blood On Ice", kterou měl po léta schovanou v igelitovém sáčku na záchodě (no považte). Půlka materiálu byla nahrána v období 1988 - 1989 v proslulém studiu Heavenshore, zbytek byl roku 1995 dokončen v Hellhole a následně roku 1996 zmixován v Rat Cellar studiu. Deska "Blood On Ice" vychází v květnu 1996 a navzdory složitému vzniku se velmi povedla. Znamenitým způsobem se podařilo reinkarnovat vikinskou atmosféru desek "Hammerheart" a "Twilight Of The Gods". Mezi nosný příběh desky patří touha po pomstě a Quorthon rovněž nepopírá ovlivnění Howardovou heroic fantasy, hlavně jeho ságou Conan. Obálku nakreslil vynikající Christian Wahlin. "Blood On Ice" vyšlo v době, kdy tento typ hudby úspěšně vegetoval na metalových kolbištích, takže obstát v konkurenčním boji rozhodně nebylo jednoduché. Quorthonovi ani tak nešlo být nejlepší, ale ukázat světu, kdo stál u zrodu. Nejlépe okolnosti vzniku "Blood On Ice" nechám na Quorthonovi: "Když jsem se, neustále pobízen zvláště fanoušky, s kterými jsem si povídal o 'starých dobrých hlasitých dnech', po dvou týdnech vrátil do Stockholmu ze své propagační cesty, byla teoreticky všechna hudba pro budoucí 'Requiem' už napsaná. Když bylo 'Requiem' nahrané a smíchané, stále jsem jel na plné obrátky. Tak jsem napsal i materiál pro 'Octagon'. Obě alba byla nahrána během šesti měsíců a rovněž vydána šest měsíců po sobě. To mě zase přivedlo zpátky. A protože mi pořád ještě zbývalo trochu páry, usoudil jsem, že je čas vyčlenit pár měsíců pro 'Blood On Ice'.

Tehdy jsem se rozhodl poslechnout si tu kazetu, o které jsem věděl, že ji mám schovanou v igelitovém pytli na záchodě. Poté, co jsem ji našel a poslechl poprvé po tolika letech, byl jsem, jak už jsem dříve uvedl, ohromen, že to nezní tak špatně. Věděl jsem, že to chce trochu práce, abych tomu mohl zase vdechnout život, ale rozhodl jsem se, že si ve studiu smluvím schůzku a poslechneme to na tom starém dvoupalcovém magneťáku, který jsem měl uložený někde ve sklepě.

Připraven na poznámky, všechny páčky naplno, abych mohl mluvit, byl jsem poprvé hodně zmatený. Nahrávka se zdála být přes všechno. Nahrané to bylo na starém 14ti stopém kazeťáku v Heavenshore. Když jsem ty pásky poslouchal na moderní 24ti stopé mašině, kytara byla jako 'rozplizlá' nebo roztažená přes tři stopy a nic nebylo tam, kde mělo. Došlo mi, že tohle zabere celé léto, než to narovnám.

Co jsme museli udělat, bylo oddělit všechny nástroje od sebe a rozhodnout, jestli je necháme nebo ne. Pak jsme to všechno museli stáhnout nástroj po nástroji na další přístroj. Teď jsme již měli všechny písničky upravené a čisté na dvoupalcových 24ti stopých páskách.

Většina skladeb se skládala pouze z hrubé kytary společně se základní rytmikou a občas basou hranou s použitím akordů a to přes kytarové kombo, jestli si dobře vzpomínám. Jenom tři čtvrtiny skladeb měly vokální linku a žádná z nich neměla sbory ani sólovou kytaru. Zjistil jsem, že musím znovu nazkoušet ty staré kytarové riffy, abych mohl přidat druhou rytmickou kytaru k té staré.

Za druhé byla přidána basa, tentokrát vystavěná a zahraná z jednotlivých not. Bicí byla kapitola sama o sobě. Museli jsme oddělit každou část soupravy a pak dát každé úplně nový zvuk s použitím zvukové banky, a ještě sem tam opravit některé údery o milisekundy. Některé bicí linky byly přidány naživo a zvuk rytmičáku nebo kopáků byl občas trochu vytažen. Také hajheta byla z větší části znovu nahraná s použitím počítače. A abychom ten materiál dali dohromady, některé skladby jsme zrychlili zhruba o patnáct procent, aby to mělo jiskru moderního zvuku a zpracování.

Další byl na řadě zpěv, něco, co valná většina skladeb neměla vůbec. Také jsem měl velké problémy s hledáním svých starých textů. Pak několik malých úprav v příběhu a jediné, co zbývalo udělat pro zpěv, potažmo pro sbory do těch písniček, bylo stoupnout si za mikrofon a představit si, že jsem zpátky v Heavenshore v roce 1988 nebo 1989, když se nahrával původní materiál. Bylo pro mě obtížné změnit hlas tak, aby zněl jako v osmdesátých letech a ne v devadesátých, a to bylo samozřejmě nutné, když jsem nechtěl zničit celkovou náladu materiálu tím, že bude znít o sedm let starší.

Jediná věc, která pak chyběla (kromě sólové kytary, což je něco, co obyčejně nahrávám během svačiny) byly sbory. To bylo pole, které jsme objevovali roky před 'Blood On Ice'. Zvukové efekty následovaly. Od chvíle, kdy to bylo koncepční album, jsme se zvuky pracovali jakoby to byl film, ne deska. Chtěl jsem, aby posluchač cítil, jak mu mrazivý vítr rve tvář. Téma textů, příběh sám, muselo ožít.

No a poté, co jsme pracovali na tomhle projektu měsíc a půl v létě 1995, po poslechu původního materiálu, abychom vybrali, co nechat a co za sračky vyhodit, po přenosu toho, co se hodilo, na dvoupalcový 24ti-stopý pásek, aby se mohl udělat nový zvuk pro jednotlivé části bicích, po nahrání druhé rytmické kytary a basy přímo k těm původním, po přidání zpěvu do skladeb, jež ho neměly vůbec, a po těžké práci se zvukovými efekty a sbory, kdy jsme se ujišťovali, zda jsme příliš neponičili původní atmosféru, jsme mohli celou věc nechat chvíli ležet. Až v půli února jsme byli schopní všechno znovu poskládat, abychom to konečně mohli spojit dohromady v mixu.

A když už byl všechen materiál digitálně smíchán na DATce, měli jsme všichni ohromný pocit uspokojení. Fakt, že 'Blood On Ice' nakonec přišel k životu jako konečný produkt byl poněkud zvláštní pocit." Po vydání "Blood On Ice" BATHORY na dlouhý čas odcházejí ze scény, až si nejeden fanoušek mohl myslet, že svůj foch pověsili na hřebík. Quorthon ovšem nezahálí. V létě roku 1997 vydává své druhé sólové album "Purity Of Essence". Obsahuje bezmála 100 minut hudby a stylově se pohybuje na pomezí THE BEATLES, SEX PISTOLS s příměsí Kate Bush. Následující rok Black Mark ještě vydává třetí best of "Jubileum III". Kompilace bilancuje dekádu BATHORY z let 1993-1998 a obsahuje pět dříve nevydaných skladeb, povětšinou známých jen z bootlegů.

Od heroic fantasy až k motorkám Harley-Davidson a lednímu hokeji

Celých dlouhých pět let trvalo, než se hydra BATHORY opět vzmohla k životu. V srpnu 2001 vychází promo sampler "Katalog", na němž nalezneme krom osvědčených fláků i jednu novou skladbu "Like Of Fire". Bez hlasitých fanfár se v říjnu téhož roku na pultech hudebních obchodů objevuje album " Destroyer Of Worlds" (nahrané v červenci ve stockholmském studiu The Bunker). Quorthon vzpomíná o procesu jeho vzniku: "Se skládáním jsem začal v polovině června. Byli jsme nuceni čekat, až skončí švédské průmyslové prázdniny, než jsme vstoupili do studia, stalo se tak na konci července. Master byl připraven už v polovině srpna. Na albu jsme pracovali 120 hodin, samotný mix trval jen několik hodin. Tak je "Destroyer of Worlds" druhou nejrychlejší nahrávkou v historii BATHOTY." "Destroyer Of Worlds" není špatné album, ovšem působí poněkud roztříštěně. Skupina se snažila zavděčit oběma táborům fanoušků, takže zvolila kompromis, aby uspokojila jak brutální tak epickou větev. Na albu slyšíme jak syrové thrash/deathové vypalovačky tak majestání hymny (hlavně otvírák "Lake OF Fire" se zakousne hluboko pod kůži). Kdo čekal zázraky, mohl být zklamán. BATHORY i v novém miléniu znějí stejně "špinavě" jako v začátcích. Skupině je často vytýkán přílišný konzervatizmus, ztráta invence a sebevykrádání. Náměty pro texty tentokrát Quorthon hledal všude možně, takže pěje nejen o tématech heroic & sword fantasy, ale rovněž o svých vášních mezi něž patří motorky Harley-Davidson, lední hokej či německé bojové letouny.

Ódy ze Severní země

Quorthon se nenechal nijak odradit a začátkem roku 2002 se pustil do komponování nového materiálu. V červenci (druhou nahrávací session si pak odbyl v září) se zabydluje ve studiu Nordland, kde nahraje přes 120 minut hudby. Firma Black Mark se z marketingových důvodů rozhodla vše vydat postupně jako twins CD. První emise alba nastává v listopadu 2002 a nese název "Nordland I". V březnu 2003 ho pak následuje bratříček "Nordland II". O ztvárnění obálky obou alb se stejně jako v případě "Blood On Ice" zhostil Christian Wahlin. CD rovněž vychází v exkluzivním digipakovém provedení.

BATHORY se po hudební a textové stránce vrací ke svému nejvýraznějšímu období - vikinské éře. Desky "Nordland" dýchají atmosférou děl jako "Hammerheart", "Twilight Of The Gods" a "Blood On Ice". Sklízí výborné ohlasy jak od kritiků, tak od fanoušků. Škoda jen, že se s BATHORY setkáváme zcela naposledy.

A na závěr tradičně několik zajímavostí

- debutové album se mělo původně jmenovat "Pentagrammaton" a na titulní obálce měl být pentagram. Protože ale lidé název desky vyslovovali jako Pentagon, tak z toho jména sešlo a deska zůstala nepojmenovaná. Nakonec byl na obálku vybrán motiv kozla z jednoho populárního hororového comicsu a zmiňovaný pentagram byl přesunut na zadní obálku alba.

- jeden z pracovních názvů pro druhé album byl "Revelation Of Doom", zatímco třetí deska se měla jmenovat "Nocturnal Obeisance". Ovšem pro nahrávku "Blood On Ice" nebyl nikdy plánován název "Blood Upon The Ice".

- pro namalování obálky desky "Blood On Ice" byl původně navrhnut renomovaný umělec Boris Vallejo. Ovšem pan Vallejo požadoval za zrealizování pouze přední obálky 10 000 dolarů. To byly peníze, které BATHORY nehodlali utratit za obálku alba. Nakonec byl nadějný švédský malíř Kristian Wåhlin více než šťastný, že mohl výhradně právě on nakreslit kompletní art work pro "Blood On Ice".

- první vydání debutu, omezené na 1000 kopií, bylo omylem vytištěné v neonovém nebo kanárkově žlutém odstínu. Původně skupinou žádané zlaté barvivo bylo zavrhnuté vydavatelskou společností, jež nechtěla do tak mladé skupiny tolik investovat. V těch dobách se deska se žlutým kozlem prodávala za více než 100 dolarů.

- Quorthon používal stejnou kytaru na všech nahrávkách BATHORY v rozmezí mezi nahráváním "Satan My Master"/"Witchcraft" v květnu 1983 až po "Octagon" v únoru 1995. Jednalo se o kytaru Ibanez Destroyer I, se strunami Dimarzio's a Dean Markley. Poté používal Gibson Flying-V se strunami Dimarzio's a občas GHS Boomers (protože firma Dean Markley zkrachovala).

- BATHORY v průběhu práce na řadových albech nahráli několik coverů a to "Now I'm Here" a "Ogre Battle" od QUEEN, "Overkill" od MOTÖRHEAD a "Sabbath Bloody Sabbath" od BLACK SABBATH. Ty nebyly nikdy publikovány. Do dnešní doby vyšly pouze covery "Deuce" a "Black Diamond" od KISS, "War Pigs" od BLACK SABBATH a "Ace of Spades" od MOTÖRHEAD.

- Quorthon psal v létě 1986 dánskému bubeníkovi Carstenovi Nielsenovi, zdali by se nepřipojil k BATHORY. Nielsen odpověděl, že jeho skupina může být desetkrát větší než BATHORY, tudíž laskavě nabídku odmítl.

Nyní když vítr zvolal mé jméno
a má hvězda pohasla, je sotva vidět její záblesk
v prázdném prostoru
A moudrý, jednooký velký otec
v nebi uhasil můj plamen

Pro ty, co mi stáli nablízku
a těch pár, jenž mi byli tak drazí,
teď žádám, aby neměli žádné pochybnosti ani strach

Až veliké mraky zaplní vzduch,
a hrom zahřmí z té ohromné výšky,
pak už budete vědět jistě,
že jsem dosáhl radosti v síni tam nahoře

Se svými pokrevními bratry po boku
Všichni synové jednookého otce
A všichni zrození v zemi krve na ledu

Teď vy všichni, kteří slyšíte mou píseň,
kterou vám donesl severní vítr, nemějte strach
I když se noc může zdát nekonečná
a věčně temná

Jednou přijde zlatý úsvit
na sklonku všech nocí pro všechny ty,
jimž stále svítí severní hvězda

Nesmírné brány síně tam nahoře
zůstanou široce rozevřené a uvítají Tě
se všemi uvnitř
A Odin nás prohlásí nositeli tlukoucího
srdce válečníka

("Hammerheart" z alba "Twilight Of The Gods")

Diskografie:

Bathory

1984 Under One Flag/Black Mark
Produkce Boss & Quorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. Storm Of Damnation
2. Hades
3. Reaper
4. Necromansy
5. Sacrifice
6. In Conspirasy With Satan
7. Armageddon
8. Raise The Dead
9. War
10. Outro
The Return...

1985 Under One Flag/ Black Mark
Produkce Boss & Quorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. Revelation Of Doom
2. Total Destruction
3. Born For Burning
4. The Wind Of Mayhem
5. Bestial Lust (Bitch)
6. Possessed
7. The Rite Of Darkness
8. Reap Of Evil
9. Son Of The Damned
10. Sadist (Tormentor)
11. The Return Of The Darkness and Evil
12. Outro
Under The Sign Of The Black Mark

1987 Under One Flag/ Black Mark
Produkce Boss & Quorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. Nocturnal Obeisance
2. Massacre
3. Woman Of Dark Desires
4. Call From The Grave
5. Equimanthorn
6. Enter The Eternal Fire
7. Chariots Of Fire
8. 13 Candles
9. Of Doom....
10. Outro
Blood Fire Death

1988 Under One Flag/ Black Mark
Produkce Boss & Quorthon Sestava:Qourthon - zpěv, kytara, klávesy, Vvornth - bicí, Kothaar - baskytara

1. Odens Ride Over Nordland
2. A Fine Day To Die
3. The Golden Walls Of Heaven
4. Pace `Till Death
5. Holocaust
6. For All Those Who Died
7. Dies Irae
8. Blood Fire Death
9. Outro
Hammerheart

1990 Noise International/Black Mark
Produkce Boss & Quorthon
Sestava:Quorthon: elektrická a akustická kytara, zpěv & FX, Vvornth: bicí a perkuse, Kothaar: baskytara

1. Shores In Flames
2. Valhalla
3. Baptised In Fire And Ice
4. Father To Son
5. Song To Hall Up High
6. Home Of Once Brave
7. One Rode To Asa Bay
8. Outro
Twilight Of The Gods

1991 Black Mark
Produkce Boss
Sestava: Quorthon - vše

1. Prologue - Twilight Of The Gods - Epilogue
2. Through Blood By Thunder
3. Blood And Iron
4. Under The Runes
5. To Enter Your Mountain
6. Bond Of Blood
7. Hammerheart
Jubileum Volume 1

1991 Black Mark
Produkce Boss & Quorthon

1. Rider At The Gate Of Dawn
2. Crawl To Your Cross
3. Sacrifice
4. Dies Irae
5. Through Blood By Thunder
6. You Don't Move Me (I Don't Give A Fuck)
7. Odens Ride Over Nordland
8. A Fine Day To Die
9. War
10. Enter The Eternal Fire
11. Song To Hall Up High
12. Sadist (Tormentor)
13. Under The Runes
14. Equimanthorn
15. Blood Fire Death
Jubileum Volume 2

1993 Black Mark
Produkce Boss & Quorthon

1. The Return Of The Darkness And Evil
2. Burnin' Leather
3. One Rode To Asa Bay
4. The Golden Walls Of Heaven
5. Call From The Grave
6. Die In Fire
7. Shores In Flames
8. Possessed
9. Raise The Dead
10. Total Destruction
11. Bond Of Blood
12. Twilight Of The Gods
Requiem

1994 Black Mark
Produkce Quorthon Sestava:Quorthon - vše

1. Requiem
2. Crosstitution
3. Necroticus
4. War Machine
5. Blood And Soil
6. Pax Vobiscum
7. Suffocate
8. Distinguish To Kill
9. Apocalypse
Octagon

1995 Black Mark
Produkce Quorthon Sestava:Quorthon - vše

1. Immaculate Pinetreeroad #930
2. Born To Die
3. Psychopath
4. Sociopath
5. Grey
6. Century
7. 33 Something
8. War Supply
9. Schizianity
10. Judgement Of Posterity
11. Deuce
Blood On Ice

1996 Black Mark
Produkce Quorthon & Boss
Sestava:Quorthon - vše

1. Intro
2. Blood On Ice
3. Man Of Iron
4. One Eyed Old Man
5. The Sword
6. The Stallion
7. The Woodwoman
8. The Lake
9. Gods Of Thunder Of Wind And Of Rain
10. The Ravens
11. The Revenge Of The Blood On Ice
Jubileum Volume 3

1998 Black Mark
Produkce Quorthon & Boss

1. 33 Something
2. Satan My Master
3. The Lake
4. Crosstitution
5. In Nomine Satanas
6. Immaculate Pinetree Road #930
7. War Machine
8. The Stallion
9. Resolution Greed
10. Witchcraft
11. Valhalla Backing Vocals Multitrack Sample
12. Sociopath
13. Pax Vobiscum
14. Genocide
15. Gods Of Thunder Of Wind And Of Rain
Katalog

2001 Black Mark
Produkce Quorthon & Boss

1. Lake Of Fire
2. Armageddon
3. Possessed
4. Enter The Eternal Fire
5. Odens Ride Over Nordland - A Fine Day To Die
6. One Rode To Asa Bay
7. Prologue Twilight Of The Gods Epilogue
8. Distinguish To Kill
9. War Supply
10. The Woodwoman
11. Outro
Destroyer Of Worlds

2001 Black Mark
ProdukceQuorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. Lake OF Fire
2. Destroyer Of Worlds
3. Ode
4. Bleeding
5. Pestilence
6. 109
7. Death From Above
8. Krom
9. Liberty & Justice
10. Kill Kill Kill
11. Suden Death
12. White Bones
13. Day Of Wrath
Nordland I

2002 Black Mark
ProdukceBoss & Quorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. Prelude
2. Nordland
3. Vinterblot
4. Dragons Breath
5. Ring Of Gold
6. Foreverdark Woods
7. Broken Sword
8. Great Hall Awaits A Fallen Brother
9. Mother Earth Father Thunder
10. Heimfard
Nordland II

2003 Black Mark ProdukceBoss & Quorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. Fanfare
2. Blooded Shore
3. Sea Wolf
4. Vinland
5. The Land
6. Death And Resurrection Of A Northern Son
7. The Messenger
8. Flash Of The Silverhammer
9. The Wheel Of Sun
QUORTHON

Album

1994 Black Mark ProdukceQuorthon
Sestava:Quorthon - vše

1. No More And Never Again
2. Oh No No, Boy
3. Major Snooze
4. Too Little Much Too Late
5. Crack In My Mirror
6. Rain, Feather
7. Relief8. Head Over Heels
Purity Of Essence

1997 Black Mark
Produkce Quorthon
Sestava: Quorthon - vše, Rex Luger hraje na klávesy (keyboards) v "One of those days"

1. Rock 'N' Roll
2. I've Had It Coming My Way
3. When Our Day Is Through
4. One Of Those Days
5. Cherrybutt & Firefly
6. Television
7. Hit My Head
8. Hump For Fun
9. Outta Space
10. Fade Away
11. I Want Out
12. Daddy's Girl
13. Coming Down In Pieces
14. Roller Coaster
15. It's OK
16. All In All I Know
17. No Life At All
18. An Inch Above The Ground
19. The Notforgettin'
20. Deep
21. Label On The Wind
22. Just The Same
23. You Just Got To Live

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

thanxxxvenca04.07.17 | 17:39:28
Johny15.05.09 | 13:05:12

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube