Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

THE SQUIRM

THE SQUIRM

Pod názvem THE SQUIRM se skrývá tvář, recenzenty hudebních časopisů často označován termínem multiinstrumentalista, Alesh A.D. - kytarista, zpěvák, autor hudby a textů. Vydejme se po stopách jeho hudebních aktivit od úplných počátků až po současnost. Na hudební scéně se tato pozoruhodná osobnost zjevila v roce 1990.

Tehdy to bylo v řadách formace TERROR ze severomoravské Studénky (svého času snad věkovým průměrem nejmladší black - death metalová skupina v České republice). TERROR svou tvorbou se poměrně brzy vryl do podvědomí přívržencům tvrdě kovového žánru. Bezespory tomu napomohlo časté koncertování s metalovými démony ROOT a v neposlední řadě byly velkým přínosem kladně hodnocené recenze demosnímků TERROR "Chrám v podsvětí" (1991 - 1992), "At The Nightfall" (1993). Články a recenze o tomhle seskupení se tehdy objevovaly nejen v česko-slovenských metalových magazínech, ale dokonce i v undergroundových plátcích po celém světě. Za zmínku určitě stojí publikace na stránkách encyklopedie českých a slovenských hard rockových - heavy metalových skupin "Ohlasy písní těžkých", kterou vydala v roce 1993 redakce hudebního časopisu Rock & Pop. Rokem 1994 TERROR zamíchal sestavou a došlo tak k radikální změně hudebního stylu, stejně tak vokálního projevu a textového zaměření. O rok později TERROR vyrukovali s demosnímkem "T-error" (1995). Tento demosnímek byl však posledním počinem a přes všechny uvedené sympatie a úspěchy TERROR na začátku roku 1996 definitivně zaniká. Alesh se chytá lana hozeného brněnskou temně metalovou legendou ROOT.

Na přelomu let 1997 - 1998 nastává pro Aleshe období nespoutané hudební hyperaktivity. Při hojném koncertování s ROOT, stačil přivést k životu seskupení GALLERY OF DEAD BATTERIES. Osud tomu chtěl, že zde znovu spojil síly s bývalým kolegou z TERROR, bubeníkem Radkem Šlachtou. Po té, co dvojice k mikrofonu angažovala Petru Krejcarovou, nic nebránilo vzniku nahrávky s velmi zajímavým názvem a ještě pozoruhodnějším obsahem. Na debutu "There's Coming The Time Of Lunatics" (1998) se kromě zmíněné trojice podílelo i několik hostů - Petr Poly Pálenský z brněnské kapely INSANIA, (krom úvodního slova na nahrávce zásobil "galerii vybitých baterek" veškerou lyrikou ze své sbírky antibásní "Nadešel čas bláznů"). Dalším zajímavým hostem byl Petr Blackie Hošek (CALES, ex-ROOT, atd.), který se na tomto počinu zhostil několika kytarových partů a spoluprodukce. K hostování byl také přizván Svaťa Říčný (člen pozdějších crossoverových TERROR). GALLERY OF DEAD BATTERIES uskutečnili několik koncertů v sestavě: Alesh (kytara, zpěv) Radek Šlachta (bicí) Petra Krejcarová (zpěv) Petr Blackie Hošek (baskytara) a Libor Šlachta (kytara). Po několika vystoupeních Petra Krejcarová z kapely odchází. Alesh se krom kytary ujímá také mikrofonu, za bicí soupravou je stále Radek Šlachta a baskytary se chopil Radovan Klíma Kříž (INSANIA). Za krátko vzniká demosnímek (1999) obsahující dvě skladby Under, Sightless Visions. Tahle sestava však nakonec bohužel neměla dlouhé trvání. Začátkem roku 1999 Alesh ukládá GALLERY OF DEAD BATTERIES ke spánku.

V rozmezí let 1996 - 1999 objíždí koncertní česká a slovenská pódia s kapelou ROOT. Jak plynul čas, tak se jej čím dál tím více zmocňovala touha po nespoutané svobodě. Chtěl být bezvýhradně svým pánem a prezentovat svoji tvorbu. Ze sestavy ROOT se vytratil takřka nepozorovaně v průběhu nahrávání alba "The Book" (1999), na které dostal svůj skladatelský prostor coby autor skladeb "The Birth", "Remember Me". S ROOT také přispěl na album "10 Years After…Tribute To Cliff Burton" (1996) skladbou "Fade To Black" a symbolickým dotekem se také podepsal na vedlejších projektech členů ROOT, Jiřího Big Boss Valtera ("Belial's Wind" / 1998) a Petra Blackie Hoška - CALES ("The Pass In Time" / 2001, "Uncommon Excursion" / 2003) a ENTRAILS ("Serpent Seed" / 1999). Jeho dlouho a dlouho plánovaný odchod z ROOT sebou přináší prvotní záblesk dalších hudebních aktivit. Alesh A.D. zůstává sám a vdechuje život svému studiovému projektu THE SQUIRM.

Na podzim 1999 vystupuje na 11. ročníku festivalu "Folkový výprodej" ve Studénce jako host po boku Joe Bělíčka ve folk-rockovém seskupení KNEDLE. V roce 2000 stál při vzniku demosnímku "The Fate" začínající formace INSIGHT, a zhostil se baskytary a zpěvu ve skladbě "What Life Says Is Lie"). Komponuje své vlastní hudební nápady pro THE SQUIRM a dokonce poprvé začíná psát texty. Vzniká materiál pro debutové album, kterému předchází ochutnávka v podobě CD singlu "Psalm" (2001).

Počátkem jarních dnů 2002 spatřila světlo světa prvotina "Virgin Stitch" (2002), která nabídla sedm panenských stehů a jako bonus byl zařazen remix "God Hates Me As Much As I Hate God" (Virgin Stitch remix), který pochází z dílny DJ Filipa Stana. Jak už bylo zmíněno, hudební i textová stránka je čistě monopolní záležitostí Aleshe, jakožto i nahrávání veškeré hudby, která je na tomto opusu ke slyšení. Pouze text "Autopilot" / "Worn Baby" napsal pro THE SQUIRM Jiří Bialík (kytarista a zpěvák kapely ILLEGAL ILLUSION, se kterými Alesh později podniká krátkou spolupráci). Na výpomoc si do studia přizval také několik hostů. Petr Poly Pálenský (mluvené slovo přes telefóní sluchátko), Marcela Zůbková (sbory, ex-A-BAND), Petra Piggy Kučerová (sbory), Adriana Hončová (sbory), Marcel Foltas (baskytara, A-band, ex-Vánoce), David Pernický (zpěv, ex-TERROR), a Mirek Lukáš ml. (klávesy). Nahrávání debutu vznikalo v časovém rozmezí let 2000 - 2001 v nahrávacím studiu Tony Sound v Pustějově a studiu Poličná u Valašského Meziříčí. V roce 2002 Alesh oživuje GALLERY OF DEAD BATTERIES, přičemž je mu vydatně nápomocen Aleš Hubáček (ex-BIMETAL, ex-CITRON, ex-ILLEGAL ILLUSION, ex-LEMMONHEARTH CLUB). Tato spolupráce přináší své plody na podzim 2002, kdy se objevuje velmi úspěšně hodnocené album "Šílenství v balónu" (2002).

Počátkem roku 2003 je reeditován "Virgin Stitch" (2003). Vychází s přemasterovaným zvukem, nově vytvořeným obalem a bonusovými tituly "God Hates Me As Much As I Hate God" (Virgin Stitch remix) a "Worm Baby Dance" (Autopilot / Worn Baby remix). Autorem druhého remixu je Lukáš Lukaado Zavadil (LOCAL HEROES, N. TOMORROW). V říjnu ještě téhož roku se rozšiřují řady THE SQUIRM a krom Aleshe (kytara, zpěv, programování) sestavu doplnili - Richard Pavelek (zpěv, ex - THE TROUD), Pavel Amiridis (baskytara, ex - INNER FEAR, CALES) a Jiří Vratislav (kytara, ex - INSIGHT, SLOW TENSION). Od října 2003 do března 2004 vznikalo v nahrávacím studiu Fozy ve Studénce album "Divine Nothing" (2004). Autor hudby a převážné většiny textů je opět direktor Alesh, ovšem na vyjímky třech textů (těmi přispěli staří známí - Jiří Bialík, Blackie a Poly). Samozřejmě, nechyběli ani hosté; Vítězslava Kyselá (doprovodný zpěv, ex - ILLEGAL ILLUSION), Zbyněk Ondra (saxofon, A-BAND), Aleš Hubáček (programování) a Lukáš Zavadil (programování).

Je léto 2004 a THE SQUIRM se loučí s kytaristou Jiřím Vratislavem. Vzápětí na to vychází cédéčko remixů několika skladeb "Divine Nothing". CD bylo pojmenováno "Resquirmixed" (2004). Autor remixů je spřízněná duše THE SQUIRM Lukáš Zavadil. Součástí tohoto alba je krom CD s remixy i DVD obsahující videoklipy: Firecracker, Nothing Can Change This, fotogalerii skupiny a krátký dokument. DVD vytvořil Radim Bittner. Na podzim 2004 vzniká za spolupráce Městského kulturního střediska ve Studénce a hlavně Lukáše Zavadila další videoklip Reflection - Resquirmixed, ve kterém se vedle "squirmanů" objevuje hostující Víťa Kyselá. 17.prosince 2004 ve studéneckém klubu Peklo se uskutečnilo netradiční, přesto vůbec první vystoupení THE SQUIRM a sice akustický koncert, který byl spojený se křtem alba "Resquirmixed", jehož kmotrem byl Aleš Hubáček. Na tomto "Divine Unplugged" koncertě společně s THE SQUIRM vystoupilo trio NOVEMBER SESSION (projekt, kde se vedle Aleshe dále představili; Roger Dawson - akustická kytara, zpěv a Libor Šlachta - akustická kytara. Konec roku 2004 sebou přináší do sestavy THE SQUIRM novou tvář - bubeník Aleš Růžička (ex-ASYMMETRIC, VÁNOCE).

V lednu 2005 jsou THE SQUIRM hosty pořadu Madhouse, který vysílá TV Óčko. Na jaře, jako blesk z čistého nebe hlásí svůj odchod z kapely baskytarista Pavel Amiridis a stejně tak opouští kapelu i bubeník Aleš Růžička. Oba členové uvádějí stejný důvod odchodu, kterým je časová vytíženost. THE SQUIRM se opět stává jakýmsi torzem, neustále potýkající se s personálními problémy. Znovu následuje složitý proces hledání nových členů. V létě 2005 sestavu doplňuje baskytarista Pavel Silber (ex-BIMETAL, ex-CITRON, ex-NOISE GATE) a za bicí soupravu usedá Radek Šlachta, (ex-TERROR, ex-GALLERY OF DEAD BATTERIES, ex-ENDLESS), ten však po šesti měsících z kapely odchází. THE SQUIRM v téhle sestavě stihli nahrát čtyři novinky, které jsou později použity na retrospektivní album "Yesterday's Present". Donekonečna opakující se situace odchodů členů nedává příležitost koncertům a personální změny tak vysvětlují odpověď na častou otázku, kterou je nekoncertování THE SQUIRM.

V roce 2006 vychází kolekce "Yesterday's Present", která je jakýmsi průřezem diskografie THE SQUIRM od roku 2001 - 2005. Nabízí k poslechu třináct skladeb: Autopilot - Worn Baby, Ecstasy In Pain, Virgin Stitch, Nothing Can Change This, Synthetic Love, Reflection, Firecracker, Inner Confession, The Law Of Lovers, Fragile Cargo, Quietest, Reflection - Resquirmixed Remix, Nothing Can Change This Remix. Alesh je potřetí hostem rockového pořadu Rockle (Český rozhlas Olomouc), ve kterém se rozhovor opírá o novinku "Yesterday's Present" a nejbližší plány THE SQUIRM. 19.května 2006 probíhá ve Studénce hudební festival Miš Maš, na kterém Alesh A.D. dostává cenu "Za přínos studénecké kultuře". 10.června 2006 ve Studénce proběhly oslavy "Den města", kde krom několika místních formací vystoupil také THE SQUIRM v následující sestavě; Alesh A.D. (kytara, zpěv) Richard Pavelek (zpěv) Aleš Hubáček (kytara) Vítězslava Kyselá (baskytara) a bicí David Pospěch (DEAF 99). Jak bylo předem domluveno, tak tento koncert byl ve znamení rozloučení se zpěvákem Richardem Pavelkem, který odjíždí za pracovní nabídkou do Anglie. Do budoucna již hodlá Alesh A.D. pokračovat sám a THE SQUIRM zůstává pouze jeho studiovým projektem, který bude fungovat velice sporadicky.

Diskografie:

Psalm
(EP)

2001 The Squirm Media

1. Die 4 A 2Nd Time
2. Ecstasy In Pain
3. Lulla-bye
4. The Eternal Darkness And The Black Flame
Virgin Stitch

2002 The Squirm Media

1. Die 4 A 2Nd Time
2. Ecstasy In Pain
3. Lulla-bye
4. Virgin Stitch
5. Victim
6. The Eternal Darkness And The Black Flame
7. Autopilot - Worn Baby

bonus track:
8. God Hates Me As Much As I Hate God (Virgin Stitch remix)
Virgin Stitch
(reedice)

2003 The Squirm Media

1. Die 4 A 2Nd Time
2. Ecstasy In Pain
3. Lulla-bye
4. Virgin Stitch
5. Victim
6. The Eternal Darkness And The Black Flame
7. Autopilot - Worn Baby

bonus tracks:
8. God Hates Me As Much As I Hate God (Virgin Stitch remix)
9. Worm Baby Dance (Autopilot - Worn Baby remix)
Divine Nothing

2004 The Squirm Media

1. Awakening (Introduction)
2. The Damnedest Day
3. Perfect Aftertaste
4. Synthetic Love
5. Reflection
6. Nothing Can Change This
7. Firecracker
8. Fatal Blow
9. Negation Of Vanity
10. Hurt (Outroduction)

bonus track:
11. Virgin Stitch
Resquirmixed
(Remix Album)

2004 The Squirm Media

1. The Damnedest Day (Remix)
2. Reflection (Remix I.)
3. Synthetic Love (Remix I.)
4. Nothing Can Change This (Remix I.)
5. Awakening (Remix)
6. Synthetic Love (Remix II.)
7. Hurt (Remix)
8. Nothing Can Change This (Remix II.)
9. Reflection (Remix II.)
Yesterday's Present
Collection 2002 - 2005 / 2006

2004 The Squirm Media

1. Autopilot - Worn Baby
2. Ecstasy In Pain
3. Virgin Stitch
4. Nothing Can Change This
5. Synthetic Love
6. Reflection
7. Firecracker
8. Inner Confession
9. The Law Of Lovers
10. Fragile Cargo - Handle With Care
11. Quietest
12. Reflection (Remix I.)
13. Nothing Can Change This (Remix II.)

Oficiální stránky: www.bandzone.cz/thesquirm

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 29.09.06

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube