Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

THE SISTERS OF MERCY

THE SISTERS OF MERCY

Nad milosrdnou propastí

"Oh, the sisters of mercy,
they are not departed or gone.
They were waiting for me when
I thought that I just can't go on."

Leonard Cohen

"I hear the roar of a big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down
I hear empire down."

Andrew Eldritch: "Lucretia My Reflection"

"Padesát procent kurev a padesát procent jeptišek." Tak svého času charakterizoval kultovní britskou formaci THE SISTERS OF MERCY (SOM) lídr Andrew Eldritch. Původně právník a posléze zkrachovalý student tak chtěl zdůraznit svébytný kontroverzní vztah k oficialitám a jistou nevypočitatelnost svého tvůrčího ega balancujícího na hraně prodejnosti i originálního mysticismu. Svět se mu zdál krutý, tak si přičaroval projekt, který následně plně ovládnul i přes řadu dramatických okolností a vynucených pauz.

Kapela dlouhou dobu existovala pouze v undergroundu a vydávala výhradně singly u své vlastní nezávislé firmy stylově nazvané Mercyful Release. Dění kolem skupiny pro změnu zachycoval fandovskou základnou vydávaný občasník Heartland. Největší proslulost zaznamenali SOM na přelomu let 1982 a 1983, kdy vydali své největší hity jako "Alice", "Body Electric" nebo problematickou "Temple of Love", která se nikdy nestala plnohodnotnou součástí tehdejších turné.

Duší celého projektu a jediným hnacím motorem byl vždy výhradně Eldritch, morous milující poezii, kočky, počítače, kurvy, filozofii a amfetamin. Právě on skládá výsostně metaforické texty plné zašifrovaných narážek a často s oblibou útočí na politický establishment, jako například na zatím poslední desce "Vision Thing" (1990), jejíž název byl součástí politického programu tehdejšího prezidenta USA. Politické pozadí s sebou nese také předchozí, asi nejklidnější, ale také nejvizionářštější album "Floodland" reagující na možnost atomové války. (V České televizi byl zvuk skladby "Dominion" použit ve zpravodajství při záběrech cesty Kim Čong-ila obrněným vlakovým transportérem na návštěvu do Moskvy.)

Svojské coververze

Příznivci poněkud obskurní subkultury zvané gothic by ze SISTERS nejraději udělali dalšího ze zástupců vampyristických kapel s vizáží mátoh válejících se v pavučinách. SOM naštěstí nikdy nepoužívali symboliku druhořadých hororů a ve své poetice se věnují výhradně symbolistním textům, třetímu světu, egyptskému zednářství nebo cyberpunkovému trashi, jak naznačují některé futuristické videoklipy z alba "Vision Thing". Právě tento kousek vydaný na začátku 90. let, je považován za jedno z nejvlivnějších, nicméně rovněž zcela nedoceněných alb rockové scény. Deska vzniknuvší v prestižním dánském studiu Puk, kde nahrávají například DEPECHE MODE, dodala kapele nový a řádně syrový zvuk, který však Eldritch vybrousil až na následujícím turné po Jižní Americe a Mexiku, takže ty nejlépe znějící skladby nebyly vlastně nikdy oficiálně publikovány (například husí kůži nahánějící koncertní verze "Ribbons").

V současnosti kapela disponuje již více jak deset let novým materiálem, který ale zatím zaznívá výhradně živě. I tak se ale proslulými staly lehce identifikovatelné písně jako baladická "Suzanne", syrová výpověď "War on Drugs" či melancholicky strašidelná "Summer". Zcela specifickým materiálem jsou unikátní coververze, které kapelu provází od počátku kariéry: památná je například "Comfortably Numb" od PINK FLOYD, "Knockin' on Heaven's Door" Boba Dylana (mimochodem lepší jak originál) nebo "Confide in Me" od KYLIE MINOGUE, ale třeba i kousky od Jimiho Hendrixe či ROLLING STONES.

Dnes, kdy kapela v rámci vydavatelského průmyslu již více než neuvěřitelných šestnáct let fakticky neexistuje (naposledy vydala desku v roce 1993 a to šlo pouze o reedici raných singlů), je přesto pořád aktuální. Eldritch je považován za jednu z nejarogantnějších osobností, která kolem sebe rozšiřuje informační vakuum, jako když černá díra pohlcuje prostor. Ortodoxní fanoušci považují každý koncert této postgotické kapely za zážitek srovnatelný s obřadní mší, zatímco zvědavci nadávají na jejich nevyrovnanou úroveň, špatný vokál nebo infantilní chování.

Očekávání nejlepšího koncertu

Přes všechny překážky, neústupnost ze strany vydavatelských firem či spoluhráčů, které Eldritch z kapely vyhodil nebo se prostě před jeho nevypočitatelným despotismem rozutekli, THE SISTERS OF MERCY stále patří k nejslavnějším a nejvlivnějším rockovým formacím 80. a 90 let. 20. století. "Inspirovala se jimi řada dalších kapel – od SKINNY PUPPY přes německý metal až po například RAMMSTEIN", říká Borek Jiřík z koncertní agentury Charm Music. Ve výčtu nesmí chybět ani CRADLE OF FILTH nebo řada metalových kapel, které vytvořili coververze písní SOM. V České republice vystoupily "Milosrdné sestry" zatím třikrát: naposledy v roce 2005 na festivalu Love Planet, kde zahrály rozhodně nejlépe a to ve společnosti takových jmen jako NICK CAVE či SKINNY PUPPY.

1. dubna 2009 vystoupí THE SISTERS OF MERCY v pražském Divadle Archa. "Půjde o ojedinělý klubový koncert, který má ve srovnání s předcházejícími tuzemskými vystoupeními této legendy velmi omezenou kapacitu", říká Borek Jiřík. To nemusí být daleko od pravdy, protože na klubové scéně, z které ostatně počátkem 80. let v Leedsu vzešli, byli SOM vždy nejlepší. A je pouze na škodu, že z komerčních důvodů jim u nás byly vždy přisouzeny jen velké prostory s problematickou akustikou. Kapela, která za tu řádku let prošla celou sérií období a vln od punku, synth popu, hardrocku nebo rock'n'rollu či osobitého cyberpunku, se vyznačuje jedinečným stylem. Tvoří jej nezaměnitelné koncertní aranžmá vycházející ze skutečnosti, že SISTERS nikdy neměli živého bubeníka. Strojový rytmus bicího automatu zvaného odjakživa Dr. Avalanche, vyžaduje specifické nasvícení, pro všechny koncerty je tak příznačné nadužívání umělé mlhy, v níž se hudebníci doslova ztrácejí, aby se vzápětí vynořili skoro jako legendární pes Baskervillský. Tak jako v minulosti, je i dnes složení kapely tak půl na půl lidské i strojené, nebo spíše živé a strojové, protože jedinými stálými členy zůstávají nevypočitatelný Eldritch a plechový automat Dr. Avalanche. Bez příkras. Eldritch tak může dále v klidu a s čistým svědomím prohlašovat: "We are THE SISTERS OF MERCY. And we are rock'n'roll band…".

Oficiální stránky: www.the-sisters-of-mercy.com

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

No Time to CryJan Škop04.03.09 | 09:35:27
No Time to CryMiroslav Med04.03.09 | 11:33:00

Martin Jiroušek | 04.03.09

Zobrazit profil redaktora - Martin Jiroušek

Další články autora:

SKINNY PUPPY | 16.08.10
THE SISTERS OF MERCY | 08.04.09
THE SISTERS OF MERCY | 04.03.09
Tajemství Zlatého draka | 10.12.08
SKINNY PUPPY | 18.08.07

Všechny články

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube