Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

Lemmy Kilmister

Lemmy Kilmister

Narozen proto, aby žil!

"My jsme dělali přesně to, co se od nás čekalo, vymastit každej rok deset fláků a - kašlem na vás!"

Lemmy Kilmister

Ač je to k neuvěření, ale 65. let se dožívá jedna z největších ikon rockového světa narozená na štědrý den – Ian Fraser Kilmister (proslavený pod přezdívkou Lemmy). Zakládající člen skupiny MOTÖRHEAD, muzikant, který svým přístupem k hudbě a k životu ovlivnil nejednoho dalšího. Rockoví fanoušci o něm pějí ódy, doktoři se podivují nad tím, že se dožil tak vysokého věku.

Jak rock'n'roll porazil samotného Boha

Narodil se v rodině vikáře v Stoke on Trent, ačkoliv vyrůstá v duchovním prostředí fary, plném pobožného klidu, nelze hovořit o tom, že by byla klidná i jeho formující se povaha. Mladý Ian nemá v úmyslu svého otce na církevní dráze v žádném případě následovat. Kdyby nepoznal rock´n´roll, stal by se z něj nejspíše vážený businessmanem, chovatel koní koní a kdo ví, třeba i ...duchovní. Osud tomu ale chtěl jinak.

Jeho hudební začátky jsou spjaty s nejrůznějšími soulovými kapelami z Blackpoolu jako THE RAINMAKERS nebo THE MOTOWN SECT. Nespokojenost však Lemmyho donutila odjet do Londýna, kde přijímá angažmá v kapele OPAL BUTTERFLY a taky v ROCKIN' VICARS, s kterými zavítá v roce 1967 i do Československa. Pro mladého rebela je však hudební produkce těchto kapel příliš uhlazená, proto přijímá místo bedňáka u Jimiho Hendrixe, aby na vlastní oči viděl, jak se rodí hard rock. Na konci 60. let se stává jako protřelý rocker členem psychedelické party SAM GOPAL AND HIS DREAM, s kterými natočí i album "Escalator".

Počátky s HAWKWIND

V roce 1971 Lemmy dostane lano od psychedelicky-hardrockových HAWKWIND. Z kapely je vyhozen basista Dave Anderson, tak jeho kámoš Dik Mik, který v HAWKWIND hrál na klávesy, vidí jako nejlepší volbu dosadit ho na uvolněnou pozici. S ním prožil několika měsíční experimentování se speedem (droga známá jako Metamfetamin nebo též Pervitin, perník). Lemmy do skupiny nastoupí původně na 6 měsíců, jeho angažmá má však jeden malý problém - nevlastní baskytaru.

Vše ale nakonec rychle vyřeší a z původních 6 měsíců se stanou 4 roky. Poprvé uslyšíme Lemmyho basu v nahrávce "Silver Machine", kde si i zazpíval. Mezi známé patří též skladba "Urban Guerrilla" z roku 1973, jejíž klip v určitých zemích cenzurují dodnes. V roce 1975 se na B-straně singlu "Kings of Speed" objeví Lemmyho skladba "MOTÖRHEAD". V roce 1974 se Lemmy podílí jako hráč na sólovém projektu zpěváka HAWKWIND Roberta Calverta (umírá na infarkt v roce 1988).

Koncepční album nese název "Captain Lockheed and the Starfighters" a obsahuje i skladbu "The Right Stuff". V květnu 1975 je však Kilmister zadržen na kanadsko-americké hranici za přechovávání drog a v chládku si za to pobude několik týdnů. HAWKWIND však nemíní na Lemmyho čekat, tak si na turné vezmou náhradu. Po propuštění z vězení Lemmy odcestuje do Anglie, kde všem fanfarónsky oznamuje, že hodlá založit vlastní kapelu.

V červnu téhož roku tak spatří světlosvěta nová formace pod názvem BASTARD, na tlak producenta Douga Smitha se ale nechá přemluvit a kapelu přejmenuje na méně provokující název MOTÖRHEAD - slangový výraz pro speed, používaný v Americe.

Sex, drogy, rock'n'roll a ..zrození MOTÖRHEAD

Historicky první živé vystoupení MOTÖRHEAD proběhne v červnu 1975 v londýnském Roundhouse, kde kapela vystupuje společně s artrockovými GREENSLADE. Smith skupině zařídí nahrávací smlouvu u CBS a společné koncertní tour s BLUE OYSTER CULT. Mezitím se původní bubeník MOTÖRHEAD s kapely odporoučí a na jeho místo nastupuje Phil "Animal" Taylor. Skupina natočí debutové album s pracovním názvem "On Parole", ale zděšení bossové z CBS ho odmítnou po poslechu několika skladeb vůbec vydat. A tak to vzdá i původní kytarista Larry Wallis a na jeho místo nastupuje Eddie "Fast" Clarke. Kapela ještě chvíli hraje ve čtyřech, ale na konci roku 1976 už vystupuje jako trio na britském turné s HAWKWIND.

V roce 1977 vznikl na jejích londýnském koncertě záznam z jejích vystoupení, který se ale díky technickým problémům nevyvedl, proto label Chiswick Records nabídne Lemmyho partičce jako náhradu dva dny v jejích nahrávacím studiu na nahrání singlu. Skupina však za tu dobu stihne nahrát jedenáct skladeb, tedy přesně tolik pro legendární eponymní debut. Celé album otvírá kultovní skladba "Motörhead", kterou Lemmy složil ještě jako člen HAWKWIND. Kapela k tomu pilně koncertuje a její pověst se pozvolna začíná dostávat do podvědomí rockových fanoušků. MOTÖRHEAD na ně z jeviště chrlí jednoduchý, přímočarý, ostrý "bigbít", skutečně vycházející z klasického syrového rock'n'rollu, dávají si záležet na patřičné zvukové intenzitě, pořádné divokosti vystupování a stávají se rychle symboly rockového chuligánství. Mimo jeviště se pak Lemmy a jeho parta rozhodně nevyhýbá ženské společnosti, alkoholu a drogám, ani není nouze o nějakou tu rvačku. MOTÖRHEAD jsou prostě živel.

V roce 1979 pak skupina nahrává a vydají dnes již kultovní alba "Overkill" a "Bomber". Titulní "Bomber" ze stejnomenného alba nesmí chybět dodnes na žádném živáku. Díky nečekanému úspěchu vyjde v témže roce i, před čtyřmi roky natočený, (před)debut "On Parole". Nejzásadnější řadovka v historií MOTÖRHEAD ale vychází 8. listopadu 1980 a nese název "Ace of Spades". Desce se podaří vyšplhat na čtvrté místo anglické Top 20 - na tu dobu neslýchané. Album obsahuje takové pecky jako titulní "Ace of Spades", "Shoot You In The Back", "Fast And Loose" či totální nářez "We Are The Road Crew", zběsilá jízda končí skladbou "The Hammer". A je vymalováno. MOTÖRHEAD v doprovodu Weapon vyprodají čtyři dny po sobě Hammersmith Odeon. 27. června 1981 vychází živé album "No Sleep Till Hammersmith", jež se ihned stává jedničkou na britských ostrovech, na druhém místě figurují popoví STARS ON 45. Guinessova encyklopedie rockových hvězd uvádí, že "Ace of Spades" drží triumf v podobě nejhlučnější první pozice v britském žebříčku.

Rocková celebrita

Lemmy je na roztrhání, různí muzikanti jej zvou do svých projektů, třeba roku 1979 nahrál baskytara v coveru od SWEET "Ballroom Blitz", který punkeři THE DAMNED předělali, originál klip taktéž neušel cenzorům. O rok později Lemmy kývne na pozvánku do poprockového projektu THE YOUNG & MOODY BAND, kde na jednom pódiu vystupují ve skladbě "Don't Do That" i sestry Nolanovy. V projektu bubnuje skvělý bicman Cozy Powell, který zemře při autonehodě ve svém Saabu 9000 v roce 1998. Společný projekt MOTÖRHEAD a GIRLSCHOOL (jejich kytaristka Kelly Johnson umírá v roce 2007 na rakovinu páteře.) z roku 1981 vyprodukoval hitovku "Please Don't Touch" od JOHNNY KIDD AND THE PIRATES, singl dosáhne pátého místa na ostrovech. Po jednom alkoholovém večírku skončí po pádu ze schodů v nemocnici s četnými zlomeninami bubeník Phil Taylor a tak společný večírek s GIRLSCHOOL stihne jen jako zpěvák. V následujícím roce natočí Lemmy EP s další punkovou rebelkou Wendy 'O' Williams a to skladbu "Stand by Your Man" od Tammy Wynett. A taktéž Wendy už není mezi námi, v roce 1998 spáchala sebevraždu.

Lemmyho esquadra naštěstí pokračuje dál, MOTÖRHEAD natáčí jedno album za druhým. V roce 1982 ale kapelu opouští kytarista Eddie Clarke, kterého nahradí ex-kytarista THIN LIZZY Brian Robertson. Taktéž Phil Taylor v MOTÖRHEAD končí a na jeho místo nastupuje Pete Gill (ex-SAXON). Sestava MOTÖRHEAD se ale stabilizuje až příchodem kytaristy Phila Campbella v roce 1984, který vystřídá Skota Micka Würzel Burstona a Mikkea Dee (ex-King Diamond, DON DOKKEN) v roce 1991, který nahradí za bicími ztraceného syna Phila Taylora. V této sestavě funguje kapela dodnes.

V roce 1982 vydávají MOTÖRHEAD album "Iron Fist", kde zaujme především titulní "Iron Fist". O rok později vychází následovník "Another Perfect Day", kterou produkoval respektovaný Tony Platt (AC/DC, IRON MAIDEN atd.). Deska však nedosahuje zdaleka úspěchu předešlých alb, i když obsahuje takové perly jako "Shine" nebo "Got Mine".

Lemmy hitmakerem

Další album vychází až po třech létech, důvod zřejmý, neboť se. Lemmy soudí s nahrávací společností Bronze. Ta přistoupí k patřičným právním krokům a soudně znemožní na dva roky kapele cokoli vydávat a zákaz platí i na Lemmyho boční projekty. Přesvědčí se o tom, když se, co by zaujatý znalec žen, rozhodne natočit singl s devatenáctiletou britskou modelkou Samanthou Fox. V mezičase v roce 1984 vydávají MOTÖRHEAD rekapitulační počin "No Remorse", na kterém se objeví hitovka "Kill By Death" (ta sličná zpěvačka se jmenuje Moa Holmsten pocházející ze skupiny MELDRUM), která dosáhne jednapadesátého místa na ostrovech. Album vychází s laskavým svolením labelu Bronze, jelikož se jedná o skladby již dříve pod tímto labelem publikované.

A tak další řadová fošna MOTÖRHEAD vychází až 9.srpna 1986 u labelu GWR. Deska nese název "Orgasmatron" a pyšní se jako nejtvrdší a nejsyrovější album od dob "Ace of Spades". Obsahuje palby jako "Claw", "Doktor Rock" či "Ain´t My Crime". O rok později náslduje studiovka "Rock'n'Roll", kde zaujmou především razantní tracky "Eat The Rich", titulní "Rock´n´Roll", ale především hitovka "All For You". Nástupce "1916" přináší krom speedovky "I Am So Bad" taky skladbu "R.A.M.O.N.E.S." vzdávající hold punkové legendě. Roku 1992 vydávají MOTÖRHEAD album "March ör Die", na něm se objeví skladba "I Ain't No Nice Guy", tu Lemmy nazpíval spolu s Ozzy Osbournem. Na albu je taktéž skladba "Hellraiser", kterou zařadil i Ozzy na svou komerčně nejúspěšnější desku "No More Tears". Ta obsahuje i světoznámou baladu "Mama, I´m Coming Home", k níž napsal Lemmy text a zlí jazykové tvrdí, že za tento hit si vydělal více peněz, než za všechna alba MOTÖRHEAD dohromady.

Peníze ale Lemmyho nezkazí, rok co rok vydává s menšími přestávkami se svou družinou další a další alba a na každém se najdou hitovky, které stojí za povšimnutí. Namátkou "Sacrifice" (1995), "We Are MOTÖRHEAD" (2000), "Rock Out" (2008), "God Save The Queen" (2000) cover od SEX PISTOLS, "Broken" (1996), "Brave New World" (2002) nebo "Enter Sandman" (2000) od Metalliky, za kterou dostali MOTÖRHEAD cenu Grammy.

A Lemmy a ženy? To je nekonečný příběh. S Wendy 'O' Williams si vystřihl třeba skladbu "Jailbait" ("Ace of Spades") a s CHELSEA GIRLS skladbu "Somethin' Else", kde to "tanečně" rozbalila modelka, profesionální manželka celebrit a "herečka" Carmen Electra. Jubilejní desáté narozeniny oslavili MOTÖRHEAD velkolepě v Hammersmith Odeon Aréně a to stejnojmennou skladbou "Motörhead". V superskupině si krom současných a bývalých členů zahrál v rohu i basista Phil Lynott (THIN LIZZY), který rok na to umírá na celkové selhání organismu po nadměrném užívání drog a alkoholu. Stylově se na konci skladby objeví obrovský narozeninový dort, z kterého vyskočí slíčná striptérka. Jako další host vystoupí ostřílená Wendy 'O' Williams ve skladbě "No Class".

Žijící legenda

"Lemmy je žijící, pijící a šňupající legenda.” - David Grohl

Na své začátky u HAWKWIND si Lemmy zavzpomínal v Paříži, kde zahrál kultovní "Silver Machine". Pro svůj projekt PROBOT si David Grohl (FOO FIGHTERS, ex-NIRVANA) pozval Lemmyho, aby nazpíval skladbu "Shake Your Blood". A aby toho nebylo málo, tak s FOO FIGHTER si Lemmy vystříhl i song "I'll Be Your Sister", . David Grohl se zde vrací k bicím. V Letterman show si Lemmy zavzpomínal na své rock'n'rollové kořeny s hitovkou "Johnny B. Goode" od Chucka Berryho. A na závěr dvě největší metalové legendy - Lemmy Kilmister a METALLICA, si společně na jednom podiu zahráli song "Damage Case" (z alba "Overkill") a Metallika si jako přídavek na londýnském koncertě zvolila "Overkill" a "Too Late Too Late" (B-strana singlu "Overkill").

A že si Lemmy užívá života plnými doušky, dokazuje i loiňský počin "The Wörld Is Yours", skladba "Get Back In Line" dokonce už boduje v britském žebříčku. Takže dokud je Lemmy mezi námi, poctivý rock'n'roll určitě neumře.

Jiří Ručka

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 08.01.11

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube