Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Profily

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

Maniakální revolucionář rockové kytary

Uplynulo 40 let, kdy tento svět opustil největší rockový kytarista všech dob. Ačkoliv na něm pobyl jen 27 let, i za tak krátkou dobu se z něj přesto stala legenda. Jimi Hendrix se narodil 27. listopadu 1942 jako Johnny Allen Hendrix v Seattlu ve státě Washington černošskému otci Jamesi Allenu "Al" Hendrixovi a matce Lucille Jeterové - čistokrevné indiánce z kmene Cherokee, oba se živili jako profesionální tanečníci. Na podzim 1945 se však jeho rodiče rozcházejí, syna si bere do péče otec Al a přejmenovává jej na Jamese Marshalla Hendrixe.

Hudební samouk

Svůj první hudební nástroj, foukací harmoniku, dostává Jimi od otce ve čtyřech letech, poté následují housle. Proslul jako naprostý hudební samouk, neznal dokonce ani noty, natož něco o hudební teorii, ale získal obrovský dar od Boha - uměl hudbu vnímat. První zkušenosti s kapelou s názvem THE VELVETONES získává na střední škole, kde si piluje rock'n'rollové a rhythm'n'bluesové standardy. V roce 1961 Jimi odchází dobrovolně do armády, je zařazen k 101. výsadkové divizi, s níž uskutečnil pětadvacet úspěšných seskoků. Jeho vojenská kariéra trvala jen pouhopouhý rok, při jednom ze seskoků si poranil páteř a kotník, což znamenalo jediné - propuštění z armády ze zdravotních důvodů.

Po návratu z vojny se z Jimiho stává vyhledávaný studiový hráč, spolupracuje s takovými hvězdami jako jsou Ike a Tina Turnerovi, Sam Cooke, B.B.King či Little Richard, živě vystupuje v newyorském klubu Café Wha?. Rok 1966 se stal rozhodujícím a přelomovým pro jeho kariéru, počátkem léta dorazili do USA ROLLING STONES, aby zde odstartovali své další americké turné. Společně s nimi přicestovala i přítelkyně kytaristy Keitha Richardse, Linda Keith, která se čistě náhodou zatoulala na jedno Hendrixovo vystoupení s jeho kapelou Jimmy James and THE BLUE FLAMES. Z výkonů kytaristy nešetřila Linda nadšením a svůj objev doporučila baskytaristovi ANIMALS Chasu Chandlerovi, který se na Hendrixe zašel do Café Wha? podívat. I jemu Hendrixův svébytný styl učaroval, v klubu tehdy Jimi zahrál jako první skladbu "Hey Joe", následovala "Like A Rolling Stones" od Boba Dylana (Chas právě až díky Hendrixovi dokázal Dylanovu píseň interpretovat) . Chandlera zaujala především Jimiho práce s efektem feedback (zpětná vazba), struny využíval jednak horní, akordy zvýrazňoval na středních a hlavní melodii hrál na těch nejvyšších – a to vše současně. Chas nabídl Jimimu spolupráci a pozval jej do Londýna, ale jemu se za oceán moc nechtělo kvůli tamnější kytarové konkurenci. Nakonec odlétá za moře na podzim roku 1966.

The Jimi Hendrix Experience

Počátky pro mladého Jimiho nebyly vůbec lehké, hned první týden se s ním Chandler na smrt pohádal, protože studio, v němž pracovali, nedisponovalo odpovídajícími kapacitami - Hendrix jednoduše hrál nahlas jako šílenec. Chandler mu koupil zpáteční letenku do Ameriky a řekl mu, ať na všechno zapomene, nakonec se však usmířili a hudební dobrodružství pokračovalo nanovo. Začaly konkurzy na doprovodnou kapelu a hledání vydavatele. Na scénu vstupuje Mike Jeffrey, Chandlerův manažer z období ANIMALS, nyní jeho partner. Když se do konkurzu na post kytaristy do skupiny ANIMALS přihlásí Noel Redding, je odmítnut, ale Chas mu alespoň nabídne post baskytaristy do nově vznikající kapely Jimiho Hendrixe. Redding byl právě švorc, tak místo baskytaristy ihned přijal, ačkoliv nikdy předtím na tento nástroj nehrál. Nicméně po krátké zkoušce s kapelou (tehdy zahrnovala i klávesy) Hendrix řekl: "Skvělý. Ten kluk se mi líbí. Je to jednička." Místo bubeníka obsadil Mitch Mitchell - bývalá dětská hvězda televize BBC a trio se pojmenovává The Jimi Hendrix Experience. Premiérový koncert si odbude 1. října 1966 v pařížské Olympii jako předkapela Johnnyho Hallydaye.

První skladbou, kterou Jimi s novou kapelou nahrává v londýnském studiu, je "Hey Joe". Záhy se stane jedním z největších hitů Hendrixovy kariéry, skladbu složil americký hudebník Dino Valenti, ale oficiálně figuruje jako autor Billy Roberts, b-strana singlu obsahovala skladbu "Stone Free". S touto nahrávkou Chandler obchází různé gramofirmy, bohužel neúspěšně. Pak s Jimim jeden večer zajdou na koncert VIPS, s nimiž si Jimi v průběhu večera zajamuje. Všimne si ho Kit Lambert (manažer THE WHO) a jakmile ho spatří, málem zboří bar, jak se k němu žene se smlouvou v ruce. Slovo dalo slovo a odkoupil singl za tisíc liber. Za utržené peníze Chandler Jimimu zařídil větší nahrávací studio, aby zde hlasitě popustil uzdu svému hráčskému entuziasmu.

Are You Experienced?

Zde rovněž za šest dní vzniklo debutové dlouhohrající album "Are You Experienced?", jenž dosáhne v Anglii na druhé místo albové hitparády hned za BEATLES a jejich "Sgt. Pepperem". V USA se deska čtyřikrát stává platinovou, evropská verze alba obsahuje takové pecky jako "Foxy Lady", "Red House" či "Fire", za oceánem LP vychází navíc s bonusy "Purple Haze" a "The Wind Cries Mary". Následující evropské turné lámalo rekordy v návštěvnosti, avšak nastal nejvyšší čas, vrátit se zpět do rodné Ameriky. V červnu 1967 vystupuje Hendrix na Monterey Pop Festivalu, kde se doslova přes noc stane hvězdou největšího kalibru. Ohromil tamní publikum se svou ohnivou show, na konci skladby "Wild Thing" dokonce podpálí svého Stratocastera. Následuje turné s MAMAS AND PAPAS a THE MONKEES, ovšem konzervativní publikum nepřipravené na jeho progresivní hudbu Hendrixe vypíská, jako hlavní odpůrkyně se ukázaly pobouřené členky organizace "Dcery Americké Revoluce". A tak Hendrix pomalu získává pověst divokého rebela, jeho jméno se stává po obou stranách Atlantiku pojmem a symbolem nejen hudební revolty nastupující generace.

Axis: Bold As Love a Woodstock

V prosinci 1967 vychází v Evropě jeho druhé album "Axis: Bold As Love" (americká emise nastává až v lednu 1968). Deska sice nesklidí takový úspěch jako debut, přesto obsahuje kultovní pecky jako "Bold as Love" nebo "Wait Until Tomorrow". Následovník "Electric Ladyland" vychází 16. září 1968 v USA a 25. října v Evropě. Na albu se objevuje hudební skvost "Voodoo Child" a taky dylanovská "All Along The Watchtower" a počin se vyšplhal na čelo americké hitparády. Nicméně mezi Jimim a manažerem Chasem to začíná opět poněkud jiskřit. Jimi má stále větší problémy s užíváním drog, kterými ho zásoboval Chandlerův spolumanažer Mike Jeffrey. Žil nespoutaným životem, pořádal sexuální orgie, z klidného a otevřeného člověka se pomalu stával nekomunikativní introvert. A tak Chandler Jimiho opouští a odjíždí zpět do Anglie, následuje jej i baskytarista Noel Redding. 18. srpna 1969 Hendrix vystupuje na legendárním festivalu ve Woodstocku s narychlo poskládanou kapelou GYPSY SUN AND RAINBOWS, v níž se sešli mimo jiné jeho starý kamarád Larry Lee - druhá kytara, dále Bill Cox – baskytara, Juma Sultan - perkuse a Jerry Velez - bicí. Společně předvedli divokou kytarovou jízdu, nezapomenutelným způsobem zahráli "Voodoo Child", ale především "Star Spangled Banner". Hendrix dosahuje kariérního vrcholu.

Hendrix versus FBI i newyorská mafie

Později vystupuje s kapelou BAND OF GYPSYS, kterou tvořili Bill Cox – baskytara a Buddy Miles – bicí. S nimi natočil a vydal živák "Band of Gypsys" (vychází 25. března 1970 v Evropě a 12. června 1970 v USA). Po odchodu Chase Chandlera do Evropy se ujímá naplno manažerských otěží Mike Jeffrey. O tomto tajemném chlapíkovi se proslýchalo, že umí plynule rusky, v minulosti sloužil u britské tajné služby MI6, spolupracoval nejen s FBI, ale i s newyorskou mafií. Podle Hendrixe byl právě Jeffrey zapleten do jeho únosu. Vše údajně zinscenoval, aby jej pak před únosci zachránil. Navíc též Hendrixe ve velkém okrádal, slavný kytarista měl nárok jen na tříprocentní podíl ze zisku, zatímco Jeffrey si bral až šedesát procent. Na tyto nekalé praktiky Hendrixe upozorňovali všichni jeho známí.

3. května 1969 byl Hendrix zatčen na letišti v Torontě za přechovávání heroinu. Našel se u něj v zavazadle balíček s heroinem, navzdory faktu, že jej nikdy nebral (to, že kouřil hašiš nebo bral LSD, však nezapíral). Ještě téhož dne byl na kauci 10 000 dolarů propuštěn. Jeffrey chtěl Hendrixovi dokázat, že je pro něj nepostradatelný, a tak za něj kauci zaplatil, ale ve skutečnosti mu, dle vyjádření ostatních členů kapely, právě Jeffrey tento balíček s heroinem podstrčil. V té době se Hendrix veřejně hlásil k radikálnímu černošskému hnutí Black Panthers, doslova prohlásil: "Když přijdou Panteři na koncert, cítím je tam". A tisk utrochu nešťastně sdělil: "Jak Panteři jednou vyrazí do Washingtonu, tak to tam všechno vystřílí!" Hendrix Black Panthers podporoval i finančně. Jeffrey se stal jakýmsi přímým spojníkem mezi FBI a Hendrixem.

Jimiho záhadná smrt

1. září 1970 odlétá Jimi Hendrix do Londýna, aby zde projednal své další účinkování na hudební scéně. Během této mise se sešel mimo jiné s jazzovým producentem Allanem Douglasem, kterému prozradil, že mu v prosinci končí smlouva s Jeffreyem, kterou nehodlá prodloužit. Společnost Warner Bros a Mike Jeffrey nechali Hendrixe pojistit na dva miliony dolarů na jeho úmrtí, sebevražda se však na pojistku nevztahovala.

V Londýně se Hendrix pohyboval ve společnosti učitelky bruslení a dcery bohatého německého průmyslníka Moniky Dannemanové. Tato oddaná fanynka s ním byla i v den jeho smrti. Ta si Hendrixe našla 18. září 1970, dodnes je však zahalena tajemstvím. Výpověď Moniky Dannemanové je plná děr jak švýcarský ementál, dle její verze pili v osudný předvečer bílé víno. Jimi si údajně vzal dva prášky na spaní Vesperax, později Monika prohlásila, že se jich ztratilo devět. Takže podle ní spáchal Jimi Hendrix sebevraždu. V pitevní zprávě se ale uvádí, že se doslova utopil v červeném víně, našlo se totiž nejen v žaludku, ale i v plicích, přesto v krvi mu naměřili jen 20 mg alkoholu. V tomto případě jej musel někdo přidržet násilím a červené víno do něj jednoduše nalít. Co se stalo v hotelovém pokoji v osudný den, se již zřejmě nikdo nedoví. Monika Dannemanová si šla údajně koupit kolem desáté hodiny cigarety a když se vrátila, tak Jimi prý ještě slabě dýchal. Pak zavolala záchranku a společně se skomírajícím Jimim na ni čekala, aby následně odjeli do nemocnice. Ale když dorazili záchranáři do pokoje, nikdo, kromě již mrtvého Jimiho v něm nebyl. Policie však tyto muže nikdy nevyslýchala, uvěřila výpovědi Moniky.

Noviny po celém světě psaly, že se Hendrix udusil zvratky po nadměrném užití heroinu, ale ten nikdy nebral. Tuto lež vypustil do světa manažer Jeffrey, později se i on nepřímo přiznal Allanu Douglasovi, že má prsty v Jimiho smrti. Lidé, kteří o Hendrixově smrti věděli něco více, v následujících letech za záhadných okolností zemřeli. Devon Willsonová umírá po pádu z osmého patra v roce 1971, Mike Jeffrey zahynul při záhadném leteckém neštěstí v roce 1973 a Monika Dannemanová spáchala údajně sebevraždu v květnu 1996, těsně před tím, než měla otevřeně promluvit o okolnostech Jimiho skonu.

Jiří Ručka

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Lovemusic19.08.14 | 20:40:28

Nezávislý | 12.01.11

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube