Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

CRADLE OF FILTH - Heavy, Left-Handed & Candide

CRADLE OF FILTH - Heavy, Left-Handed & Candide

2001 AbraCadaver/Worldwidetribe Ltd

Na úvod musím říci, že se jedná o jedno z nejlepších hudebních DVD, které jsem zatím viděl. Perfektní kvalita, vynikající hudba, množství bonusů, animovaná menu a výpravný booklet.

Poněkud netradičně začnu bookletem - je osmistránkový, s podrobným tracklistem včetně bonusů, několik fotografií a dvoustránkový text, obsahující základní informace o kapele, historii, problémech s tričky i pár poznámek o obsahu DVD. Celý booklet je graficky velmi pěkně zpracován - v duchu "Bitter Suites To Succubi".

A co nás čeká po vložení DVD do přehrávače? DVD obsahuje krásná animovaná menu, plně v duchu celkového grafického stvárnění. Každá kapitola na DVD začíná krátkým Daniho vysvětlením, co uvidíme. Dani sedí před krbem, čte si Sherlocka Holmsa a kolem něj se pohybují krásné slečny - tyto záběry jsou černobílé, obsahují kazy (jakoby desítky let staré) a je slyšet vrčení staré promítačky. Prostě atmosféra starých horrorů - a horrorově-erotická image se line celým DVD (i tvorbou CRADLE OF FILTH).

Jako hlavní chod je záznam koncertu z dubna 2001, který byl vysílán i přes internet a díky tomu ho vidělo přes půl milionu diváků na celém světě. Po krátkém intru, během nějž se Dani plazí na pódium začíná "Lord Abortion" z desky "Midian", která se mi sice moc nelíbí, ale na živo je to mnohem lepší. Obraz je perfektní (byl snímán s tím, že bude vydán na DVD), plnobarevné záběry jsou střídány s monochromatickými (jakoby starý, zežloutlý film). Zvuk je také na vynikající úrovni. Po krátkém přivítání s diváky, během něhož Dani oznámí, že se natáčí žívák, zazní poněkud starší "Ebony Dressed For Sunset" a "The Forest Whispers My Name". Kamera si střídávě všímá všech hudebníků, nejvíce prostoru je samozřejmě věnováno Danimu, pobíhajícímu po pódiu. Jeho hlasový rozsah je neuvěřitelný - od hlubokého murmuru přes zpěv a šeptané pasáže, až po vysoký, jakoby štěkaný, blackový vokál. Změny (nejenom zpěvu) jsou vůbec pro symfonický black CRADLE OF FILTH typické - rychlé pasáže jsou střídány pomalými vyhrávkami. Ve většině písní je použit éterický vokál Sarah. Některé mezihry se prolínají s již známými horrorovými záběry, případně s grafikou v duchu artworku posledních desek.

Středně velký klub je slušně zaplněn a můžeme si všimnout, kolik pěkných holek přišlo... A kapela se všem divákům představuje ve vynikající koncertní formě.

Po vynikající "Cthulhu Down" následuje (pro mě) vrchol v podobě "Dusk And Her Embrace", bouřlivě aplaudovaná publikem. Po starší a syrovější "The Principle Of Evil Made Flesh" následuje "Cruelty Brought Thee Orchids", během které přicházejí na pódium poprvé tanečnice na chůdách, v maskách ďáblů, čímž celá šou graduje. Následuje "Her Ghost In The Fog", a "Summer Dying Fast", na jejímž konci je Dani přímo na pódiu podříznut. Tím končí základní set, na začátek přídavku čekáme při "Satanic Mantra". Následuje "From Cradle To Enslave" (první promo video) a na závěr "Queen Of Winter, Throned", opět doprovázená tanečnicemi.

Na živo působí CoF velice přesvědčivě, většina válů dostane úplně jiný náboj - ale je to především otázka zvuku, např. na festivalu v Lipsku 2001 byl příšerný zvuk, takže vystoupení CoF bylo jedno velké zklamání (pokud nepočítám tanečnice a jejich "lesbo" šou).

Playlist neopomíjí žádnou desku, a kupodivu je hodně místa (5 písní) věnováno prvním dvěma deskám, ale tímto turné propagovaná "Bitter Suites To Succubi" obsahuje právě mimojiné znovuvydané starší věci. Poněkud opomenuty jsou (bohužel) desky "Dusk..." a "Cruelty..."

První a nejdelší bonus je skoro hodinový dokument z turné. Takže uvidíme různé záběry z hotelů, tourbasu apod. Osobně mi moc nesedí sledovat různé popíjení, ničení hotelových pokojů, pokusy, jak se mění hlas po héliu apod, už sem to viděl na různých home-videech (ať už slavných kapel, nebo mých kamarádů). Pro někoho ale může být zajímavé, sledovat kapelu v soukromí a každopádně takovéto záběry kapelu zlidšťují. Mnohem zajímavější mi připadají záběry ze šatny (líčení, příprava nakoncert), krátké záznamy z dalších koncertů (často zajímavější než ty z Notthingamu - např. bičování skoronahých tanečnic) apod.

Dalším bonusem jsou klipy "Scorched Earth Erotica" a "Born In Burial Gown" - oba z desky "Bitter Suites To Succubi". První z nich je ve dvou verzích - oficiální a necenzurovaný (liší se v množství krve), jinak se jedná o typický klip - záběry na kapelu se střídají s krátkým příběhem, který obsahuje záběry z filmu "Cradle Of Fear". Druhý klip představuje CoF jako upíry, maskované za cirkusové umělce, a svádící jakýsi magický souboj. Myslím, že patří k těm lepším metalovým klipům.

Dále uvidíme "The Blair Twit Project" - osmiminutová variace na Záhadu Blair Witch, trailer k horroru "Cradle Of Fear" - záběry z tohoto filmu jsou použity v již zmíněném klipu "Scorched Earth Erotica" a "Gallery Of Grotesque" - krátké představení (cca 3 minuty) "Circus Of Horrors" - skupina artistů (fakír, tanečnice, plivači ohně apod.), kteří s CoF spolupracují na pódiové šou a na videoklipech.

Posledním bonusem jsou ukázky artworku a odkazy na web (DVD obsahuje DVD-ROM, takže pro tento bonus potřebujete počítač s DVD mechanikou a připojení na internet), kde si můžete stáhnout wallpapery na pozadí, nebo se přihlásit k odběru e-mailů od CoF. (Ale toto všechno seženete i na oficiálních stránkách CoF).

Takhle nějak si představuji správné DVD metalové kapely. Samozřejmě, pár připomínek mám (např. slabý DVD Rom), některé věci mi přebývají (např. "The Blair Twit Project"), jiné chybí (např. další klipy), ale to jsou jenom detaily. Sto procent jsem nedal jenom proto, že nic není dokonalé...


sestava: Dani Filth - zpěv, Paul - kytara, Gian - kytara, Adrian - bicí, Martin - klávesy, Robin - baskytara, Sarah Jezebel Deva - doprovodný zpěv
nahráno: Rock City, Notthingam, Saturday 14th, April 2001
čas: 160
země původu: Velká Británie
styl: melodic black
odkaz: www.cradleoffilth.com
tracklist:
1. Lord Abortion
2. Ebony Dressed For Sunset
3. The Forest Whispers My Name
4. Cthulhu Down
5. Dusk And Her Embrace
6. The Principle Of Evil Made Flesh
7. Cruelty BroughtThee Orchids
8. Her Ghost In The Fog
9. Summer Dying Fast
10. From The Cradle To Enslave
11. Queen Of Winter, Throned
Bonusy:
12. Sifting Through Filth - dokument z turné
13. Scorched Earth Erotica - videoklip
14. Born In A Burial Gown - promo videoklip
15. Cradle Of Fear - trailer k filmu
16. ...a další

Hodnocení

autor:

95 %

čtenáři:

83 %

hodnotilo: 4


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube