Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

MOONSPELL - The Antidote

MOONSPELL - The Antidote

2003 Century Media

Asi málokdo tušil, že po vydání debutu "Wolfheart" v dubnu 1995, se Portugalci MOONSPELL stanou jednou z nejrespektovanějších gothic metalových kapel a každé jejich album bude očekáváno s napětím. Nutno si však uvědomit, že svým nadmíru povedeným debutem, který se pro nespočet fans stal doslova kultovní záležitostí, si na sebe skupina nakladla záludnou past. Předně "Wolfheart" se stylově i hudebně odlišuje od další tvorby MOONSPELL, hlavně svou temnou, přírodně-erotickou sugestivní atmosférou, bohužel tuto kapitolu, prezentovanou ještě minialbem "Under The Moonspell" a projektem DAEMONARCH, se skupina rozhodla paralyzovat a svou produkci stočila směrem k mainstreamovějším gothic rockovým vodám. Roku 1996 prostřednictvím (opět velmi kvalitního) dílka "Irreligious" MOONSPELL ukázali svoji typickou tvář. Tudíž se tábory fans rozdělily na dvě skupiny, ta první se spokojí jen s prvotinou "Wolfheart" a nové směřovaní kapely jí zůstává lhostejné, ta druhá si ráda poslechne každé album MOONSPELL, ale neubrání se srovnáváním s prvními dvěma přelomovými deskami. A v tom tkví další problém, proč novinka (ale i předchozí kolekce "Darkness & Hope") získává spíše chladné hodnocení. MOONSPELL přišli na scénu relativně pozdě a rovnou s tak vyzrálým materiálem, jenž v té době působil poměrně neotřele, takže na rozdíl od svých stylově spřízněných kolegů u nich nezpozorujeme prakticky žádný vývoj a nepočítám-li hudebně vymykající se debut, jejich další směřování připomíná spíše hon na vlastní ocas. Ačkoliv dokáží MOONSPELL na svých albech docela překvapit, třeba jednou svým koketováním s popem a la DEPECHE MODE na "Sin/Pecado" (1998) či s agresivní elektronikou na "The Butterfly Effect", z komplexního hlediska si charismatičtí Portugalci svou tvář však našli již dávno, proto nelze očekávat nemožné, přesto i novinka v ledasčem překvapí.

Osobně miluji všechny alba této dark metalové skupiny a z mého pohledu u aktuální kolekce "The Antidote" rozhodně převažují pozitiva. Již předchozí deska "Darkness & Hope" byla předzvěstí návratu k temperamentnějšímu období desky "Irreligious", kterou charakterizují jednoduché riffy a díky výrazným klávesovým aranžím a charismatickému melodickému či agresivnímu zpěvu Fernanda taktéž konstantní temná aura se zapamatovatelnými pasážemi. Na "The Antidote" tuto reminiscenci zaregistrujeme v mnohem širším měřítku, tudíž tento materiál překvapí vitálním přitvrzením v souznění s metalovou syrovostí. Ovšem abyste neočekávali "Irreligious II", tak MOONSPELL přišli s některými inovacemi. Jednak upustili od rozmáchlých kláves, které byly na "The Antidote" použity spíše výjimečně (např. "Lunar Still"), navíc velmi rezervovaně (např. "A Walk on the Darkside"), prim převzaly typické moonspellovské kytary spolu s výraznou rytmickou sekcí. Velkou pozornost na sebe upoutají hlavně bicí Mikea Gaspara. Přestože se nejedná o žádné technické eskapády (právě naopak), jeho šťavnaté flirtování s až šamanskými rytmy, jaké jsme mohli poprvé slyšet ve skladbě "For a Taste of Eternity" z "Irreligious", nás provází celou deskou a dodává skladbám či mezihrám temný, magicko-rituální nádech. Určitě se vyplatí poukázat na hostujícího Fina Niclase Etelävuorio (jinak baskytarista AMORPHIS), kterého doporučil producent Hiili Hilesmaa, a bez váhání jeho techniku hry musím postavit výše oproti odevšímu Segiovi. Dále desku "The Antidote" charakterizuje, nejen již známé, střídání melodického a agresivního vokálu, ale taktéž jemných, katarzujících pasáží s těmi metalově syrovějšími. A věřte, že těch druhých jmenovaných si dosyta užijete.

Jak bývá u MOONSPELL zvykem, opět z celku vystupují nějaké ty hitovky. Mně se velmi líbí hned expanzivní otvírák "In and Above Men", bezpochyby nejnasranější skladba na desce. Pak třeba trojka "Everything Invaded", jejíž gradující začátek si může pěkně pohrát s vašimi nervy. Další hit jak řemen - "Capricorn at Her Feet". Ačkoliv se opět jedná o velmi přímočarou skladbu, její emociální náboj doslova zabíjí a to považuji za nejdůležitější aspekt hudby.

Ke zvuku desky opět nemůžu říci negativního slova. Výlety do finského Finvox se Portugalcům rozhodně vyplatily a dle mého soudu toto studio předčí i věhlasný sound z německého Woodhouse Studios (první tři desky). Taktéž práce ostříleného Hiili Hiilesmaa (HIM, SENTENCED, THEATRE OF TRAGEDY...) se na desce podepsala jen kladně.

Na úplný závěr bych jen upozornil, že limitovaná emise "The Antidote" obsahuje multimediální bonus a to soubor novel v původním jazyce z pera mladého portugalského autora José Luís Peixotoa, které se staly koncepčním podkladem alba.

sestava: Fernando Ribeiro - zpěv, Ricardo Amorim - kytara, Pedro Paixao - klávesy, samply, kytara, Mike Gaspar - bicí, host: Niclas Etelavuori - baskytara
produkce: Hiili Hilesmaa & MOONSPELL
studio: Finvox
čas: 54:34
země původu: Portugalsko
styl: gothic metal
odkaz: www.moonspell.com
tracklist:
1. In and Above Men
2. From Lowering Skies
3. Everything Invaded
4. The Southern Deathstyle
5. Antidote
6. Capricorn at Her Feet
7. Lunar Still
8. A Walk on the Darkside
9. Crystal Gazing
10. As We Eternally Sleep On It

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

84 %

hodnotilo: 14


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube