Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

OPETH

Více

Recenze

DIE APOKALYPTISCHEN REITER - Riders on the Storm

DIE APOKALYPTISCHEN REITER - Riders on the Storm

2006 Nuclear Blast

Už první riffy písničky "Friede Sei Mit Dir" z desky "Riders On The Storm" ihned evokují pěkně našlápnutý folk metal finských kapel KORPIKLAANI a zejména FINNTROLL včetně blackového řevu - finštinu však v tomto případě nahrazuje další tvrdý jazyk - němčina (i když v bonusové skladbě č. 14 se dočkáme téže písničky v anglickém provedení), a místo vyhrávky na harmoniku se objevuje piáno.

Ve druhé skladbě mi dochází jedna z podstatných věcí tohoto alba - skvělý zvuk. Co se mi taky vybavilo, tak nápadná podobnost refrénu titulní "Riders on the Storm" z jedním z našich světových hitů od mistra Bedřicha Smetany - část symfonické básně "Vltava" z cyklu "Má vlast". Jedna bokovější perlička: téma z Vltavy je převzato z české lidové písně "Kočka leze dírou", transponováno do mollové tóniny. Ale zpět k německým rytířům (tedy těm hudebním). Skladba zpočátku pěkně šlape, rychlé tempo střídá pomalá a pak střednětempá pasáž - svoji veselostí a hravostí mi to vzdáleně připomíná legendární německou punkovou kapelu DIE TOTEN HOSEN. Veselost umocnily i zvuky balalajky v části skladby. Opravdu skvělý nástup alba!

Třetí song je námořnický a má svoje kořeny někde za louží v Irské hospůdce. Jo - houslové party i tempo tohoto songu mi dávají vzpomenout na festival keltské kultury Beltine, pomalé pasáže (rovněž s housličkami, na které navazuje harmonika) také. Nezbývá než si s kapelou zpíval: "I'm the sailor …".

Následující "Der Adler" mi připadá jako tvrdší zábavový hard rock s jednou HC skákavou pasáží. Z tvrdšího soudku je úvod páté skladby (thrash/death), ovšem jen do okamžiku s word music pasáží s trubkami a etnickými bubínky - z alternativních vod se přesuneme do tvrdších vod metalových, které však vzápětí opustíme do pomalé klavírní vyhrávky (ale tím to ještě nekončí…). Hmm - dobře namíchaný mix stylů, však se taky skladba jmenuje "Revolution".

Rozvernou šlapavou píseň se zpěvným refreném "Wenn Ich Träume" střídá "Soldaten Dieser Erde" - melodický death metal s chorusovým refrénem spíše ze škatulky s označením "power". Inu, s Němci to nebylo nikdy jednoduché! Na řadu přichází pomalá pocitová instrumentálka - "In the Land of the White Horses", ve které se zvukově vyřádil klávesista, který ji namíchal ze zvuků klavírů, pianina, lesního rohu, syntezátorových smyčců a gradujících tympánů.

Devátá "Liebe" začíná pěknou akustickou kytarou, do které se přidají bicí, klavír a baskytara - bodejť by ne, když se zpívá o lásce. Představivost nás zavede do nějakého zapadlého německého baru těsně před zavíračkou, kde si posmutnělý "rytíř" vylívá srdce. A co by to bylo za vyznání, kdyby jej Němci řádně neokořenili nabroušenou elektrikou, dodávající tomuto pěknému ploužáku na potřebné naléhavosti.

Trubkovým entrez začíná další píseň, našlapaná "Schenk Mir Heut Nacht", ve které se kratičké pasáže s trubkou ještě objeví, stejně jako zpěvný refrén a střednětempá pasáž, vhodná k protřepání hlavy na koncertu.

Dvě následující písničky jsou spíše z kategorie melodického death metalu, byť si v "Himmelskind" bubeník zahraje i sypačky a refrén je spíše doomový, a " Feuer" (bonusová skladba je na CD v digipacku a na vinylu) je místy veselejší a refrén nemá s deathem moc společného.

Třináctá "Mmmh", uzavírající řadové CD, začíná jako pomalá výpravná skladba, aby se proměnila v náhul, která doprovází i zakončuje didjeridoo! No a nakonec druhá bonusová skladba "Peace May Be with You" - anglicky přezpívaná úvodní vypalovačka tohoto CD. Ja ja, gute arbeit herren !

DIE APOKALYPTISCHEN REITER jsou opravdu povedenými míchači různostylových pasáží, takže by možná nebylo od věci označení "crossover". Výborný zvuk, chytlavé pasáže i preciznost provedení jsou zárukou, že u tohoto CD se určitě nudit nebudete. A němčina zní na tomto CD rovněž dobře, i když ji rytíři občas prošpikují angličtinou. Neposledním kladem je vytvoření dobré nálady, což ale k tomuto stylu patří. Já si rozhodně na Brutal Assaultu 2007 tuto smečku ujít nenechám - myslím že v záplavě kapel, které to myslí "smrtelně" vážně, je takovéto zpestření potřeba!

sestava: Fuchs - zpěv, Volk-Man - baskytara, zpěv, Pitrone - kytara, Dr. Pest - klávesy, syntezátory, Sir G. - bicí
produkce: DIE APOKALYPTISCHEN REITER
studio: Principal Studios
čas: 48:22 (LE)
země původu: Německo
styl: crossover/metal
odkaz: www.reitermania.de
tracklist:
1. Friede Sei Mit Dir
2. Riders On The Storm
3. Seemann
4. Der Adler
5. Revolution
6. Wenn ich traume
7. Soldaten dieser Erde
8. In The Land Of The White Horses
9. Liebe
10. Schenk mir heut Nacht
11. Himmelskind
12. Feuer (bonus)
13. Mmmh
14. Peace May Be With You (bonus)

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

61 %

hodnotilo: 4


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube