Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

OCEANSIZE - Frames

OCEANSIZE - Frames

2007 Superball Music

čas: 77:03
země původu: Velká Británie
styl: post rock/progress

Při poslechu "Frames", třetí dlouhohrající desky britských OCEANIZE, můžeme sáhodlouze přemítat o tak lapidárním rozdílu mezi "normálním" rockem a post rockem. Ostatně v mém případě při poslechu tohoto alba vyvstávají až nietzscheovské filozofické myšlenky o přehodnocení všech hodnot. I rocková hudba se vyvíjí a jakkoliv nechci bagatelizovat význam art rockových veličin 70. let jako PINK FLOYD či RUSH, tak z objektivního hlediska lze konstatovat, že jejich tvorba již nepůsobí ve stínu jejich epigonů jako DREAM THEATER, PORCUPINE TREE, PAIN OF SALVATION či AYREON natolik novátorsky. A ačkoliv donedávna bych dal za tyto skupiny takříkajíc hlavu na špalek, musím uznat, že i jim se v současné době rodí "nebezpeční" pokořitelé.

Přestože donedávna jsem o kvintet OCEANSIZE ani nezavadil, až díky jejich desce "Frames" jsem napravil natolik kardinální rest. Již minulý počin "Everyone into Position" z roku 2005 skýtá význačný potenciál, nicméně zásadním způsobem nevyčnívá z řady podobně laděných význačných postrockových spolků. Teprve loňská "Frames" se svou emocionální intenzitou, rockovou živelností a hráčskou ekvilibristikou doslova dere na povrh.

Pokud v případě ryze progresivních skupin jejich poslech vybízí ke kontemplaci o hráčských výkonech či produkci, v případě skupin jako OCEANSIZE nahlížím na jejich hudbu z čistě komplexního hlediska. Podobně jako řadový divák nepřemýšlí při sledování nějakého kvalitního filmu nad pojmy jako herecké výkony, výprava, scénář či režie a nechává se jen čistě unášet na vlnách vlastních emocí, stejně tak činím při poslechu CD "Frames". Tato deska je pouze a jedině o emocích. Fakt, že toto hudební dílo vzniklo též s důrazem na brilantní hráčské výkony, krystalickou produkci a rafinované aranže sice velmi oceňuji, ale z praktického hlediska při poslechu jednoduše ignoruji.

OCEANSIZE jdou mnohem dále: tam, kde např. DREAM THEATER ještě kladou značný důraz na ekvilibristické vyznění, tak naši Britové se vznášejí kdesi v astrálních výšinách. Též v porovnání s "konkurenčními" postrockovými spolky OCEANSIZE vycházejí jako vítězové, neboť krom všech atributů tohoto stylu přicházejí ještě s dalším benefitem - již výše zmiňovanými excelentními hráčskými výkony a důraz na rafinované riffy, celkově jejich hudba působí sofistikovaněji.

"Frames" patří mezi dokonale nepředvídatelné počiny. Podobně jako v případě sice stylově odlišných, ale v jádru kompatibilních BETWEEN THE BURIED AND ME, veškerá hudební neuchopitelnost či exaltovanost pramení z muzikantů naprosto nenuceným a dokonale přirozeným způsobem. V případě OCEANSIZE rozhodně doporučuji zapomenou na jakékoliv hudební škatulky, žánr post rock se zdá dle mého názoru všeříkající, v tom smyslu, že skupina se snaží v rockovém teritoriu objevovat nové horizonty.

Místy znějí OCEANSIZE jako inteligentní pop-rockový mainstream s minimalistickými klávesovými postupy ("Commemorative 911 T-Shirt"), aby v zápětí bez varování vyrukovali s nefalšovanými progovými riffy. A když už si myslíte, že jste narazili na zlatou žílu, na vše předchozí zapomeňte, neboť přichází opus magnum "Trail of Fire". Tolik nápadů, kolik se v této kompozici nakumulovalo, by bohatě stačilo na celé řadovky jiných neméně význačných progresivních interpretů. Ano, OCEANZISE jsou droga, doslova pulzuje v mém mozku. Kytary znějí tak neskutečně chytlavě a přitom nesmírně "progy". Klávesy mají protentokrát parametry nefalšovaného "symfoňáku" a do toho vstupuje originální, flegmatický a přitom temperamentní Vennartův zpěv. Ambiciózní nasazení věru neupadá, v následující "Savant" hrají prim rozhodně klávesy, které tentokrát skvěle suplují smyčcový orchestr.

OCEANZISE dokáží být i mistry dokonalých zádumčivých nálad, za jakou by se nemusela stydět žádná doom metalová partička. Důkazem budíž nejen mega melancholická "Only Twin", ale především mrazivá tryzna "An Old Friend of the Christies". Ultrapomalé tempo bicích podpořené funebrálními varhanami nechá zavzpomínat na finské SKEPTICISM, aby se posléze skladba přetavila v absolutní bezvýchodnou panychidu jak vystřiženou z partitury amerických depresivních bohů NEUROSIS.

Pokud jsem doposud mluvil o OCEANSIZE jako o rockové kapele, musím zdůraznit, že hudebně skupina tíhne též k metalu. Důkazem jest předposlední "Sleeping Dogs and Dead Lions", určité postupy evokují avantgardnost jistého pana Townsenda. Závěr patří "odpočinkové" "The Frame", v níž skupina opět inklinuje k mainstreamu stejně jako v úvodu - pomyslný kruh se uzavírá. Vlastníci limitované edice zajisté ocení progresivní experiment "Voorhees".

OCEANSIZE je ryzí poslechovka pro audiofily, sofistikovaná hudba pro otevřené a velmi náročné posluchače. Jedná se o přesný opak konzumního rock / popu, jaký známe z komerčních médií. Po poslechu "Frames" možná nastane menší inventura ve vaši CD sbírce i u vás. Všechny hodnoty přehodnotit!...

sestava: Mike Vennart - zpěv, kytara, Gambler - kytara, klávesy, Steve Durose - kytara, Steven Hodson - baskytara, klávesy, cymbal, Mark Heron - bicí a perkuse
produkce: Chris Sheldon
odkaz: www.oceansize.co.uk
tracklist
1. Commemorative 9/11 T-Shirt
2. Unfamiliar
3. Trail of Fire
4. Savant
5. Only Twin
6. An Old Friend of the Christy's
7. Sleeping Dogs and Dead Lions
8. The Frame
9. Voorhees (bonus track)

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

89 %

hodnotilo: 11


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube