Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

KATAKLYSM - Prevail

KATAKLYSM - Prevail

2008 Nuclear Blast

Mezi nejznámější deathmetalové bandy pocházející ze zámořské Kanady patří dozajista dvě veličiny, které se pohybují na scéně již pěknou řádku let. Ve standardních intervalech vydávají s téměř neměnným zvukem desku za deskou a udržují si slušný zástup fanoušků na všech kontinentech. První z oněch dvou kapel se nazývá CRYPTOPSY a v letošním roce vydala album, které výše zmiňovaný status může docela slušně změnit. Kapela by mohla podle ohlasů z tábora fanoušků o velkou část příznivců přijít a odvážný krok se mohl s aktuální deskou stát krokem osudným. Ti druzí a mnohem slavnější pánové se jmenují KATAKLYSM a novinková deska nese název "Prevail".

Kapela se stala kultovní díky deskám v první polovině devadesátých let, na kterých do sebe umně mixovala deathmetal, který místy zabíhal až do grincoru či brutaldeathu. V druhé polovině let devadesátých stagnující stylový vývoj KATAKLYSM a částečný příklon k thrashmetalu předznamenal ztrátu části fanoušků a kapelu už mnozí řadili mezi rezavějící stroje. Celkový úpadek vyvrcholil deskou "Victims of This Fallen World" a "The Prophecy". Změnu v nastoleném trendu přineesly až dva poslední záseky v diskografii. První z nich se jmenoval "Serenity in Fire" s hitovkou "As I Slither", která se stala jakousi typickou ukázkou novodobé podoby KATAKLYSM. Druhý z nich je dva roky starý počin "In the Arms of Devastation", který se stal asi nejúspěšnějším novodobým počinem KATAKLYSM.

Tvorba na posledních dvou deskách se stala pilířem i pro desku aktuální a ta jen dál rozvíjí styl nastolený před patnácti lety, renovovaný před roky čtyřmi. KATAKLYSM jsou mistry střednětempého deathmetalu s důrazem na silný refrén, doplněný o snadno zapamatovatelný opakující se kytarový riff. Hlavní mozkem celé kapely je kytarista Francois Dagenais a ze struktury písní je to velmi dobře znát. Kytara dostává v tvorbě KATAKLYSM nejvíce prostoru a skvěle doplňuje typický growling Mauricia Iacona. Dalším nezaměnitelným prvkem jsou bicí Marka Duhamela, který se pro své, dnes již tradiční použití kopáku kdysi zařadil mezi nejuznávanější deathové bubeníky. Ten spolu s baskytaristou Stephanem Barbem tvoří pevný základ, na kterém je postavena zmiňovaná hradba riffů, skvěle doplněná zpěvem mistra Iaconea.

Kapela se od předchozí desky změnila ve své tvorbě pouze o malý kousek a logicky se snaží vypilovat to, co bylo nastoleno na dva roky staré "In the Arms of Devastation". Snaha o větší melodičnost a poslouchatelnost se bohužel projevila na ztrátě agrese a drajvu celé desky. Ve střednětempých pasážích a refrénech téměř všech písní se místo gradování atmosféry a erupce energie nachází sice melodický, ale naprosto nudný refrén. Nejlepším důkazem jsou tomu skladby "Blood in Heaven", "Taking the World by Storm" nebo "The Chains of Power". Nic nezachraňuje ani následný přechod k brutálnějším kytarám, které jou zde zvukově dost otupělé a místy se míjí účinkem. V písni "The Vultures Are Watching" se kapela zvukově vzdaluje od deathmetalu až k vikingskému heavy/deathmetalu typu AMON AMARTH a i v něm se cítí až moc pohodlně a působí nezáživně. Celá deska se nese v podobném duchu a na žádné z desíti skladeb nedochází k odklonu od zaběhaného stylu a moment překvapení byste hledali jen těžko.

Celkově se však nejedná o žádný propadák, spíše jde o srovnání s předchozími deskami, které dopadá pro "Prevail" bohužel nepříznivě. Přijde mi, jakoby KATAKLYSM dosáhli určitého bodu spokojenosti a v něm se snaží udržet. Bohužel to vypadá, že od něho budou muset brzy opustit. Styl, s nímž přišli na dvou předešlých deskách, je pro kapelu vyčerpaný a je čas se posunout opět o kus dál. To bohužel není problém jenom KATAKLYSM, ale většiny velkých kapel, kterým se podařilo dosáhnout díky nějaké desce velkého úspěchu. V nejlepším by se mělo přestat, aby bylo zachováno kouzlo původního a měla by nastoupit snaga udělat krok dál. Ten se KATAKLYSM bohužel s deskou "Prevail" udělat nepodařilo a těžko si představuji, že bych si "Prevail" pustil i někdy v budoucnu.

sestava: Stéphane Barbe - byskytara, Jean-François Dagenais - kytary, Max Duhamel - bicí, Maurizio Iacono - zpěv
produkce: Jason Suecof
studio: SubSound Studios
čas: 44:38
země původu: Kanada
styl: death
odkaz: www.kataklysmrocks.com, www.myspace.com/kataklysm
tracklist:
1. Prevail
2. Taking the World by Storm
3. The Chains of Power
4. As Death Lingers
5. Blood in Heaven
6. To the Throne of Sorrow
7. Breathe to Dominate
8. Tear Down the Kingdom
9. The Vultures Are Watching
10. The Last Effort (Renaissance II)

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

73 %

hodnotilo: 27


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

detak21.07.08 | 23:44:59

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube