Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

KEITH CAPUTO - A Fondness for Hometown Scars

KEITH CAPUTO - A Fondness for Hometown Scars

2008 Suburban

Tak jsme se zase dočkali dalšího alba našeho malého velkého muže jménem Keith Caputo. Po minulém velice podařeném počinu byl jistě každý, kdo má rád jeho smutnou tvorbu, zvědav, čím překvapí tentokrát. Hned ze začátku musím říct, že album je ještě intimnější a smutnější než to předešlé, i když se zdálo, že to ani není možné.

Když se hudebník známé kapely rozhodne vydat na sólovou dráhu nebo ji souběžně udržovat, musí mít proto opravdu dobrý důvod. Najdou se taková sólová alba hudebníků, která zní jako tvorba jejich domovských kapel, ovšem bez potřebné chemie. Keithovi se v jeho sólové kariéře povedlo naprosto odlišit od tvorby LIFE OF AGONY. Platí to též o aktuální nahrávce?

Začíná se jak jinak než smutně. "Crawling" disponuje silnými melodiemi, které možná trochu sráží sladký refrén, ale jako celek díky výborným aranžím podtrhujícím melodie skaldba funguje dokonale. Náladu záhy vylepší "veselejší kus" ve středním tempu "In December" (navzdory textu "vše bude v pořádku, tak si přisedni k ohni" se nejedná o žádnou trampskou písničku, na to pozor). Jako pěst na oko tohoto klidného alba dopadá "Troubles Down". Zní jako LIFE OF AGONY bez LIFE OF AGONY. Tuto písničku si měl Keith schovat spíše na nové album své domovské kapely. Není špatná, ale v rámci kompromisů postrádá potřebnou údernost. Zklidnění nevýraznou písní "In This Life" trvá do doby, než si člověk přečte její text. Když je někdo zneužívaný, vždy ho to poznamená na celý život, nejenže za sebou pálí ložnice a zakrývá zrcadla, ale chce často spáchat sebevraždu. "Sharon, buď holčičko silná, se mnou jsi v bezpečí. Hlavu vzhůru. Nedovol podlehnout sobě samé".

Následně se dočkáváme jednoho z vrcholů alba "Nothing to Lose" - s textem "odhal se, nemáš co ztratit" přichází skvěle vystupňovaná skladba. Kdyby tohle hráli v rádiích, tak by měl Keith své koncerty vyprodané hodně dlouho dopředu. Možná je dobře, že tomu tak není, protože takhle na koncerty chodí lidi ne proto, že to je módní, ale protože ví, na co jdou. Díky tomu, co umí Keith opravdu dokonale, baladám, které chytnou za srdce, setrvá album se "Sad Eyed Lady" na vrcholu.

Ani kytarové věci nebyly Keithovi nikdy cizí, což prokazuje i zde se "Silver Candy" - "prodej mě, abych se vytratil. Prodej mé slzy, oči, paměť i úsměv". Do minulosti se vracíme díky znovu nahrané "Got Monsters", která se objevila na druhém sólovém albu "Perfect Little Monsters" (2003) i následné živé desce "Live Monsters" (2004). Před finišem se ještě pomalu rozjedeme: jako předzvěst je zde nejdříve houpavé tempo "Son of a Gun" ("jsem všivák, vše co jsem kdy chtěl, byl někdo, komu bych mohl věřit"); pro následnou "Devils Pride" pak platí to samé, co pro "Troubles Down". Píseň na podobném základu se pro Caputovo sólové album jeví jako zbytečná.

Vylepšení pocitu z alba zajistí "Bleed for Something Beautiful", která jako by z pera vypadla Davidu Gilmourovi (hlavně díky té kytaře), když tvořil své poslední sólové album. Krásná věc na rozloučenou i díky jemné trubce, o kterou se zde postaral Flea (RHCP). "Budu krvácet pro něco překrásného, budu krvácet pro tebe."

Musím se upřímně přiznat, že jak mám tvorbu Keitha Caputa rád, tak mě na první poslech tento kus jeho v diskografii příliš neoslovil. S postupem času jsem si k němu ale dokázal najít cestu. Caputo si drží svůj vysoký standard, byť na "Heart's Blood on Your Dawn" tentokrát nemá. I tak budou fanoušci spokojeni. Dostali to, co čekali. A navíc i dvě podle mého zbytečné písně v duchu jeho domovského uskupení.

sestava: Keith Caputo - zpěv; Jochem van Rooijen - bicí; Michiel Rietveld - baskytara, akustická kytara, Marcel Singor - elektrická kytara, akustická, nashville a slide kytara, hosté: Zac Rae - piáno, wurlitzer, hammondky, sk1, mellotron, Gerry Leonard - elektrická kytara, Craig Ross - elektrická a akustická kytara, Gaby Moreno - doprovodný zpěv ("Crawling"), Vincent Jones - klávesy ("Sad Eyed Lady, Got Monster"), Flea - trumpeta ("Bleed for Something Beautiful)" Vanessa Freebairn-Smith - violoncello, Martyn Lenoble - doprovodná baskytara, kytary, klávesy
produkce: Martyn Lenoble
studio:¨Full Kilt Studio, Satellite Park Studio, New King Sound Studio
čas: 49:51
země původu: USA
styl: pop rock
odkaz: www.keithcaputo.com
tracklist:
1. Crawling (A Fondness for Hometown Scars)
2. In December (Beyond Our Grasp)
3. Troubles Down (Attic Crawlspace)
4. In This Life (Wake Up And Smell the Dead Bodies)
5. Nothing to Lose (X-ray Illusion)
6. Sad Eyed Lady (The Pressure And Need for Release)
7. Silver Candy (Shivering Leafless & Hollowed-out)
8. Got Monsters (I No Longer Exist)
9. Son of a Gun (Jail Face)
10. Devils Pride (Forever in Transition)
11. Bleed for Something Beautiful (Turquoise Bloodline)
12. Society’s Deep Sleep (Meat Stink)

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

88 %

hodnotilo: 14


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube