Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

SOULFLY - Conquer

SOULFLY - Conquer

2008 Roadrunner Records

Na světě snad není metalového fanouška, o kterého by se nějakým způsobem neotřela tvorba Maxe Cavalery. Tvorba tohoto chlapíka, který poslední dobou připomíná spíše pralesního muže než jednu z nejvlivnějších osobností scény, se dotkla všech generací přívrženců tvrdé hudby. Za dlouhá léta, která na výsluní zatím strávil, si stačil vybudovat svůj nezaměnitelný skladatelský styl, zvuk a samozřejmě i postoj k různým nadnárodním, sociálním a politickým otázkám. Myšlenky do světa šíří zejména v rámci svého zaběhaného působiště SOULFLY a se střídavými úspěchy se snaží o křížení extrémního metalu s jeho národní hudbou, potažmo world music.

Vzájemnou kombinací těchto dvou zdánlivě nesourodých stylů se proslavil už před mnoha lety se SEPULTUROU a od té doby se jeho tvorba ubírá s mírnými odbočkami stále stejným směrem. Postupem času do této hudby začal čím dál více zakomponovávat prvky tradiční hudby různých národů z celého světa a jeho počiny se začaly odklánět čím dál víc od klasické tvorby pozdní SEPULTURY a raných SOULFLY, tedy od období, kdy zažíval svůj největší úspěch. S posledními deskami "Dark Ages" a "Prophecy" však sklidil u kritiky i fanoušků menší ovace, než tomu bylo u první "Soulfly" nebo dvojky "Primitive". Důvodů, proč tomu tak bylo, je více: časté personální změny uvnitř kapely, vydávání desek v krátkých dvouletých intervalech a také odklon k méně metalovému pojetí hudby. Reakcí ze strany Maxe Cavalery byly čím dál častější zmínky o možném setkání obou znepřátelených bratrů Cavalerů ve společném projektu. Stačilo několik měsíců a vše se stalo skutečností. Staré křivdy byly zapomenuty a pod názvem CAVALERA CONSPIRACY oba bratři předvedli, že hudba, se kterou před více než deseti lety psali dějiny, jim stále není cizí. Možná to byla právě deska "Inflikted", která nakopla Maxe Cavaleru k tomu, aby i se svými SOULFLY vydal znovu desku překypující energií a hráčským entuziasmem.

Novinka "Conquer" vychází několik měsíců po "bratrské konspiraci" a na první poslech je znát, nakolik se Max Cavalera nechal CC ovlivnit. K přitvrzení došlo už na předchozí desce "Dark Ages", ta ale narozdíl od aktuálního počinu nebyla tolik vyrovnaná a našla se na ní spousta zbytečných momentů, které ji činily zbytečně dlouhou a nedoposlouchatelnou. Druhým aspektem, který "Conquer" povyšuje nad předešlé počiny, je jeho hitovost, která jde ruku v ruce s velkým nadšením a nasazením, které Cavalera v posledních letech postrádal. Na studiových počinech a hlavně na koncertech, které jsem měl možnost zhlédnout, působil hodně unaveně a bez energie. Na nové desce naopak budí o dost mladší a svěžejší dojem. Často diskutovaným člověkem v sestavě SOULFLY je kytarista Mark Rizzo, kterému angažmá v CC pomohlo a vedle bratrů Cavalerů konečně dospěl k tomu, aby předvedl pořádnou thrashovou rubanici i ve své domovské kapele. Deska je doslova nabita snadno zapamatovatelnými riffy, které společně s klasickým Maxovým frázováním útočí nekompromisní silou. Mezi ty nejtvrdší záseky patří "Rough", "Fall of Sycophants“ nebo "Warmageddon". To jsou tři skladby, které by toto album mohly nejlépe reprezentovat a charakterizovat. Všechny ostatní jsou jim rovny, přičemž každá z nich je natolik osobitá, aby mohla těm druhým konkurovat, ale zároveň je a nepřevyšovat.

S každým poslechem baví jiná píseň. Do velké míry to mají na starosti pro SOULFLY tradiční přechody z tvrdších pasáží do atmosferičtějších. Ty na této desce netvoří žádné "za-každou-cenu-world-music-vsuvky", ale obyčejné pasáže různých rockových stylů, které do metalu přece jenom sedí lépe než například balkánská dechovka. Ať už je to ve "Blood, Fire, War, Hate" jazzrock, v "Doom" reggae, v "Paranoia" tribal nebo v "Rough" chillout pasáž podbarvená elektronikou, vždycky se jedná o naprosto přirozenou součást písně, kterou tak dobarvuje a povyšuje.

Myslím, že tímto počinem si SOULFLY spravili reputaci jak u kritiky, tak u řady svých fanoušků, kteří jsou v poslední době tvorbou Maxe Cavalery možná trochu přesyceni. Většího ohlasu by se kapele možná dostalo za předpokladu, že by desku vydala delší dobu po společném projektu obou bratrů. Toto album je hudebně o mnoho výše než kritikou přeceňovaná deska "Inflikted", a dostává se mu mnohem menší pozornosti hudební veřejnosti, než by tomu bylo ve výše uvedeném případě. Takhle "Conquer" vypadá jako další obyčejná deska SOULFLY, ale opak je pravdou!

sestava: Max Cavalera - zpěv, kytara, Marc Rizzo - kytara, Bobby Burns - baskytara, Joe Nunez - bicí
produkce: Andy Sneap
studio: Bobby Burns' Studio
čas: 57:20
země původu: USA
styl: tribal metal
odkaz: www.soulflyweb.com, www.myspace.com/soulfly
tracklist:
1. Blood Fire War Hate
2. Unleash
3. Paranoia
4. Warmageddon
5. Enemy Ghost
6. Rough
7. Fall of the Sycophants
8. Doom
9. For Those About To Rot
10. Touching the Void
11. Soulfly VI

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

78 %

hodnotilo: 25


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Mike23.01.09 | 22:23:37

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube