Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

NAPALM DEATH - Time Waits for No Slave

NAPALM DEATH - Time Waits for No Slave

2009 Century Media

A už je to tady zase! Borci z NAPALM DEATH proměnili svou nezničitelnou hudební invenci v další černou placku – tentokráte s názvem "Time Waits for No Slave", která oficiálně vychází ve většině evropských zemí 26. ledna 2009. Kdo by se ale nemohl dočkat, může si už 23. ledna zajet k sousedům do Rakouska či Německa.

Baskytarista Shane Embury v rozhovorech během příprav tohoto CD avizoval posun oproti poslednímu "Smear Campaign" a sliboval opět velmi rychlé album s vícero překvapivými momenty, drobnými experimenty a kytarovými disharmoniemi. I zpěvák Barney potvrdil více experimentování u vokálních partů. A jaká je skutečnost?

Novinka "Time Waits for No Slave" je skvělým pokračovatelem nářezovějších a rychlejších počinů "The Code Is Red, Long Live the Code" (2005) a "Smear Campaign" (2006). Od posledních desek toto dílo nevybočuje tolik, jak tomu bylo svého času u deathového "Harmony Corruption" (1990) či techničtějších "Diatribes" (1996) a "Inside the Torn Apart" (1997). Přesto jsou změny markantní. Ke "klasickým" těžkotonážním, valivým i rychlostí drtícím riffům přibylo hodně k pogu svádících pasáží a rovněž dost úseků střednětempých a náležitě emotivních. S nadsázkou tak lze toto album označit za velmi "taneční", žádný tvrdší punk ve stylu EXPLOITED ale nečekejte.

Avizované experimentování s hlasem ve stylu skladby "Morale" ze "Smear Campaign" je znatelné zejména v páté kompozici "Time Waits for No Slave", vrstvení různých hlasových poloh si užijeme v techničtější "Fallacy Dominion" a ke konci "Downbeat Clique". Techničtější pojetí metalu nás čeká i v šesté skladbě "Life and Limb", ve které nechybí zpěvný a téměř punkový refrén s vícezpěvy. Hodně povedené a líbivé jsou i thrashovější střednětempé a notně impulzivní pasáže v "On the Brink of Extinction", "Feeling Redundant", "Passive Tense" (obsahující v úvodu i zvukovou koláž) i v závěrečné "De-evolution Ad Nauseum".

Ve třetí skladbě "Work to Rule" se pro změnu místy odráží působení Dannyho a zejména Shanea v blackovějších ANAAL NATHRAKH. Překvapení v podobě kytarového sóla v punkové pasáži zase čeká v předposlední kompozici, ve které je obsaženo nejvíce hudebně stylových změn – přesně jak nastínil Barney: "Snažili jsme se do jedné skladby nacpat co nejvíce vlivů, emocí. Prostě udělat z každé skladby takový malý průřez tvorbou NAPALM DEATH, aby si na své přišli opravdu všichni". Podle mého názoru se tuto myšlenku v pohodě daří realizovat.

NAPALM DEATH svým dalším hudebním zářezem opět dokazují své výsostné postavení mezi extrémními kapelami, a i když je album více "skočné" než brutálně rychlé, nic to nemění na jeho síle, atmosféře a jasnému a originálnímu rukopisu. Nesporná a stále udržovaná kvalita, neutuchající hudební vitalita, žádný strach z experimentování s novými postupy či stylovými změnami – to vše dělá z NAPALM DEATH opravdovou žánrovou legendu (i když jí jsou již mnoho let). A ta v poslední době dokazuje, že rozhodně nemíní žít z minulosti, ale jde dál a své postavení dokazuje dalšími a dalšími špičkovými deskami. A v celém současném hudebním světě si nevybavím nikoho, kdo by se v tomto NAPALM DEATH vyrovnal. Hudební rok 2009 nemohl začít lépe!

sestava: Mark "Barney" Greenway – zpěv, Shane Embury – baskytara, Mitch Harris – kytara, Danny Herrera – bicí
produkce: : Russ Russell a NAPALM DEATH
studio: Parlour Studios a Foel Studios
čas: 50:13
země původu: Velká Británie
styl: grindcore
odkaz: www.napalmdeath.org, www.myspace.com/napalmdeath
tracklist:
1. Strong-arm
2. Diktat
3. Work to Rule
4. On the Brink of Extinction
5. Time Waits for No Slave
6. Life and Limb
7. Downbeat Clique
8. Fallacy Dominion
9. Passive Tense
10. Laurency of the Heart
11. Procrastination of the Empty Vessel
12. Feeling Redundant
13. A No-sided Argument
14. De-evolution Ad Nauseum

NAPALM DEATH zase jednou odmítají vnímat grind jako "sranda žánr" a v návaznosti na předcházející drtivé desky tlačí posluchače do kouta, probouzejí v něm nutkání rozbíhat se proti zdi a nadto ještě servírují nekompromisní poselství. NAPALM DEATH zase jednou prokazují, že jsou grindovými dělníky, na jejichž robotě ale není pranic upachtěného nebo rutinního. Avizované posuny zaslechneme – zejména v druhé polovině alba dávají svým skladbám jakýsi "kosmičtější" zvuk, titulní skladba dokonce dospěje k náznaku hymnického vyústění. Největší požitky se ale přesto dostavují – zase – v rytmicky tepajících skladbách jako "On the Brink of Extinction".

Stát v bezmezném údivu z toho po všech těch letech, co NAPALM DEATH známe, nebudeme. Protože i kdybychom chtěli, Angličané nás opět rozhýbou, že o sobě nebudeme vědět. "Time Waits for No Slave" dělá moshpit v hlavě posluchačů ještě než ti dorazí na koncert.

85%
Viktor Palák

Otcové grindcoru opět dokazují, proč je člověk nemůže přehlédnout mezi spoustou kapel tohoto stylu. Oni jsou totiž jiní. Opět sází na přímočarost a chytlavost. Střídání rychlých a středních temp je už jejich poznávací značkou.

Vrcholy alba: "Time Waits for No Slave" s melodičtějším refrénem je titulní píseň jak vyšitá. Tak melodickou skladbu jako "Life And Limb" jsem od NAPALM DEATH ještě neslyšel, velmi ji sluší "punkový" refrén. "Fallacy Dominion"  připomíná "Cursed to Crawl", což vůbec není na škodu, jen už to není takový originál.

Nové album nezklame staré fanoušky a díky zmíněným skladbám možná získá i nějaké nové.

80%
Jan Škarka

Hodnocení

autor:

100 %

čtenáři:

89 %

hodnotilo: 20


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube