Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

LACUNA COIL - Shallow Life

LACUNA COIL - Shallow Life

2009 Century Media

Jistě si mnozí vzpomenete na ten boom gotického, symfonického či pseudo-gotického metalu, který zachvátil tvrdě rockovou scénu koncem let devadesátých a na počátku nového milénia. Posluchači napříč spektrem lačnili po stylově temných kapelách, v jejichž středu stála ať už operně školená anebo jinak barvitě vokálně vybavená diva. Doba nedávno minulá patřila seskupením jako TRISTANIA, AFTER FOREVER, FLOWING TEARS, BESEECH či třeba holandským WITHIN TEMPTATION. A mezi těmi všemi vždy byla jednou z nejvýraznějších individualit právě italská LACUNA COIL.

Uhrančivá, étericky ženská a především nezaměnitelně zpívající Cristina Scabbia vokálně podporovaná neméně typickým projevem Andrei Ferra, to vše zaštítěné hromadou silných melodií, osobité atmosféry a od roku 1997 taky labelem Century Media. Výsledkem toho všeho byla tři poměrně vyrovnaná, žánrově jednoznačná, zvukově jasně identifikovatelná alba, ze kterých se právě to třetí, "Comalies" (2002), stalo nejprodávanějším počinem u Century Media vůbec. Ostatně nebylo divu: deska nabídla největší počet hitů, úspěšných a do jisté míry nezapomenutelných singlů jako "Swamped" nebo "Heaven's a Lie". Kapela byla na nezpochybnitelném vrcholu.

Jenže po odmlce čítající čtyři roky, s příchodem čtvrtého řadového zářezu "Karmacode" (2006) došlo i u LACUNY k tomu, co bylo v jejím případě pravděpodobně nevyhnutelné. Na jedné straně sílil proud jakéhosi zpřístupňování (nejen) gotického metalu široké posluchačské veřejnosti (někdo by řek jisté hudební měknutí, které postihlo třeba i zmíněné WITHIN TEMPTATION) a tah spíše do alternativních, nenáročných metalových vod po vzoru EVANESCENCE. Na straně druhé pak stojí prostý fakt, že šestice pracovitých muzikantů sice vždy uměla namíchat melodicky, rytmicky zapamatovatelný mix impresí, ovšem bez jakýchkoliv výraznějších snah či invencí směrem k vlastnímu hudebnímu vývoji. Zkrátka neustále dokola ohřívaná česnečka, byť hitová, ale s kapelou stojící pořád na jednom a tom samém místě, doufající, že se neustálé opakování téhož nepřejí. Jenomže na tomhle plytkém, sterilním, alternativně středoproudém albu nezbylo krom médii mocně proplachovaného depešáckého coveru "Enjoy the Silence" vlastně nic jiného, než dozvuk bývalého kouzla.

A žhavá současnost pojmenovaná "Shallow Life"? Kapela ještě dávno před vydáním desky hlásala něco o zcela novém, svižně rockovém zvuku a v produkci Dona Gilmorea (první dvě desky LINKIN' PARK, AVRIL LAVIGNE nebo GOOD CHARLOTTE) hodlala předvést svou novou, moderní image. "Revivalem KORNů snadno a rychle" napadlo mě hned, co jsem desku založil do přehrávače a spustil první song "Survive". Trochu klišoidní, téměř hororový klávesový motiv na úvod, následovaný podladěným, s nadsázkou skoro melodeathovým kytarovým nástupem a paradoxně (v melodičtějších pasážích) taky nejnápadnější připomínka klasické lacuní tvorby z přelomu tisíciletí. Jenže pak už je to zase ta samá písnička, STKáčkem nedotčený Zetor na technický benzín sklouznuvší do předem vyjetých kolejí.

"I Won't Tell You" stejně jako "I'm Not Afraid" či "Underdog" nabízí přesně totéž, co už se objevilo na "Karmacode" – alternativní metal s moderně namíchaným zvukem, atmo-rockovými refrény, v důsledku však nudné a poněkud prázdné. K tomu z druhé vlny skladby jako "I Like It" (bůh ví, proč mi úvodní sekvence připomněla obdobný motiv využitý francouzskými PIN-UP WENT DOWN) nebo "Unchained" s takřka popovým střihem, opět škrceným tou alternativní smyčkou k takřka nepřekonatelnému kýči. Vše završené desátou "The Maze" v principu naprosto kopírující styl kdysi produkovaný americkými COAL CHAMBER.

Koncepčně bych ale přeci jen dvě drobné pochvaly udělil – osmý track, singl "Spellbound", stejně jako ten úvodní, alespoň trochu připomíná to prapůvodní hitové kouzlo a tak jen škoda toho nevýrazného hudebního motivu kolem. Baladě "Wide Awake" emocionalizované Cristininými vokálními kreacemi, s další upomínkou těch sympho-kláves kolem desky "Unleashed Memories" (2001) neubírá na celkem příjemné poslechovosti ani ten (pro někoho možná) omšelý nápěv v refrénu. Smutnou tečkou, nekompromisně kopírující zmíněná zjištění je pak "Shallow Life", co do dojmu sice celkem atmosferická, pro mě však jinak posluchačsky a (bohužel i) skladatelsky naprosto impotentní, nezáživná, pocitově in bianco nepoznamenaná skladba.

Muzika by měla mít koule! Ale proč by za ně, sakra, měla viset na ozdobným kování vchodové branky a fistulí pokřikovat "Zavolejte mýho urologa"? Podívejte, "Shallow Life" má prakticky všechno, co by deska středního, řekněme popově metalového proudu měla mít: přístupný, nenáročný obsah, svižný zvuk, semo-tamo nějakou tu uchopitelnou melodii a teenage energický šmrnc. Pro mě je však, se vší jízlivou ironií, přesně tím, co představuje její název – mělká, výrazově jednotvárná, povrchní, předvídatelná a (co mě mrzí nejvíc) neosobní, bez větší a trvalejší interakce zaručující jakýkoliv dlouhodobě uchovatelný prožitek.

Motiv obalu už snad ani raděj komentovat nebudu. Nemyslím si, nevěřím, že by kteréhokoliv fanouška kapely tenhle článek odradil, vždyť je to jen další subjektivní náhled, jeden z mnoha. Pro mě však LACUNA COIL nejenže nenalezla novou tvář, ale bohužel asi už nenávratně ztratila i tu svou původní.

sestava: Cristina Scabbia - zpěv, Andrea Ferro - zpěv, Cristiano Migliore - kytara, Marco Biazzi - kytara, Marco Coti Zelati - baskytara, klávesy, Cristiano Mozzati - bicí
produkce: Don Gilmour
studio: NRG studios
čas: 43:59
země původu: Itálie
styl: atmospheric metal/ rock
odkaz: www.lacunacoil.it, myspace.com/lacunacoil
tracklist:
1. Survive
2. I Won't Tell You
3. Not Enough
4. I'm Not Afraid
5. I Like It
6. Underdog
7. The Pain
8. Spellbound
9. Wide Awake
10. The Maze
11. Unchained
12. Shallow Life

Dát si slovo "povrchní" do názvu desky, která ve jménu okamžitého zaujmutí posluchače živí nijak úchvatné melodie infuzemi studiových kouzel, může být odrazem ironické distance anebo hlouposti. V případě LACUNY COIL se situace ještě o kousek komplikuje, neboť Italové o okamžitě vstřebatelný výraz minimálně do jisté míry usilují.

Jejich pop-metalu, který nejlépe ztělesňuje příjemná "I Like It", by nebyl důvod se bránit, kdyby se nás ovšem kapela nesnažila přesvědčit také o tom, že "metal" má v uvedeném sousloví hrát prim. Jejich pojetí stylu však míří do 90. let, zatímco se snaží tvářit moderně. Opakování nevýrazného motivu ho však lepším neudělá ("Underdog") a kapela, která jakoby dobrovolně snižovala své nároky, přichází o poslední dávku mé shovívavosti.

Prohlédnout významně se tvářící povrchnost zde není příliš obtížné, díky čemuž klesá i riziko, že byste se "Shallow Life" mohli cítit podvedeni. A zda tedy stojí za poslech? Záleží na tom, kolik vám je a kolik toho máte naposloucháno.

40 %
Viktor Palák

Vypadá to, že se LACUNA COIL pomalu vydává novou (již dávno však nastíněnou) cestou. Po složitějších a progresivnějších kompozicích, jež se dříve sem tam objevovaly, už není ani slechu a celý prostor zaujímají zcela přímočaré skladby (o stopáži pod čtyři minuty).

Nevím, zda je příčinou prostý skladatelský vývoj nebo snaha o výraznější komerční úspěch. Nová deska však nepůsobí nijak křečovitě, ba naopak dokáže posluchače zaujmout přímými a údernými melodiemi a drží si poměrně vysoký standard, takže podobné úvahy asi ani nejsou na pořadu dne. Své posluchače si album bezpochyby najde, a ačkoliv někteří staří fanoušci zřejmě tak úplně spokojeni nebudou, je pravděpodobné, že skupina po vydání téhle desky počty svých obdivovatelů spíše zvýší a rozšíří i mimo metalové publikum.

70 %
Michal Smrkovský

Hodnocení

autor:

45 %

čtenáři:

51 %

hodnotilo: 45


Diskuze

Cekem příspěvků: 7

King12.08.09 | 03:26:50
Filip Kozderka09.08.09 | 00:06:39
Šalou lajfDW06.08.09 | 15:11:03
Šalou lajfSnape11.08.09 | 10:03:54
Šalou lajfDW12.08.09 | 07:46:17
Šalou lajfSnape12.08.09 | 09:33:09
Šalou lajfFilip Kozderka12.08.09 | 11:22:04

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube