Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

RAMMSTEIN - Liebe ist für alle da

RAMMSTEIN - Liebe ist für alle da

2009 Universal

Smutná láska, bujará kopulace

Němečtí RAMMSTEIN jsou kapelou, od níž se s napětím nečekají jen nové desky, ale každá píseň. A přinejmenším v Evropě si hýčkají pozici, z níž nemají zapotřebí s předstihem rozesílat své nové album do všech směrů (díky tomu se začalo na internetu povalovat až když si ho posluchači donesli domů z obchodu). Navíc dokonale ví, jak vyvolat zvědavý hype, aniž by ztratili tvář. O tom, že je na spadnutí jejich nová deska, tak věděli i ti, kdo by si písničku s elektrickou kytarou nepustil ani za úplatu.

"Láska je tu pro všechny", hlásá s typickou dvojlomností německý sextet. Jak s ní ale naložit? Určitě ne slepě a bezmyšlenkovitě, jak se to v prvních chvílích milostného vzplanutí občas stává – to by bylo i proti nátuře tvorby RAMMSTEIN, obdiv k nimž je navíc více otázkou rozumu než iracionálních pohnutek. Jinak by to ani nešlo – tvorba kapely je totiž možná přehledná, ale nikoliv průhledná a její podvratnost je vedle jedinečného (a na novince dále šlechtěného) zvuku největší devizou berlínské šestice.

Nová úchylka – soulož při poslechu "Pussy"

Povědomý úvod v podobě "Rammlied" představuje návrat do známých kolejí, z nichž mnohé fanoušky vyhodila singlová "Pussy"; podobně explicitně si své teritorium vymezovali na "Amanethes" třeba Švédští TIAMAT. A přestože můžeme konstatovat, že album nabízí prvky, které jsme od Němců v té či oné podobě již dříve slyšeli, dokáží RAMMSTEIN svůj styl ohýbat vstříc novým cílům.

Kapela v rozhovorech k nové desce otevřeně hovoří o určitých pochybách, které při nahrávání zažila a "Liebe ist für alle da" vskutku působí jako počin, na němž se Němci zatím nejvíce odkopávají. V hledání nové tvrdosti však nakonec RAMMSTEIN dost možná překvapili sami sebe. Jejich šestá řadovka totiž nabízí některé z vůbec nejtvrdších skladeb v historii kapely, které však stále více pestrý a mnohoznačný Lindemannův zpěv vyvádí z rizika monotónnosti. Zlověstná a žestěmi podpořená "Waidmanns Heil" si podává ruce s ryčnou "B********", přesto jsou obě ve výrazu odlišné. Komunikace tak probíhá nejen v rámci skladeb, ale i mezi nimi, kdy pro oba případy platí, že příjemné (nikoliv ale radostné) motivy jsou vždy následovány o to účelnějšími výpady agrese.

Ač mají RAMMSTEIN své jisté, nechovají se podle toho, a nové album nabízí vedle uklidňujících styčných bodů s dřívější tvorbou ("Frühling in Paris" versus "Amour") i dostatek rozporů. K nim patří i propíraná "Pussy", která – podobně jako nebyla "Amerika" propagačním songem pro posílení turismu v USA – není oslavou nevázaného sexu a německého libida, ale úšklebkem nad nimi. S vědomím takové podvratnosti by měla být kopulace u této písně klasifikována jako úchylka. Přinejmenším intelektuální.

RAMMSTEIN na desce dále rozvádějí své originální tvůrčí přístupy a odhalují tak nejen společnost a jedince v ní, ale i sebe. Jejich zájem začíná u konkrétních událostí (Fritzl, Meiwes) a vrací se u konstantních témat jako je maskulinní tělesnost, o níž se otřeli už třeba obálkou své debutové desky, ale i klipy k "Stripped" či "Mann gegen Mann". "Wiener Blut" (začínající podobně jako "Spieluhr" z desky "Mutter") však svědčí o tom, že RAMMSTEIN lze jen těžko obviňovat z parazitování na daném fenoménu. Ostrá reflexe už tak výrazných témat přetrvá déle než její jednoznačné odsudky. A deska nakonec uklidní jedině tím, že ukáže oblíbenou kapelu zpět ve skvělé formě.

Deratizace pohodlného zápecnictví

Byť podobně hojně následováni, jsou RAMMSTEIN protikladem českého rock/metalového mainstreamu, který své posluchače udržuje v hubatém zápecnictví a hýčká spolu s nimi laciné národní stereotypy. Němci se naproti tomu podvratně posmívají a jejich pozice je natolik zřetelná, že brání i označení alba za puntičkářsky propracované, protože zmínkami o tom, jak pünktlich se celá tvorba kapely jeví, bychom jen nahrávali dalšímu klišé o Němcích. Podobná preciznost je přece vlastní i umělcům ze zemí zcela negermánských.

RAMMSTEIN pozoruhodně spojují líbivost s myšlenkovou podnětností (čímž získávají věrnost mas i uznání individualit) – na novince to typicky ztělesňuje "Wiener Blut", zachycující na jedné straně podivné zklidnění z toho, že se odehrála taková událost jako odhalení Fritzlova sklepa, ale na druhé straně vystihující probuzené obavy, že se právě teď něco podobného děje ve sklepě domu za naším plotem. Tato se zájmem a bez přetvářky zaujmutá pozice staví německou kapelu do situace, kdy je někým vnímána jako větší zrůda než objekty jejího zájmu. Trpět pro toto odporem k RAMMSTEIN nicméně znamená přijmutí (nesmyslného) stanoviska, že použití krutých výjevů znamená ztotožnění s nimi.

Pokud vnímáte skladby jako "Du hast" (z průlomové desky "Sehnsucht") jako debilní popěvky, pak vás nepřesvědčí ani "Liebe ist für alle da". Riskujete ale zároveň opovržení za neschopnost jít pod patrný povrch písní, za nímž se skrývají nejen víceznačné texty zpěváka Tilla Lindemanna, ale i sebeuvědomělá instrumentální práce kapely.

Je na každém z posluchačů, zda bude při mašírování na nové skladby i přemýšlet. Záminek k tomu však dostává bezpočet a pozvání do Fritzlova sklepa je z nich tou nejzjevnější. I tak by ale bylo dobré ujasnit si, že jednoduchý rým nemusí značit banální sdělení a vracející-se motivy zase vždy neznamenají neschopnost přijít s novým nápadem. Pokud nejste s to tato stanoviska pochopit, žijte dále v blažené nevědomosti. Anebo si strčte své klobásy do kysaného zelí a hlavu zpět do zadnice.

sestava: Till Lindemann – zpěv, Richard Z. Kruspe – kytara, doprovodný zpěv, Paul Landers – kytara, doprovodný zpěv, Oliver Riedel – baskytara, Christoph Schneider – bicí, Christian Lorenz – klávesy
produkce: Jacob Hellner, RAMMSTEIN
studio: Henson Studio B, Scoring Stage Babelsberg, Sonoma Mountain Studio Estate, Studi Engine 55, The Big Island Sound
čas: 46:06
země původu: Německo
styl: industrial metal
odkaz: www.rammstein.com, www.myspace.com/rammstein
tracklist:
1. Rammlied
2. Ich tu dir weh
3. Waidmanns Heil
4. Haifisch
5. B********
6. Frühling in Paris
7. Wiener Blut
8. Pussy
9. Liebe ist für Alle da
10. Mehr
11. Roter Sand

RAMMSTEIN jsou jednou z těch kapel, která má v době hromadného virtuál stahování muziky prakticky zaručené zisky z prodeje originálních nosičů. Důvod? Stabilní fanouškovská základna, schopnost upoutat pozornost i po letech tvůrčí odmlky.

Popravdě, po veskrze nudném recyklátu "Rosenrot" jsem se obával, aby tihle chlápci ve středním věku nezabředli do omšelého, nic neříkajícího teenage metalu. Ovšem i přes první rozpaky není "Liebe ist für alle da" žádný průser. Ba naopak. Leckde avizovaný návrat k původnímu stylu vyšel na 50% a zvukem, podáním i atmosférou je tahle deska přesně na půl cesty mezi "Mutter" a novodobým přerodem "Reise, Reise". Otvírák "Rammlied" možná trochu napodobuje klasickou pecku "Rammstein" z prvního alba a i před možný fakt, že úvodní kvapík riffů u "Waidmanns Heil" zas poněkud připomíná kytarovky typu "Adios", tuhle pecku považuji (a nejen pro ten nakažlivý nápěv) za jednu z nejtypičtějších a nejpodařenějších steinovek posledních let.

Obdobně mě bavila ultraoplzlá "B********" a překvapivě barevný, shoegazeový a dojemný kurz francouzštiny "Frühling in Paris". Trochu mě proto zaráží výběr skladby "Pussy" coby prvního singlu. Jednak je v ní podezřele moc motivů z megahitu "Amerika" a druhak, v kontextu celé desky, patří dle mě k těm slabším (a hopsající vzorník silikonu v kontroverzním klipu na tom nic nezmění). Naopak dvě vyloženě hutné, metalové skladby "Führe mich" a "Halt" jsou obsaženy pouze na bonus disku ve speciální edici. Ale dost řečí. Noví RAMMSTEIN jsou pětačtyřicet minut trvající erekcí (čímž o čtvrthodinu překonávaj i minimální garantovanej účinek Viagry). Stále energičtí, stále šokující, stále potentní. Zatraceně potentní.

75%
Jirka Jakoubě

Hodnocení

autor:

75 %

čtenáři:

80 %

hodnotilo: 72


Diskuze

Cekem příspěvků: 11

Vasek28.05.12 | 10:01:53
tnt16.05.10 | 15:07:21
tnt16.05.10 | 15:00:27
Allegor17.05.10 | 00:19:17
Jirka Jakoubě27.10.09 | 13:54:50
podlejames27.10.09 | 09:39:37
podleiwometalmaster27.10.09 | 21:26:30
podleMajk28.10.09 | 00:19:02
podleAllegor28.10.09 | 00:35:26
podleJirka Jakoubě28.10.09 | 00:52:41
podleAllegor27.10.09 | 21:57:12

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube