Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

PUSCIFER - C Is For (Please Insert Sophomoric Genitalia Reference Here) E.P.

PUSCIFER - C Is For (Please Insert Sophomoric Genitalia Reference Here) E.P.

2009 Puscifer Entertainment

Povzbudivá melancholie pro bystrého posluchače

V případě Maynarda Jamese Keenana, pěstitele vína a enigmatického zpěváka A PERFECT CIRCLE a TOOL, máte při pojmenovávání příčin obdivu k němu z čeho vybírat. Tou nejčerstvější je vedle letošní sklizně zejména tvůrčí i obchodnická činnost s projektem PUSCIFER, který se rozrůstá do oblastí, v nichž bychom jeho vliv ještě před pár měsíci ani nečekali. Budí-li ve vás EP poskládané ze dvou koncertních písní, jednoho remixu a tří nových skladeb dojem fanouškovského artefaktu, neřkuli zbytečnosti, brzděte. Z každého kroku, který Keenan s PUSCIFER zatím učinil, je totiž přes všechnu žertovnost i sebereflexivitu patrná smysluplnost a promyšlenost. Nejen díky kreativnímu týmu, který kolem sebe frontman sdružil, nejsou pouhými sběratelskými položkami ani remixy "V Is for Viagra (The Remixes)", ani Lustmordova verze debutu nazvaná s odkazem k použitému žánru "D Is for Dubby". O novém EP nemluvě.

Hrdá lítost

Základy fanouškovské přítulnost k interpretům bývají do značné míry závislé na velmi osobních vazbách k nim, obliba konkrétních písní pak často vychází více ze zážitků s nimi spjatých a méně z distancovaného pohledu na tvorbu daného umělce. Výsledkem tohoto stavu jsou nekonečné debaty o tom, která skladba, kapela a deska je lepší než nějaká jiná. Debaty, které nemohou dojít závěru. Podobné osobní vazby se pochopitelně nevyhýbají ani pisatelům o hudbě, mohou však mít i blahodárné účinky, když pomohou nejen vytvořit si k interpretovi jedinečný vztah, ale taky odhalit specifika a výjimečnost jeho tvorby, které by jinak mohly zůstat skryty za profesionálním odstupem.

Pro to, abyste dokázali odhalit velkou komunikativnost "C Is For (Please Insert Sophomoric Genitalia Reference Here)", se ale nemusíte nořit do textů o "životě, který plyne podle sebe". "C Is For.." totiž prokazuje nejen široké kreativní rozpětí PUSCIFER, ale i jeho hloubku, když umožňuje skladbám z debutu "V Is for Vagina" rozvíjet se do emocionálně až překvapivých oblastí. Právě koncertní verze starých skladeb, ale i všechny písně nové přivádějí posluchače do melancholických nálad, přičemž nesetrvávají v (sebe)lítostivé poloze, ale nesou v sobě i povzbudivý tón. Například "Momma Sed" se rozvinula do procítěných šesti minut, v nichž nás Keenan pozvedne do psychedelických výšin, ale promluví k nám i zcela přímě. Není to jen jednoduchý motiv skladby, který odhaluje její potenciální růst s dalším průběhem času, podobně jako nepřestává zrát "Hurt" od NINE INCH NAILS.

A nakonec se rozlije klid...

Ochotu i schopnost dekonstruovat vlastní písně a jejich přepracováním dokázat, ba zdokonalit hloubku původního materiálu, prokazuje i koncertní verze "Vagina Mine", jinak další důkaz nadžánrového uvažování. Lascivní tón tak neoddělitelný od dřívějších počinů PUSCIFER nakonec zastupuje vlastně jen Milla Jovovich ve svém remixu "The Mission". Všechny zbrusu nové písně se totiž valí v posmutnělém rytmu, ať už mluvíme o pokorné a něžné "Humbling River" či skladbě "Polar Bear", v souladu s názvem jaksi plyšové, ale zároveň vybavené smutným ostřím. Podobná charakteristika se hodí i na "Potions", v níž se kloubí bezmála osmdesátkový feeling s industriální náladou a vzhledem k tvůrčímu podílu Trenta Reznora nikoliv náhodou připomínající desku "Ghosts" NINE INCH NAILS.

EP "C Is For.." není pro jednorázový poslech – nabízí hudbu, která má potenciál růst s posluchačem. Setkává se zde pokora s (kreativní) odhodlaností a výsledkem je pestré album, jehož žertovný obal neznačí potroublý obsah. PUSCIFER si tak i tentokrát (a bez ohledu na pohlaví) rádi necháme převalovat na jazyku. Smysluplná práce.

sestava: Maynard James Keenan – zpěv, Tim Alexander – bicí, Juliette Commagere – doprovodný zpěv, akustická kytara, Joshua Eustis – klávesy, Jeff Friedl – bicí, Milla Jovovich – doprovodný zpěv, Devo Keenan – doprovodný zpěv, Danny Lohner – programming, Matt McJunkins – baskytara, Mat Mitchell – baskytara, kytara, Tanya O'Callaghan – baskytara, Jonny Polonsky – kytara, bendžo, mandolína, Carina Round – doprovodný zpěv, Andy Savours – mix, Michael Patterson – mix, Gil Sharone – bicí, Rani Sharone – baskytara
čas: 28:49
země původu: USA
styl: dub/trip-rock
odkaz: https://store.puscifer.com, www.myspace.com/censorshipisacancer
tracklist:
1. Polar Bear
2. The Mission (M Is for Milla Mix)
3. Momma Sed (Alive at Club Nokia)
4. Vagina Mine (Alive at Club Nokia)
5. Potions (Deliverance Mix)
6. The Humbling River

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

80 %

hodnotilo: 5


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

DW27.11.09 | 11:09:58

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube