Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

INSANIA - Kult hyeny

INSANIA - Kult hyeny

2010 Redblack/X Production (CD) / Magick Disk Musick (LP)

Siréna, která se dá poslouchat

Tak nevím. První poslechy nového alba INSANIE ovládla pachuť z textů přímých jako dráha letící zápalné lahve, následovalo potěšení z toho, že se kapela doposud nejvíce přiblížila hitovosti, aniž by byť jen trošku zavadila o kompromisnost, a mé momentální rozpoložení nad "Kultem hyeny" odráží potěchu z rebelie zasluhující identifikaci, ale i smutek z dosud největšího odklonu od víceznačnosti, který tvorbu kapely činí tak lákavou.

I básník se musí občas pozvracet

Co naplat, INSANIA na sebe tentokrát vzala roli kazatelů pravd, které se ve společnosti až tolik nenosí, přestala do mraveniště obecného vkusu rýpat klacíkem a namísto toho do něj s rozběhem kope. Problémem nicméně zůstává, že je odsouzena tak činit "mezi svými" a její postoje tudíž nakonec nejsou tolik rebelské a spíše ji přibližují nebezpečné hraně pouhého přitakávání a nutkání utvrzovat se spolu s blízkými dušemi v tom, že není sama, komu se chce zvracet z bulváru, nechuti vykročit z nestimulujícího teplíčka a lidí, kteří jsou obskakováni jen proto, že schválně či omylem někde vystaví prsa. Není divu, že si INSANIA padla do oka s pudovým odporem kapely hostujícího textaře Samira Hausera ("Potkan v hlavě") VANESSA anebo přímočaře rapujícím projektem BONUS.

Ač konfrontace s tím, proti čemu INSANIA na albu káže, podporuje naprosté ztotožnění s odporem kapely, úderný způsob podání zaráží v tom, jak moc si říká o prvoplánové přitkávání. Jakoby věšení celebrit nebylo pro okruh jejích posluchačů opravdu lákavé, aniž by jim to bylo přímočaře připomínáno. Přílišná jistota vlastním outsiderstvím charakterizovaná veršem o tom, že mají "svoje místo v pekle předem rezervovaný" je na škodu a při samotném poslechu budí pasáže, které mají burcovat, spíše odstup. To rýmovat "celebrity – hity" či "rádií – melodií" je zhruba stejně originální jako používat i po více než dekádě v souvislosti s INSANIÍ přízvisko "astrální hydra". A nic na tom nezmění ani skutečnost, že na "Kultu hyeny" nejde o filipiku, ale prachsprostý boj.

V duchu eliminace odjakživa tak lákavé pokřivenosti, která má demonstrovat, jak rovnou páteř INSANIA má, se však neodehrává celá deska. Kapela totiž v souladu s vědomím toho, že "slova končí tam, kde začíná pěst" nerozdává jenom rány ("Pověsíme celebrity", "Joe se rozhod poslat bombu"), ale taky předvádí chytrá kázání ("Je to zlý", "Estetika bizarnosti") a ve skladbách jako "Písnička psaná na oprátce" stvrzuje přetrvávání své podvratné poetiky i to, že hravost táborové bojovky je nakonec v podání INSANIE příhodnější než bezskrupulózní sprejerský odboj. Bodrost "Písničky.." sice dohromady ustupuje chvílím, které dokazují, že i básník musí občas zvracet, nakonec ale dává užitečný důkaz, že žádoucí hudební vývoj nemusí nutně znamenat zvýšení poměru přímočarosti a hračičkářství ve prospěch druhého jmenovaného.

Je nepřinesl čáp, ale netopýr

Není to však jen poezie okořeněná lákavým hulvátstvím (místy celkem blízká DARK GAMBALLE), která desku kloubí a činí dlouhodobě atraktivní. INSANIA se totiž po Freudovi systematicky obrací ke krysám a hyenám, díky nimž spolu skladby komunikují i mezi sebou a činí obtížnějším odmítnout jednoznačně ty z nich, které si o to zprvu říkají tím, jak nepřipouštějí jakékoliv pochybnosti. A tak přestože je místy kvílivý k nesnesení ("Čas nízkých pudů") a spolu s krkem celebrity jakoby byla občas strunou "E" přiškrcována i představivost, dokáže pro sebe "Kult hyeny" stále ještě silně nadchnout. A celková nálada kolem desky podporovaná i příhodným grafickým ztvárněním nakonec dokáže opravdu vybudit.

Ať se nám to líbí nebo ne, Joe se rozhodl sestoupit z vrcholků skal, zahodit záhadnost a stát se rebelem. Což neznamená, že tomu tak bude i příště. Dosavadní zkušenost s INSANII dává jistotu, že v budoucnu bude páchat zase jiné veletoče, protože jakkoliv se momentálně ve své rebelské stylizaci cítí očividně dobře, být kverulanty navěky by ji nebavilo.

sestava: Poly – kytara, zpěv, Klíma – baskytara, Tudy – klávesy, Black Drum – bicí
produkce: Tom Šlápota
studio: Šopa
čas: 43:08
země původu: Česká republika
styl: hardcore/crossover
odkaz: www.insania.freemusic.cz, http://bandzone.cz/insania
tracklist:
1. Peklo jsou ti druzí
2. Čas nízkých pudů
3. Pověsíme celebrity
4. Lajka se vrátila
5. Je to zlý
6. Syčáci z foglarovek
7. Volný radikál
8. Charisma krysy
9. Estetika bizarnosti
10. Joe se rozhod poslat bombu
11. Potkan v hlavě
12. Písnička psaná na oprátce
13. Timebomb (pouze LP)

Speciálně nutno podotknout, že vedle lehce již archaického CD nosiče vyšlo pochopitelně také naprosto luxusní LP. Striktně limitovaná a ručně číslovaná vinylová edice nabízí celou řadu impozantních bonusů či jiných specifičností. Jde například o obal z nejtvrdšího kartonu a půlcentimetrový hřbet, který údajně nezničí ani úder kladiva. Vnitřní obal obsahuje nejen české texty, ale také jejich kompletní anglické překlady. Deska byla vyrobena coby těžký 180gramový vinyl a nabízí nejkvalitnější možný zvukový záznam v rozlišení 24 bitů.

Bonusem je laserem vyřezaná kartonová sprejerská šablona, ovšem nejen ona. Hlavní přidanou hodnotou, která na CD chybí, je cover velmi známé písně "Timebomb" od skupiny CHUMBAWAMBA. INSANIA zachovala původní strukturu, jen ji patřičně přitvrdila, aniž by narušila výrazný zpěvně melodický charakter. Nijak překvapivé, přesto zdařilé zpracování, jež nemůže překonat nedostižný "Máj", ale pěkně navazuje na výborné starší covery od MASTER'S HAMMER či SUICIDAL TENDENCIES, které oba vyšly na dnes již nesehnatelném minialbu "Jazz-Ethnic Anarchy".

Ladislav Oliva

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

86 %

hodnotilo: 30


Diskuze

Cekem příspěvků: 2

ProdukceValášek Stani...14.05.10 | 08:47:40
ProdukceŠtěpán Šime...14.05.10 | 09:19:40

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube