Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

MŇÁGA & ŽĎORP - Dáreček

MŇÁGA & ŽĎORP - Dáreček

tribute kompilace
2012 Surikata Records (2CD + DVD)

čas: 49:40/52:51/73:31
země původu: Česko/Slovensko/USA
styl: různé

Valašskomeziříčská či lépe řečeno valmezská MŇÁGA & ŽĎORP slaví pětadvacet let své činnosti a při této příležitosti pojala nápad, kterak sama sebe obdarovat. Oslovila třicítku nejen tuzemských skupin či interpretů a požádala je o jejich vlastní zpracování slavných i méně známých mňágovských skladeb. Dáreček k narozeninám věnovaly české KVĚTY i slovenské ŽIVÉ KVETY, jakož také českých STO ZVÍŘAT i slovenských STO MÚCH. Nechybějí zde TŘI SESTRY, ale zároveň i BRATŘI ORFFOVÉ, naopak Ormové naštěstí nikoliv. Za pozornost stojí také skutečnost, že skupiny SKYLINE, MONKEY BUSINESS či NICELAND zřejmě vůbec poprvé nahrály něco v češtině.

Písňový výběr čerpá zejména z devadesátých let, především z fenomenálního debutu "Made In Valmez", zajímavé je ovšem to, že nikdo si nevybral nejslavnější hitovku "Hodinový hotel". Respektive vybral, ta se ale nachází pouze na obrazovém disku. Komplet, jehož obal zdobí pětadvacet svíček na cédéčkovém dortu, totiž obsahuje přímo tři nosiče, z nichž dva jsou jen zvukové, zatímco ten třetí přidává ke zvuku také pohyblivé obrázky.

CD 1 – "První půlka"

WOHNOUT – This Song – 70 %
Svěží rockůvka s lehce obměněným textem a homolovsky typicky zesíleným šepotem asi nedosahuje energie originálu, přesto zní poměrně živě a velmi poslouchatelně.
TŘI SESTRY – Nejlíp jim bylo – 60 %
Populární formace saxofonem rozjíždí jinou hitovku, nakonec však sklouzne k té, jejíž standardní verzi doplňuje typickou harmonikou i Fanánkem halekaným refrénem.
SKYLINE – (Je to) nemožné – 60 %
Podle očekávání tanečnější verze, která se po jemnějším úvodu dokáže více rozjet i zaujmout, přesto v tomto soukolí cosi nepatrně skřípe a budí lehké rozpaky.
TY SYČÁCI – Dutý ale free – 70 %
Fyzický básník Petr Váša a jeho kolegové s nadhledem a až nečekaně dobře vystihli původní verzi, ale současně jí vtiskli i cosi zajímavého a jemně osobitého.
SLOBODNÁ EURÓPA – Výhledově – 40 %
Slovenští melodičtí punkeři svou roli příliš moc nezvládli a původně jedinečný song pojali neinvenčně coby nevábný, poněkud unavený a vyčpěle znějící bigbít.
ŽIVÉ KVETY – Spaste svoje duše – 50 %
Slovenský soubor potvrdil, že jedna z těch naprosto nejúchvatnějších písní může obstát i s potemněle ženským hlasem, byť k působivosti originálu má daleko.
KRYŠTOF – Dveře do pokoje – 70 %
Populární soubor kolem Richarda Krajča zvýraznil nudně odevzdanou atmosféru originálu, ještě více zpomalil tempo a od dechového úvodu to graduje "sqěle".
Xindl X – Něgdy – 50 %
Popově obalený folkař akusticky, líbivě, ale nepříliš zajímavě zopakoval původní verzi, nedodal jí příliš mnoho nového, a kdyby ji trochu zkrátil, nic by se nestalo.
PRAGO UNION – Některé otázky už si prostě nekladu – 80 %
Oceňovaní hiphopeři použili naprosto optimální song k tomu, aby zvýraznili originál, dodali mu nový zajímavý rozměr a také demonstrovali sami sebe. První vrchol.
MONKEY BUSINESS – Chceš mě? Chci tě! – 50 %
Funkově estrádní formace nedokázala popřít typický odér tvorby Romana Holého a skladbu provedla v popově tanečním balení, z nějž ale moc zajímavého nevytěžila.
Jozef Lupták – Život a čas – 70 %
Slovenský cellista předložil čistě instrumentální verzi, kombinující jeho nástroj s jinými doprovodnými zvuky, což zní nečekaně dobře a dokonce i jemně graduje.
VYPSANÁ FIXA – Hloupý a ztracený – 80 %
Největší nářez celého projektu obrací naruby původní text, jeho obalení strhující energií a kytarovým rámusem však funguje ohnivě, žahavě a "bestiálně šťastně". Druhý vrchol.
TATA BOJS – Měsíc – 70 %
Nikoliv mňágovská, ale z Fialovy sólovky vyňatá hitovka představuje povedenou rutinní práci, zvláště když popové ladění ke konci doplňuje i elektronickými drobnozvuky.
Tomáš Klus – Salám banán – 60 %
Mimořádně populární písničkář ve spojení s Jiřím Kučerovským zapěl s ledabylostí, která nezní špatně a oproti "xindlovému" konkurentovi vyznívá o stupínek osobitěji.
Patrick O Donnel – Made In Valmez DC – 70 %
Americký písničkář jazykově znásilnil nejvalmezštější píseň všech dob a zapěl ji anglicky, což je drzost neskutečná, za kterou mu patří neskonalé uznání.

CD 2 – "Druhá půlka"

STO ZVÍŘAT – I cesta může být cíl – 60 %
Oblíbená ska družina vybrala mňágovsky proslavenou píseň Oldřicha Janoty a prolnutí jim typického žánru s duchem výtečného post-originálu funguje dobře.
ČECHOMOR – Pro tebe – 50 %
Populární těleso vybralo známou hitovku a podle očekávání ji zkusilo provést folklórněji, což po velmi toporném začátku lehce napravuje jeho rytmičtější pokračování.
LISTOLET – Chceš mě? Chci tě! – 60 %
Jediná v rámci projektu dvakrát vybraná píseň, tentokrát jako převážně poklidná a později specificky zrytmizovaná elektronická záležitost, což nezní nijak špatně.
MIDI LIDI – Pete Best – 90 %
Elektronici kolem Petra Marka nevzali nic od oslavenců, ale zhotovili zcela nový vlastní song, který zní svým způsobem mňágovštěji než ona sama. Rytmus sice působí zbytečně strojově, nápad je to ovšem zajímavý až fascinující, protože hudebně, textově či vokálně jde o velice povedenou záměrnou kopii, včetně typického saxofonového sóla. Třetí a naprostý vrchol celé kolekce.
"Už nějakou dobu jsem si připadal jako šéf ponorky, nebo taky jako pátý kolo u motorky, obešli se beze mě ti, kterejm jsem pomoh ze země, zbyly mi prázdný ruce a v nich dvě Fidorky" – skoro se nechce věřit, že tohle nenapsal Petr Fiala.
PRIESSNITZ – Ve 4 ráno – 70 %
Velmi rutinně, ale atmosféricky skvěle pojatá a ve výsledku povedená verze, jíž jedinečně sluší nejen jemnější sloky, ale také kytarově ostřejší refrénová gradace.
BRATŘI ORFFOVÉ – Ne, teď ne! – 70 %
Elektronici dodali slavné hitovce přesně onen očekávaný chemičtější ráz, jenže aranžérsky znamenitě provedený a navíc s velmi dobře odstíněnými pasážemi.
ZNOUZECTNOST – Psi pana Pavlova – 70 %
Někdejší skoropunkeři se dopustili zjemnělé, jemně zamlžené, pouze nepatrně přiostřené, ale velice osobitě znějící úpravy, bonusově doplněné psím štěkotem.
Michal Hrůza – Myslel jsem si, že je to láska – 30 %
Poprockový hitmaker znásilnil skvělý hit, jenže vykuchal největší slovní perly a výsledkem neustálého a zdlouhavého opakování dvou vět je největší zklamání až docela Hrůza.
UŽ JSME DOMA – Člověk nového typu – 80 %
Dechy protkané pojetí dlouho připomíná klid před bouří, která přichází v poslední třetině, kulminující skoro punkovou energií a zvýrazněnou zpěvností. Čtvrtý vrchol.
CHIKI LIKI TU-A – Rači budu doma – 50 %
Slovenská formace se pokouší o cosi, co ve výsledku zůstává pouze nepříliš zajímavě znějící a ve všech směrech naprosto průměrnou a tuctovou záležitostí.
THE FAKES a Johana Švarcová – 17B – 70 %
Popově sterilní, ale zajímavě rytmizované elektronické znění se výborně snoubí s příjemným hlasem té, která i mimo Kazety prokazuje svou osobní působivost.
STO MÚCH – Tajný plán – 50 %
Slovenská formace pracuje rovněž se ženským zpěvem a výsledek je sice poměrně obstojný, ale ještě o cosi popovější a oproti jiným ne zase tolik zajímavý.
KVĚTY – Ve skutečnosti – 80 %
Tak trochu až nečekaně rockové pojetí, které ale těší svou precizností, živelností, dobře odstíněnými pasážemi a také se to skvěle poslouchá. Pátý a poslední vrchol.
NICELAND – A ty tam – 60 %
Sestava kolem někdejšího sólisty Michala Motyčky zrealizovala folkově odlehčenou verzi, nicméně se slušivě elektrizovaným gradujícím závěrem.
VRBOVSKÍ VÍŤAZI – V tísni – 50 %
Slovenská družina použila své trúby, fujary či ze zemědělského nářadí zhotovené kytary ryze zábavně odvázaným způsobem, jehož netradičnost budiž omluvou.

DVD – "VideoDáreček"

Film o vzniku projektu – 60 %
Poměrně svižně odsýpající dokument nahlíží do kuchyně jednotlivých gratulantů, kteří své příspěvky pojali různým způsobem. Někteří vzpomínají na své první setkání s oslavenci či se vyznávají ze svého letitého vztahu k nim, zatímco jiní spíše naznačují pohnutky vedoucí ke způsobu realizace nové verze. Většina jen mluví někde ve studiu, v hospodě či na jiném běžném místě, někdo to však pojal i trochu specifičtěji. Především potom MONKEY BUSINESS, jejichž příspěvek nabízí pouze záběr na ležící nohy hovořícího gratulanta, zatímco VRBOVSKÍ VÍŤAZI se rozhodli představit své velmi prapodivné hudební nástroje. Celkově vzato nic mimořádného, ale vidět se to dá.
Klip: WWW a Petr Fiala – Hodinový hotel – 50 %
Hudební doprovod zní nesporně zajímavě, snaha mňágovského Petra Fialy o nové vokální i melodické pojetí jeho vlastního slavného hitu se však zcela míjí účinkem, respektive zůstává zhruba dvě třídy za originálem. Klipovému zpracování zřejmě nelze upřít obstojnou profesionální úroveň, jeho obsahová náplň ale není ničím kdovíjak zajímavým a spíše nudí.

Přestože kvalitativní průměr všech obsažených položek není zase až tak vysoký, připočtením celkově pečlivé a sympatické koncepce lze projekt zahrnout chválou. Byť ne všechno se povedlo a především SLOBODNÁ EURÓPA a Michal Hrůza spíše zklamali, většina gratulantů se pohybuje alespoň na úrovni lepšího průměru. Skvělé předělávky v podání formací PRAGO UNION, VYPSANÁ FIXA, UŽ JSME DOMA a KVĚTY většinou zastiňují i původní verze a samostatnou kapitolou jsou samozřejmě MIDI LIDI, kteří stejně jako v případě "For Semafor" představují naprostý vrchol celého projektu a na veškeré tributy by měli být zváni povinně. Ačkoliv v naší hudební historii už vzniklo vícero lepších či horších podobně laděných poct, tato patří k těm vůbec nejzdařilejším.

sestava: tribute kompilace
produkce: Petr Fiala a David Šindelář
odkaz: www.mnaga.cz
tracklist
CD 1 – První půlka
1. WOHNOUT – This Song
2. TŘI SESTRY – Nejlíp jim bylo
3. SKYLINE – (Je to) nemožné
4. TY SYČÁCI – Dutý ale free
5. SLOBODNÁ EURÓPA – Výhledově
6. ŽIVÉ KVETY – Spaste svoje duše
7. KRYŠTOF – Dveře do pokoje
8. Xindl X – Něgdy
9. PRAGO UNION – Některé otázky už si prostě nekladu
10. MONKEY BUSINESS – Chceš mě? Chci tě!
11. Jozef Lupták – Život a čas
12. VYPSANÁ FIXA – Hloupý a ztracený
13. TATA BOJS – Měsíc
14. Tomáš Klus – Salám banán
15. Patrick O Donnel – Made In Valmez DC

CD 2 – Druhá půlka
1. STO ZVÍŘAT – I cesta může být cíl
2. ČECHOMOR – Pro tebe
3. LISTOLET – Chceš mě? Chci tě!
4. MIDI LIDI – Pete Best
5. PRIESSNITZ – Ve 4 ráno
6. BRATŘI ORFFOVÉ – Ne, teď ne!
7. ZNOUZECTNOST – Psi pana Pavlova
8. Michal Hrůza – Myslel jsem si, že je to láska
9. UŽ JSME DOMA – Člověk nového typu
10. CHIKI LIKI TU-A – Rači budu doma
11. THE FAKES a Johana Švarcová – 17B
12. STO MÚCH – Tajný plán
13. KVĚTY – Ve skutečnosti
14. NICELAND – A ty tam
15. VRBOVSKÍ VÍŤAZI – V tísni

DVD – VideoDáreček
Film o vzniku projektu
Klip: WWW a Petr Fiala – Hodinový hotel

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

66 %

hodnotilo: 20


Diskuze

Cekem příspěvků: 5

Liban31.05.12 | 22:15:37
Tomino09.05.12 | 09:09:29
Liban31.05.12 | 22:17:52
Ladislav Oliva31.05.12 | 22:22:36
Ladislav Oliva09.05.12 | 09:18:03

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube