Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

FORGOTTEN SILENCE - La Grande Bouffe
ABYSS doporučuje

FORGOTTEN SILENCE - La Grande Bouffe

2012 Shindy Productions

čas: 46:44
země původu: Česká republika
styl: experimental/avantgarde/progressive

Tuzemský klenot FORGOTTEN SILENCE můžeme dnes už považovat za kultovní spolek a již od poloviny devadesátých let i kvalitativní vrchol české tvrdé scény. Debut "Thots" patří dodnes k nejzásadnějším dílům zdejšího undergroundu a navíc se ve své době jednalo pravděpodobně o jednu z vůbec prvních avantgardně metalových desek. Následující počiny v podobě mrazivého "Senyaan" a horkem zalitého "Ka Ba Ach" pokračovaly v nastoleném směru a upevnily pozice kapely, ovšem druhý z nich vznikal již za ne úplně ideálního stavu a po natočení následujícího EP "Yarim Ay" se sestava zcela rozpadla. Odešly základní stavební kameny kapely v podobě svérázné zpěvačky Hanky Nogolové, která přešla k SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, bubeníka Radima Chroboka a později kapelu opustil i nedlouho působící talentovaný kytarista Biggles.

Nové složení se začalo rýsovat již na EP "Bya Bamahe Neem", kde se představil nový bubeník Čepa a do sestavy se po několika letech vrátil i vynikající klávesista Marty, jehož osobitá hra zdobila již zmíněný debut "Thots". Tito dva pánové pak spolu se zakládajícím duem Krusty a Medvěd zkompletovali předposlední řadovou desku "Kro Ni Ka", která překvapila výrazným příklonem k progresivnímu rocku, jazzu a převážně instrumentální tvorbě. Za to si vysloužila i ocenění v podobě cen Anděl či Břitva. Čekání na nástupce tohoto fenomenálního dílka trvalo dlouhých šest let a jeho název byl zvolen dle bizarního francouzského snímku "La Grande Bouffe".

Asi první, čeho si na novince posluchač povšimne, je výrazný příklon k extrémnější metalové tvorbě. Jedná se bezpochyby o doposud nejtvrdší počin kapely, který bychom mohli popsat jako vybroušenou směs technicky pojatého a maximálně záživného doom/death metalu, progresivního rocku, jazzu, ambientu i dalších na první poslech méně nápadných žánrových vsuvek. Vyzdvihnout bych chtěl (stejně jako u předchozí řadovky) především naprosto vynikající výkon klávesisty Martyho, jehož úžasně barvité pojetí evokuje staré art a jazz-rockové skvosty. Paleta hudebních motivů je zde tak bohatá a vrstevnatá, že bude i náročnějšímu hudebnímu strávníkovi chvíli trvat, než se desce dostane trochu pod kůži. Na prvoplánově chytlavé pasáže a klasické písničkové struktury se zde totiž v žádném případě nehraje a posluchač u alba musí i přemýšlet a soustředit se. Odměněn bude vrchovatou porcí špičkového současného experimentálního metalu, který snese ta nejtvrdší měřítka i srovnání s tím nejlepším ze zahraniční scény. Až se skoro nechce věřit, že něco takového mohlo vzniknout v našich končinách.

Před vydáním desky byla avizována celá řada hostů. Z některých jmen ale postupem času sešlo a dvě z nich se nakonec stala pevnou součástí kapely. Tím prvním, pozoruhodným objevem s ohromným pěveckým talentem, je na scéně doposud takřka neznámý vokalista Satyr, který, ač nemá žádné zkušenosti s profesionálními hudebníky, zde předvádí naprosto suverénní výkon. Kromě širokého rozsahu extrémních rejstříků, ať už jde o deathový murmur, blackový skřehot či expresivní emotivní řev, vyniká i charismatickými melodickými pasážemi, které však ve větší míře použije bohužel jen ve fenomenální skladbě "Translucide". Tu osobně považuji za vrchol celé desky a utvrzuje mě v domněnce, že by Satyrovi slušelo, kdyby se do melodičtějších poloh pouštěl častěji. 

Neméně zdatným přírůstkem je protřelý kytarista Hyenik, který chvíli působil u již zmiňovaných SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a na scéně je známý i svými mikroprojekty PALADRAN či CHIASMATIC, z nichž s prvním vydal před šesti lety vynikající pětiskladbové EP "Nodfyr", ale přes několikrát opakovaný příslib pokračování ve formě albového debutu se zatím zdá, že toto seskupení nakonec spíše uložil k ledu. Obdobně to zatím vypadá i s druhým jmenovaným projektem, který zřejmě posloužil jen coby jednorázovka pro společný sedmipalec právě s FORGOTTEN SILENCE nedlouho předtím, než se Hyenik stal jejich pevnou součástí. A jeho hra je pro kapelu rovněž velkým přínosem. Kytarová složka už zase působí jako rovnocenný partner kláves a ne jen jejich doprovodný nástroj, jak tomu bylo na předchozí řadovce "Kro Ni Ka" a aby toho nebylo málo, je Hyenik i autorem krátkých hudebních improvizací, které jsou doplněny ukázkami z filmu "La Grande Bouffe" a plní zde funkci předělů mezi jednotlivými skladbami.

Jediným hostem na desce tak nakonec zůstal legendární tuzemský hudebník a zpěvák Bruno, který byl v 90. letech mozkem celosvětově známé kultovní death metalové sebranky KRABATHOR a v současnosti se prezentuje neméně kvalitním seskupením HYPNOS. Jeho growling s použitím vokodéru (což jsem mimochodem nikdy předtím neslyšel) zde působí dost neotřele a zdobí asi netvrdší pecku z desky "Aalborg". Jinak ale nelze říct, že by album svou přítomností nějak výrazněji obohatil a kdo slyšel živou verzi této skladby se Satyrem za mikrofonem, možná se neubránil dojmu, že takto působila ještě o něco záživněji.

"La Grande Bouffe" plně dostává svému názvu a je vskutku velkolepou žranicí pro každého namlsaného hudebního gurmána. Kromě toho se zřejmě jedná i o jednu z nejpovedenějších metalových desek, které u nás kdy vyšly a konkurovat ji v mých očích může snad jen neméně famózní "Lamento" kapely PRVNÍ HOŘE. Jde o počin, který má všechny atributy špičkové tvrdé nahrávky – originalitu, instrumentální vytříbenost, výrazný skladatelský um, multižánrovost, vrstevnatost i moderní a čistý zvuk. Díky tomu lze celkem jednoznačně hovořit o tom nejlepším, co se letos urodilo nejen na tuzemské tvrdé scéně, ale i té světové…

sestava: Satyr - zpěv, Medvěd - kytary, Hyenik - kytary, Krusty - baskytara, zpěv, Marty - klávesy, syntezátory, Čepa - bicí, perkuse; host: Bruno - zpěv
produkce: Marty, FORGOTTEN SILENCE
odkaz: forgottensilence.cz
tracklist
1. Bouffe à Table!
2. Translucide (Brighton II.)
3. Bouffe Restaurant de Luxe
4. Aalborg
5. Bouffe Piano
6. Les Collines de Senyaan Pt. III
7. Bouffe Vingt et Une Heure Cinquante Sept
8. Fermeture de la Bouche
9. Bouffe Acoustiquement
10. Dichroisme (Two-Rooms World)
11. Bouffe Hyène
12. The Black Rider 4K8 (Chanson Pour la Station de Service)
13. Bouffe Montmartre

Hodnocení

autor:

95 %

čtenáři:

92 %

hodnotilo: 47


Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Jirka13.07.12 | 18:12:56
Miroslav Med13.07.12 | 19:01:03

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube