Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

SIX FEET UNDER - Unborn

SIX FEET UNDER - Unborn

2013 Metal Blade Records

čas: 36:01
země původu: USA
styl: death'n'Roll

SIX FEET UNDER nikdy netrpěli nedostatkem nápadů a svá alba vždy chrlili ve značném tempu, což je mimo jiné také nejčastějším argumentem jejich odpůrců, tedy že neustále omílají jedno a totéž stále dokola. Ono něco na té stokrát slyšené frázi, že jsou jakýmisi AC/DC death metalu, skutečně bude, ale co naplat, když to lidi pořád chtějí a co víc, když jejich desky pořád baví. Nejen já jsem si ale myslel, že s posledním zářezem "Unborn" už zašli přeci jen příliš daleko. Vždyť album vychází ani ne po deseti měsících po předchozí desce "Undead" a i cover alba je takřka totožný jako u předchůdce. Chris Barnes, kterého jistě není třeba komukoli představovat, sice v rozhovorech nezapomínal zdůraznit, že nová sestava je plná nápadů a elánu do budoucí práce, ale kolikrát jsme již podobné promo řeči slyšeli, že?

Je pravdou, že "Undead" zněla po, alespoň pro mě, propadáku "Death Rituals" z roku 2008 jako balzám na duši, nicméně i tak jsem se nedokázal ubránit pochybnostem, že Chris už si vykouřil poslední zbytky soudnosti z hlavy. Už první track "Neuro Osmosis" ale vyvrací jakékoli pochybnosti a hned od začátku je vám jasné, že tohle album vás bude zkrátka bavit. Na první poslech se u SFU nic nezměnilo, riffy vás i nadále budou ubíjet, v tom dobrém slova smyslu, svým pomalým tempem a i jistou monotónností, tedy přesně tak, jak jsme u SFU zvyklí, a jak to máme nakonec i rádi. Další poslechy ale odhalí hned několik nuancí, které dosud zůstávaly skryty. Především zvuk, který ne že by byl přímo křišťálově čistý, ale rozhodně už není tak špinavý a zastřený, jako jsme bývali dříve zvyklí a desce to rozhodně prospělo. Jistý krok tímhle směrem byl ke slyšení již na předchozím albu, ale novinka je v tomhle ohledu ještě dál. Schválně si zkuste pustit hned po sobě "Death Rituals" a právě aktuální "Unborn".

Mluvil jsem o jisté monotónnosti, ale při důkladnějším poslechu si můžete povšimnout, že riffy jsou ve skutečnosti velice důmyslně promyšleny, jelikož sice opravdu nejsou nikterak složité, tudíž jsou velice jednoduše zapamatovatelné, ale ani po několikerém poslechu nezačínají nudit a navíc ve většině případů svádějí k nějakému pohybu, a to i když se budete jen tak procházet po ulici, tudíž už teď se nemůžu dočkat jejich živé prezentace, jelikož naživo fungovala tahle kapela zkrátka vždycky. SFU nám navíc na albu předkládají na ně až nezvyklé množství změn tempa i rytmu, za což může v jisté míře zřejmě i Kevin Talley, který sice nabubnoval už i "Undead", ale na aktuálním počinu dostal zřejmě ještě více prostoru se vyřádit.

Poslední o čem ještě nepadla řeč, je zpěv, který má pod patronátem jak jinak než duchovní otec této smečky – Chris Barnes. Jeho projev je v podstatě stále stejný, hodilo by se říci spíše stále stejně výjimečný. Osobně jej považuji za jednoho z nejlepších zpěváků na scéně, zejména i pro jeho schopnost si skladby otextovat takovým způsobem, že opravdu slyšíte tu dokonalou symbiózu mezi složkou hudební a pěveckou, takže skladby pak skutečně působí, jako by byly jeden celek. Jinak nám na albu servíruje svůj typický projev, který je zkrátka nezaměnitelný s kýmkoli jiným. I tak mi ale připadá, jako by na aktuální desce byl jeho zpěv ještě více hladový. Zní jako opravdová bestie na lovu a já osobně se nechal ulovit více než rád.

Suma sumárum, strach byl zcela zbytečný, SFU v nové sestavě jsou opravdu plni elánu i nápadů, přesně tak, jak Chris sliboval, a já už se nemůžu dočkat, co nám přinese se svou bandou příště, protože "Unborn" jen pokračuje tam, kde jeho předchůdce "Undead" skončil. Už jsem ani nevěřil, že u SFU někdy dojde k nějakému vývoji, ale stalo se tak. Jedná se sice o vývoj jen velice těžko zaznamenatelný, ale přeci jen k němu došlo a pro mě osobně se jedná možná o nejlepší desku, jaká kdy pod tímto jménem vznikla. I jejich zapřisáhlým odpůrcům doporučuji dát této desce šanci alespoň jednoho poslechu. Je možné, že přeci jen nakonec změníte názor.

sestava: Chris Barnes – zpěv, Jeff Hughell – baskytara, Steve Swanson – kytara, Ola Englund – kytara, Kevin Talley – bicí
produkce: Chris Barnes, SIX FEET UNDER
odkaz: facebook.com/sixfeetunder
tracklist
1. Neuro Osmosis
2. Prophecy
3. Zombie Blood Curse
4. Decapitate
5. Incision
6. Fragment
7. Alive to Kill You
8. The Sinister Craving
9. Inferno
10. Psychosis
11. The Curse of Ancients

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

63 %

hodnotilo: 26


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube