Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

CULT OF LUNA - Vertikal + Vertikal II

CULT OF LUNA - Vertikal + Vertikal II

2013 Indie Recordings

čas: 73:27 (LE) / 35:19 (EP)
země původu: Švédsko
styl: experimental/post-metal

Již při pohledu na expresionistický černobílý vizuál alba "Vertikal" a promo fotografie kapely leckoho napadne, že Švédové se koncepčně a hudebně opět posunuli. Aby ne, když od předchozího počinu uplynulo celých pět let, nicméně pokud mezi alby "Somewhere Along the Highway" a "Eternal Kingdom" lze registrovat menší kreativní krok, mezi druhým jmenovaným a dvojalbem "Vertikal" (pokud počítáme i dodatečně vydané EP "Vertikal II", avšak v relativně standardní albové délce něco málo přes půl hodiny, viz blok níže) doslova skok, a to vskutku ambiciózní. CULT OF LUNA na každém album zabrousí do jiných inspiračních vod, tentokrát si na paškál vzala mezník ze zlatého fondu klasické science fiction, Langův Metropolis).

CULT OF LUNA nikdy nepřešlapovala na místě, avšak po CD "Eternal Kingdom" fanoušek snadno zaregistroval typický rukopis septetu – drásavé post-metalové kytary, hutnou valivou rytmiku ve středním a pomalejším tempu a přiškrcený post-hardcoreový řev. Sem tam na povrch pableskovaly experimentálnější elementy v podobě minimalistických samplů či jsme mohli rozjímat u uvolněnějších nemetalových, tedy post-rockových pasáží, v nichž občas dominoval naopak melodický vokál. Výtečný muzikantský um dokázal vykouzlit specifickou melancholickou atmosféru, jakýsi ambivalentní mix naděje a zmaru.

Vertikal II (EP)

V září loňského roku Švédové vydali jakousi codu k řadové nahrávce, avšak s neméně ambiciózním nasazením. Čtyři kompozice delší délky, které v součtu vydají na více než půl hodiny kvalitního materiálu, včetně remixu "Vicarious Redemption" od věhlasného Justina Broadricka z žánrově spřízněných JESU, ještě prohlubují experimentální rysy novodobé tváře kapely. Třeba hned úvodní sedmiminutový špektákl "O R O" se pohybuje na vlnách nonkonformního drásavějšího a notně melancholického post-metalu, podloženého vkusnými samply a psychedelickým, lehce zefektovaným recitativem. Magické až transovní. Vrcholem kolekce se jeví následující "Light Chaser", byť skladbu definuje přímočará repetetivní melodie, ve výsledku se dostavuje příjemný pocit katarze."Shun the Mask" asi nejvíce evokuje typičtější post-metalovou tvář ansámblu díky zemitým riffům, avšak i zde se nechybí razantní nasazení  syntezátorů. EP hodnotím stejně jako dlouhohrající album.

1. ORO
2. Light Chaser
3. Shun the Mask
4. Vicarious Redemption (zremixoval Justin Broadrick)

Na "Vertikal" již experimenty kulminují a to především díky masivnímu nasazení syntezátorů, samplů, či obecně nemetalových instrumentů. Nicméně se nedá říci, že by kapela ztratila něco ze své organičnosti, rozhodně album nezní, jak by se dalo předpokládat, synteticky. Merito věci spočívá ve faktu, že CULT OF LUNA naskočila na bohulibý trend v oblasti alternativní hudby a tudíž využívá hřejivého soundu analogových syntezátorů. Na jedné straně zní podobná produkce v alternativní hudební subkultuře trendy, na druhou stranu se v případě švédského spolku nedá hovořit o takovém tom typickém "vintage" elektronickém minimalismu, už třeba z toho důvodu, že nálada jednotlivých kompozic je spíše pochmurně depresivní a do hravosti současných alternativních interpretů má na hony daleko. Další přesah nahrávky spatřuji ve faktu, že není snadné identifikovat, jaké zvuky a efekty vznikly pomocí klapek či knobů a jaké pomocí kytarových efektů. Jinými slovy, na rozličných efektech, ať je vyluzuje jakýkoliv nástroj, desky Vertikal a Vertikal II staví. Druhé jmenované EP tento experiment ještě dále umocňuje.

Osobně jsem se současnou tváří CULT OF LUNA nadmíru spokojen a spolu s Američany KYLESA dnes zastávají subžánrový piedestal. Oběma zmiňovaným kapelám se jeví jejich stylový perimetr, který de facto spoluutvářeli, poněkud těsný. Švédové kreativně operují s drásavou elektronikou a rozličnými kytarovými efekty, KYLESA zase s psychedelickým rockem a údernou rytmikou, obě tělesa však nezapomínají ani na své post-metalové, respektive sludge metalové kořeny. Na nejlepší žánrová alba uplynulého roku dosáhly obě kapely.

sestava: Johannes Persson - kytara, syrový zpěv, Fredrik Kihlberg - kytara, melodický zpěv, Anders Teglund - klávesy, samply, Thomas Hedlund - bicí, perkuse, Andreas Johansson - baskytara, Erik Olofsson - kytara, Magnus Lindberg - perkuse
produkce: CULT OF LUNA
odkaz: www.cultofluna.com
tracklist
1. The One
2. I: The Weapon
3. Vicarious Redemption
4. Synchronicity
5. Mute Departure
6. Disharmonia
7. In Awe Of
8. Passing Through
9. The Flow Reversed (LE bonus)

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

80 %

hodnotilo: 12


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube

Další články