Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

DYING PASSION – Transient

DYING PASSION – Transient

2013 Epidemie Records

čas: 62:28
země původu: Česká republika
styl: alternative/progressive rock

Kout železo, dokud je žhavé, řekl si asi šumperský nyní již kvintet DYING PASSION a teprve rok po vydání báječné desky "Amplify" přichází s nástupcem "Transient". Ta se nese ve znamení jistých změn jak v řadách kapely, tak v hudební složce. Přestože materiál tentokrát vznikl opravdu rychle, dle slov hlavního skladatele Standy Jelínka byl, takřka spontánně, složen za pouhé dva měsíce, ve výsledku však nezní nijak uspěchaně a drží si svou obvyklou vysokou kvalitativní laťku.

Sebejistota je jediná cesta,
tvůj mozek se neutopil a ty jsi dnes tady.
Všechny pochyby jsou pryč.
Nikdy neexistovaly, stejně jako tvé půlnoční slunce.

Při pohledu do digipakového přebalu si lze povšimnout, že v sestavě již nefiguruje svébytný klávesista Pavel Vantuch a  tentokrát se ani o artwork nepostaral letitý kapelní grafik Petr "Phob" Štefek, nýbrž Pepa Prokop z CINDY films, jehož grafika vychází z animovaného klipu ke skladbě "Vertical Edge". Z formální stránky přejděme k samotným hudebním aspektům. Za největší devizu alb DYING PASSION považuji, že i po tolika letech na scéně je nelze šmahem přirovnat k nějakému zavedenému zahraničnímu interpretovi, na rozdíl od tuzemských souputníků. Díky individualistickému přístupu jednoznačně přesahují obvyklý subžánrový rámec,  v konfrontaci se světovou špičkou zjišťuji, že šumperští nejen směle konkurují po komplexní stránce (od hudby, produkce, přes texty, po vizuální, ideovou a propagační stránku), ale že se jedná o natolik sofistikovaný styl, byť nikterak instrumentálně komplikovaný, že v takto prvojakostním provedení není ještě toliko nasycen.

Přese všechny vyřčené komplimenty musím před kapelou smeknout především pro její neutuchající schopnost svůj již natolik vycizelovaný rukopis s každým následujícím albem dále rozvíjet, inovovat a v případě "Transient" probádávat i trochu jiná zákoutí úžasného melancholického světa DYING PASSION. Nyní nemám ani tak na mysli, že poprvé v historii kapely se jedná o koncepční dílo ohraničené monologem v podobě prologu a epilogu, jehož poselství by se mohlo vtisknout do latinského rčení Carpe diem, nýbrž operování s poněkud odlišným emočním vyzněním oproti předchozím počinům. Pakliže CD "Absorb" sázelo na dynamický švih, následující "Amplify" inklinovalo k éteričtějšímu pojetí, pak aktuální "Transient" se jistým obloukem vrací k skličující atmosféře, ze které skupina de facto vzešla, nicméně nejedná se o žádný návrat k syrovým metalovým kořenům, byť paradoxně jde o nejkytarovější a dost možná i o "nejtemnější" nahrávku v historii spolku.

Hoříš jako hvězda,
padáš nahoru a stoupáš dolů,
další milosrdné lži jsou přímo před tvýma očima,
oslepen světlem života, jen pro tuto noc.

Uvozovky jsou zcela na místě, protože DYING PASSION s náladami a atmosférou rafinovaně pracují, ve své podstatě lze hovořit o jisté ambivalenci (v pozitivním slova smyslu), neboť nyní více než dříve se vyplatí hudbu konfrontovat s textovou složkou. Na přelévání emocí, od melancholicky trudomyslných, po pozitivně hitové refrény, díky mnohavrstvému hlasovému projevu stále výtečné Zuzky Jelínkové, jsme si zvykli již v minulosti, avšak zde vše získává poněkud specifický rozměr. Dokonale ho ilustruje obal CD, byť vyvedený v zářivě žlutých teplých odstínech, navíc, oproti dřívějšku, vytištěný na lesklém papíře, ve skutečnosti vyobrazuje zkroušenou mladou dívku, rezignovaně sedící v pusté omšelé místnosti, náhle osvětlené žárovkovým světlem. A přesně v tomto duchu se nese i samotná hudba odevzdaná bezbřehé melancholii, sklouzávající k depresivním kytarovým vybrnkávačkám či progresivnějším, leč chladným riffům. Teprve až s koncertním trumfem "Highlight" přicházejí paprsky naděje a povědomé staré známé postupy. V tomto ohledu jako most s předchozí tvorbou slouží taktéž třeba "Affraid of Dusk" nebo klipovka "Vertical Edge", ale páteř nahrávky zastávají kompozice reflektující novodobou, mnohem více existenciální, notu.

V tomto ohledu bych vyzdvihnul naléhavou "Futile", v níž tklivá melodická kytarová linka umocňuje její psychedelický ráz a v neposlední řadě si můžeme povšimnout poněkud odlišné práce s klávesovými rejstříky a obecně elektronickými aranžemi, které si na svá bedra vzali kytaristé Standa a Dušan. Klávesy po odchodu Pavla Vantucha zastávají spíše marginální účel a nezapřou jistý přímočařejší jakoby "devadesátkový" feeling (konkrétně v této skladbě až nápadně upomenou památné intro z alba "Lamentations of Innocents" doommetalové legendy DISSOLVING OF PRODIGY). Mezníkem alba se jeví asi nejprogresivnější "Intoxicating" s výtečně zakomponovanou trumpetou hostujícího Josefa Kozumplíka. Zde dokonale vynikne ona skličující nálada, avšak nečekejte žádnou hutnou doomovou valivost, neboť instrumentálně je skladba vystavěna ryze moderními expresivními rockovými postupy, jaké k dokonalosti vyprofiloval třeba Steven Wilson.

Těžko se v natolik promyšleném díle hledají negativa, přesto si troufám konstatovat, že oproti dřívějšku se nepodařilo více než hodinu materiálu naplnit třeskutě mimořádnými momenty a jeho mírné zredukování by eliminovalo jisté fádnější pasáže. Někdy totiž napětí skladby poněkud kolísá, vyústí jakoby do ztracena a tudíž se nedostavuje kýžená katarze, tak jako třeba v případě "Erratic".

Nevyhnutelný konec,
když změníš své rozhodnutí,
můžeš žít trochu méně, ale život, který je reálný.
Je toho ještě tolik, co zbylo k odhalení,
vše čeho jsi dosáhl se rozsypalo jako písek.

Denně uděláte tisíce rozhodnutí, většina z nich není důležitá, avšak některá z nich vycházejí z čistě přirozeného nutkání život si patřičně užít. Můžete naslouchat svým tužbám a probudit v sobě vášeň, avšak zvolte tu správnou cestu - teď nebo nikdy. Život je příliš krátký a v případě nesprávného rozhodnutí smrt přichází rychleji, než se může zdát a pak už bude pozdě litovat promarněného času. V existenciálním konceptu alba "Transient", jež nezapře apelativní a místy až tendenční tón, se přemítá o nástrahách a smyslu samotného bytí , avšak nejde o žádnou kýčovitou "emo" patetičnost, obsah sdělení je hluboký, skoro až metafyzický, protkán "mezi řádky" rozličnými metaforami, taktéž konkrétními sděleními (třeba, že chlast je svinstvo). Proklestit si cestu životem může být náročné, stejně jako opojné, přesně jako poslech sedmého řadového alba "Transient".

sestava: Zuzana Jelínková – zpěv, Stanislav Jelínek – kytara, piano, programování, Dušan Mikulec – kytara, programování, Filip Chudý – baskytara, Jan Kylar – bicí; hosté: Josef Kozumplík – trumpeta, Eoghan O'Reilly - recitativ
produkce: Dušan Mikulec, Stanislav Jelínek
odkaz: www.dyingpassion.com
tracklist
1. Prologue
2. Ordinary
3. Highlight
4. Futile
5. Affraid of Dusk
6. A Different Perspective
7. Tremor
8. Collapse Wwithin
9. Will to Find
10. Intoxicating
11. Vertical Edge
12. Erratic
13. Enlightenment (Goodbye Wasted Life)
14. Epilogue

Hodnocení

autor:

85 %

čtenáři:

87 %

hodnotilo: 35


Diskuze

Cekem příspěvků: 2

JL21.09.14 | 16:36:11
petr22.09.14 | 08:58:09

Audio

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube