Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

WHITECHAPEL - Our Endless War

WHITECHAPEL - Our Endless War

2014 Metal Blade Records

čas: 38:51
země původu: USA
styl: deathcore

Americká úderka WHITECHAPEL vystoupila po dvou letech ze stínu a připravila posluchačům další dávku brutální muziky. Deathcore zažívá relativně pořád velký boom a množství kapel hrajících tuto odrůdu smrtícího kovu je opravdu nepřeberné. Dle mého názoru se ona původní podstata žánru blíží ke svému zenitu, což demonstruje i snaha vůdčích kapel znít jinak, odlišně, či vkládat do své tvorby elementy z dalších žánrů.

Pojmenovat hudební těleso podle čtvrti, ve které kdysi řádil Jack Rozparovač, značilo snahu znít opravdu hrubě a tvrdě. Roztěkaný, brutální a nervní deathcore. Přelomové album "New Era of Corruption" vyneslo skupinu na přední stránky velkých, tvrdě-hudebních periodik a šestice začala pomalu opouštět čistě coreové vody a uhýbat k metalovějšímu vyznění svojí tvorby. K tomu určitě přispěla i neustálá přítomnost tří kytar, jejich potenciál mohl být konečně naplno využit. Bezejmenným albem minulým, pokračovala pouť skupiny hudebními dějinami. Vlivy djentu, mathcoru a progresivity staví dva roky staré, eponymní album na vysoké posty.

Nový materiál s dovolením rozdělím na dvě části. První startuje nerušivým intrem a následnou titulní vypalovačkou. Ke slovu se dostává rychlá riffopalba, bagrující kytary a hrubý vokál. Nade vším ční refrén s velice jasným frázováním a s výraznou melodickou linkou. Zatím nejmetalovější skladba skupiny, coreových vlivů obsahuje opravdu málo. "The Saw Is the Law" naopak ukáže opačnou stranu mince a nechává vyniknout sekaně položeným kytarám a frázovitému refrénu: "You are nothing, We are everything". Na příkladu prvních dvou skladeb, můžeme krásně demonstrovat současnou tvář WHITECHAPEL. Snaha o únik ze sevřené žánrové škatulky, o příklon k tradičnějšímu vyznění, a implementaci více melodických linek do kostry skladeb. Zároveň nechce šestice kálet na hlavu ani věrným a v duchu svého loga vytahuje brusné pily deathcoru. Ve skladbě "Mono" lze vypozorovat poměrně vzácný moment, a to symbiózu obou zmíněných směrů. Jinak se i v první části desky jedná spíše o existování vedle sebe. Jeden přístup vysloveně nepopírá druhý, ovšem o nějaké zvlášť promyšlené propojení (či dokonce fúzi), se nejedná. Dobře pobaví pětka "Let Me Burn", propletenec kytar šroubuje melodii a střední tempo správně hněte.

Druhá část počíná sterilní, valivou "Worship The Digital Age". Kapela z ničeho nic přehodí výhybku, naprosto odmazává nápaditější vyznění a nastupuje hoblování. Stejně jako zmíněná skladba ve své polovině "brzdí" tučným riffem, tak rychle brzdí i dosavadní dobrý dojem a nastupuje brutální nuda. "How Times Have Change" a "Black Out" se dají použít jako vzorná ukázka žánrové tuposti. Všechny nectnosti deathcoru (opakování riffů, drbání strun, podobná stavba skladeb) najednou bijí do uší. Krutá změna a opravdu nečekaný propad. Klidný úvod "Psychopathy" moc nevylepší průměrný obsah. Závěrečná píseň trochu zvedá hlavu a můžeme mluvit i o lehkém dotyku atmosféry s klasicky pojatým sólem a povedenými kytarovými efekty.

Jsem překvapen. WHITECHAPEL vydali aktuální dílo relativně brzy, necelé dva roky nemilosrdně ukázaly neblahý vliv uspěchané práce. Druhá polovina stopáže, krom posledního tracku, opravdu působí jak přimázlá k dobré polovině první. Kapela představuje velkou rybu svého domovského vydavatelství a rychlé sekání desek patří k věci. Tentokrát se tak děje na úkor celkového dojmu. Instrumentální stránka věci naštěstí ukazuje partu vyhraných a již zkušených hudebníků, zvuk moderně řeže a duní.

Zatímco minulý, zajímavý počin neváhám hodnotit osmdesáti procenty, v případě "Our Endless War" budu o hodně skoupější. Zvýšená koncentrace melodiky není žánrově vzorná, ovšem pobaví, zaujme a dává prostor k manévrování a stavbě dobře poslouchatelných věcí. K dobru lze započíst rovněž dovednosti hráčů. Na druhou stranu WHITECHAPEL předvádí letos i hromadu klišé a nevýrazného materiálu. Výsledný dojem z nového alba, zahrnujíc všechny proměnné, balancuje jednou nohou nad propastí hudebního a žánrového průměru. Zda spadne, ukáže čas.

sestava: Phil Bozeman – zpěv, Ben Savage – kytara, Alex Wade – kytara, Zach Householder – kytara, Gabe Crisp – baskytara, Ben Harclerode- bicí
produkce: Mark Lewis
odkaz: www.whitechapelband.com
tracklist
1. Rise
2. Our Endless War
3. The Saw Is the Law
4. Mono
5. Let Me Burn
6. Worship the Digital Age
7. How Times Have Changed
8. Psychopathy
9. Blacked Out
10. Diggs Road

Hodnocení

autor:

60 %

čtenáři:

62 %

hodnotilo: 13


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube