Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

ELVENKING - The Pagan Manifesto

ELVENKING - The Pagan Manifesto

2014 AFM Records

čas: 63:58
země původu: Itálie
styl: power/folk metal

Kapela ELVENKING působí stále jako nadějní nováčci, leč na scéně běhají již 14 let. Moje první setkání s Italy proběhlo na sympatické desce "Wyrd" z roku 2004. Ta šestici zafixovala jako neurážející, barevný a melodický materiál převážně power metalových struktur a folkového dokreslení. Bohužel muzikanti nedokázali překročit svůj stín a každá další nahrávka představovala sic dynamický, leč spíše nevyužitý potenciál, utopený v přímočarých skladbách a žánrových nedostatcích. Jedinou výjimku ukázalo polo-akustické album "Two Tragedy Poets", kde pánové stylově uhnuli, ale zase si příliš nepotykali s múzou skladatelskou. Promo materiál u "elfů" často bral do pusy SKYCLAD a taktéž CHILDREN OF BODOM, což jsem upřímně dodnes moc nepochopil.

Základ novinky, stejně jako u starších počinů, obsahuje znovu řízný a středně tempý power metal. Rozhodně ubylo snahy o přímočaré hitovky, naopak hlavní vrstvu symbolizuje touha vyprávět a tvořit. Minulá "Era" už vystrkovala růžky v podobném směru, jsem velmi rád, že se ELVENKING rozhodli pokračovat a nevracet k pofidérnější jednoduchosti. Kdo často čte mé recenze tak ví, že na délky "písničkovitých" alb jsem zkrátka pes. "The Pagan Manifesto" trvá hutnou hodinu a čtyři minuty, vzhledem k obsahu, opět hranice snesitelnosti. Nabývám dojmu, že ELVENKING jsou krapet sami proti sobě, zdrcnout dílo do cca 50 ti minut působilo by intenzivněji. Hlavní obžaloba směřuje na dvojici "Pagan Revolution" a "Grandier's Funeral  Pyre", vpravdě vycpávkové songy jak z B strany zaprášeného singlu. I délka, jinak povedené "Witches Gather" je moc natažená. Světe div se, tím ale výčet negativ na čerstvé placce končí.

"Pohanský manifest" dokáže ve zbytku rozpoutat nefalšovanou zábavu aniž by se dále uchyloval k triviálnosti nebo houslovým trdlovačkám. Už první skladba vypadá jako těžký kalibr, opravdový výpravný monolit. Riff střídá riff, nálada se mění jak zrychlený záběr na severskou oblohu, zpěvák Damna deklamuje příběh o králi elfů, něžná Amanda Somerville konejší svým uhlazeným projevem. Sympaticky a rozumně použité housle už jen práci dokonají. Dlouho mi nelahodila žádná power metalová skladba tolik jako "King of the Elves". ELVENKING rozhodně nepůsobí dojmem spolku ze slunné Itálie, naopak v atmosféře si snadno představím Irsko, Skotsko a snad i Finsko. Zajímavé. Další věcí, na kterou bych rád poukázal, jest velice proměnlivá rytmika. Na ploše pár minut projede kapela všemožné postupy, jak můžeme slyšet v hravé "The Druid Ritual of Oak" či výpravné "Moonbeam Stone Circle". Deska zní svěže, "přírodně", autenticky. Dojde i na úderně chytlavé věci, "Twilight of Magic" upomíná rané období SONATY ARCTICY, klipovka "Elvenlegions" vytáhne svižnější tempo s houslemi a "Solitaire", s výraznou basovou linkou, musí zaujmout. Opět se neděje nic náhodně, všechny hitovky do stopáže dobře zapadají, pomáhají hudbě v různorodosti, ozvláštňují jí a dodávají palivo pro poslech složitějších věcí. A to cením na "The Pagan Manifesto nejvíce. Symbiózu, propracovanost, výpravu, která nenechá (až na dvě zmíněná, hluchá místa) upadnout posluchače do vakua nepozornosti.

Věrohodnou alegorii přidává zdařilý fantasy obal, i když se na něm toho "děje" možná až moc. Atmosféra nahrávky zvládá vyvolat autentické dojmy noci, vody, starobylých rituálů, celého obřího fantasy světa. Fanda žánru si musí sám přiřadit skladbu k dojmu, to už nechám na něm. Ale věřím, že i kolemjdoucí posluchač najde zalíbení, někdo v propracované výpravě, jiný ve svěží a nenucené přímočarosti. Muzikální sehranost a povedený zvuk už pouze korunují zdařilý dojem.

ELVENKING definitivně vystoupli z předních pozic druhé ligy do žánrové extraligy. Trochu škoda řečených negativ a délky, možná do budoucna zkusit osvědčenějšího producenta, co se nebude bát do věcí více mluvit. Aby otřásli hudebním světem na to ještě kus práce skupinu čeká, leč našlápnuto mají konečně správnou nohou a čerstvý materiál mě opravdu majoritně baví. Jelikož power metal tvoří drtivou většinu obsahu, troufám si "The Pagan Manifesto" srovnat s ostatními letošními výplody tradičních power metalových kapel (většinou výplody dosti nevalnými). A ono srovnání Italové náhle vyhrávají na celé čáře. Letos zatím nejzábavnější žánrové CD. Velice, velice dobrá práce. Z určitého úhlu pohledu nejlepší v historii ELVENKING.

sestava: Damna – zpěv, Aydan – kytara, zpěv, Rafahel – kytara, Jakob - baskytara, Lethien – housle, Symohn – bicí
produkce: Simone Mularoni, ELVENKING
odkaz: www.elvenking.net/
tracklist
1. The Manifesto
2. King of the Elves
3. Elvenlegions
4. The Druid Ritual of Oak
5. Moonbeam Stone Circle
6. The Solitaire
7. Towards the Shores
8. Pagan Revolution
9. Grandier’s Funeral Pyre
10. Twilight of Magic
11. Black Roses for the Wicked One
12. Witches Gather

Hodnocení

autor:

75 %

čtenáři:

80 %

hodnotilo: 13


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube