Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

NACHTMYSTIUM - The World We Left Behind

NACHTMYSTIUM - The World We Left Behind

2014 Century Media

čas: 54:44
země původu: USA
styl: psychedelic post-black metal

Dnešní recenzi začněme zdravou dávkou sentimentu. Ten patří poslední kapitole v historii skupiny NACHTMYSTIUM, jedné z vůdčích kapel "americké školy" post black metalu. Když projíždím skrze hudební sféry rozlučkového materiálu, příznačně zvoucího "The World We Left Behind", nenechá mě v letargii jedna znepokojující myšlenka. Jak a kdo potáhne otěže specifické, zámořské odnože žánru dále. Druhá mocná formace WOLVES IN THE THRONE ROOM opustila (snad dočasně, kdo ví), bzučící roje kytar či momenty mířící do norských fjordů a věnuje se čistě ambientní tvorbě. Své naděje jsem vložil před lety do mladé bandy ABIGAIL WILLIAMS, která se propracovala od klávesových "dimmu" záležitostí až do prostorově znějících, atmosférických struktur (album "Becoming"). Momentálně se nacházejí ve stavu jakési polo-hibernace, navrátili se sice po 3 letech na podia ale o nové tvorbě a větší aktivitě kapely neslyšet.

Zpět ale k partičce kolem Blakea Judda, jehož léčba závislostí na fetu představuje hlavní důvod konce NACHTMYSTIUM. Prvotní dvě desky z počátku milénia potěšily hlavně srdce blackmetalistovo. Počínaje třetí nahrávkou se připojuje i stále sílící proud psychedelie, retro klávesových ploch a pokřiveného, špinavě rockového nádechu, kterýžto vygradoval na albech s podtituly "Black Meddle". "The World We Left Behind" sleduje jak stopy zmíněných dvou titulů, tak agresivnějšího předchůdce "Silencing Machine", plného elektronických ruchů a doplňků. Naštěstí se nejedná o postupy copy+paste, nebo přešlapování na místě.

Na CD lze protentokráte celkem snadno rozeznat různorodou tvář, kterou nám kapela ukazuje. Mezi jednotlivými přístupy leží spíše ostrá hrana, než plynulý přechod známý z let minulých. První způsob předvádí uvolněné otěže a explicitně přímočarý feeling. Nutno říci, že postup vcelku nečekaný a dosud od NACHTMYSTIUM skorem nepoznaný. V podstatě pozitivně vyznívající, bez všudypřítomného retro oparu alb minulých, bez vysloveně drásavých linek, mířící zcela jasným směrem. Možná jsem už moc otupělý všemi "zloblackmetaly" co proháním ušima, ale jak jinak charakterizovat vtíravou "Fireheart", nebo volnější "On the Other Side". Soundtrack ke spokojenému pokyvování hlavou. Proč ne.

V majoritnější rovině NACHTMYSTIUM zásobují svoji typickou dávkou hypnotického black metalu plného delších struktur. Elektro peklo "In the Endles Abyss". Skladba titulní, začínajíc samplovou smyčkou, vzývajíc k tanci šlapavý rytmus black'n'rollu a padajíc do propasti vytvořené pisklavě sólující kytarou. Směrem ke svému konci muzika jednoznačně nabírá na síle. Neklidná a roztrhaná "Tear You Down" a balada "Epitaph for a Dying Star", propletená dalšími hrátkami se syntetizovanými pazvuky. Vklad elektronických útržků působí vůbec o něco lépe než na minulém díle, skladby nejsou "přebzučené" a samplované úryvky neruší.

Většina končících kapel chytá tendence vytváření sumarizačních alb a málokdy se pustí do něčeho jen o milimetr nového. V tomto ohledu svojský přístup chválím, i když se jedná o akt neodvratně mířící do slepé uličky. Bohužel prostor stopáže jest příliš krátký a podobné zkoušky by si zasloužily ještě další album. I proto nerezonuje výsledný dojem vysloveně stoprocentně. Některá přímočará a jednodušší místa drobet skřípou v kontextu nahrávky a možná se setkají s nepochopením a odsouzením, ve smyslu "je to moc na první signální".

Čert ale vem hnidopišství. "The World You Left Behind" představuje v globálním měřítku stále velice zajímavý, vesměs originální a inteligentně podaný extrémní metal, překypující žiletkovitou, nepříjemnou atmosférou (v nejlepším slova smyslu). I v závěrečném tažení splňují NACHTMYSTIUM úroveň, na kterou se většina konkurence úplně nechytá.

PS: V aktuálním rozhovoru na webu mluví Blake Judd o změně svého rozhodnutí. Kapela tedy údajně nekončí, jen nebude hrát naživo. Vzhledem k mizivé důvěryhodnosti, jaké se Judd po zásluze těší, se tak kolem budoucnosti NACHTMYSTIUM může stát zřejmě cokoliv.

sestava: Blake Judd – zpěv, kytara, Andrew Markuszewski – zpěv, kytara, Will Lindsay – baskytara, Sanford Parker – syntetizátory, elektronika, Charlie Fell – bicí
produkce: NACHTMYSTIUM
odkaz: facebook.com/OfficialNachtmystium
tracklist
1. Intrusion
2. Fireheart
3. Voyager
4. Into the Endless Abyss
5. In the Absence of Existence
6. The World We Left Behind
7. Tear You Down
8. On the Other Side
9. Epitaph for a Dying Star

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

86 %

hodnotilo: 37


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube