Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

AT THE GATES - At War With Reality

AT THE GATES - At War With Reality

2014 Century Media

čas: 44:16
země původu: Švédsko
styl: death metal

Death metalový návrat roku. Jak jinak charakterizovat příchod nahrávky od kultovní kapely, navíc po 19- ti leté pauze. Už při nedávném poslechu průměrné placky od THE HAUNTED, jsem si maloval, jak by měla v mých představách vypadat práce právě spřízněných AT THE GATES. Internetové diskuse zahlcovaly mnohé prognózy. Někteří posluchači čekali znovu stylotvůrné dílo, které posadí všechny na zadek. Jiní počítali s nevyhnutelnou nudou a recyklátem. Raději jsem se během čekání příliš nepřikláněl k žádné straně, neboť reuniony bývají velice ošidné. Svoji roli vždy hraje zaměření protagonistů během pauzy, ale i věk, pěvecká kondice, chuť do práce a někdy bohužel i finance.

S klidným svědomím předesílám, že žádný ze zmíněných extrémů se nekoná. "At War With Reality" působí hned od prvního poslechu nepřekvapivým, leč velice konzistentním a pozitivním dojmem. Ale popořadě. Nedávno vypuštěný, stejnojmenný první singl, zanechal v mých uších solidní nejistoty. V podivném (zřejmě před-finálním) mixu, jsem slyšel poněkud unylou smotaninu starých riffů, tu odkazujících na "Slaughter of the Soul", tu vzývajících "With Fear I Kissed the Burning Darkness". Ani výkon "Tompy" Lindberga nedosahoval kdoví jaké úrovně, působil dosti unaveně a nezajímavě. Pokud někdo vytváří svůj zájem o desku dle první upoutávky, po poslechu celého díla bude zřejmě překvapen. Jedná se totiž o rozhodně nejslabší zářez a ani příliš nevypovídá o daleko lepším zbytku nahrávky. Jediné negativum, které částečně přetrvalo, představuje zpěv. Ani náhodou nepodezírám Lindberga z odfláklé práce. Spíše už se ozývá věk a dlouholeté mučení hlasivek. V rychlejších momentech zní občas dušně a hlavně postrádá tolik požadovanou řezavost svých dávných vokálních výlevů. Lehce nepříjemný nešvar, ale zase nekazí tak moc, jak by se zdálo.

Instrumentální a skladatelská stránka totiž pracuje téměř jak za mlada. Kytarový tandem Björler-Larsson táhne skladby neuvěřitelnou samozřejmostí a sype z rukávu jednu melodii a vyhrávku za druhou. Bez serepetiček, bez doprovodných kláves, jen poctivý melodicky death metal s Gothenburgem ve znaku. Našláplá "Death and the Labyrint" uvádí desku pohodovým groovem a jasně danou stavbou. Přes nevýraznou eponymní píseň se dostáváme k prvnímu vrcholu jménem "The Circular Ruins". Tesaný riff, zpomalující tempo, vzdušné melodie, atmosféra jak stehno. AT THE GATES zkrátka ví, kam udeřit. Vůbec se dá říct, že ujíždím hlavně na volnějších pasážích desky. Jednak více vyniknou skvělé melodie a hlavně se v méně natlakovaných částech Tompa daleko lépe pere s pěveckými party. Nu jen si poslechněte dvojici "Heroes and the Tombs" a "Order of the Chaos". Naprostá paráda, vyjít před dvaceti lety, první řečená by se mohla směle zařadit ke klenotům žánru.

Přehoupnutím do svojí druhé poloviny se dostáváme i k méně výživným a řekněme očekávanějším záležitostem (" The Head of the Hydra"). Následuje instrumentálka a poslední přišlápnutí plynu, velice pěkně odpálená "Upon Pillars of Dust". Mystická oddechovka "The Night Eternal" nemohla na závěr ukončit stopáž lépe. Opět platí, že volné tempo poráží to rychlé.

Mnoho vody od "Slaughter of the Soul" uplynulo, mnoho řečí a falešných proroctví bylo proneseno. AT THE GATES se popasovali se svým návratem minimálně chvalitebně. Příliš nepřekvapili, ale svému jménu rozhodně hanbu neudělali a přinesli vyrovnanou kolekci solidních písní a místy opravdu výborných melodií. Do pozitivního dojmu výrazněji zasahuje jen zmíněný zpěv. Ale opakuji, sic žádný trhák ale ani žádná velká vokální katastrofa. V mnoha ohledech mi "At War With Reality" připomíná reunion CARCASS. Sází na dobře promakanou jistotu, čerpá plně ze své historie a do svého výrazu procpává (v rámci možností), i trochu moderny a čerstvé energie.  Žánrutvorné  a přelomové situace se dnes již odehrávají jinde, přesto nespatřuji příliš mnoho důvodů proč "At War With Reality" kritizovat. Velice dobře odvedený a tradiční metal, prostý většiny nešvarů starých kapel. I to je potřeba rovněž ocenit. Z mého pohledu rozhodně za poslech stojící CD.

sestava: Tomas Lindberg – zpěv, Anders Björler – kytara, Martin Larsson – kytara, Jonas Björler – baskytara, Adrian Erlandsson – bicí
produkce: Fredrik Nordström, Jens Bogren
odkaz: www.atthegates.se
tracklist
1. El Altar del Dios Desconocido
2. Death and the Labyrint
3. At War With Reality
4. The Circular Ruins
5. Heroes and Tombs
6. The Conspiracy of the Blind
7. Order from Chaos
8. The Book of Sand (The Abomination)
9. The Head of the Hydra
10. City of Mirrors
11. Eater of Gods
12. Upon Pillars of Dust
13. The Night Eternal

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

77 %

hodnotilo: 49


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube