Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

TAAKE - Stridens hus

TAAKE - Stridens hus

2014 – Dark Essence Records

čas: 43:34
země původu: Norsko
styl: black metal

Mlha. Lepší název pro metalovou kapelu aby člověk pohledal. Hlavní mozek a protagonista Hoest vždy disponoval obrovskou spoustou nápadů. Desky nesoucí záštitu TAAKE slibovaly zajímavý zážitek přímo z bašty norského blacku. Přičemž se nikdy nejednalo na první poslech o nic složitého. Přímočarý násyp, thrashující riffy, blast beat a jeden z nejlepších skřehotavých vokálů na scéně. Hoest ale dokázal ukrýt do svého dítka mnohé skryté doplňky, nenápadné útržky melodií a skvěle zakomponované, různorodé prvky. Komplexnost v zdánlivé jednoduchosti. Kdo ještě neslyšel, ať hned běží pro famózní trilogii, jež se stala klasikou ("Nattestid ser porten vid", "Over Bjoergevin graater himmerik" a "Hordalands doedskvad").

Vytvoření skvělého materiálu s sebou ale nese velké závazky do budoucna. A jejich naplnění bývá ošemetné. Na eponymním CD z roku 2008 přinesli TAAKE nárazový, přímočarý metal, koketující s jednodušším black'n'rollem. V konkurenci vynikajících předchůdců album dost vázlo a nespravil to ani jinak velice mocný element času. O třídu lépe si vedly norské zbraně, alias "Noregs vaapen". Návrat k mohutnější atmosféře a barevným, vtipným úsekům. Dílo si dokonce vysloužilo nominaci odborné poroty na norské hudební ceny Spellemann (i přes silnou kritiku proti-muslimského songu "Orkan").

Ke "Stridens hus" se pokusím přistoupit bez větších diskografických srovnání, neboť svoji originalitu a sugestivnost dává na odiv opět svébytným způsobem. Bylo by asi nefér, do nekonečna otloukat minulost o Hoestovu řídnoucí kštici. První v čem mé uši nalézají potěšení, je místy až mantrická nálada jako v rozjezdu songu "Stank". Tempa o chlup zvolnila právě na úkor delších ploch a náladotvorně rozplizlých kompozicí. Neustálý dusot kopáků podbarvuje, brzdí a zase naboostovává kvílející kytary. Nečekejme ale žádné výrazné hitovky typu "Hordalands doedskvad III". Nejvíce se chytlavému výrazivu blíží houpavá "Gamle Norig". Ve zbytku se musíme spokojit s občasnými výjezdy kytar, melodickými nápěvy, ale nic, co by se vlezleji zarývalo do kůže. Chyba? Záleží na náladě příjemce. Kdo hledá v blacku přímočarou chytlavost a drtivou údernost, nenachází se dnes u správného zdroje. Já kvituji místy příkladně zamlženou stavbu písní a občasné chuchvalce pohlcující mlhy, linoucí se ze "Stridens hus".

A co vypnout představivost, vynořit ze z imaginárních blat a postavit se čelem negativnímu působení novinky. Bohužel i ono je přítomno a malinko promlouvá do výsledných dojmů. Nejvíce se projevuje v unylé a trochu natažené "Det fins en prins", která krouží éterem už od EP "Kulde". Snahy o skryté ozvláštnění materiálu letos vystupují celkem jednoznačně na povrch. A pracují v rozmezí líbí - nelíbí. Nekoná se žádná kontroverze a diskutabilní věci jako banjo. Vybrnkávačky "Kongsgaard bestaar" a perkusní hrátky našláplé "Vinger" berme za pozitivní příklad.  Zadrhávající se rockové hrátky v polovině "Orm" zase za negativní. Samozřejmě, že se stále pohybujeme v globálně velmi slušných pozicích. Krákoravý projev splňuje všechny podmínky pro přijetí do havraního rodu. Kéž by každý  zlo-blacker alespoň z poloviny ovládal Hoestův pěvecký skill. Produkce desky je ukázková. Obal se drží tradic, nesmírně jednoduchý, žádné omalovánky. Hypnotické okamžiky dávají "Stridens hus" nádech mocného, severského epična. V místech, kde opadá atmosférická krusta, se setkáváme s mírným propadem slyšeného, ale žádná hrůza ani nic odpuzujícího. Prostě jen několik lehce slabších chvil.

Stále se při poslechu Hoestova díla procházím se pod polární záři, shlížím z fløyenské vyhlídky na Bergen, tonoucí v záři světel a cítím chladný arktický vítr ve fjordech. Alespoň na moment nesedím v Praze pod inverzní oblohou. Za to posílám TAAKE vřelé díky. Sečteno podtrženo, máme čest s velice dobrou black metalovou nahrávkou. Svojské začátky ani svého předchůdce nepřekoná, ale disponuje podnětnou, hypnotizující atmosférou (s pár škobrtnutími) a jasně rozpoznatelným výrazivem.Helnorsk svartmetall.

Hodnocení předešlých alb TAAKE:
"Nattestid ser porten vid" - 95%
"Over Bjoergvin graater himmerik" - 80%
"Hordalands doedskvad" - 90%
"Taake" - 65%
"Noregs vaapen" - 80%

sestava: Hoest – zpěv, všechny nástroje
produkce: Bjørnar Nilsen, Hoest
odkaz: www.taake.svartekunst.no
tracklist
1. Gamle Norig
2. Orm
3. Det fins en prins
4. Stank
5. En sang til sand om ildebrann
6. Kongsgaard bestaar
7. Vinger

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

79 %

hodnotilo: 21


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube