Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 7

BRUTAL ASSAULT - vol. 7

23. - 24.08.02
Hvozd u Konice - kamenolom

Letošní, již sedmý ročník téměř jediného čistě metalového festivalu u nás se opět neobešel bez problémů, které stejně jako vloni měly za příčinu neustálou změnu místa konání. Původně se měl festival konat v amfiteátru v Náměšti na Hané (okres Olomouc), ale na poslední chvíli z nepochopitelného "omylu" ze strany Městského úřadu, jehož pracovníci naplánovali na stejný termín do stejného areálu Hanácké slavnosti, musel být festival přestěhován do náhradní lokality. Dle mého názoru nešlo o žádné pochybení ze strany Městského úřadu, ale o bojkotování metalové kultury jako takové. Vše nakonec dopadlo dobře a pořadatelům se jen dva týdny před konáním Brutal Assaultu podařilo najít vhodnou lokalitu 12 km od původního místa konání, a to v bývalém kamenolomu ve Hvozdu u Konice. Tam byla z Náměště zajištěna zdarma kyvadlová autobusová doprava.

Pátek 23.08.

V pátek jsem spěchal, abych stihl set brněnských INNER FEAR, na které jsem se upřímně těšil a do areálu Brutal Assaultu ve Hvozdě u Konice jsem přijel přesně na čas v 15.00 hod. Z doprovodného letáku, který jsem dostal k CD kompilaci, jsem vyčetl, že skupiny GODLES TRUTH, DARKSIDE a INNER FEAR z důvodu zranění členů skupiny nebudou vystupovat. Proto jsem si dal menší pauzu na pivo, které se k mému překvapení neplatilo přímo, ale člověk si musel vystát dlouhou frontu na pivní lístky Gambrinus. Později jsem tomuto způsobu přišel na chuť (po festivalu se pak daly najít ztracené lístky a hlavně jste měli přehled, kolik jste vypili) a fronta časem nebyla žádná.

Prostředí letošního Assaultu bylo velice dobře zvoleno. Bylo situováno do menšího (ale pro dvě podia dostačujícího) kamenolomu, který byl obehnán jehličnatými lesy a celkově pěknou přírodou, která hlavně večer umocňovala emocionální zážitek z hudby. Zájemce o CD, trička, vinily a jiné metalové propriety měl na výběr z mnoha dister a nabídka CD byla snad největší za poslední dobu. Daly se sehnat nejen aktuální tituly a skupiny vystupující na festivalu, ale i starší raritní alba, která jsou v metal shopech vzácností.

Na podiu A místo INNER FEAR hráli grindeři COWARD (původně měli účinkovat na pódiu B) a po nich finský brutal death DEEPRED. Obě skupiny hráli výborně, bohužel však brutal death/grind nemusím a proto jsem se těšil na vystoupení Brňáků TISÍC LET OD RÁJE, kteří začali svou show po 17. hodině. Tyto sympaťáky jsem v jejich nové sestavě se zpěvačkou Dášou, která zpívá výborným blackovým! vokálem, jsem viděl několikrát, ovšem jejich vystoupení na Assaultu bylo určitě nejlepší. Dáša bezpečně přezpívala zpěváka Křečka, který dle mého názoru na pódiu jen bezvýznamně poskakuje a celkově výsledný dojem sráží jeho snaha o jakýsi image skupiny. Překvapením byla absence klávesačky a třetí zpěvačky Žlůvy, kterou hravě nahradila Helča, kamarádka Dáši.

Po čtyřiceti minutách přichází na scénu drtiči INGROWING, kteří bezesporu patří ke špičce nejen českého brutal death metalu. Vokální projev frontmana Vlakina by jistě záviděli i hoši z americké meky death metalu, výborný zvuk všech nástrojů, hlavně bicích. Hráli především z novinky "Suicide Binary Reflections". Na béčku mezi tím účinkovali brutální party jako naši LOVECRAFT, DISGUSTING a Rakušáci SEEDS OF SORROW. Na áčku již zvučili šumperští DYING PASSION, které mám velice rád již od dema "No time". Jejich vystoupení bylo nabyté energií a na rozdíl od TLOR za DYING PASSION mluvila jen samotná hudba a věřte, že bylo co poslouchat. Na rozdíl od studiové produkce skupina na živo přitlačila více na pilu a kytarista, zpěvák Standa se nebál deathového murmuru. Především však DYING PASSION hráli z novinky "Voyage", kde převážnou část zpívá jedna z nejlepších českých zpěvaček Zuzka Lípová. Její charismatický projev dostal do kolen nejednoho posluchače a před podiem vnikl pěkný kotel. Za pozornost stála i flétnistka Veronika, která dodávala hudbě doomový feeling. Z české produkce rozhodně jejich vystoupení považuji za vrchol dne.

Při zvukovce skupiny BETHRAYER se přesouvám na béčko, kde začíná slovenský objev ORKRIST. Tuto nadějnou grupu jsem viděl již na Metal Swampu v Brně a jejich debut "Reginae Mysterium", který se pohybuje ve vodách pohanského doom/black metalu, mě příjemně překvapil. Skupinu tvoří frontman klávesák a zpěvák v jedné osobě Petr "Crome" Gaal, zpěvačka a flétnistka Lydia, kytarista Khayo a bicmen Pyros a na živo znějí více syrově. Lydia sice nedosahuje takových hlasových kvalit jako Zuzka z DP, ale dobře hraje na flétnu a tak dodává hudbě ORKRIST středověký nádech. Poté se přesouvám zpět na áčko, kde hrají Maďaři SEAR BLISS. Na minulém Assaultu mě příliš nezaujali, ale letos podali překvapivý výkon. Jejich kombinace rychlého black metalu s klávesy a trubkou sice na živo zní působivě, ale na albu nic moc. Po nich na řadu přicházejí INTERVALLE BIZZARE, jejíchž frontman zpěvák Tomáš Stulík, se stal maskotem letošního Brutal Assaultu. V převlečení za agenta 007 Jamese Bonda se na nás s kamenným pohledem hleděl nejen z CD kompilace, ale i z triček, které jste mohli zakoupit u vstupu. Po nich nastoupili vyškovští DARK GAMBALLE ze stáje Redblacku, kteří propagovali novinku "Merizo Nanen", která je na rozdíl od dvou předchozích gambalských desek zpívána v rodném jazyce a ze které hráli většinu skladeb. Na závěr přidali, dnes již povinný, cover od HNV "Svět se posral", jež posluchače dostal do pěkného varu. Stejně jako na studiových albech měla jejich produkce křišťálový a dynamický zvuk a určitě si své posluchače skupina získala.

Bylo již něco kolem 21.hodiny a všichni netrpělivě čekali na vystoupení Belgičanů ANCIENT RITES. Při zvukovce těchto sympatických Vikingů, jsem se šel podívat na vystoupení IMMORTAL TEARS, ale ti z technických důvodů neučinkovali. Vrátil jsem se tedy na áčko za ANCIENT RITES, kde již byly slyšet výborně nazvučené kopáky bicmena Waltera, nabroušené kytary Erika a Jana, sympho klávesy Dominga a v neposlední řadě výborný zpěv baskytaristy Gunthera. Po krátkém intru kluci spustili skladbu "Victory or Valhalla (Last Man Standing)" z poslední desky "Dim Carcosa", která měla skvělé hodnocení ve všech metalových magazinech. Dostane se i na předposlední album "Fatherland" ze kterého zazněla "Mother Europe". Belgičani předvedli, že pořádný metal pochází ze severu a kotel pod pódiem byl toho důkazem.

Po výborných ANCIENT RITES začala zvukovka mých favoritů rakouských HOLLENTHON. Jak již určitě každý ví, jedná se projekt Martina Schirence z PUNGENT STENCH, jenž prostřednictvím HOLLENTHON dává průchod svým temným black metalovým vizím. Jejich poslední studiové album "With The Vilest Worms To Dwell" řadím mezi nejlepší sympho/dark/black metalová alba poslední doby. Bohužel jejich vystoupení bylo velice krátké (jen čtyři skladby) neboť jak jsem se později od Shindyho dozvěděl, vše zapříčinila příliš dlouhá zvukovka (3/4 hod.). Přesto se jednalo o nejlepší zahraniční kapelu večera. Italové UNDERSTRAKERS na mě nezapůsobili, tak jsem se odebral na pivní pauzu. Po ní jsem rychle spěchal na Švédy TIAMAT, kteří svého času patřili k pilířům doom metalového žánru.

Jejich nesmrtelná a na svou dobu originální alba "The Astrall Sleep", "Clouds" a "Wildhoney" patří nesmazatelné mezi metalové klenoty, ale dnešní produkce kapely spadá do průměru gothic rocku a o komerčních tendencích není pochyb. Přesto se mi jejich vystoupení velice líbilo, i když skupina na podiu vypadala poněkud strnule a tvářila se až příliš profesionálně. No proti gustu žádný dišputát. TIAMAT vystupovali ve čtyřech: Johan Endlund - zpěv, kytara, Anders Iwers - baskytara, Lars Skold - bicí a Thomas Petersson - kytara. Skladby z posledního alba "Judas Christ" zněly jako pohodovky z rádia a příliš silný dojem na mě nezanechali. Pravda, Edlundův vokál zní až démonicky a dokáže publikum rozproudit, hrací výkony zbylých protagonistů jsou skutečně na vysoké úrovni, avšak skupině chyběla živelnost a nasazení. Z desky "Skeleton Skeletron" zazněla hitovka z videoklipu "Brighter then the sun", kde ženský refrén suploval kytarista Thomas. Svítáním na lepší časy bylo zahrání skladby "Whatewer than hurts" z přelomového alba "Wildhoney", ve které Edlund přitvrdil na vokálním projevu, příjemná byla i "Phantasma De Luxe" z "Deeper Kind Of Slumber". Poté zase něco z novinky a vrcholem se stala závěrečná "Gaia" z "Wildhoney". TIAMAT se zhostili svého setu jako skuteční profíci, avšak páteční závěr to byl spíše rockový než metalový, jenž bych na Assaultu uvítal více.

Sobota 24.08.

Sobotní dopoledne rozjeli na áčku Italové INFLICTION, kteří hrají brutal death, po nich stejný styl drtí i Pražáci ALIENATION MENTAL a to už bylo na mě moc. Přesunul jsem se tedy na béčko, kde hráli černý kov jihočeští MATER MONSTIFERA. Jejich black metal s pěknou klávesačkou a bicím automatem se mi líbil, škoda jen technických problému právě s bicím automatem, kvůli kterému musel být koncert předčasně ukončen.

Po nezdařeném přerušení vystoupení MATER MONSTIFERA jsem se těšil na Slováky LUNATIC GODS, kteří právě zvučili na áčku. Jejich death metal nepostrádá na originalitě a poslední deska "The Wilderness" rozhodně stojí za povšimnutí. Následující vystoupení Moraváků SAD HARMONY a Němců COCK AND BALL TORTURE jsem bohužel nestihl, ale za to jsem byl spokojen s výkonem Slováků PATHOLOGY STENCH, kteří své nástroje skutečně mučí. Mé doom metalové srdéčko potěšili Slováci THALARION. Přestože jsem jejich desku "Four Elements Mysterium", kterou vydali známí Mighty Music, ještě neslyšel, jejich vystoupení bylo vynikající, i když hráli bez kláves a flétny. Po nich hráli Rakušáci MASTIC SCUM, jejíž mix deathu a HC dokázal rozhýbat publikum. Mými favority se stali Francouzi SCARVE hrající melodický death ala IN FLAMES.

Okolo 17.20 hod. přišel vrchol dne a to severomoravští ENDLESS. Jejich tvorbu sleduji již od výborného dema "Among The Trees", které řadím mezi nejlepší doom metalová česká alba. Jejich dvě dlouhohrající desky "Perihelion" z roku 1999 a "Vital #1" z roku 2001 poslouchám velmi často, ale jejich živá prezentace je zcela něco jiného. Absolutní nasazení, vitalita (hlavně zpěváka a kytaristy Libora Bartuska) a výborné hráčské výkony (hlavně bicí Radka Šlachty) dostaly do varu i ortodoxnější metalismy. ENDLESS jsem viděl mnohokrát a pokaždé dokážou překvapit svým úpřimným projevem. Ze skupiny přímo sálá pozitivní energie, zapomeňte na doomové počátky či melancholii studiových nahrávek a slyšte poctivý řízný rock s neuvěřitelným nábojem.

Po vynikajícím koncertě ENDLESS se jdu schladit škopkem a přicházím se podívat na béčko, kde právě hrají doommetalový DISSOLVING OF PRODIGY. Jejich ultra pomalý doom metal s velmi hlubokým growlingem Michala Blejchaře mám rád, ovšem živé vystoupení bylo trochu vitálnější a hlavně kluci hráli z aktuální česky nazpívané desky "Loučení se světem pozemským", která nezapře pohanské ingredience. Jeden z kytaristů na pódiu tak skákal a dováděl, až jsem měl na chvíli pocit, že hraje nějaká HC parta.

Už ale byla tma a na řadu přicházejí temní Brňáci ROOT, kteří svou poslední deskou "Black Seal" konečně prorazili do světa a rozhodně patří ke špičce nejen českého dark metalu. Jejich set začal působivou ohňovou show, kdy došlo na plivání ohně apod., vše podmalované působivým klávesovým intrem. Po něm to Big Boss & spol. spustili v plné parádě. Ke slyšení byly skladby nejen z novinky, ale i z "Kärgeräs" a skladba "666" z debutu "Zjevení". Bohužel vystoupení bylo poměrně krátké, přesto dobrý zážitek.

Po ROOT hráli Holanďané CALLENISH CIRCLE, kteří na poslední fošně "Flesh-Power-Dominion" dotáhli svůj originální melodický death metal k dokonalosti. Přestože mnoho jiných kapel s přibývajícím věkem měkne (viz TIAMAT) tito Holanďané právě naopak stále přitvrzují. Nadmíru sympatická cháska. Poláky BEHEMOTH jsem sledoval jen na půl ucha (či oka) a Američany INCANTATION jsem již neviděl vůbec, neboť únava byla silnější než já.

Celkově se letošní sedmý Brutal Assault velice vydařil a z těch, na kterých jsem byl, patřil k těm nejlepším. Více než 1500 návštěvníků nebylo o nic ochuzeno a dle vysoké vrstvy kelímků, které se ráno válely před hlavním pódiem usuzuji, že i pivo Gambrinus chutnalo. Děkuji pořadatelům a hlavně Shindymu, že se jim podařilo najít včas vhodné místo konání a těším se na příští sudý osmý ročník.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11

JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10


Brutálně se zasnít
19.01.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05

BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube