Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Redblack Fest

ANIMÉ, SAD HARMONY, DARK GAMBALLE, ENDLESS
01.11.02
Brno, klub Fléda

Nerad začínám reportáž špatnou zprávou, ale u letošního prestižního Redblack festu nemohu jinak. Přestože se pořadatelům podařilo zajistit výborné koncertní prostory, mezi než klub Fléda rozhodně patří a jedny z nejlepších českých skupin, tak na koncert dorazil velmi nízký počet návštěvníků. Doba je zlá a doufám, že lidé nepřišli z finančních důvodů, nikoliv z nezájmu o tvrděrockovou kulturu.

Každopádně ten co se Redblack festu zúčastnil, rozhodně neprohloupil. Do klubu Fléda jsem dorazil něco před sedmou a v sále mezi tím zvučili severomoravští ENDLESS. Samotný koncert pak něco o půl osmé otvírala nová nadějná emo-rocková formace z Brna ANIMÉ. Kluci vykročili správným směrem, jejich pohodová (řekl bych až moc) muzika nezapře kvalitní potenciál, publikum se však spíše rozkoukávalo a mnozí (včetně mě) raději postávali s pivem u baru. Ať ANIMÉ odpustí, ale dnes jsem měl chuť na něco energičtějšího.

Bezezbytku tyto požadavky splnil můj letošní objev SAD HARMONY. Přestože jsem tyto sympaťáky na živo viděl několikrát, nikdy jsem jim nevěnoval patřičnou dávku pozornosti. Vše se změnilo až s letošním bombastickým albem "Tete-A-Tete". Tato deska překypuje vyváženou dávkou melancholie a vitality, jest skloubením určitě vzácným a originálním, vše podpořené nesporným hráčským talentem a přirozenou chutí k hraní. Mezi dominantní prvek skupiny patří výtečný zpěvák Skuny (dále též baskytarista a hostoval v S.S.O.G.E. a nyní hostuje v novém CALES) jehož hlas dokáže nejen pořádně odvázat (viz některé reakce slabšího pohlaví) ale stejně tak usměrnit v baladických pasážích. Chvílemi hudba nutí doslova k pogování a jindy k romantickému ploužáku. Výtečná a vyvážená muzika, nabytá emocemi a příjemným feelingem. Kluci hráli převážně z aktuální desky, zazněli skladby jako "Engine Driver", "Hanele & Shloymele", "Got to like", "Two circles", "Dreama", "My Lover". Škoda jen, že jsme neslyšeli bonusovku "Ode mlýna ke mlýnu", nu což, snad příště...

Po krátké pauze přichází vyškovští cyber rockeři DARK GAMBALLE, skupina, jenž dokáže vždy překvapit, a která před časem patřila k tomu nejoriginálnějšímu na české scéně. Ruku na srdce, ale současný materiál, prezentovaný na novince "Merizo nanen", nepatří k tomu nejoriginálnějšímu, přesto si skupina svůj nesporný status vizionářů české tvrdě rockové scény zachovala a rozhodně jejich vystoupení patřilo k tomu lepšímu. Industriálem říznuté muzice patří i správná cyber image a ten kdo viděl klip ke skladbě "Můry", kde nosí zpěvák a mozek skupiny 10 barevné kontaktní čočky, které ve tmě svítí, nebyl touto vychýtavkou překvapen i na koncertě. Jak jsme u DARK GAMBALLE, tak skupina nenechala nic náhodě. Zvuk byl opět křišťálově čistý, měl grády a dočkali jsme se i nějaké té improvizace a světelných efektů. Přesto však si kluci mohli odpustit "osvětlovače" sedícího na pódiu, který v náhodných intervalech zapínal a vypínal halogenové světlo. Trochu to sráželo jinak profesionální vystoupení. Zazněli skladby jak z předposlední desky "Robotory" ("Savadulari", "Vaginaire") tak hlavně nové skladby z alba "Merizo nanen" ("Maer Sofiz Maer Torez", "Tatadada tada datada", "Můry" a jako bonus byla přidána skladba "Zubatá" od PRAŽSKÉHO VÝBĚRU. Koncertní set zakončila, jak jinak než, předělávka od HNF "Svět se posral".

Hvězdou večera se stali bezesporu ENDLESS. Přestože skupina vydala jen dvě alba a demo, dokázala si za tak krátkou dobu získat mnoho skalních fanoušků (včetně mě) a v současné době patří k nejslibnějším skupinám post doomové scény. První blok skladeb pocházel z posledního alba "Vital #1" a jednalo se o hymny "Xea-Tuath-Eo", "Sundown", "Fragments", "Vital #1", "History". Neskutečný proud energie zalil celý sál a tentokrát i já jsem si pořádně zapogoval a zapotil. Fanoušci nechtěli skupinu pustit z pódia, takže došlo na několik přídavků. Jeden z legendárního dema "Among the trees" z roku 1996, ze kterého zazněla skladba "In The Abyss" (to nebyla neplacená reklama na náš magazín) dále skladba "Harvest" od švédských smutnotvůrců OPETH z alba "Blackwater Park" a poslední padla dala "Scream" z prvního alba "Perihelion".

Letošní koncert pořádaný firmou Redblack byl i přes malou účast velmi vydařený a skupiny odvedly 100%-ní výkon. Doufám jen, že příště více lidí podpoří metalovou scénu a těším se na další Redblack fest.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube