Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

DEICIDE, CENTINEX, MYSTIC CIRCLE

DEICIDE, CENTINEX, MYSTIC CIRCLE

21.11.02

Brno, Babylon

Ve čtvrtek 21. listopadu se v Babylóně konal koncert DEICIDE a spol. (předkapely neznám, přestože se na scéně pohybují skoro deset let - viz odkazy na konci článku). Přestože koncert začíná 18:30, dorážím do klubu až po sedmé (stejně to nezačne včas). Před vchodem je narváno (všude kolem je slyšet slovenština) ale nakonec se procpu dovnitř. První překvapení - konečně funkční šatna. Akorát maj málo drobných, tak mě to stálo o 4Kč více.

Přicházím akorát na začátek CENTINEX (Švédsko). Jestli hrála první avízovaná kapela AETAEUS, vůbec netuším). Sál je skoro prázdný. CENTINEX hrají asi 30 minut, solidní, rychlej death. Bohužel bych řekl, že zvuk byl příliš nahlas a možná i proto mi přišlo vystoupení lehce monotónní, nicméně ideální začátek. Zpěvák neustále děkoval divákům, jak sou skvělí.

Po necelé čtvrthodině nastupují MYSTIC CIRCLE (Německo) před poloprázdný sál, který se ale postupně plní. Hrají ve třech (plus sampler?) ale hudba je mnohem barevnější a zajímavější, než CENTINEX (kteří hráli v pěti). Zachytil jsem útržky textů (Dragon, Warrior, Satan, God is dead) a celkem koresponduje s hudbou. Pokud hádáte black, hádáte správně. Ale jedná se o rychlý black, sypačky, se zajímavým, skoro deklamujícím zpěvákem. Nicméně je dostatek místa na různé změny temp, vyhrávky apod. Pořád mám pocit, že je zvuk dost nahlas, jinak ale velice zajímavých 40 minut. Škoda jenom, že mě cca v půlce vyrušil telefonem Štěpán (šéfredaktor) abych pak šel do Béčka.

Po čtvrt hodině výměny bicích a přípravě nástrojů nastupuje před plný (nikoli přeplněný) sál chlápek z vypáleným křížem - Glen Benton a DEICIDE (USA). Když sem je viděl naposledy (únor 1999 v Semilase) tak Glen uvedl tak každou druhou písničku, s lidma se vůbec nebavil, jako by se ho to vůbec netýkalo. A to po koncertě někdo prohlásil, že byl celkem ukecanej. Ve čtvrtek to bylo jiný - možná to bylo tou flaškou kořalky, co měl s sebou na pódiu, možná se změnil, nevím. Každopádně každou věc uvedl, usmíval se, zdravil se s fanouškama. Zvuk už nebyl tak nahlas (nebo sem si zvykl) a byl docela dobrej.

DEICIDE hrají brutal death (nemám rád škatulky, ale pro neznalé je-li vůbec někdo takový, to někam zařadit musím) ale rozhodně ne monotónní - rychlý sypačky sou střídaný songy v pomalejším tempu, změny temp jsou i v jednotlivých válech. Glen střídá hlasy, jsou slyšet kytarový sóla, změny nálad apod. Rozhodně sem se nenudil - akorát sem přes les rukou skoro neviděl na pódium. DEICIDE hráli asi 70 minut, zahráli cca 18 válů, jmenuji jenom některé (největší pecky) - "Lunatic of god creations", "Sacrificial suicide", "Serpents of light", "Once upon a cross", "When satan rules his world" (jeden z vrcholů večera) "dead but dreaming", "Dead by down" a další. Starší věci nepůsobí nijak zastarale nebo archaicky. DEICIDE hrají v podstatě stejnej death jako na začátku své tvorby, nedočkáme se od nich stylových kotrmelců, dočkáme se "jenom" porce vysoce kvalitního deathu se silně proticírkevními texty. A protikřesťanskou orientaci měly všechny tři vystupující kapely. Značně rozporuplně na mě působí metaloví "fandové", kteří, znaveni alkoholem, pospávají během koncertu na schodech…

Závěr: Koncertem roku rozhodně není NILE, ale DEICIDE!!! Naštěstí se neopakovala podobná chybka při výběru předkapel, jako při NILE. Žádný zbytečný prostoje. Celkem kvalitní zvuk.

P.S.: Když sem po koncertě zamířil do Béčka, Štěpán tam už nebyl...

Sáha

Píše se čtvrtek 21. listopadu léta páně 2002. Již od rána sem v radostném očekávání večera...to su sice každej den, ale dneska obzvlášť. Dnes sou totiž v Brně DEICIDE a to poprvé za mé účasti. Úderem třetí opouštím práci a mířím na Nový Sady do hospůdky U Emila, tam strávím poslední chvíle před večerním vrcholným kulturním zážitkem. Po několika sklenicích lahodného moku a větším počtu tabákových smotků se zvedám a vyrážím směr Dominikánský náměstí, kde se kdesi ve sklepeních opuštěné Jalta pasáže nachází ono hnízdo neřesti, mé dnešní útočiště. Koncert měl začínat o půl sedmé, takže sem nemile překvapen, když mi po příchodu oznámili, že vpouštět budou až od sedmi, takže budu muset ještě dvacet minut čekat, nechce se mi prodírat se zpět davem, takže čekám a vyhlížím známý, kterých se sice tentokrát dostavilo citelně míň než na NILE, ale pár (desítek:o))) se jich přece jen našlo. Něco po sedmé konečně vpadám (a to doslova) dovnitř mezi prvními a horečně začínám vylepovat plakáty na svou příští akci (Metal Swamp viz. sekce LIVE).

Při obhlídce sem mile překvapen tentokrát fungující šatnou...kdes byla minule, když sem měl kabát? Dávám si první pivko a jdu obhlídnout distra. Oproti NILE dost ubohý jen u dvou stolků se krčí na jedné straně pár triček DEICIDE a na druhé MYSTIC CIRCLE, u těch je dokonce i pár (a to doslova) CDček, kvalita je sice dobrá, cena už zas tak ne, takže dneska asi všechny prachy propiju:o) Ze sálu se začínají ozývat zvuky nápadně připomínající chystající se muzikanty, takže se odebírám o patro níž, mrknout se z první řady.

Jako první nastupují švédští deathoví CENTINEX, viděl sem je asi před rokem v Boro klubu a musím říct, že s tímhle se to nedá srovnat, přece jen větší prostor a zvuk udělá hodně, takže daleko překonali mé očekávání. Hráli především skladby z nejnovějšího "Diabolical Desolation", a i přes drobné problémy s činelem sem byl velice spokojen od jedné z prvních (úplný začátek sem strávil v davu na schodech) "Soulcrusher" až po poslední "Hellfire Twilight".

Dávám si další pivko a volně korzuju mezi známýma, zatímco se na pódiu chystá další kapela, z hovoru ostatních usuzuju že sou to němečtí MYSTIC CIRCLE...sem nucen jim věřit, protože MC znám jen podle názvu a ANATAEUS je mi zcela neznámá. Přesunuju se na balkón udělat pár fotek a už tam zůstávám, přece jen je to pohodlnější než se mačkat dole v davu. MYSTIC CIRCLE odehráli set dle mýho názoru vcelku průměrnýho black, dark, či jak to kdo chce nazývat metalu, ve kterým se jako pentagram na hlavě papeže vyjímala cover verze od Brněnské legendy Root, kterou konečně přivedli obecenstvo do varu.

Po jejich skončení sem na pódiu poprvé míhá Glen, takže to vypadá, že ANATAEUS nedorazili, du se občerstvit a přemýšlím, odkud bych si je nelíp vychutnal. Nakonec se uchyluju opět na levou stranu balkónu, hned nad pódium, odkud mám i přes to, že stojím ve druhé řadě sqělej výhled...no a pak už to začíná.

DEICIDE, perla večera, to na co všichni čekali, v plné síle "hit" stíhá "hit", hrají něco snad z každýho alba, mimo jiné několik věciček z mého oblíbeného albe "Deicide" ("Dead By Dawn", "Lunatic Of God's Creation"). Lidi se dostávají do naprosté extáze a když to vypadá na konec, mohutný hlas lidu:o) vrací DEICIDE opět na pódium s přídavkem "When Satan Rules His World" z alba "Once Upon The Cross" a jako finále sáhli opět na album "Deicide" a z hlubin devadesátých let vytáhli na světlo světa song "Crucifixation".

Naprosto spokojen, naplněn hojnými zážitky (a pivem) opouštím Babylon a mířím k nádraží, abych se ještě před cestou domů stavil najedno do Brooklynu, probrat zážitky s ostatníma:o) Už teď se těším na další akci...například by mohli konečně přijet odložení FINTROLL s BORKNAGAR...že Shindy?:o)

Cartman

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 22.11.02

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube