Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

THE GATHERING

12.04.03
Akropolis, Praha

Předpokládám, že skupinu THE GATHERING, která vyrazila na turné a v sobotu 12.4. vystoupila v Praze v paláci Akropolis, většina čtenářů zná. Nyní se pokusím popsat své zážitky z jejich pražského vystoupení. Z toho, co jsem o skupině v poslední době slýchala, jsem nabyla dojmu, že se od metalu velmi vzdálila a tedy se mezi metalovými posluchači již netěší příliš velké oblibě. Nevěděla jsem, co od koncertu očekávat. Byl relativně drahý a já jsem se bála zklamání, bála jsem se "vyměklých" komerčně rádiově nudných elektronicko-rockových písní.

První poslech posledního alba "Souvenirs" mě v pochybnostech jen utvrdil, protože přesně takové mi připadalo. Jako docela dobrá hudební kulisa, ale nic víc. Protože jsem nic výjmečného nečekala, vystoupení THE GATHERING nezklamalo. Právě naopak, byla jsem příjemně překvapená. Hudba, kterou jsem hned při probíjení se naplněným Akropolisem (od zacpaných dveří až k reprákům - jinam to nešlo) slyšela, bylo úplně jiná než jsem čekala. Velmi energické písně, plné náboje, který na publikum skvěle působil, jak bylo vidět z nadšených reakcí. Celkový zvuk mi připadal netypický, tedy kromě zpěvaččina výrazného hlasu, který se nijak nemění. Metalovější a tvrdší kytarové pasáže byly doplňovány velmi zajímavými a nápadnými elektronickými pazvuky, které naštěstí jen zcela vyjímečně přecházely až do diskotékových rytmů. Pestrost spočívala ve střídání rychlých úseků písní s instrumentálními experimenty ve stylu alba "How to Measure A Planet?", které mi místy psychedeličností připomínaly třeba PINK FLOYD, a také i pomalejších písní ve stylu elektronicko rockových balad, které naštěstí moc nepřevládaly.

Většina hraných písní např. "Souvenirs", "Monsters", "Broken Glass" pocházela právě z posledního alba, které mě nijak zvlášť nenadchlo, ale naživo byly lepší. Ze všech na mě nejvíce zapůsobila "Eleanor" ze starých dobrých časů a pak svou výraznou melodií i novější "Amity" (naštěstí ne v provedení těch strašných techno-remixů...) K ploužáčku "You Learn About It" si Anneke dokonce pozvala na pódium zpěvačku z předkapely PALE FOREST, čímž dosáhla dvojhlasného zpěvu, ale především přesvědčila publikum, že v porovnání s jejím výrazným hlasem se jakýkoliv jiný beznadějně ztrácí. Celkově si její výkon nezaslouží nic než obdiv a uznání. Nejenže vydržela (a řekla bych, že procítěněji než na albech) zpívat svým hlasově náročným stylem celé dvouhodinové vystoupení (instrumentálních meziher s časem mírně přibývalo) navíc doplňovala hudbu různými styly tance (od estetického kroucení tělem a rukama, přes poskakování až po typické "hraní na kytaru a třepání hlavou", mezi písněmi komunikovala s publikem, udržovala je naprosto profesionálně v nadšení (prostě je dobrá herečka, jak to hodnotil můj kamarád) a v několika posledních písních se chopila dokonce i kytary. (Opravdu hrála?)

Pro organizátory koncertu však žádnou pochvalu nemám. Jistě se divíte, proč jsem se ani nezmínila o vystoupení předkapely PALE FOREST. Sama jsem na ni byla velmi zvědavá a dost mě překvapilo, že když jsem na koncert přišla (bohužel o nějakou čtvrthodinku pozdě) bylo už vystoupení THE GATHERING v plném proudu. Nejdříve jsem myslela, že z nějakého podivného důvodu zvolili jiné pořadí vystoupení skupin, ale nakonec mi nezbylo než smířit se s faktem, že koncert začal nejméně půl hodiny před časem uvedeným na lístku. Zaslechla jsem názory, že podobné věci se při koncertech v Akropolis stávají běžně, takže budete-li se chtít nějakého zúčastnit, běžte raději aspoň půl hodiny dřív a možná si ušetříte zklamání. Já už to příště udělám. (Jakpak té předkapele asi bylo, když musela vystupovat před prázdným sálem?)

Přesně ve 22 hodin začali organizátoři vyhánět ze sálu skupinky lidí, které tam o tomto zklamání rozpačitě diskutovaly. Koncert byl krátký. Samotné dvouhodinové vystoupení THE GATHERING ne, ale za cenu lístku (590,- Kč) bych bývala ráda slyšela ještě alespoň dvě předkapely - jednu českou jako překvapení a slíbené PALE FOREST. V takovém případě bych ráda napsala, že koncert byl bez chyby. Bohužel nemohu...

Ale stejně to byl docela dobrý zážitek a s radostí shrnu, že ačkoliv nejsem nijak nadšená ze současného směřování tvorby THE GATHERING, celý koncert se nesl v přiměřeně metalovém duchu starých alb a byl prodchnut jejich skvělou atmosférou, kterou umělá elektronika spíše doplňovala než přebíjela. Podle nadšeného loučení a dlouhého potlesku po posledním přídavku se domnívám, že to ocenilo i různorodé publikum.

Margarita

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 20.04.03

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube