Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Apocalypsa Fest I.

Apocalypsa Fest I.

TROLLECH (CZ), ETHEREAL PANDEMONIUM (SK), TWILIGHT OF CHRIST (PL), VARGSRIKET (AT), SILVA NIGRA (CZ)
24.05.03
Brno, KD Svatoboj

Konečně jsme po delším čase mohli navštívit čistě black metalovou akci, jakých bohužel alespoň v Brně bývá poskromnu. Hned první ročník Apocalypsa Fest zaujal už tím, že kromě českých etablovaných spolků TROLLECH a SILVA NIGRA k nám přijely skupiny ze zahraniční provenience. To, že black metal patří k nejextrémnějšímu stylu v kovovém žánru nikoho nepřekvapí, ale že se tato skutečnost projeví již před začátkem koncertu, to jsem opravdu netušil. Jaké nemilé překvapení čekalo návštěvníky Apocalypsa Festu I. před vchodem do KD Svatoboj. Abyste se vůbec na samotnou akci dostali, nezbylo vám, než se doslova prosoukat kordónem strážců zákona pomalu převyšující počet metal fans. Navíc jste se před tím museli legitimovat občanským průkazem (kdo ho u sebe neměl, měl prostě smůlu) každé jméno si páni policisté pečlivě ověřili a zaznamenali. Z takového monitoringu jsem měl opravdu hnusný pocit, silně mi to připomnělo totalitní režim jako vystřižený z Orwellova románu 1984. Snad žijeme ve svobodné zemi, kde metalová hudba není zločin a patří ke kulturnímu dědictví dnešní doby stejně jako kterýkoliv jiný umělecký směr. Nerad bych polemizoval nad tím, zda šlo o ojedinělou policejní prevenci nebo příčinu lze skutečně přičítat black metalu pro svou satanisticko-nacionálně-nihilistickou pověst. Každopádně mě se to stalo vůbec poprvé a v té chvíli mě bylo z celé extrémně metalové scény tak trochu smutno. To že se s metalem prakticky nesetkáme v masmédiích jsme si už zvykli, ale pokud se díky určitým tendencím vytratí i z klubových pódií, tak to s tím našim undergroundem můžeme pěkně zabalit.

Obraťme list a pojďme si připomenout samotné black metalové klání. Přímo z hlubin infernálních se na nás něco po sedmé jako čtyři jezdci apokalypsy vyřítila SILVA NIGRA. Pánové Ulvberth - zpěv, Hellthrone - baskytara, Pestkrist - bicí, Skullthrone - kytara hrají nekompromisní nenávistný black metal toho nejčísčího zrna. Sál byl v tu chvíli zcela zaplněn, před pódiem to vřelo jako v pekelném kotlíku. Ideálnější začátek koncertu si ani nelze představit. Není divu, SILVA NIGRA si získává stále větší popularitu, black metal pod jejich taktovkou si nic nezadá s norskou pure školou. Klasickou blackovou image ještě podtrhával zpěvák Ulvberth a jak kolega Sáha poznamenal: tolik hřebíků jsem neviděl, ani když jsme opravovali chatu :-). Protikřesťanské texty pěl v rodném jazyce a někdy mu bylo přes jeho havraní skřek i rozumět. Kluci hráli především novinky ze 7' EP "Unholy Black Metal", jenž vydává label pro nekompromisní metalové odnože Eclipse Productions. Všiml jsem si, že po skončení setu SILVA NIGRA se téměř polovina návštěvníků vytratila, že přišli tací, co zhlédli jen tuto kapelu, o tom nebylo pochyb.

Určité zklidnění přinesli Poláci TWILIGHT OF CHRIST. Přestože skupina svou kreativitu započala teprve v květnu 2002, působili sehraným dojmem a z toho usuzuji, že pardi již nějaké ty hudební zkušenosti mají za sebou. V současnosti propagují svou prvotinu "Twilight" a stylově bych je zařadil k old school black metalu s prvky thrashe. Spolu se Slováky ETHEREAL PANDEMONIUM se jednalo o jedinou kapelu večera, jenž se distancovala od blackové image, taktéž jejich produkce se více soustředila na melodičnost a techniku hry než na zabijáckou černěkovovou smršť.

Po menší pauze se opět stahují mračna, zvedá vítr a oblohu protínají blesky, samotný Satan rozpíná svou náruč, ano tušíte správně, nastává čas pro pořádnou blackovou vichřici. Rakušácí VARGSRIKET, označující se za satanic execution commando (netřeba překládat) proměnili v tu chvíli Svatoboj v samotný jícen sopky. Podobně jako SILVA NIGRA tak i toto trio holdovalo pure black metalu, válečná image nekompromisnost spolku ještě zdůrazňovala. Brzy očekávejte na ABYSS recenzi jejich novinky "Satanic Execution Commando Vargsriket", ve fotogalerii si můžete prohlédnou výzbroj zpěváka. Slušný kotel před pódiem považujme jako kladnou reakci na tvorbu VARGSRIKET.

Pro mě se však vrcholem večera stali Slováci ETHEREAL PANDEMONIUM. Jako jediní z účinkujících hráli melodickou odnož black metalu s dívčím vokálem a s vlivy gotiky, přesně můj šálek kávy. Přestože se nejednalo o extrémní black metal, sklidili zasloužené ovace i z řad vyznavačů pure black metalu. Skupina se reprezentuje svým druhým počinem "jesus.christ@hell.com", který jsem měl možnost slyšet vůbec poprvé. Skřehotavým vokálním partům kytaristy Vidara sekundovala sympatická dívčina Zuzana (taky máte ten pocit, že v tom metalovém UG je ták trochu přezuzanováno :-). Ta svůj projev umocňovala různými pohybovými kreacemi. Jakkoliv získal nový matroš můj obdiv, přece jenom mezi české metal fans deska "jesus.christ@hell.com" ještě natolik neprosákla, takže největší úspěch skupina sklidila velmi povedeným coverem od vampýrů CRADLE OF FILTH. V tu chvíli se před pódium nahrnul frenetický dav pogujících šílenců. Hold kdo umí...

Pakliže předchozí skupiny měly u fanoušků velký úspěch, pak odezva na stále více populární TROLLECH si nezadala nic s fanatismem. Trio strážců bran říše Trollech Asura Godwar Gorgon'S Ray, Lord Morbivod a Johannes předvedli ztrhující set. Přestože hudba TROLLECH není kdovíjak složitá, zaujme především svou úpřimnou přírodní atmosférou s nepřeslechnutelným pohanským duchem. V našich luzích a hájích neznám podobně zaměřenou skupinu. Originální náměty textů zpívaných samosebou v rodném jazyce plné lesní mystiky si získaly sympatie nejednoho posluchače. Kluci vsadili na automatického bubeníka pokřtěného jako Duchmaus, jeho zvuk nijak nerušil a na posledních albech je docela slušně naprogramovaný. Zazněly vály ze všech tří desek "Ve hvozdech", "Synové lesů" a "V rachotu hromů". Prakticky po celou dobu vystoupení TROLLECH se sál proměnil v jeden šílející dav, dva chytráci si rovněž stoupli před pódium, takže jsme toho my "slušní" moc neviděli. Snad největší ohlas sklidila výtečná hitovka "Opět vidím lodě" z dema "Dech pohanských větrů". Závěr setu tradičně patřil coveru "Blashyrkh (Mighty Revendark)" od IMMORTAL z jejich kultovního alba "Battles In The North". Sláva lesům a všem jejich dnům!

Štěpán Šimek

Slíbila jsem reportáž, a tak ji rovnou píši, než atmosféra způsobená koncertem a trošku i alkoholem vyprchá docela. Upřímně řečeno, dostavila jsem se ve špatné náladě, znechucená z toho, že mě se skupinkou metalistů, k nimž jsem se přidala cestou, odchytili před budovou Svatoboje číhající policajti, zapsali si nás do svých notýsků a hlásili naše jména do vysílaček, přestože k tomu neměli podle mého mínění žádný důvod (neměli, ale dle zákona na to mají právo legitimovat, pozn. Stephen) . Byl to nepříjemný pocit a až do doby, než zahráli ETHEREAL PANDEMONIUM jsem byla přesvědčená, že by mi doma bylo lépe. O prvních třech skupinách psát nebudu, protože tento nemelodický neklávesový old school black nedokážu ocenit, a tak to nechám na některém z kolegů. Snad jen to, ze první SILVA NIGRA sklízela nesrovnatelně větší ohlasy než třeba hosté z Rakouska, jejichž "výkonnému satanistickému komandu" (jak o sobě píšou na obalu CD) bych nechtěla přijít pod ruku, ale hudbu měli podle mne lepší.

Po krátké párty před budovou, kde se koncert konal, odcházím dovnitř na ETHEREAL PANDEMONIUM, jedinou skupinu, na kterou jsem se hodně těšila a byla zvědavá. Nezklamali mě, jsem od první chvíle nadšená tím, co slyším. Rozdíl oproti předchozím třem je jasně patrný, rychlou blackovou hudbu podbarvují melodičností a atmosférou klávesy, které také zpestřuji písně sóly. Zpěvák se zpěvačkou se vzájemně doplňují a střídají, ona je velmi krásná, a ačkoliv jsem o ní slyšela, že má zkušenosti i s klasickou hudbou (Zuzka je nemá, pouze hostující sopranistka na albu působí ve slovenské filharmonii, pozn. Stephen) působí zcela metalově. Hlas má skvělý a rozmanitý, v některých písních zpívá hlubším a hrubším rockovým stylem, jindy zase vysokým čistým jen tiše doprovází blackové skřehotání. Úvody jsou často šeptané či povídané. Kombinace všech těchto prvků nedovoluje hudbě zevšednět a nudit, protože je každá píseň jiná. Skončili sice nečekaně a bez přídavku (ne tak docela, přidali cover od CRADLE OF FILTH, pozn. Stephen) ale úspěch měli poměrně velký, ve předu měli zjevně své fanoušky, protože ti každou píseň znali a řvali. Na druhou stranu jsem ale zaslechla i pohrdavě řečený názor, že to je hudba pro ženský, i když kromě jedné skladby založené hlavně na zpěvu s jemným doprovodem kytar nebyli podle mě nijak vyměklí, byl to rychlý black. Tohle vystoupení mi spravilo náladu a zjistila jsem, že dokonce i ta příhoda s policajty za to asi stála.

O přestávce Sáha plní jedné slečně přání vyfotit se v zákulisí s ještě stále pomalovanými Rakušáky. To nadšení se přeneslo i na mě, a tak jsem do jednoho záběru vlezla taky, přičemž jsem ve spěchu o něco zakopla, málem na skupinu spadla a jednomu členovi dupla na nohu. Teď si musí myslet, že některé Moravačky jsou jak stádo slonů. Ale jak řekl Sáha, jsou to tvrdí zlí hoši, tak musí něco vydržet :-) Skupinu TROLLECH jsem v Brně již jednou slyšela a docela se mi líbili, ale přecejen na mě tenkrát neudělali takový dojem jako tentokrát. Pamatovala jsem si je v podstatě jako úplně obvyklý black se zajímavými texty. Snad to dnes bylo tou atmosférou nebo tím, že jsem již o trochu víc pochopila, o čem jejich písně jsou... Pravděpodobně taky lepším zvukem, než byl v MV. Tuto skupinu neumím tak snadno popsat jako předchozí. Tady nejde o žádné klávesy ani pěvecké rozmanitosti, na pódiu jen tři postavy v hábitech, pomalovaní a jedna v kápi. Čím to tedy je, že jsem nadšená a vše mě nutí pohupovat se do rytmu? Prožívám tu přírodní divokost, která z hudby prosakuje a vytváří mi v hlavě obrázky těchto lidí křepčících v lese... Asi to není jen moje přebujelá fantazie, stačí se podívat po sále. To, co začalo jako takové "nevinné opilecké požďuchování" v prvních řadách, zabralo nakonec dobrou půlku sálu. Většina posluchačů se mačkala po stranách nebo až úplně vzadu, ale přesto nikdo nebyl v bezpečí před padajícími lidmi a rozlívajícím se pivem. Divoký rej, který se odehrával uprostřed nepůsobil jako protivná agresivita opilých puberťáků, ale spíše jako tanec čarodějnic mužského pohlaví. Kdyby to nebylo tak drsné, věřím, že bych byla schopná se přidat taky, tak moc to na mě působilo. Jako přídavek byla jedna píseň od IMMORTAL.

Potom už nás čekala jen realizace plánovaného rozhovoru s TROLLECH, který teď budu přepisovat a jenž moje nadšení pro tuto skupinu snad ještě zdvojnásobilo zdůraznění myšlenkové náplně - přírody, lesní mystiky a fantazie... TROLLECH ve mně získali novou příznivkyni.

Veronika Křížová

SILVA NIGRA

WILIGHT OF CHRIST

VARGSRIKET

Spokojení fanoušci...

Zleva: VARGSRIKET, barmanka, Johannes (TROLLECH) Margarita (ABYSS)

rakouská výzbroj...

ETHEREAL PANDEMONIUM

TROLLECH

foto: Aleš Novák

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 27.05.03

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube

Další články